*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές και ωρομίσθιοι  (Αναγνώστηκε 3278 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος accept

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Αναπληρωτές και ωρομίσθιοι
« στις: Αύγουστος 29, 2009, 02:59:37 μμ »
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank21_8_9_911.php

Σύμφωνα με την παραπάνω ανακοίνωση, δόθηκε έγκριση για προσλήψεις 9.000 αναπληρωτών και περίπου 12.000 ωρομισθίων. Από αυτές τις θέσεις αναπληρωτών πόσες αντιστοιχούν στον κλάδο μας?
Επιπλέον δεν έχω δει τίποτα ακόμα για τις οργανικές θέσεις  του ΠΕ05 στην Πρωτοβάθμια που ανακοινώθηκαν κατα την προηγούμενη σχολική χρονιά.
Που μπορώ να βρω σχετικές πληροφορίες?
 
ΠΕ05

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές και ωρομίσθιοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:13:30 »

Αποσυνδεδεμένος La Joie de vivre

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 05
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ωρομίσθιοι
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 29, 2009, 07:58:43 μμ »
Στα πεκ που κανουμε αυτο το διαστημα εμεις οι νεοδιοριστοι μας ειπε η σχολικη συμβουλος οτι το θεμα των οργανικων στην α'βαθμια εχει προς το παρον παγωσει.Το προγραμμα θα δουλεψει καθως φαινεται και φετος με ωρομισθιους

Αποσυνδεδεμένος daf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ωρομίσθιοι
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 29, 2009, 09:28:53 μμ »
Μα γιατί πάγωσε το θέμα των οργανικών άραγε? Καταλαβαίνω είναι ιδιαίτερα πολύπλοκο νομικά ... Δεν είναι δυνατόν να μας κοροιδεύουν έτσι! Ήμουν παρούσα στο Υπουργειο Παιδείας επί εποχής Γιαννάκου , οταν κατα τη διάρκεια ημεριδας ο Γεν. Γραμματεας του Υπουργείου μας διαβεβαίωνε πως οι οργανικές στην πρωτοβαθμια θα είναι πολύ σύντομα γεγονός ... Μαλιστα μίλησε για 200 στα Γαλλικά και 200 στα Γερμανικά πολύ σύντομα. Δεν μπορώ λοιπόν να μην είμαι οργισμένη οταν οι έχοντες θέσεις ισχύοςι είναι πρόθυμοι να υπόσχονται χωρίς αντίκρυσμα...  >:( >:(   
ΠΕ07

Αποσυνδεδεμένος accept

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ωρομίσθιοι
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 30, 2009, 01:39:03 πμ »
Να ρωτήσω όμως το εξής:
Διορισμένη συνάδελφος στη περιοχή, με ενημέρωσε ότι οι μόνιμοι δέχονται πιέσεις να αναλάβουν ώρες στα δημοτικά για να συμπληρώσουν ωράριο (πρόβλημα έντονο για τους μόνιμους εδώ).Η συγκεκριμένη προσπαθούσε πάντα να αποφεύγει να να παίρνει ώρες στη πρωτοβάθμια καθως επίσης και να παρακινεί άλλους συναδέλφους να βρίσκουν αλλες εναλλακτικες συμπλήρωσης ωραρίου για να υποστηρίξει τους αδιοριστους συναδέλφους με την ωρομισθία.Φέτος όμως την βλέπω πολύ απισιοδοξη και σε επικοινωνια μου μαζί της προσπαθησε να δικαιολογηθει για την κατασταση παραθέτοντας και σχετικές οδηγίες απο το υπουργειο που δημοσιεύθηκαν στο alfavita.
Γνωρίζετε σχετικά?
ΠΕ05

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές και ωρομίσθιοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:13:30 »

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ωρομίσθιοι
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 30, 2009, 02:08:44 μμ »
πολλη μπαρουφα εχει πεσει απο αυτο το υπουργειο.αν δεν υπαρξει επισημη ανακοινωση για συσταση οργανικων,μην πιστευετε τιποτα.στην Ελλαδα ζειτε,τωρα το καταλαβατε οτι ουδεις εχασε ταζοντας;το περιεργο θα ηταν να κανανε αυτα που υποσχονται..δεν ειμαι σιγουρη,αλλα οι της δευτεροβαθμιας δεν υποχρεουνται να πανε και στα δημοτικα.δεν ξερω αν αλλαξε κατι.η κατρακυλα ηρθε με την μειωση σε δυο ωρες του ωραριου μας στην δευτεροβαθμια.τωρα μπορει να του ρθει του Μπαμπινιωτη,να προτεινει μια ωρα για την β γλωσσα και την αλλη να την δωσει σε πολιτιστικες δραστηριοτητες.αυτα δεν προβαλουν;εναν Εκτορα Μποντρινι θελουμε στο υπουργειο και στην εκπαιδευση μου φαινεται

Αποσυνδεδεμένος melene fou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ωρομίσθιοι
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 01:26:35 πμ »
Μήπως χρειάζεται λίγη περισσότερη πίεση από το  σύλλογό μας? Να μου πεις δεν είναι και σαν του Παιδαγωγικού που άμα θέλουν κλείνουν και τα σχολεία. Μήπως να ρίξουμε κανα φωνάκι στον μεσιέ μπρούνι ε συγγνώμη Σαρκοζί εννοούσα :P

Αποσυνδεδεμένος accept

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ωρομίσθιοι
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 01:35:45 μμ »
alfavita.gr: ΥΠΕΠΘ: 1.700 λιγότερες πιστώσεις για προσλήψεις αναπληρωτών φέτος σε σχέση με την περασμένη χρονιά

 

Σε σχέση με την περασμένη χρονιά οι πιστώσεις για προσλήψεις αναπληρωτών που θα κληθούν να καλύψουν κενά εκπαιδευτικών κατά τη διάρκεια του φετινού σχολικού έτους είναι 1.700 λιγότερες από πέρυσι. Αυτό δήλωσε ο υφυπουργός Παιδείας στις 4/9 στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο σύσκεψης που πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας παρουσία του υπουργού Παιδείας.

 

ΠΗΓΗ: Αγγελιοφόρος 5/9/2009

 
ΠΕ05

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ωρομίσθιοι
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 07:41:37 μμ »
Δηλαδή είναι ελάχιστες ή μηδαμινές οι πιθανότητες να πάρουν αναπληρωτές γαλλικής φέτος. Άντε πάλι στην ωρομισθία να τρέχουμε σε 3 σχολεία και να καλύπτουμε και τα κενά των δασκάλων όταν απουσιάζουν...

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ωρομίσθιοι
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 02:58:55 μμ »
γεια σας ειμαι φιλολογος αλλα ενδιαφερομαι για μια φιλη μου καθηγητρια γαλλικων.θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει δυνατοτητα να την προσλαβουν σε ολοημερο ως ωρομισθια η στην προσθετη με μηδενικη προϋπηρεσια-μορια.ε[ιπλεον το σεμιναριρι ειδικης αγωγης θα τη βοηθουσε?ευχαριστω
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ωρομίσθιοι
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 03:25:08 μμ »
η Β γλωσσα δεν υπαρχει στο ολοημερο.στην προσθετη πολυ δυσκολο.με μηδενικα μορια ,ωρομισθια και στο πρωινο εξαιρετικα δυσκολο.εδω, κοσμος με 200 π.χ σειρα στον πινακα αττικης και δεν ξερει τι γινεται,με τοσους δευτεροβαθμιους να κανουν συμπληρωση στα δημοτικα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.