*

Αποστολέας Θέμα: Συγχαρητήρια στους 7 πρώτους ΜΙΘΕ που διορίστηκαν  (Αναγνώστηκε 21625 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arlecchino

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχαρητήρια στους 7 πρώτους ΜΙΘΕ που διορίστηκαν
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 06, 2013, 01:02:09 μμ »
Προς αποκατάσταση της αλήθειας:

Έχω σπουδάσει ιστορία σε ελληνικό περιφερειακό πανεπιστήμιο (το επίπεδο ήταν επιεικώς απαράδεκτο), έκανα μεταπτυχιακό και διδακτορικό στη διδακτική της ιστορίας σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού το οποίο επί σειρά ετών τοποθετείται μέσα στα καλύτερα παγκοσμίως.
Η μεγάλη πλειοψηφία των φιλολόγων (κλασικό και φπψ) που έχω γνωρίσει (και λόγω της έρευνάς μου που έγινε σε ελληνικά σχολεία είναι πραγματικά πολλοί) έχουν τόση σχέση με την ιστορία όση εγώ με τα μαθηματικά.
Από τους αποφοίτους των ιστορικών τμημάτων ξεχωρίζουν με μεγάλη διαφορά όσοι έχουν σπουδάσει σε 2 συγκεκριμένα περιφερειακά ΑΕΙ (δεν τα αναφέρω για να μην κάνω διαφήμιση  :D καθώς και κάποιοι από όσους έχουν κάνει μεταπτυχιακά σε κάποιο σοβαρό ίδρυμα του εξωτερικού.
Από εκεί και πέρα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο παίζει η θέληση του εκπαιδευτικού να ψάξει, να επιμορφωθεί και εν τέλει να κατανοήσει την επιστήμη που καλείται να διδάξει.
Μια "γαλλικού" που "ψάχνεται" είναι πολύ καλύτερη στη διδασκαλία της ιστορίας από μια φιλολογίνα που απλά ακολουθεί το αναλυτικό πρόγραμμα.

Οι ορθογραφικές παρατυπίες αποτελούν θέση του γράφοντος, οπότε θα παρακαλούσα τους φιλολόγους και τους "φιλολόγους" να τις αφήσουν ήσυχες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συγχαρητήρια στους 7 πρώτους ΜΙΘΕ που διορίστηκαν
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:52:33 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχαρητήρια στους 7 πρώτους ΜΙΘΕ που διορίστηκαν
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 06, 2013, 01:32:49 μμ »
Arlechino, ευχαριστούμε! Απλά όλα αυτά θα έπρεπε να γίνονται με μία στοιχειώδη σοβαρότητα, με επιμορφώσεις κλπ, έτσι ώστε να μην διακινδυνεύουμε το επίπεδο της εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος Αρχιπέλαγος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχαρητήρια στους 7 πρώτους ΜΙΘΕ που διορίστηκαν
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 06, 2013, 07:50:05 μμ »
Απάντηση στη gallikou:
ασφαλώς και το θέμα του καθενός μας που τελειώνει μια καθηγητική σχολή είναι πότε θα διοριστεί. Για το ότι δεν διοριζόμαστε φταίνε οι αλόγιστοι διορισμοί των τελευταίων ετών. Π.χ. καθηγήτρια Αγγλικών  που δεν καλύπτει το ωράριό της στην επαρχία σε κάποιο ΕΠΑΛ  αντί να τη στείλουν σε κάποια ολιγοθέσια δημοτικά σχολεία κοντινών αποστάσεων να καλύψει τον ωράριό της εκεί διδάσκοντας αυτό που έχει σπουδάσει, απαιτεί να μείνει στο σχολείο που είναι διορισμένη και να παίρνει ώρες ιστορίας  που ανήκουν σε ένα φιλόλογο - ιστορικό έστω και ωρομίσθιο! Έτσι και τα δημοτικά μένουν ακάλυπτα από γλώσσα (μόνο τα 6θέσια έχουν δικό τους καθηγητή αγγλικών) και ιστορία κάνει τις περισσότερες ώρες (!) εν΄παράλληλα αφήνει άνεργο ένα φιλόλογο  αναπληρωτή.  Εδώ είναι το παράλογο της υπόθεσης: για ποιο λόγο να υπάρχει ένας επιπλέον καθηγητής αγγλικών όπου οι περισσότερες ώρες του ωραρίου του είναι είναι ιστορία και λογοτεχνία (απαράδεκτο) και να μην υπάρχει στη θέση αυτού ένας ιστορικός που θα κάλυπτε το μεγαλύτερο μέρος του ωραρίου  του  με ώρες ιστορίας και αν χρειαζόταν να μπορεί συμπληρώνει με ώρες αγγλικών αν έχει διδαχθεί αγγλικά στο πανεπιστήμιο;

Να σημειωθεί ότι κάπου αλλού υπάρχει  απόφοιτος νομικών επιστημών με μόνο δύο (!) ώρες στο αντικείμενο του! Τις υπόλοιπες ώρες μαντέψτε τι διδάσκει: ιστορία και πάλι ιστορία!

Στην τελική, αν είναι να μπορούν να διδάσκουν όλοι τα πάντα, τότε για ποιο λόγο δημιουργήθηκαν οι σχολές και οι κατευθύνσεις;

Απάντηση στη  Landau:
Ναι όντως το θέμα είναι το ΜΙΘΕ αλλά διαφωνώ με το χαρακτηρισμό ότι εμείς που σπουδάζουμε ιστορία είμαστε κοράκια. Αποτελεί αχαρακτήριστη συμπεριφορά να αποδίδεις σε κάποιον ιστορικό το χαρακτηρισμό  κοράκι επειδή τολμά να εκφράσει το δίκιο του να έχει το δικαίωμα να διδάσκει αυτό που σπούδασε και  να μην του το παίρνουν άλλοι που σπούδασαν κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Συγχαρητήρια στους 7 πρώτους ΜΙΘΕ που διορίστηκαν
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 06, 2013, 08:05:54 μμ »
............
Από τους αποφοίτους των ιστορικών τμημάτων ξεχωρίζουν με μεγάλη διαφορά όσοι έχουν σπουδάσει σε 2 συγκεκριμένα περιφερειακά ΑΕΙ (δεν τα αναφέρω για να μην κάνω διαφήμιση  :D καθώς και κάποιοι από όσους έχουν κάνει μεταπτυχιακά σε κάποιο σοβαρό ίδρυμα του εξωτερικού.
.............

arlecchino, νομίζω ότι καλό θα ήταν να αναφέρεις τα τμήματα αυτά. Δεν νομίζω ότι πρόκειται για διαφήμιση. Η άποψη σου είναι και γιατί να μην προβάλλεται η καλή δουλειά;;;
Στο κάτω κάτω η πληροφόρηση (έγκυρη και ανιδιοτελής) είναι πάντα χρήσιμη και ειδικά στους υποψήφιους που ενδεχομένως να διαβάσουν το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συγχαρητήρια στους 7 πρώτους ΜΙΘΕ που διορίστηκαν
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:52:33 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχαρητήρια στους 7 πρώτους ΜΙΘΕ που διορίστηκαν
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 06, 2013, 08:47:29 μμ »
Λογοτεχνία δεν διδάσκουμε ακόμα. Εγώ πάντως και ιστορία έκανα και σε δημοτικό πήγαινα για να συμπληρώνω ωράριο την ίδια χρονιά. Δεν είναι τόσο εύκολο όσο νομίζεις, γιατί αν πρέπει να πηγαίνεις σε πέντε δημοτικά με απόσταση 20 και 30 χιλιόμετρα μεταξύ τους, προτιμάς την ιστορία, χωρίς αυτό να σου εξασφαλίζει κάλυψη ωραρίου.Μπορεί να χρειαστεί και δημοτικά και ιστορία. Εμάς μας κατέστρεψαν οι 3 ώρες που έγιναν 2. Από εκεί ξεκίνησαν όλα τα προβλήματα και έπονται πολλά άλλα, τα οποία τα έχουμε αναλύσει εκτενώς. Φυσικά και θέλετε να διοριστείτε, αλλά να στραφείτε εναντίον αυτών που πρέπει και όχι εναντίον των συναδέλφων σας. Όσο για τις επάρκειες, όπως σου είπα, ήδη στον ιδιωτικό τομέα εδώ και δεκαετίες τα φροντιστήρια δουλεύουν με "επαρκιούχους" που μπορεί απλά να είναι απόφοιτοι δευτεροβάθμιας. Και πάλι το θέμα δεν είναι να καλλιεργούμε αντιπαλότητες μεταξύ μας. Έτσι κι αλλιώς οι φιλόλογοι του τελευταίου ΑΣΕΠ απορροφήθηκαν. Οι ξενόγλωσσοι, θεολογοι και τεχνικές ειδικότητες περιμένουν ακόμα (διορθώστε με αν κάνω λάθος). 

Αποσυνδεδεμένος Αρχιπέλαγος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχαρητήρια στους 7 πρώτους ΜΙΘΕ που διορίστηκαν
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 06, 2013, 09:27:35 μμ »
gallikou
γράφεις ότι δεν διδάσκετε λογοτεχνία. Τότε πώς γίνεται σε ένα επαρχιακό ΕΠΑΛ που γνωρίζω πολύ καλά να διδάσκει καθ. Αγγλικών λογοτεχνία; Εν πάσει περιπτώσει έχεις δίκιο με τις επάρκειες κι εγώ μαζί σου, θα έπρεπε να καταργηθούν από χρόνια. Μην ξεχνάς όμως ότι έχεις να κάνεις με τον ιδιωτικό τομέα κι όταν ο άλλος πληρώνει προτιμά τον επαρκειούχο που θα τον πληρώσει και λιγότερο. Είναι η ίδια λογική που αφήνει ανέργους τους Έλληνες από κάποιες δουλειές επειδή οι αλλοδαποί είναι φθηνότεροι. Δεν θέλω να ανοίξουμε αυτό το κεφάλαιο επειδή δεν έχει σχέση με το θέμα για αυτό επανέρχομαι και σου λέω ξανά ότι έχεις δίκιο με τις επάρκειες. Ένας καλός λόγος να καταλάβεις κι εμάς τους ιστορικούς όταν βλέπουμε στα σχολεία απόφοιτους άλλων σχολών να παίρνουν τις ώρες που μας ανήκουν αφήνοντας μας άνεργους. Γιατί και πίστεψε αυτό που σου λέω γίνονται πράγματα άνω ποταμών με τις β αναθέσεις.  Π.χ. στο νομό Καβάλας γνωρίζω περιπτώσεις καθηγητών  γαλλικών και γερμανικών που για να μην μετακινηθούν κρατήθηκαν  στο σχολείο χωρίς καθόλου γαλλικά και γερμανικά και με αποκλειστικό μάθημα την ιστορία!. Αυτό πάλι πώς σου φαίνεται;

Δεν θέλουμε καμία αντιπαλότητα με συναδέλφους  και το πρόβλημα που υπάρχουν τόσοι άνεργοι φιλόλογοι δεν είναι μόνο οι β αναθέσεις που μας έχουν κάνει τόσο κακό αλλά και συνάδελφοι οι οποίοι πήραν επαγγελματικά δικαιώματα φιλολόγων από σχολές που τις βάπτισαν φιλολογικές χωρίς να είναι όπως π΄χ. το ΦΠΨ, το ΦΚΣ, το ΦΠ. στις οποίες σπουδάζεις ψυχολογία στο ΦΠΨ με κατεύθυνση Παιδαγωγικά και Ψυχολογία σπουδάζεις αυτό ακριβώς που λέει. Στο ΦΚΣ σπουδάζεις κοινωνικές επιστήμες. Για ευνοήτους λόγους τους ονόμασαν φιλολόγους οι οποίοι τώρα κι αυτοί είναι άνεργοι και τα βγάζουν πολύ δύσκολα πέρα στους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ λόγω μεγάλου ελλείμματος σε γνωστικό αντικείμενο. Συνήθως αυτοί διοριζόντουσαν με τους πολυτέκνους χωρίς ΑΣΕΠ.

Τέλος πάντων η ουσία είναι ότι έχουν δημιουργηθεί σχολές άκυρες  που δεν καλύπτουν κανένα κενό  ή θα μάλλον θα χρησίμευαν για ένα μεταπτυχιακό όπως το ΜΙΘΕ. Δεν βλέπω το λόγο να πρέπει να μπαίνουν στην εκπαίδευση ενώ ξέρουν ότι ποτέ δεν θα έχουν επαρκές αντικείμενο και πάντα θα παρασιτούν στις πλάτες άλλων που θα τους αφήνουν άνεργους.

Για μένα, ο κάθε σύλλογος θα έπρεπε να κυνηγήσει το διορισμό όχι εις βάρος άλλων ειδικοτήτων αλλά βασιζόμενος στο τι μπορεί να προσφέρει από το δικό του πόστο, τις δικές του γνώσεις.

Πρόταση: Μια καλή λύση να αποσυμφορηθεί η εκπαίδευση από τις β΄αναθέσεις, θα ήταν να προταθεί εκ μέρους όλων των ξενόγλωσσων καθηγητών το εξής: η δημιουργία τμημάτων ή τάξεων όπου θα φοιτούσαν μεγαλύτερης ηλικίας άτομα, ενήλικες  για να μάθουν τη γλώσσα. Με αυτό τον τρόπο θα μπορούσατε να απορροφηθείτε αυμπληρώνοντας ΕΚΕΙ το ωράριό σας και όχι να παίρνετε ώρες που προορίζονται για ιστορικούς. Τα τμήματα αυτά θα μπορούσαν να λειτουργούν στα σχολεία αμέσως μετά τη λήξη της πρωινής ζώνης και πιστεύω ότι θα έμεναν όλοι ικανοποιημένοι: κι εσείς που θα διδάσκετε αυτό που σπουδάσατε και οι ενήλικες για να μαθαίνουν δωρεάν (ή έστω με κάποιο μικρό ποσόν)  μια γλώσσα που τους είναι απαραίτητη.

Τώρα βέβαια μέσα σε αυτή την κρίση με χάλια τα οικονομικά της Ελλάδας ακούγεται πολυτέλεια, ωστόσο πιστέψέ με υπάρχει πολύς άνεργος κόσμος που ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο γιατί είναι προσόν για μια εποχιακή δουλειά στον τουρισμό και όχι μόνο.


Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συγχαρητήρια στους 7 πρώτους ΜΙΘΕ που διορίστηκαν
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 06, 2013, 09:37:14 μμ »
Και με το μήνυμα της καλης συναδέλφισσας μας Αρχιπέλαγος ( απόλυτα σεβαστή η άποψη της- αν και προσωπικά εχω καποιες ενστάσεις) θα παρακαλούσα να επιστρέψουμε ΑΜΕΣΩΣ στο θέμα μας.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συγχαρητήρια στους 7 πρώτους ΜΙΘΕ που διορίστηκαν
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 06, 2013, 10:24:22 μμ »

Απάντηση στη  Landau:
Ναι όντως το θέμα είναι το ΜΙΘΕ αλλά διαφωνώ με το χαρακτηρισμό ότι εμείς που σπουδάζουμε ιστορία είμαστε κοράκια. Αποτελεί αχαρακτήριστη συμπεριφορά να αποδίδεις σε κάποιον ιστορικό το χαρακτηρισμό  κοράκι επειδή τολμά να εκφράσει το δίκιο του να έχει το δικαίωμα να διδάσκει αυτό που σπούδασε και  να μην του το παίρνουν άλλοι που σπούδασαν κάτι άλλο.

Δεν είπα ποτέ κοράκια τους ιστορικούς! Μιλούσα γενικά για την κατάσταση και είχα άλλο στο μυαλό μου, οπότε παρεξήγησες. Άλλωστε, έχω γράψει πολλές φορές στο φόρουμ ότι ο καθένας πρέπει να διδάσκει μόνο αυτό που σπούδασε (σε αντίθεση με τις πολλαπλές αναθέσεις, ακόμα και στον κλαδο ΠΕ02 αλλά και στον δικό μας ΠΕ04, που υπάρχουν).

Σόρρυ Μάρκο, αλλά έπρεπε να απαντήσω.
Μήπως να ξεκινήσει σε αυτό το θέμα μια πιο εποικοδομητική γενικότερη συζήτηση για το αντικείμενο σπουδών του ΜΙΘΕ, για το τι πρέπει να αλλάξει κλπ; Και καλό θα ήταν να συμμετέχουν περισσότερο και όσοι είναι απόφοιτοι του ΜΙΘΕ, για να γνωρίσουν και οι των άλλων ειδικοτήτων (που συνήθως ζουν/με σε έναν ιδιότυπο μικρόκοσμο) περί τίνος πρόκειται.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Συγχαρητήρια στους 7 πρώτους ΜΙΘΕ που διορίστηκαν
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 06, 2013, 10:27:32 μμ »
Ειμαι ΠΕ06 κ ειμαι της αποψης οτι ο καθενας στον τομεα του...
Για μενα καλο ειναι να απορροφηθουν ολοι οι ανεργοι ολων των ειδικοτητων στα μαθηματα που τους αναλογουν..Δεν εχω υπαρξει ακομη διορισμενη αλλα φανταζομαι πως αν μου ελεγαν να παω για καλυψη ωραριου σε αλλο σχολειο θα το εκανα κ θα διαλεγα απο μονη μου ΝΑ ΜΗ ΔΙΔΑΞΩ ΙΣΤΟΡΙΑ Κ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ κι ας μου αρεσουν πολυ!ειναι ηθικο το ζητημα.
Θεωρω πως υπαρχουν εξω τοσοι ιστορικοι, αρχαιολογοι, φπψ, κλασικοι φιλολογοι που θα ηταν χαρουμενοι να δουλεψουν εστω ως ωρομισθιοι στα μαθηματα αυτα!

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχαρητήρια στους 7 πρώτους ΜΙΘΕ που διορίστηκαν
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 06, 2013, 11:02:28 μμ »
Το ξέρω πως θα γίνω βαρετός,αλλά θα το ξαναπώ:τα θέματα διοίκησης της εκπαίδευσης αφορούν αποκλειστικά την πολιτική διοίκηση.Γι αυτό άλλωστε γίνονται και εκλογές.Το οποιοδήποτε πρόβλημα με τις διοικητικές αποφασείς δεν το λύνουν οι εκπαιδευτικοί μεταξύ τους.Γι αυτό το κράτος έχει ορίσει τα διοικητικά δικαστήρια.Επειδή εδώ και δύο χρόνια αντιλαμβάνομαι πως οι φιλόλογοι προβληματίζονται με τις δεύτερες αναθέσεις,θα τους προτείνω να προσφύγουν στα δικαστήρια για να ακυρώσουν τις σχετικές υπουργικές αποφάσεις.Επίσης,ας κάνουν το ίδιο με τους συναδέλφους του ΜΙΘΕ.Αυτός είναι ο μόνος τρόπος να λυθεί το θέμα.Εκτός κι αν οι συνάδελφοι επιθυμούν να κάνουν συζήτηση για την συζήτηση.Αλλά αν συμβαίνει κάτι τέτοιο,να μας το πουν να το ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγχαρητήρια στους 7 πρώτους ΜΙΘΕ που διορίστηκαν
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 06, 2013, 11:27:03 μμ »
Η παράκληση του Μάρκου δεν έγινε σεβαστή.
Το θέμα κλειδώνεται.
Επαφίεται στην καλή διάθεση των συντονιστών η επαναφορά του.


ΥΓ αν κάποιος επιθυμεί όντως να γράψει κάτι σχετικό με τον θέμα ας μου στείλει πμ

Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 702
Σύνολο: 716

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.