*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ405  (Αναγνώστηκε 3675 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elefthe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
ΠΕ405
« στις: Αύγουστος 30, 2009, 10:43:27 μμ »
Απευθύνομαι στους συναδέλφους γεωλόγους.Γιατί φετος πήραν τόσους λίγους από τον Ενιαίο πίνακα και το 40%? Μόνο 8 άτομα? Περισυ ήταν πολυ περισσότεροι. Ας μου απαντησει καποιος για να ξερω πως καθοριζεται ο αριθμος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ405
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:09:41 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ405
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 31, 2009, 12:01:45 πμ »
Απευθύνομαι στους συναδέλφους γεωλόγους.Γιατί φετος πήραν τόσους λίγους από τον Ενιαίο πίνακα και το 40%? Μόνο 8 άτομα? Περισυ ήταν πολυ περισσότεροι. Ας μου απαντησει καποιος για να ξερω πως καθοριζεται ο αριθμος.

γνώμη μου θα ήταν να παίρνουν 500 γεωλόγους και 5-6 φυσικούς, άντε και καμιά δεκαριά χημικούς!!! τι απορία εξέφρασες ρε μεγάλε!!!
 

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ405
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 31, 2009, 10:19:58 πμ »
τους Βιολόγους μας ξέχασες για Κάποιο λόγο αγαπητέ Αρχάγγελε?
ελπίζω να ήταν τυχαίο!!!!

 ;D

καλή σας μέρα !

Δε γνωρίζω να απαντήσω στην αρχική ερώτηση, αλλά φαντάζομαι αυτό εξαρτάται από τα κενά που υποτίθεται τουλάχιστον προκύπτουν.  Είναι άμεση συνέπεια όμως και της Αντίστοιχης αναλογίας από τον κάθε ΑΣΕΠ που έχει προηγηθεί.
ΠΕ0404
ετσι απλα....

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ405
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 31, 2009, 10:22:49 πμ »
τους Βιολόγους μας ξέχασες για Κάποιο λόγο αγαπητέ Αρχάγγελε?
ελπίζω να ήταν τυχαίο!!!!

 ;D

καλή σας μέρα !

Δε γνωρίζω να απαντήσω στην αρχική ερώτηση, αλλά φαντάζομαι αυτό εξαρτάται από τα κενά που υποτίθεται τουλάχιστον προκύπτουν.  Είναι άμεση συνέπεια όμως και της Αντίστοιχης αναλογίας από τον κάθε ΑΣΕΠ που έχει προηγηθεί.

εσείς διορίζεστε γρήγορα...οπότε τη σκαπουλάρετε!!!! :P :P :P :P :P ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ405
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:09:41 »

Αποσυνδεδεμένος c+c

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ405
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 31, 2009, 10:55:19 πμ »
Επιτέλους κι ένας γεωλόγος. Δεν ξέρω το λόγο που πήρανε λιγότερους φαντάσου όμως πως υπάρχει περίπτωση να πάρουν επίσης λίγους αναπληρωτές. Μάλλον πάνε να μας αφανήσουν. Μήπως ξέρεις αν παίρνουν γεωλόγους στην πδσ?

Αποσυνδεδεμένος elefthe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ405
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 31, 2009, 12:05:57 μμ »
φυσικα και παιρνουν στην πδσ γεωλόγους.Εγω δουλευω 3 χρονια ετσι.Α πλως δεν μπορω να καταλάβω σε τι ποσοστο παιρνουν φυσικους σε τι χημικους βιολόγους και γεωλόγους. Ασ βοηθήσει καποιος...

Αποσυνδεδεμένος c+c

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ405
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 31, 2009, 12:51:48 μμ »
Εχω πάρει τηλ σχεδόν σε ολες τις δευτεροβάθμιες που με ενδιαφέρουν και μου λένε πως πέρυσι δεν πήραν κανένα γεωλόγο ούτε για πδσ αλλα ούτε και ωρομίσθιο και η αλήθεια είναι πως μου φάνηκε λιγάκι παράξενο. Τώρα πήρα λιγο θάρος με αυτο που μου είπες.

Αποσυνδεδεμένος elefthe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ405
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 31, 2009, 01:26:27 μμ »
Μην περιμενεις να σε καλεσουν από μονοι τους πρεπει να τους τσιγκλας.Πρεπει να έχεις και καποιον γνωστό λυκειαρχη, η διευθυντη δευτεροβαθμιας.Τουλαχιστον μεχρι περισυ ετσι λειτουργουσε το συστημα.Φετος ακουγεται οτι και η πδσ θα περασει μεσα απο τους πιονακες .Βλεποντας και κανοντας .Συναδελφε μην τα παρατασ πρεπει να τους ενοχλουμε για να μας δίνουν ώρες. Εχεις δουλεψει πουθενα,

Αποσυνδεδεμένος c+c

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ405
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 31, 2009, 01:47:29 μμ »
Οχι δεν έχω δουλέψει αλλά φέτος το παλεύω με νύχια και με δόντια ακόμη και για τα σδε. κάπου έστω και για λίγες ώρες για να ξεκινήσω.Πρέπει να τηλ στις δευτεροβ και να ρωταω αν θα πάρουν και πόσους?Να δούμε βέβαια τι θα γίνει και με την πρόσθετη φέτος όπως ειπες κι εσύ μπορεί να πάρουν και από τους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος elefthe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ405
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 31, 2009, 02:03:20 μμ »
Με το τηλεφωνο δεν γινονται αυτα τα πραγματα.Πρεπει να πας στην δευτεροβαθμια που εισαι και να ρωτησεις σε τι ποσοστο θα παρουν τους πε4. Δηλαδη πόσους από κάθε κλάδο.Μην τους αφησεις να σου απαντησουν αοριστα. Να πιεσεις.Στην δική μοπυ περιφερεια δουλεψαμε 3 γεωλογοι με αρκετες ώρες.Από τότι καταλαβαινω δεν εχεις ιδεα πως λειτουργει το συστημα. Γιατι αναφερεις και τα σδε.Στα σδε χρειαζεαι ΜΕΣΟ για να περασεις την συνεντευξη.Εγω περισυ που δεν ειχα με γ...σαν.Με εσστειλαν 3 ωρες μακρια.Πηγα φυσικα αλλα΄γαμηθηκα γιατι εχω και 2 παιδια.Αλλα αν ειχες μεσο αγαπητη μου θα επαιρνες και ωρες πδσ. Αρα καταλαβαινω ότι δεν εχεις τιποτα. Πανε στην ΜΠΟΤΖΟΥΑΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΓΚΟΥΝΑ.

Αποσυνδεδεμένος c+c

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ405
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 31, 2009, 02:11:32 μμ »
g
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2009, 09:55:00 πμ από c+c »

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ405
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 31, 2009, 02:28:21 μμ »
Αν και επίσημα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο για τους Αναπληρωτές του συνολικού μας κλάδου, νόμιζα ότι η ποσόστωση που ακολουθούν είναι :   50% Φυσικοί, 25% Χημικοί, και από 12,5 % οι Βιολόγοι και οι Γεωλόγοι (όπως είχαν κάνει στον προτελευταίο ΑΣΕΠ.   Βέβαια οι Γεωλόγοι τελικά φαίνεται να είναι σε ακόμα μικρότερο ποσοστό.    και οι χημικοί δε νομίζω ότι δικαιολογημένα έχουν τόσο μεγααλύτερο ποσοστό από τους Βιολόγους.
όσο για τους Φυσικούς είναι οι τυχεροί από άποψη αριθμών,   αλλά και μάλλον πολύ περισσότεροι από όλους τους άλλους οπότε και αυτοί είναι ασ'τα να πάνε!

Όπως βλέπετε όλοι δεν έχω λόγο να υπερασπιστώ μόνο την ειδικότητά μου αλλά τον κλάδο γενικότερα ΠΕ04,    ή θα ελέγα ΄κόμα περισσότερο τον κλαδο τον εκπαιδευτικών στον οποίο σχεδόν όλοι παρατηρούμε σημαντική μείωση μονίμων από ΑΣΕΠ άρα και από 40%....και έχω αρχίσει να ανησυχώ για το πότε και αν θα διοριστούμε μόνιμοι όσοι δεν είμαστε ακόμα!

καλό κουράγιο στο "περίμενε" των Φάσεων Αναπληρωτών!
ΠΕ0404
ετσι απλα....

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ405
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 31, 2009, 02:45:36 μμ »
Αν και επίσημα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο για τους Αναπληρωτές του συνολικού μας κλάδου, νόμιζα ότι η ποσόστωση που ακολουθούν είναι :   50% Φυσικοί, 25% Χημικοί, και από 12,5 % οι Βιολόγοι και οι Γεωλόγοι (όπως είχαν κάνει στον προτελευταίο ΑΣΕΠ.   Βέβαια οι Γεωλόγοι τελικά φαίνεται να είναι σε ακόμα μικρότερο ποσοστό.    και οι χημικοί δε νομίζω ότι δικαιολογημένα έχουν τόσο μεγααλύτερο ποσοστό από τους Βιολόγους.
όσο για τους Φυσικούς είναι οι τυχεροί από άποψη αριθμών,   αλλά και μάλλον πολύ περισσότεροι από όλους τους άλλους οπότε και αυτοί είναι ασ'τα να πάνε!

Όπως βλέπετε όλοι δεν έχω λόγο να υπερασπιστώ μόνο την ειδικότητά μου αλλά τον κλάδο γενικότερα ΠΕ04,    ή θα ελέγα ΄κόμα περισσότερο τον κλαδο τον εκπαιδευτικών στον οποίο σχεδόν όλοι παρατηρούμε σημαντική μείωση μονίμων από ΑΣΕΠ άρα και από 40%....και έχω αρχίσει να ανησυχώ για το πότε και αν θα διοριστούμε μόνιμοι όσοι δεν είμαστε ακόμα!

καλό κουράγιο στο "περίμενε" των Φάσεων Αναπληρωτών! 

για "μάλλον" μιλάς; 2147 φυσικοί με προϋπηρεσία, 477 βιολόγοι
753 φυσική με μηδενική προϋπηρεσία, 374 βιολόγοι

σύνολα:   2900 φυσικοί     851 βιολόγοι

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ405
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 31, 2009, 03:17:52 μμ »
Παρά την σχεδόν τραγική κατάσταση όλου του κλάδου 04, εντύπωση μου έχει προκαλέσει κατά καιρούς να διαπιστώνω απίστευτες καταστάσεις, για παράδειγμα: μηχανολόγος-ηλεκτρολόγος να διδάσκει ΦΕ στα σδε, φιλόλογος (!) να διδάσκει Περιβαλλοντική εκπαίδευση, πάλι στα σδε… (σε θέσεις μονίμων). Διατροφολόγοι ΤΕΙ να διδάσκουν Φυσική- Χημεία-Βιολογία (και τα 3 μαθήματα στη Γ’ Λυκείου, κατεύθυνση) σε ΓΕΛ (μόνιμοι). Ειλικρινά έχω μείνει άναυδη πώς γίνονται όλα αυτά τα μαγικά συνάδελφοι! Πόσα παραθυράκια υπάρχουν, όταν η πλειοψηφία "σφαζόμαστε" για το ποιος θα χωρέσει να περάσει απ' την πόρτα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.