*

Αποστολέας Θέμα: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 13152 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 20, 2010, 12:32:03 πμ »
Εννοείται ότι είναι πλήρως αντιφατικό και ελπίζω να μην αφαρμοστεί.
Το συμαντικξότερο είναι ότι είναι και ΠΛΗΡΩΣ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ. Παραβαίνει κάθε αρχή ίσων ευκαιριών στη εργασία, δεδομένου ότι και να θέλει κάποιος να κάνει τα σεμινάρια δεν θα μπορεί.

Στείλτε μια επιστολή στο Συνηγόρο του Πολίτη για το θέμα αυτό και για το θέμα ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΥΣ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ που αφορούσε την ειδική αγωγή, ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΑΠΟΦΑΝΘΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. Εγώ έχω στείλει και περιμένω απάντηση, αν στείλουν και άλλοι θα εκδοθεί ένα πόρισμα σε πιο σύντομο χρονικό διάστημα

Δυστυχώς ο Συνήγορος ασχολείται καθημερινά με χιλιάδες υποθέσεις και αργούν κάπως να απαντήσουν
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2010, 12:34:52 πμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:48:09 »

Αποσυνδεδεμένος manolai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 20, 2010, 02:15:30 πμ »
 O Green έχει δίκιο οι έχοντες σεμινάριο μπαίνουν όλοι μαζί στην ίδια κατηγορία ασχέτως προυπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος wildness

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 20, 2010, 08:50:20 πμ »
Να ρωτήσω κάτι επειδή είμαι άσχετη με την ειδική αγωγή απλά είδα τους πίνακες και απόρησα πως αυτοί οι ΠΕ19-ΠΕ20 έχουν πάρει αυτές τις πιστοποιήσεις. Είναι αυτά τα σεμινάρια των 400 ή 600 ωρών; Και το Braille πως το απέκτησαν; Άλλοι έουν επάρκεια, τι εννοούν και άλλοι τετραετές ή τριετές. Είναι μεταπτυχιακά αυτά; Βγαίνουν θέσεις για αυτούς κάθε χρόνο;

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 20, 2010, 09:18:06 πμ »
για να απευθυνθείς στον συνήγορο του πολίτη δεν πρέπει πρώτα να έχεις εξαντλήσει κάθε δυνατότητα ένστασης κλπ με το αυτό που θέλεις να καταγγείλεις ή κάνω λάθος???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:48:09 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 20, 2010, 09:33:57 πμ »
Να ρωτήσω κάτι επειδή είμαι άσχετη με την ειδική αγωγή απλά είδα τους πίνακες και απόρησα πως αυτοί οι ΠΕ19-ΠΕ20 έχουν πάρει αυτές τις πιστοποιήσεις. Είναι αυτά τα σεμινάρια των 400 ή 600 ωρών; Και το Braille πως το απέκτησαν; Άλλοι έουν επάρκεια, τι εννοούν και άλλοι τετραετές ή τριετές. Είναι μεταπτυχιακά αυτά; Βγαίνουν θέσεις για αυτούς κάθε χρόνο;
Τα σεμινάρια 400 ωρών γίνονταν τα τελευταία χρόνια από διάφορους φορείς και παρείχαν κατόπιν σημαντικής αμοιβής (2.000-3.000 ευρώ) κάποια κατάρτιση στην ειδική αγωγή, υποσχόμενα  στους ενδιαφερόμενους, κυρίως ανέργους,  ότι θα βρουν δουλειά σε ειδικά σχολεία. Οι πρώτοι που τα έκαναν πράγματι δούλεψαν αναπληρωτές και ωρομίσθιοι σε ΣΜΕΑ, αλλά κατόπιν τα παρακολούθησαν τόσοι πολλοί που είναι αδύνατον να απορροφηθούν στο χώρο αυτό. Από φέτος το Υπουργείο σταματά τη διεξαγωγή τους, θεωρώντας από τη μία ότι η ποιότητα της παρεχόμενης κατάρτισης ήταν αμφισβητήσιμη, αφετέρου ότι εκμεταλλεύονταν την αγωνία νέων ανθρώπων για μία δουλειά.
Πιστοποίηση  για γλώσσα Braille μπορεί κάποιος να πάρει από το ΚΕΑΤ στην Καλλιθέα, και μάλιστα χωρίς πολλά χρήματα και χρόνο, δεν ξέρω όμως τι πρακτική σημασία έχει πλέον αφού τα σχολεία τυφλών είναι ελάχιστα και αντίστοιχα ελάχιστες και οι προσλήψεις σε αυτά. Επάρκεια και τετραετή κύκλο έχει η γνώση της νοηματικής γλώσσας, η οποία παρέχεται από ειδικά πιστοποιημένα κέντρα, κατόπιν αμοιβής φυσικά, αλλά και πάλι είναι πολύ περιορισμένος ο αριθμός των σχολείων Κωφών και οι προσλήψεις σε αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 20, 2010, 09:36:03 πμ »
για να απευθυνθείς στον συνήγορο του πολίτη δεν πρέπει πρώτα να έχεις εξαντλήσει κάθε δυνατότητα ένστασης κλπ με το αυτό που θέλεις να καταγγείλεις ή κάνω λάθος???
\
Δεν νομίζω. Απλά μπορείς να καταγγείλεις οτιδήποτε στραβό συμβαίνει γύρω σου, σε σχέση με τα δικαιώματα του πολίτη.

Αποσυνδεδεμένος wildness

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 20, 2010, 09:40:11 πμ »
Σ'ευχαριστώ Green για την άμεση απάντησή σου!
Αν ψάξω τώρα για σεμινάρια νοηματικής ή Braille έχει καμμία σημασία; Το ρωτάω επειδή καταργήθηκαν και κλείδωσαν οι πίνακες..Είμαι ΠΕ20 απλά είδα και απόειδα όλο αυτό το διάστημα και βλέπω ότι οι πίνακες αυτοί δεν έχουν πολλά άτομα. Που πρέπει να απευθυνθώ; Θα μετρήσει τίποτα για του χρόνου;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 20, 2010, 09:58:47 πμ »
Noμίζω ότι 33 άτομα που υπάρχουν στον πίνακα νοηματικής στην ειδικότητά σας είναι ήδη πολλά. Γνωστός μου είναι στην πρώτη 15αδα και δεν ξέρεις αν θα δουλέψει καν. Στην Αττική είναι 3 δημόσια σχολεία κωφών όλα και όλα. Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλα στην υπόλοιπη Ελλάδα, ίσως στη Θεσσαλονίκη ένα ακόμα. Εξάλλου όπως βλέπεις για να μπεις θέλει τουλάχιστον 3ετη κατάρτιση. Είναι δηλαδή τόσο απώτερη η απόκτηση του προσόντος, που θα έχει ήδη αλλάξει το σύστημα πρσλήψεων και θα θέλει και ΑΣΕΠ. Στη δε Braille είναι ήδη 140 άτομα στον πίνακα.
Σε κάθε περίπτωση μην ξεχνάς ότι και στους δύο αυτούς πίνακες έχουν όλοι και το σεμινάριο των 400 ωρών. Το οποίο εφόσον έχει καταργηθεί η διεξαγωγή του, δεν μπορείς ούτως ή άλλως πια να αποκτήσεις. Άρα και να πάρεις την επάρκεια στις γλώσσες, πάλι οι άλλοι θα προτάσσονται.
Φυσικά αυτό είναι άδικο, γιατί διατηρώντας το σεμινάριο ως προσόν σε αυτούς που το έχουν, αλλά σταματώντας τη διεξαγωγή του, αφαιρείς από οποιονδήποτε άλλον το δικαίωμα να το αποκτήσει και να τους συναγωνιστεί στα ίσα. Θέμα άνισου ανταγωνισμού επομένως.

Αποσυνδεδεμένος wildness

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 20, 2010, 10:07:38 πμ »
Καταργήθηκαν τα σεμινάρια γενικά ή τα σεμινάρια 400 ωρών; Γιατί υπάρχουν και άλλα που είναι 600 ωρών. Πιστεύεις ότι δεν αξίζει πλέον κανείς να τα αποκτήσει; Αν δηλαδή θέλω να μπω στο συγκεκριμένο πίνακα του χρόνου τι πρέπει να κάνω;Τι ότι κλείδωσαν οι προυπηρεσίες αν αποκτήσει κανείς κάτι(δεν ξέρω αυτό το κάτι) δεν μπορεί να μπει;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 20, 2010, 10:13:07 πμ »
Δεν έχω ακούσει για σεμινάρια 600 ωρών. Το υπουργείο πάντως σταμάτησε τη διεξαγωγή των σεμιναρίων ειδικής αγωγής, τα τελευταία που έγιναν είναι τα φετινά. Οι πίνακες κλειδώσαν ως προς τις προυπηρεσίες. Προφανώς για τα υπόλοιπα προσόντα θα ανανεωθούν του χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος wildness

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 20, 2010, 10:20:34 πμ »
Διοργανώνει το Παιδαγωγικό τμήμα νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας σεμινάριο 600 ωρών.
Πάντως για να μπει κανείς σ'αυτούς τους πίνακες τι πρέπει να έχει τώρα πια;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 20, 2010, 10:28:51 πμ »
Τα σεμινάρια μπορεί να εξακολουθήσουν να γίνονται, το Υπουργείο δεν θα τα δέχεται ως προσόν για τα δημόσια σχολεία. Αν οι πίνακες κλείδωσαν για τις προυπηρεσίες, προφανώς θέλει γνώση νοηματικής ή Braille. Σε κάθε περίπτωση επιοκοινώνησε με τη Διεύθυνση Ειδικής Αγωγής του Υπουργείου να σου λύσουν όλες τις απορίες πιο έγκυρα.

Αποσυνδεδεμένος wildness

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 20, 2010, 10:38:29 πμ »
Πήρα μόλις τώρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι τα σεμινάρια ακούστηκαν ότι θα καταργηθούν αλλά δεν καταργήθηκαν ακόμη. Ρώτησα πως μπορεί να μπει κάποιος στους πίνακες και μου είπαν με μεταπτυχιακό το καλύτερο ή με τα σεμινάρια όσο έχουν ισχύ ακόμη. Η νοηματική και το σύστημα Braille δε μετράνε αν δεν έχω κάτι άλλο όπως μεταπτυχιακό ή σεμινάριο.

Αποσυνδεδεμένος wildness

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 20, 2010, 10:54:40 πμ »
Κοίταξα πάλι τώρα τους πίνακες και είδα ότι κάποιοι ούτε ειδική κατηγορία είναι, ούτε σεμινάριο έχουν, ούτε μεταπτυχικαό, ούτε νοηματική και braille και παρ'όλα αυτά μπήκαν στους πίνακες. Πως γίνεται;
Επίσης υπάρχει πίνακς ξεχωριστός με αυτούς που έχουν νοηματική και τίποτα άλλο.Γιατί μετά μου είπαν στο Υπουργείο ότι χωρίς μεταπτυχιακό ή σεμινάριο δεν μπορώ να μπω;
Και γιατί υπάρχουν τόσοι πίνακες για το κάθε ένα με Α και Β. Π.χ. Πίνακας Α΄ αναπληρωτών Σχολικών Μονάδων Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης(ΣΜΕΑΕ) και   Πίνακας Β΄ αναπληρωτών Σχολικών Μονάδων Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης(ΣΜΕΑΕ);
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.148 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.