*

Ψηφοφορία

Ακολουθεί το κείμενο της ψηφοφορίας.Παρακαλώ δώστε τα ονόματα σας για να προσυπογραφεί.

Συμφωνώ
33 (80.5%)
Διαφωνώ
2 (4.9%)
Δεν με αφορά
6 (14.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 41

Αποστολέας Θέμα: Γιατί κύριε υπουργέ παίζεται με τα νεύρα μας?(www.esos.gr)  (Αναγνώστηκε 324254 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος newone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Γιατί κύριε υπουργέ παίζεται με τα νεύρα μας?(www.esos.gr)
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 30, 2009, 07:41:05 μμ »
λοιπόοοοοον.... ιδού η γράφουσα... η περί ης ο λόγος.... ε ναι λοιπόν κάναμε ένα ορθογραφικό λάθος εκ παραδρομής και όχι βεβαία επειδή δεν ξέρουμε τις καταλήξεις των ρημάτων όπως είπε ο/η συνάδελφος... το μήνυμα γράφτηκε αργά τη νύχτα και εστάλη όχι ως επίσημο έγγραφο- όπως αναφέρατε- αλλά ως ένα απλό μήνυμα διαμαρτυρίας και βέβαια όχι για να δημοσιευτεί αν και δε με ενόχλησε αυτό... όπως θα είδατε γράφω "θα σας παρακαλούσα να δημοσιεύσετε σχετικό άρθρο" και δεν εννοούσα το δικό μου μήνυμα... αυτά εν συντομία και μακάρι να μπορούσα να το διορθώσω αυτό το ορθογραφικό! αλλά δεν πειράζει έχετε και κάτι να ασχοληθείτε μέχρι να βγουν οι πίνακες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος newone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Γιατί κύριε υπουργέ παίζεται με τα νεύρα μας?(www.esos.gr)
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 30, 2009, 07:43:43 μμ »
αααα και να προσθέσω ότι το "κύριε υπουργέ" προστέθηκε από το esos. εγώ απλά απευθυνόμουν στους υπεύθυνους του site!
από το site προστέθηκε και ο τίτλος που επίσης είναι ανορθόγραφος! :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2009, 07:45:37 μμ από newone »

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Γιατί κύριε υπουργέ παίζεται με τα νεύρα μας?(www.esos.gr)
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 30, 2009, 07:57:35 μμ »
Καλά αν είναι έτσι όπως τα λες είναι για σφαλιάρες οι τύποι στο esos. Γενικά πάντως και με αφορμή διάφορα "κουλά" που έχω δει κατά καιρούς στο forum έχω να πω τα εξής:

Ένας εκπαιδευτικός που κάνει ορθογραφικά λάθη είτε σε επίσημο έγγραφο είτε σε ανεπίσημο εκθέτει τον εαυτό του. Γιατί πως μπορώ να διορθώνω τα λάθη των παιδιών όταν ακόμα κι εγώ η ίδια, μετά από τόσα χρόνια σπουδών, είμαι ανορθόγραφη? Όπως και να γράφτηκε, κάτω από οποιαδήποτε περίσταση, μια ανάγνωση την κάνουμε πριν το δώσουμε. Και όσο αφορά το ατονικό, το προτιμώ από τα greeklish. Δεν το θεωρώ και τόσο τραγικό λάθος με το σκεπτικό ότι είναι θέμα εξοικείωσης με το πληκτρολόγιο. Κι εγώ όταν πρωτοξεκίνησα να ασχολούμαι, μου ήταν δύσκολο να βάζω τόνους γιατί αργούσα να γράψω. Μετά από λίγο καιρό, συνήθισα.
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος newone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Γιατί κύριε υπουργέ παίζεται με τα νεύρα μας?(www.esos.gr)
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 30, 2009, 08:03:09 μμ »
καλά καλά... συγνώμη δε θα επαναληφθεί!
και σταματάω εδώ γιατί βαριέμαι να λογοδοτώ για ένα "αι" αντί "ε"! έχω (ούμε) σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθούμε!
και ετσί για την ιστορία να πω ότι έχω την εντύπωση - χωρίς να βάζω και το χέρι μου στη φωτιά- ότι εγώ είχα γράψει "παίζουν" γιατί όπως ξαναείπα δεν απευθυνόμουν στο υπουργείο αλλά στους συντάκτες του site!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Γιατί κύριε υπουργέ παίζεται με τα νεύρα μας?(www.esos.gr)
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 30, 2009, 08:10:32 μμ »
Καλά να πάθεις βρήκες και το μπελά σου από πάνω  :D :D :D :D :P
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος newone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Γιατί κύριε υπουργέ παίζεται με τα νεύρα μας?(www.esos.gr)
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 30, 2009, 08:15:18 μμ »
είδες!!! είναι φοβερό!! "εξέθεσα" και τον εαυτό μου από πάνω όπως είπε η αγαπητή συνάδελφος!!! ααα και έτσι για να τσιτώσω ακόμη περισσότερο την Ελένη να πω και την ειδικότητα μου!!! πε2!!! χαχαχαχα!!!

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Γιατί κύριε υπουργέ παίζεται με τα νεύρα μας?(www.esos.gr)
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 30, 2009, 08:20:06 μμ »
Πω πω κόλλημα!!!
Πάμε παρακάτω;

ΓΙΑΤΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΑΣ;

Αυτό νόμιζα είναι το θέμα του τόπικ. Όχι η ορθογραφία.

Αλλά, όπως αποδείχθηκε, μας τα έχει σπάσει ήδη τα νεύρα!

Υ. Γ. 1)Έκανα μια δεύτερη ανάγνωση για ορθογραφικό έλεγχο. Με το πες πες... τρόμαξα.
Υ.Γ 2) Δεν ανοίγουμε κανένα τόπικ για την ορθογραφία και τη χρήση της γλώσσας ΄, μιας  και ξημερο(ω;)βραδ(υ)ιαζόμαστε (μη με πάρετε απ΄τα μούτρα, ΠΕ03 δηλώνω) μπροστά στην οθόνη για να μην τρώμε τα νύχια μας από την αγωνία;
Υ. Γ. 3) Militsa στείλε μου p.m. να μου εξηγήσεις εκείνη την ελληνική λέξη που χρησιμοποίησες, θα μου μείνει απορία. Ξέρεις εσύ, παθαίνω διάφορους ψυχαναγκασμούς...

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Γιατί κύριε υπουργέ παίζεται με τα νεύρα μας?(www.esos.gr)
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 30, 2009, 08:22:03 μμ »
Εμείς κάνουμε τα χειρότερα λάθη :P
Λοιπόν για να μην ξεχνάμε την ουσία του θέματος, πιστεύω πως ένα άρθο από τις εκπαιδευτικές σελίδες που υπάρχουν ίσως βοηθούσε περισσότερο αλλά φαντάζομαι ότι δε θέλουν να αναλάβουν τέτοια ευθύνη οι ίδιοι. Τουλάχιστον να αρχίσει να συζητιέται λίγο το θέμα μπας και θυμηθούν ότι υπάρχουμε..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Γιατί κύριε υπουργέ παίζεται με τα νεύρα μας?(www.esos.gr)
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 30, 2009, 08:29:32 μμ »
Αφού θέλουν άρθρο πρέπει να το έχουν. Δεν συντάσσετΕ ένα εσείς οι φιλόλογοι να τους το στείλετε;
Εγώ μετά από αυτά που άκουσα για την ορθογραφία εδώ, δεν παίρνω την ευθύνη να εκτεθώ... αλλά και να σας εκθέσω, όπως έγραψε συνάδελφος παραπάνω ( ωχ, αντιλαμβάνεστε ότι μιλάει για...συλλογική ευθύνη; δηλ αν κάνω εγώ λάθος εκτίθεται όλη η εκπαιδευτική κοινότΗΣ;;; απαπα. προτιμώ να σιωπήσω δια παντός....)

Αποσυνδεδεμένος pulsar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Γιατί κύριε υπουργέ παίζεται με τα νεύρα μας?(www.esos.gr)
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 30, 2009, 08:56:23 μμ »
εκθέτει τον εαυτό του
κάτω από οποιαδήποτε περίσταση
έχει να κάνει όμως με τον πολιτισμό μας!
τι νόημα θα είχε να καταρτίζουμε προγράμματα παιδαγωγικής παρέμβασης

Και όλα αυτά γιατί έγραψε με αι κι οχι με ε.
Μέχρι που απολογηθηκε η κοπέλα.
Διαβάζοντας κατι τετοιες απαντήσεις καταλαβαίνω γιατί θα υπαρχουν παντα στον κλαδο των εκπαιδευτικών ωρομίσθιοι με 300 ευρω και αναπληρωτές 10 νομους μακρια από το σπίτι τους και αλλα στοιχεια πολιτισμού.

Αποσυνδεδεμένος Nokoleta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γιατί κύριε υπουργέ παίζεται με τα νεύρα μας?(www.esos.gr)
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 30, 2009, 09:14:46 μμ »
newone με την κίνησή σου μας ξεσήκωσες λίγο και το χρειαζόμασταν!
Καλό θα ήταν, εφόσον συντάξουμε κάποιο άρθρο, να αναφερθούμε στις επιπτώσεις που έχει η όλη καθυστέρηση και αδιαφορία του Υπουργείου όχι μόνο για τους εκπαιδευτικούς, αλλά και για τους μαθητές και τους γονείς τους. Επίσης μπορούμε να ενημερώσουμε και τους συλλόγους γονεών των μαθητών ειδικής αγωγής για την έλλειψη καθηγητών που θα προκύψει αν συνεχιστεί αυτο, και να αναλάβουν κι εκείνοι δράση.

αα sorry για τυχόν ορθογραφικά  ;)

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Γιατί κύριε υπουργέ παίζεται με τα νεύρα μας?(www.esos.gr)
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 30, 2009, 09:35:04 μμ »
τι ηθελα και το'γραψα το πρωτο post, τι ηθελα.... newone, σημασια εχει οτι ολοι σκεφτομαστε το ιδιο με εσενα. καλο θα ηταν να στειλεις το ιδιο (με μια μικρουλα αλλαγη ;D :D) κειμενο στη zougla και στο troktiko που ειναι site με τεραστια επισκεψιμοτητα μπας και γινει κατι επιτελους. οπως ολοι αντιλαμβανεστε, παμε ολοταχως για 15η σεπτεμβριου (εννοω ημερομηνια προσληψεων). οποτε οι ανακοινωσεις που εγιναν περι ΠΕΚ (7 με 11 σεπτεμβριου) ειναι ανευ λογου.
και κατι αλλο: ο νομος λεει οτι οι προσληψεις αναπληρωτων στην ειδικη αγωγη προηγουνται εναντι των προσληψεων της γενικης. αν αυριο γινουν προσληψεις γενικης αγωγης, λεω αν, πρεπει πιστευετε να κανουμε καμια κινηση, καμια καταγγελια, καμια ενσταση, διοτι προφανως αυτες οι προσληψεις δεν ειναι συννομες (ή ειναι;) τι λετε;

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Γιατί κύριε υπουργέ παίζεται με τα νεύρα μας?(www.esos.gr)
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 30, 2009, 09:47:58 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι θα είναι αντίθετες με το νόμο αλλα τι μας φταίνε και οι υπόλοιποι που περιμένουν;Να κάνουμε ένσταση για να πάρουμε και τους της γενικής αγωγής στο λαιμό μας; :( Το μόνο πρόβλημα είναι γι αυτούς που ανήκουν κ στη γενική κ την ειδική και δεν ξέρουν τι να κάνουν.
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Γιατί κύριε υπουργέ παίζεται με τα νεύρα μας?(www.esos.gr)
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 30, 2009, 09:56:13 μμ »
ναι μωρε, και εγω δεν το λεω ανταγωνιστικα. απλα ειχα τη σκεψη στο μυαλο μου οτι το νομο που αυτοι ψηφισαν, οι ιδιοι τον αναιρουν. δεν θελω να γινει τιποτα με τους συναδελφους της γενικης -αυτο ελειψε- αλλα θα ηθελα να δω τους αχρηστους του υπουργειου να τρεχουν και να μην φτανουν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159618
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 435
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.