*

Αποστολέας Θέμα: ΕΞΑΓΟΡΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ  (Αναγνώστηκε 14484 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kotsiaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • fuck the system
    • Προφίλ
ΕΞΑΓΟΡΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ
« στις: Απρίλιος 03, 2007, 01:31:49 μμ »
Έχετε ακούσει κανένας για περισπτώσεις εξαγοράς στρατιωτικής θητείας έτσι ώστε να πιαστεί σαν συντάξιμος χρόνος ?
Συμφέρει για κάποιον με Μ.Κ. 17 όπως εγώ να την εξαγοράσω ώστε να ανεβώ πιο γρήγορα Μ.Κ. ?
Πόσα πρέπει να μου κρατάνε το μήνα από την υπηρεσία ?
Έχω ακούσει οτι είναι γύρω στα 20 - 25 ευρώ το μήνα. Σημειώστε όμως οτι θα αρχίσω να παίρνω πιο γρήγορα αύξηση.
Ισχύει?

Thanks!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΞΑΓΟΡΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:18:29 »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: ΕΞΑΓΟΡΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 03, 2007, 01:44:57 μμ »
απο αυτα που εχω ακουσει πολλοι κανουν εξαγορα στρατιωτικης τους θητειας οταν ειναι στα προθυρα της συνταξης....λογικα θα γινεται και νωριτερα....γιατι οχι
παρε τηλ. την διευθυνση οπου ανηκεις
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2007, 01:48:08 μμ από heren »

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΞΑΓΟΡΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 03, 2007, 09:15:05 μμ »
Ο τρόπος υπολογισμού της εξαγοράς είναι ως εξής :
1) βασικός μισθός του Μ.Κ. Χ 6,67% Χ μήνες στρατού

δηλαδή για Μ.Κ. 17 και 12 μήνες στρατού βγαίνει 930Χ6,67%Χ12 = 745 ευρώ δηλαδή 62 το μήνα
αν τα πληρώσεις με την μια έχεις 10% εκπτωση άρα πληρώνεις 670ευρώ και εκπίπτουν και από την εφορία.

Οπως καταλαβαίνεις όσο πιο νωρίς τόσο λιγότερα πληρωνεις.

Τώρα όσον αφορά την σύνταξη εξαρτάται την ηλικία που διορίστηκες και αν προλαβαίνεις να φτάσεις στο Μ.Κ.1 και για πόσο χρόνο θα μείνεις εκεί μεχρι την σύνταξη.
Αυτό το λέω γιατί μάλλον παίζει ρόλο η εξαγορά και στο ποσό της σύνταξης. μέχρι το 2017 ξέρουμε τι γίνεται και πώς υπολογίζονται οι συντάξεις μετά δεν ξέρουμε τίποτα.
Πάντως οι διαφορές είναι μικρές αν την αναγνωρίσεις τώρα με μικρές κρατήσεις ή τα τελευταια χρόνια με πολλές. Πάντα όλα εξαρτιόνται και από το πόσα χρόνια θα είσαι εν ενεργεία 
μέχρι τα 67 χρόνια.
Αν επιθυμείς άλλες περισσότερες λεπτομέρειες γράψε

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΞΑΓΟΡΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 04, 2007, 02:24:45 πμ »
Aν γνωρίζεις διευκρίνησέ μας:

1) Συμφέρει - και, αν ναι, γιατί - η εξαγορά της στρατιωτικής θητείας ως συντάξιμης στα πρώτα χρόνια της υπηρεσίας στην εκπαίδευση;

2) Mε την εξαγορά της στρατιωτικής θητείας  κερδίζονται μισθολογικά κλιμάκια; 

3) Aναγνωρίζεται στην υπηρεσία (ΥΠΕΠΘ) ως πρόσθετη προϋπηρεσία ο εξαγορασμένος χρόνος της στρατιωτικής θητείας

 


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΞΑΓΟΡΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:18:29 »

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΞΑΓΟΡΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 04, 2007, 10:18:00 πμ »
1) Στο ερώτημα αν συμφέρει, η απάντηση είναι διαφορετική ανα περίπτωση. π.χ ένας καθηγητής 30 χρόνων με 35 χρόνια υπηρεσία (που ισχύει τώρα) θα φτάσει την ηλικία των 65 χρόνων και θα πάει Μ.Κ.1 όπου θα μείνει εκεί για  2 χρόνια μέχρι τα 67 και συνταξιοδοτείται. Μετα τα ισχύονται θα πάρει την μέγιστη σύνταξη (80% χ βασικο του ΜΚ1), δεν χρειάζεται καν η αναγνώριση του στρατού. Αν διορίστηκε σε μεγαλύτερη ηλικία και δεν φτάνει το Μ.Κ.1 στα 67 τότε μάλλον συμφέρει η αναγνώριση νωρίς με λίγα χρήματα αφού κερδίζει σε χρόνο από την άνοδο του κλιμακίου.
!!! για μετά το 2017 (αυτοί που θα πάρουν σύνταξη) βρήκα μια εισήγηση που λέει ότι η σύνταξη θα υπολογίζεται από τον μέσο όρο των αποδοχών της τελευταίας 5ετίας τότε δεν ξέρω τι γίνεται. Φαινομενικά πάντως ο 30αρης νεοδιόριστος κερδίζοντας 1 χρόνο για την αλλαγή του Μ.Κ. θα πάρει Μ.Κ.1 στα 64 οπότε θα μείνει 3 χρόνια σε αυτήν την κλίμακα και άρα θα έχει μεγαλύτερο Μ.Ο. αποδοχών στην τελευταία 5ετία. και τότε να αναγνωρίσει τον στρατό όμως πάλι θα του λογαριαστούν 3 χρόνια στο Μ.Κ.1 αλλά αυτόν τον χρόνο θα τον έχει εξαγοράσει με βάση το Μ.Κ.1 και άρα περισσότερα χρήματα.
2) με την εξαγορά κερδίζεις τόσους μήνες του ΜΚ που είσαι (αυτό εξαγοράζεις) όσο στρατό είχες κάνει και άρα παίρνεις το επόμενο ΜΚ νωρίτερα (δεν νομίζω ότι συμφέρει αλλιώς η αναγνώριση)
3) δεν ξέρω αν αναγνωρίζεται η προυπηρεσία ως διδακτική. (που θα βοηθούσε? για τον βαθμό? )


Συμπερασματικά με το τωρινό καθεστός κάποιοι πρέπει να την αναγνωρίσουν και κάποιοι δεν χρειάζεται. Φαίνεται ότι αν την αναγνωρίσεις νωρίς κερδίζεις σε χρήματα για την αναγνώριση χωρίς να επηρεάζει την σύνταξη ( εξαρτάται βέβαια από πολλούς παράγοντες όπως αύξηση ορίων ηλικίας σύνταξης, υπολογισμός συντάξεων κλπ κλπ) "ΚΑΛΑ να είμαστε μέχρι τότε".

Προσωπικά σκέφτομαι να την αναγνωρίσω τώρα νωρίς γιατι 1)έχω να διαθέσω 670 ευρώ (στο μέλλον θα έχω? τα παραπάνω και μήν τα έχω ανάγκη?)  2) γιατι αυτά θα εκπίπσουν από τη εφορια και του χρόνου με βλέπω να πληρώνω για τα καλά 3) θέλω να τελειώνω νωρίς με αυτά 4) για το μέλλον... υγεία να έχουμε.

Συγνώμη αν σας μπέρδεψα παραπάνω αλλά από μόνα τους είναι λίγο μπέρδεμα.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΞΑΓΟΡΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 04, 2007, 04:19:49 μμ »

Eϊναι βέβαιο ότι η αναγνώριση της στρατιωτικής θητείας
συνεπάγεται και την προαγωγή στο μισθολογικό κλιμάκιο;

(Μάλλον δεν ισχύει - και, απλώς, αναγνωρίζεται ως συντάξιμος ο χρόνος που εξαγοράζεται)

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΞΑΓΟΡΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 04, 2007, 06:55:52 μμ »
απόσπασμα απο φεκ

Δεν υπολογίζεται για μισθολογική εξέλιξη:
α) Η στρατιωτική υπηρεσία κληρωτού και εφέδρου. Κατ. εξαίρεση, αναγνωρίζεται η
στρατιωτική υπηρεσία κληρωτού και εφέδρου που συμπίπτει με πολιτική υπηρεσία,
εφόσον παρασχέθηκε μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος.
β) κλπ κλπ κάποιες ακόμα

Απαραίτητη προϋπόθεση για την αναγνώριση των ανωτέρω προϋπηρεσιών, είναι να
μην έχουν χρησιμοποιηθεί για τη χορήγηση καμίας άλλης οικονομικής παροχής ή
αναγνώρισης συνταξιοδοτικού δικαιώματος, καθώς και να έχουν παρασχεθεί μετά τη
συμπλήρωση του δέκατου έβδομου (17ου) έτους της ηλικίας τους ή, για όσους στη
συνέχεια μονιμοποιήθηκαν σε υπηρεσία του ίδιου Υπουργείου μετά τη συμπλήρωση
του δέκατου πέμπτου (15ου) έτους.
Σε κάθε περίπτωση αναγνώρισης προϋπηρεσίας για μισθολογική εξέλιξη, τα
οικονομικά αποτελέσματα αυτής δεν μπορεί να ανατρέχουν σε χρόνο προγενέστερο
της υποβολής όλων των κατά νόμο απαιτούμενων δικαιολογητικών.

όπως το καταλαβαίνω ο χρόνος στρατου δεν λαμβάνεται υπόψη για μισθολογική εξέλιξη πρίν την αναγνωριση του (να τα σκάσουμε πρώτα δηλαδη)

θα περάσω μετά το Πασχα από την μηχανογράφηση της ββαθμιας να ρωτήσω κάθε λεπτομέρεια

Αποσυνδεδεμένος kotsiaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • fuck the system
    • Προφίλ
Απ: ΕΞΑΓΟΡΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 05, 2007, 10:59:46 πμ »
παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
Εγώ είμαι 25 με Μ.Κ. 17 και από ότι κατάλαβα με συμφέρει. Διορθώστε με άν κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΞΑΓΟΡΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 05, 2007, 11:29:26 πμ »
με τα σημερινά δεδομένα μάλλον για σένα είναι αδιάφορο αφού έτσι και αλλιώς θα φτάσεις το ΜΚ1 πολύ νωρίς στα 60 και θα μείνεις εκεί 7 χρόνια μέχρι την σύνταξη.

Θα φέρω πλήρεις λεπτομέρειες από Τετάρτη και μετά.

Καλή Ανάσταση από μένα, βουρ για οβελία.

Αποσυνδεδεμένος kotsiaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • fuck the system
    • Προφίλ
Απ: ΕΞΑΓΟΡΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 07, 2007, 11:40:29 πμ »
με τα σημερινά δεδομένα μάλλον για σένα είναι αδιάφορο αφού έτσι και αλλιώς θα φτάσεις το ΜΚ1 πολύ νωρίς στα 60 και θα μείνεις εκεί 7 χρόνια μέχρι την σύνταξη.

Θα φέρω πλήρεις λεπτομέρειες από Τετάρτη και μετά.

Καλή Ανάσταση από μένα, βουρ για οβελία.

ευχαριστώ πολυ stef.

καλο Πασχα και καλή Ανάσταση!

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΞΑΓΟΡΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 11, 2007, 02:54:01 μμ »
Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλα σε όλους

Οπως είχα πεί σήμερα πήγα στη μηχανοργάνωση να ρωτήσω για την εξαγορά της στρατιωτικής θητείας. Η ενημέρωση έχει ώς εξής :

1) υπεύθυνο για την εξαγορα είναι το γενικό λογιστήριο του κράτους ( στο πολυτεχνείο ) από το οποίο μπορούμε να πάρουμε υπεύθυνες απαντήσεις. Θα έρθω σε επικοινωνία μαζί του και θα σας ενημερώσω.

2) Ο υπεύθυνος στην ββαθμια πάντως μου απαντησε στα εξής :
α) ναι, αξίζει και πρεπει να εξαγοράσει κάποιος τον στρατό εφόσον δεν συμπληρώνει μέχρι τα 65 του, 35 χρόνια δημόσια προυπηρεσία. (η διαφορά στην σύνταξη είναι αισθητή), π.χ είπε αυτός διορίστηκε στα 40 του οπότε θα βγεί στην σύνταξη με 25 χρόνια προυπηρεσία άρα μειωμένη σχετικά αναγνώρισε 2 χρόνια στρατού και θα έχει 27 χρόνια προυπηρεσία άρα μεγαλύτερη σύνταξη
β) όσοι διορίστηκαν σε ηλικία 30 ετών είναι οριακα να τους φανεί τόσο πολλή χρήσιμη η αναγνώριση  όπως πρίν.
γ) για διορισμούς σε μικρότερες ηλικίες η εξαγορά δεν φαίνεται απαραίτητη (είπε ίσως όταν φτάσει στην ηλικία αυτή να πέι γιατι τα έδωσα), βέβαια ποτέ δεν πάνε χαμένα τα χρήματα αυτά με τα τωρινά δεδομένα η διαφορά στην σύνταξη είναι μικρή αλλά είναι κάτι και χτύπα ξύλο αν τύχει κάτι και πρέπει να βγείς νωρίτερα στην σύνταξη θα συμπληρώνεις περισσότερα χρόνια υπηρεσίας. Ολα είναι κορώνα γράμματα στις περιπτώσεις β και γ. Για την α δεν υπάρχει θέμα συζήτησης πρέπει να γίνει αναγνώριση.

3) η αναγνώριση δεν συνεπάγεται και μισθολογική εξελιξη του ΜΚ. Μόνο συντάξιμος χρόνος.

4) Ο υπολογισμός της εξαγοράς σε χρήματα είναι όπως τα ανέφερα σε προηγούμενα μηνύματα

κάποιες ενδιαφέρον σελίδες
http://www.alfavita.gr/apodoxes/apodoxes8.htm
http://www.alfavita.gr/apodoxes/apodoxes6.htm

Θα επανέλθω όταν θα έχω και τις τελειωτικές ελπίζω και πιο έγκυρες ακόμα απαντήσεις από το γενικό λογιστήριο του κράτους. Βλέπετε είμαι στην περιπτωση β και θέλω να το ψάξω καλύτερα για αυτήν την περίπτωση (άρα και όλες:-))

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΞΑΓΟΡΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 14, 2010, 10:45:41 μμ »
Μια χαζη απορια, που μονο εδω μπορω να τη θεσω, αφου δε θελω να ανοιξω νεο θεμα... Τι ακριβως ειναι η εξαγορα της στρατιωτικης θητειας ::)?? Απ'οτι καταλαβα εννοειται κατι αλλο, αλλα εμενα το μυαλο μου πηγε σε αυτο που θα σκεφτοτανε καθε 19χρονος αν ακουγε κατι τετοιο :P!! Στο στρατο πρεπει να υπηρετησεις υποχρεωτικα, ετσι δεν ειναι?? Δεν εχει αλλαξει κατι...?? Αν μπορεσει καποιος να μου απαντησει θα του ειμαι υποχρεος!!

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: ΕΞΑΓΟΡΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 14, 2010, 10:48:42 μμ »
Ναι, εξαγορά θητείας γίνεται μόνο αν έχεις συμπληρώσει το 33ο έτος της ηλικίας σου νομίζω...κατά τα άλλα κανονικά...

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΞΑΓΟΡΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 14, 2010, 10:52:01 μμ »
Ναι, εξαγορά θητείας γίνεται μόνο αν έχεις συμπληρώσει το 33ο έτος της ηλικίας σου νομίζω...κατά τα άλλα κανονικά...
Οκ, ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να απαντησεις :)!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 257
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 201
Σύνολο: 206

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.