*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 βιντεάκια με αποσπάσπασματα διδασκαλιών  (Αναγνώστηκε 8975 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
ΠΕ60 βιντεάκια με αποσπάσπασματα διδασκαλιών
« στις: Αύγουστος 30, 2009, 12:10:28 μμ »
  Έχετε βρει πουθενά βιντεάκια που να δείχνουν διδασκαλίες; Βρήκα κάποια απ το Bankstreet και μου φάνηκαν αρκετά καλά. Αν κάποιος έχει βρει και από άλλα σχολεία όπως Reggio ή οποιδήποτε άλλο ελληνικό ή ξένο μπορεί να μου στείλει τη διεύθυνση; Ευχαριστώ πολύ!

http://http://www.bankstreet.edu/gsvideos1/listofvids.html

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 βιντεάκια με αποσπάσπασματα διδασκαλιών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:07 »

Αποσυνδεδεμένος julie21

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 βιντεάκια με αποσπάσπασματα διδασκαλιών
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 30, 2009, 12:31:28 μμ »
Πολύ καλά τα βιντεάκια σου!!! Είναι καλό να ενημερώνομαστε διαρκώς! Θα προσπαθήσω να βρω κ εγώ  ;)

Αποσυνδεδεμένος zouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χαλαραααα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 βιντεάκια με αποσπάσπασματα διδασκαλιών
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 30, 2009, 01:50:45 μμ »
εχω βρει αυτο το site με καποια βιντεακια κυριως με τραγουδια ομως. εχει κ κατασκευες ωραιες http://astropeleki.wordpress.com/ . βιντεακια διδασκαλιας δυσκολα θα βρεις Ελλαδα. παρακολουθω πολυ το εκπ/κο συστημα στην Αγγλια κ Αμερικη κ δεν κρυβω οτι ζηλευω καποια πραγματα. αλλα αν προσπαθουμε να ανταλλαζουμε κ εμεις καποιες τακτικες, φωτογραφιες απο την ταξη μας κ οτι αλλο χρησιμο καλα θα ητανε. εχω πολυ μεγαλη συλλογη με ξενα εκπ/κα  site. otan κανω ενα ξεκαθαρισμα σε κατηγοριες θα τα ανεβασω.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2009, 02:46:47 μμ από zouki »
πε60

Αποσυνδεδεμένος georgiasamar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 βιντεάκια με αποσπάσπασματα διδασκαλιών
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 30, 2009, 02:32:42 μμ »
εξαιρετικη σελιδα!εγω εχω βρει εδω και καιρο μια ελληνικη σελιδα που με βοηθησε αρκετα στην δουλεια μου :http://astropeleki.wordpress.com/astropeleki/.ωραιο θεμα ανοιξες μελινα μπραβο.οποιος εχει βρει κατι αντιστοιχο ας απαντησει.συμφωνω απολυτα μαζι σου zouki στην ελλαδα δεν υπαρχει τετοια ανταλλαγη αποψεων και ιδεων μεταξυ των εκπαιδευτικων οπως στο εξωτερικο.βεβαια μεσα απο το φορουμ θα μπορουσαμε να το προσπαθησουμε. λοιπον ας μαζευτουμε οσοι ενδιαφερονται και ας προσθεσουμε και αλλες τετοιες σελιδες σε αυτο το θεμα ή ας ριξουμε και δικιες μας ιδεες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 βιντεάκια με αποσπάσπασματα διδασκαλιών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:07 »

Αποσυνδεδεμένος zouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χαλαραααα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 βιντεάκια με αποσπάσπασματα διδασκαλιών
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 30, 2009, 02:51:34 μμ »
το ιδιο προτειναμε georgiasamar . υπαρχουν κ καποια  ελληνικα site φτιαγμενα απο νηπιαγωγους στο http://www.sch.gr/. ελα καλο ξενο ειναι το www.dltk-kids.com
πε60

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 βιντεάκια με αποσπάσπασματα διδασκαλιών
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 30, 2009, 04:06:25 μμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2009, 04:58:06 μμ από Melina04 »

Αποσυνδεδεμένος dionisiac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 βιντεάκια με αποσπάσπασματα διδασκαλιών
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 30, 2009, 05:30:24 μμ »
Μπραβο κοριτσια!!
Πολυ καλη ιδεα και εξαιρετικα χρησιμα τα βιντεακια...
παιρνουμε πολλες ιδεες....
Περιμενουμε κι αλλα!!!

Αποσυνδεδεμένος georgiasamar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 βιντεάκια με αποσπάσπασματα διδασκαλιών
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 30, 2009, 05:33:59 μμ »
το ιδιο προτειναμε georgiasamar . υπαρχουν κ καποια  ελληνικα site φτιαγμενα απο νηπιαγωγους στο http://www.sch.gr/. ελα καλο ξενο ειναι το www.dltk-kids.com


zouki το μηνυμα σου τροποποιηθηκε λιγα λεπτα αφου εστειλα το δικο μου. η πρωτη προταση σου δεν ηταν μεσα στο αρχικο σου μηνυμα.τουλαχιστον ετσι μου το εμφανισε ο δικος μου η/υ. θα ηθελα να ρωτησω το εξης εχω βρει την σελιδα http://nip-oloimero.sch.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=1 η οποια με εχει βοηθησει πολυ ειδικα στον ασεπ.εχω ομως ενα προβλημα δεν μπορω να εγγραφω και δεν μπορω να δω καποια πραγματα απο την σελιδα.μηπως γνωριζει κανεις πως μπορω να κανω εγγραφη?

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 βιντεάκια με αποσπάσπασματα διδασκαλιών
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 30, 2009, 06:06:55 μμ »
αν ζηλευω κατι ειναι η ηρεμια κ το ωραιο κλιμα που υπηρχε στην ταξη.. :)ποσο πιο ομορφα νιωθεις κ διδασκεις ετσι.. οταν δεν εχεις εναν..σιφουνα να περιφερεται!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Astropeleki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Astropeleki - Just another star in the webSky
Απ: ΠΕ60 βιντεάκια με αποσπάσπασματα διδασκαλιών
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 30, 2009, 06:49:52 μμ »
εχω βρει αυτο το site με καποια βιντεακια κυριως με τραγουδια ομως. εχει κ κατασκευες ωραιες http://astropeleki.wordpress.com/ . βιντεακια διδασκαλιας δυσκολα θα βρεις Ελλαδα. παρακολουθω πολυ το εκπ/κο συστημα στην Αγγλια κ Αμερικη κ δεν κρυβω οτι ζηλευω καποια πραγματα. αλλα αν προσπαθουμε να ανταλλαζουμε κ εμεις καποιες τακτικες, φωτογραφιες απο την ταξη μας κ οτι αλλο χρησιμο καλα θα ητανε. εχω πολυ μεγαλη συλλογη με ξενα εκπ/κα  site. otan κανω ενα ξεκαθαρισμα σε κατηγοριες θα τα ανεβασω.


 
Παράθεση από: georgiasamar
εξαιρετικη σελιδα!εγω εχω βρει εδω και καιρο μια ελληνικη σελιδα που με βοηθησε αρκετα στην δουλεια μου :http://astropeleki.wordpress.com/astropeleki/.ωραιο θεμα ανοιξες μελινα μπραβο.οποιος εχει βρει κατι αντιστοιχο ας απαντησει.συμφωνω απολυτα μαζι σου zouki στην ελλαδα δεν υπαρχει τετοια ανταλλαγη αποψεων και ιδεων μεταξυ των εκπαιδευτικων οπως στο εξωτερικο.βεβαια μεσα απο το φορουμ θα μπορουσαμε να το προσπαθησουμε. λοιπον ας μαζευτουμε οσοι ενδιαφερονται και ας προσθεσουμε και αλλες τετοιες σελιδες σε αυτο το θεμα ή ας ριξουμε και δικιες μας ιδεες.


Αυτή την σελίδα την διαχειρίζομαι εγώ και προσπαθώ πολύ να ανεβάζω τελευταία περισσότερα βιντεάκια. Με το νέο σχολικό έτος θα κάνω τα πάντα για να σας ανεβάζω περισσότερα ;)
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ασχολείσαι με μικρά παιδιά!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 βιντεάκια με αποσπάσπασματα διδασκαλιών
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 30, 2009, 07:11:35 μμ »
αν ζηλευω κατι ειναι η ηρεμια κ το ωραιο κλιμα που υπηρχε στην ταξη.. :)ποσο πιο ομορφα νιωθεις κ διδασκεις ετσι.. οταν δεν εχεις εναν..σιφουνα να περιφερεται!!! ;D
Συμφωνω!!! Πολύ ηρεμία επικρατουσε, αν και μετρησα 15 παιδια ισως να ειναι και περισσοτερα και να μην τα ειδα...καμοια σχεση ομως ο χωρος ο δικος με συτους που εχουμε εδω!!!

Αυτή την σελίδα την διαχειρίζομαι εγώ και προσπαθώ πολύ να ανεβάζω τελευταία περισσότερα βιντεάκια. Με το νέο σχολικό έτος θα κάνω τα πάντα για να σας ανεβάζω περισσότερα ;)
Πολυ ενδιαφερουσα σελιδα συγχαρητηρια!!! Και επισης γσυγχαρητηρια για το συγκεκριμενο θεμα!!

Αποσυνδεδεμένος zouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χαλαραααα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 βιντεάκια με αποσπάσπασματα διδασκαλιών
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 30, 2009, 07:16:22 μμ »
σε ευχαριστουμε αστροπελεκι. ολες εχουμε πολυ υλικο αλλα θελει χρονο, γνωσεις κ υπομονη να κανουμε αυτο που κανεις. georgiasamar απο την βιασινη μου ξεχασα να γραψω την ιστιοσελιδα κ φυσικα την προσθεσα μετα. σε τι ακριβως δεν μπορεις να εχεισ προσβαση γιατι εμενα μου τα ανοιγει ολα
πε60

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 βιντεάκια με αποσπάσπασματα διδασκαλιών
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 30, 2009, 07:31:13 μμ »
αν ζηλευω κατι ειναι η ηρεμια κ το ωραιο κλιμα που υπηρχε στην ταξη.. :)ποσο πιο ομορφα νιωθεις κ διδασκεις ετσι.. οταν δεν εχεις εναν..σιφουνα να περιφερεται!!! ;D
Συμφωνω!!! Πολύ ηρεμία επικρατουσε, αν και μετρησα 15 παιδια ισως να ειναι και περισσοτερα και να μην τα ειδα...καμοια σχεση ομως ο χωρος ο δικος με συτους που εχουμε εδω!!!
Πολυ ενδιαφερουσα σελιδα συγχαρητηρια!!! Και επισης γσυγχαρητηρια για το συγκεκριμενο θεμα!!

μου φανηκε η τα παιδια δεν ηταν ολα στον κυκλο αλλα σε γωνιες; αυτο δηλ που πρεπει να κανουμε κ εμεις..

Αποσυνδεδεμένος epapan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έρχονται και καλύτερα. Don't panic!!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 βιντεάκια με αποσπάσπασματα διδασκαλιών
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 30, 2009, 07:33:56 μμ »
Εκπληκτικό το νέο θέμα!!!
Όταν δούλεψα για πρώτη φορά το 2006-07, έψαχνα να βρω πράγματα για εγείρω το ενδιαφέρον των παιδιών. Η διδασκαλία στο συγκεκριμένο Νηπιαγωγείο περιοριζόταν σε έτοιμες φόρμες από διάφορα προγράμματα. Το διαθεματικό μόλις τότε είχε αρχίσει να διδάσκεται.
Σας παραθετώ μερικά sites
www.mymerrychristmas.com
www.coloriez.com
www.imagitek.com
familycrafts.about.com]http://z.about.com[/url
[url]familycrafts.about.com

Επίσης θα σας στείλω και το mail του "Άγιου Βασίλη" στο Ροβανιέμι (μόλις το βρω).
 :) :) :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 733
Σύνολο: 743

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.