*

Αποστολέας Θέμα: πως να βρω τα ονοματα των μαθητων του σχολειου.  (Αναγνώστηκε 11572 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
πως να βρω τα ονοματα των μαθητων του σχολειου.
« στις: Αύγουστος 31, 2009, 03:34:51 μμ »
ξερει κανεις πως μπορει καποιος να βρει τα ονοματα των παιδιων του σχολειου για να τους στειλει διαφημιστικα φυλλαδια?ο διευθυντης του σχολειου λεει πως δεν μπορει να δψσει τα ονοματα των παιδιων λεγοντας πως ειναι παρανομο. ενας αλλος διευθυντης ομως αλλου σχολειου τα εδωσε.ειναι ή δεν ειναι παρανομο να τα δωσει? ο προεδρος του συλλογου γονεων και κηδεμονων  εχει λιστα με τα ονοματα?.μονο τα ονοματεπωνυμα θελω τιποτα παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πως να βρω τα ονοματα των μαθητων του σχολειου.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:09:59 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: πως να βρω τα ονοματα των μαθητων του σχολειου.
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 31, 2009, 04:16:17 μμ »
Απ' ό,τι ξέρω είναι παράνομο να δίνονται στοιχεία μαθητών σε τρίτους, ειδικά όταν πρόκειται για εμπορικούς/διαφημιστικούς σκοπούς.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πως να βρω τα ονοματα των μαθητων του σχολειου.
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 31, 2009, 04:20:39 μμ »
αν ηταν για μια μεγαλη πολη οκ ο διευθυντης δεν μπορει αλλα αο τι στιγμη που ολοι γνωριζομαστε μεταξυ μας θα μπορουσε φανταζομαι να με εξυπηρετησει.στο παρελθοιν ειχε δωσει σε συναδελφο λιστα.θα μπορουσα και να παρω τηλεφωνο τους μαθητες μου να μου πουν τα ονοματα των συμμαθητων τους αλλα δεν ειναι σωστο.μπορει καποιοος να μου πει πως να τα βρω?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: πως να βρω τα ονοματα των μαθητων του σχολειου.
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 31, 2009, 05:03:58 μμ »
Όλα τα στοιχεία των μαθητών είναι απόρρητα και δεν βγαίνουν από το χώρο του σχολείου. Το αν κάποιος διευθυντής το κάνει δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. Αντίθετα, ένας γονιός να το ψάξει μπορεί να μπλέξει πολύ άσχημα...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πως να βρω τα ονοματα των μαθητων του σχολειου.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:09:59 »

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πως να βρω τα ονοματα των μαθητων του σχολειου.
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 31, 2009, 05:11:32 μμ »
Αν θέλει να είναι νομότυπος και να μην τον καταγγείλει κάποιος γονιός ή κάποιος άλλος των ιδίων με σένα συμφερόντων δεν μπορεί να σε εξυπηρετήσει. Στα σχολεία, που έχω περάσει εγώ, έχουμε μέχρι και καταστροφέα εγγράφων για να μην διαρρεύσουν προσωπικά δεδομένα.
Ο  σύλλογος γονέων και κηδεμόνων θα έχει τα τηλέφωνα και τις διευθύνσεις των μελών του και όχι όλου του σχολείου, αν δεν γνωρίζεις κάποιον από το προεδρείο, ούτε αυτοί φαντάζομαι ότι θα στα δώσουν.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: πως να βρω τα ονοματα των μαθητων του σχολειου.
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 31, 2009, 05:17:15 μμ »
είναι παράνομη πράξη.....

!!!!!!!

τελεία και παύλα!!!     >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(


Αποσυνδεδεμένος evi_poly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πως να βρω τα ονοματα των μαθητων του σχολειου.
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 31, 2009, 07:38:11 μμ »
εγώ πάντως στο φροντιστήριο που θα δουλέψω φέτος ο ιδιοκτήτης έχει 2 λίστες απο 2 δημοτικά σχολεία με τα τηλέφωνα και τις διευθύνσεις....και επειδή έχω μικρό αδερφό θυμάμαι οτι πολλές φορές στο παρελθόν μας έπαιρναν απο διάφορα φροντιστήρια τηλέφωνο για διαφήμιση...γίνεται μην το ψάχνετε....άλλο τι επιτρέπεται και τι όχι...
I've learned that everyone wants to reach the top of the mountain, but all the happiness and growth occurs while you are climbing it..

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πως να βρω τα ονοματα των μαθητων του σχολειου.
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 31, 2009, 08:03:26 μμ »
τα περι απορρητων στοιχειων κτλ τα καταλαβαινω.ομως οπως ανεφερε και η evi-poly γινεται.καθε χρονο απο ολα τα φροντιστηρια μεσης και ξενογλωσσης εκ[παιδευσης στελνονται διαφημιστικα στο σπιτι.πρωτον ξερω πολυ καλα οτι σε καποιους τα δινει και μαλιστα προ πενταετιας ειχε αρνηθει να μου τα δωσει αλλα τα πηρα απο γνωστο μου που ειχε φροντιστηριο μεσης εκπαιδευσης  και του τα ειχε δωσει.οποτε ή παρανομουμε ή οχι.το μονο που ηθελα ηταν οπως ξαναειπα ονοματεπωνυμο.ουτε διευθυνση ουτε τηλεφωνο ουτε ημερομηνιες γεννησης κτλ.δευτερον αν μου τα εδινε δεν υπηρχε περιπτωση να το κοινοποιησω αρα πως θα εβρισκε το μπελα του. τριτον υπηρξα μαθητρια του και μενουμε στην ιδια κωμοπολη.ξερει ο ενας τι καπνο φουμαρει ο αλλος.οσο για τον προεδρο γονεων και κηδεμονων τον ξερω προσωπικα αλλα λειπει σε ταξιδι στο εξωτερικο και θα γυρισει μετα τις 20.οπως επισης ξαναειπα ειναι τοσο μικρη η πειοχη που θα μπορουσα να πιασω τους μαθητες μου και τους ρωτησω αλλα για μενα αυτο δεν ειναι το σωστο και οχι το να μου πει οτι στο σχολειο ειναι αυτα και αυτα τα παιδια.και αν ο ιδιος ηθελε να ειναι τοσο νομοτυπος δεν θα εκανε αλλα και αλλα που ειναι εις βαρος των παιδιων.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: πως να βρω τα ονοματα των μαθητων του σχολειου.
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 31, 2009, 08:38:19 μμ »
Ας το δούμε το θέμα και από την άλλη πλευρά.... Αν εγώ ήμουν γονιός θα τσατιζόμουν πάρα πολύ αν κάθε λίγο και λιγάκι με έπαιρναν τηλέφωνο από διάφορα φροντιστήρια ή γέμιζαν το γραμματοκιβώτιο μου με φακέλους και επιστολές. Μην πω ότι θα είχε και το αντίθετο αποτέλεσμα τελικα!!!! Άσε που αν συνεχιζόταν για πολύ θα έκανα καταγγελία στο φροντιστήριο και μετά θα έβρισκέ το μπελά του και ο φροντιστής...
Αλλά δεν είναι το θέμα το τι θα έκανα εγώ. Το θέμα είναι ότι κάτι τέτοιο είναι παράνομο. Αν ο διευθυντής το έκανε μία ή περισσότερες φορές αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει και να το επαναλάβει. Ακόμα και τα ονόματα των παιδιών που φοιτούν σε κάθε σχολέιο είναι παράνομο να βγαίνουν προς τα έξω (δεν μιλάμε για τα υπόλοιπα στοιχεία, όπως τηλέφωνα, διευθύνσεις κλπ)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πως να βρω τα ονοματα των μαθητων του σχολειου.
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 31, 2009, 09:55:16 μμ »
Θα συζητάμε και για τα αυτονότητα τώρα; Είπαμε, είναι παράνομο και μην ξεχνάς ότι αφορά σε ανηλίκους...
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πως να βρω τα ονοματα των μαθητων του σχολειου.
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 31, 2009, 10:08:06 μμ »
καλά ντε μην βαράτε.μ'αρεσει η παρανομια τι να κανουμε....................

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πως να βρω τα ονοματα των μαθητων του σχολειου.
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 09:41:11 πμ »
γιατι δεν στελνεις φυλαδια σε καθε πολυκατοικια και οποιος ενδιαφερθει θα ερθει

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πως να βρω τα ονοματα των μαθητων του σχολειου.
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 09:55:16 πμ »
@bettina θέλεις τα ονόματα ανήλικων παιδιών για να τους στείλεις διαφημιστικά φυλάδια?γνωρίζεις οτι είναι παράνομο?ακόμη και οι εταιρείς για να σου στείλουν διαφημιστικό υλικό πρέπει να έχουν την σύμφωνη γνώμη του παραλήπτη.νομίζεις οτι τα soupermarket που απλώς παρατάνε μπροσούρες στην είσοδο της πολυκατοικίας χώρις να έχει πάνω ονοματεπώνυμο, το κάνουν τυχαία?και μόνο που ρωτάς για το πώς θα τα βρεις,με εξοργίζεις... σαν πολύ δεν εχουν αποθρασυνθεί μερικοί που το βρίσκουν και φυσιολογικό να ζητάνε τέτοια πράγματα επειδή το έκανε κάποιος διευθυντής ο οποίος θα έπρεπε να έχει απολυθεί για την πράξη του? για χαλαρώστε μερικοί που ζητάτε ότι @@ σας κατέβει... ελπίζω να μην είσαι εκπαιδευτικός τουλάχιστον..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2009, 09:57:59 πμ από michalis »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πως να βρω τα ονοματα των μαθητων του σχολειου.
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 10:01:27 πμ »
δικιο εχεις που θυμωνεις αλλα πλεον τα ονοματα μας τα εχουν ολοι κ παντου!δηλ απο που ξερουν ολοι οτι γεννας και σου στελνουν ενα σωρο διαφημιστικα;; η οταν ειναι να παει το παιδι νηπιαγωγειο κ ερχονται απο τα ιδιωτικα;;απλα ο διευθυντης λιγικο ειναι να μην τα δινει,ειναι οντως παανομο.καταρχην ειχε δημιουργηθει παλια ενα θεμα ειδικα με τους αλλοδαπους.θυμαμαι οτι περνανε τηλ απο εκδοτικο οικο και ζητουσαν απο το σχολειο τα ονοματα αλλοδαπων για να δωσουν υποτιθεται δωρεαν κατι κλπ..τελικα οι γονεις πληρωνανε βιβλια κ δεν τα βλεπανε ποτε..ειναι λεπτη η θεση..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.