*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικά ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 84439 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 01:43:05 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ:
Επιτρέπεται να έχει ώρες κάποιος και σε Ιδιωτικό και σε Δημόσιο ΙΕΚ; (αν του δώσουν εννοείται...
κανενα θεμα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:52:32 »

Αποσυνδεδεμένος mujer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 01:50:24 μμ »
Γνωρίζει κανείς μισθό, τιμή ανά ώρα σε ιδιωτικά ιεκ; Υπάρχει κάτι περίπου στάνταρ ή ο καθένας δίνει ό,τι θέλει;

Αποσυνδεδεμένος mk2016

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 07:07:00 μμ »
Κάποιοι συνάδελφοι αναφέρθηκαν σε κακές εμπειρίες που είχαν σε ΙΙΕΚ και θα ήταν καλό να μάθουμε ποιά ΙΙΕΚ εννοούν για να τα αποφεύγουμε αλλά καταλαβαίνω ότι ίσως δε θέλουν να τα κατονομάσουν για ευνόητους λόγους. Μήπως όμως μπορούμε να δούμε το θέμα αυτό αντίστροφα και αν κάποιος/α είχε θετική εμπειρία να μας πει ποιά είναι τα "καλά" ΙΙΕΚ;

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 08:22:32 μμ »
Κάποιοι συνάδελφοι αναφέρθηκαν σε κακές εμπειρίες που είχαν σε ΙΙΕΚ και θα ήταν καλό να μάθουμε ποιά ΙΙΕΚ εννοούν για να τα αποφεύγουμε αλλά καταλαβαίνω ότι ίσως δε θέλουν να τα κατονομάσουν για ευνόητους λόγους. Μήπως όμως μπορούμε να δούμε το θέμα αυτό αντίστροφα και αν κάποιος/α είχε θετική εμπειρία να μας πει ποιά είναι τα "καλά" ΙΙΕΚ;

Κοίτα γνωστό ΄κανόνι' σε είχε με ψίχουλα, χωρίς δώρα, αργίες, εικονικές ώρες μαθημάτων. Αν δω βιογραφικό από τέτοια σχολή θα του πω να δουλέψει σε μένα με όρους, επειδή ξέρω πως το πτυχίο του δεν αξίζει μία. Α, και όταν υπέγραφε καθηγητής την σύμβαση και ζήταγε το νόμιμο αντίγραφο του λέγανε δεν το δίνουμε για να μην αντιγράψετε την υπογραφή. Καλά κάνανε και τους κλείσανε. Αν θες με PM σου λέω ποια άλλα να ΜΗΝ πας. Καλό ΙΕΚ δηλαδή με δώρα, άδειες, αναγνώριση προϋπηρεσία/μεταπτυχιακού ΔΕΝ υπάρχει σε ολόκληρη την Ελλάδα στον Ιδιωτικό τομέα. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:52:32 »

Αποσυνδεδεμένος mk2016

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 11:15:09 πμ »
Κοίτα γνωστό ΄κανόνι' σε είχε με ψίχουλα, χωρίς δώρα, αργίες, εικονικές ώρες μαθημάτων. Αν δω βιογραφικό από τέτοια σχολή θα του πω να δουλέψει σε μένα με όρους, επειδή ξέρω πως το πτυχίο του δεν αξίζει μία. Α, και όταν υπέγραφε καθηγητής την σύμβαση και ζήταγε το νόμιμο αντίγραφο του λέγανε δεν το δίνουμε για να μην αντιγράψετε την υπογραφή. Καλά κάνανε και τους κλείσανε. Αν θες με PM σου λέω ποια άλλα να ΜΗΝ πας. Καλό ΙΕΚ δηλαδή με δώρα, άδειες, αναγνώριση προϋπηρεσία/μεταπτυχιακού ΔΕΝ υπάρχει σε ολόκληρη την Ελλάδα στον Ιδιωτικό τομέα.

George, κατάλαβα ποιό ΙΕΚ εννοείς! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Αν μπορείς να μου στείλεις πληροφορίες για τα υπόλοιπα "κακά" ΙΕΚ σε προσωπικό μήνυμα,  θα το εκτιμούσα πολύ :)

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 12:43:52 μμ »
Εγω σε ένα απορώ, πως μπορούν ακόμα να επιζούν τα ιδιωτικά ΙΕΚ, ενώ τα δημόσια φυτοζωούν, πως μπορούν σε αυτήν την χώρα να βρίσκουν "πελάτες". Οσο και ηλίθιος να είναι κάποιος ξέρει οτι το ΙΕΚ επαγγελματικά δεν τον βοηθάει σε τίποτα, με λίγα λεφτά παραπάνω πάει σε κολλέγιο και έχει πανεπιστημιακό δίπλωμα. Οι σπουδές πάνω κάτω είναι οι ίδιες σε χρόνο και το βασικό δεν έχουν πιστοποιήσεις.
Σπάω το κεφάλι μου να βρώ λογική εξήγηση και δεν μπορώ.
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 01:12:38 μμ »
Οι σπουδές δεν είναι οι ίδιες στα ιδιωτικά ΙΕΚ με τα κολλέγια. Στα κολέγια τα πράγματα είναι πολύ πιο αυστηρά για την τήρηση των deadline παραδόσεων των εργασιών από τους σπουδαστές. Η τήρηση των ημερομηνιών ελέγχεται από τα βρετανικά πανεπιστήμια. Αν δεν ελέγχονταν καθόλου θα ήταν σαν τα ιδιωτικά ιεκ.

Επιπλέον ο σπουδαστής-πελάτης πρέπει να δώσει πολύ περισσότερα λεφτά για να πάρει πανεπιστημιακό τίτλο από ότι για να πάρει μια βεβαίωση παρακολούθησης στο ιδιωτικό ιεκ.

Επομένως στο ιδιωτικό ιεκ πάει επειδή θέλει πολύ λιγότερα λεφτά και έχει πολύ λιγότερες απαιτήσεις.

Δεν χρειάζεται λοιπόν κανένα σπάσιμο κεφαλιού για να βρει κάποιος λογική εξήγηση. Θέλει απλή λογική και γνώση της πραγματικότητας.

Αποσυνδεδεμένος thrasius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 01:50:19 μμ »
Εγω σε ένα απορώ, πως μπορούν ακόμα να επιζούν τα ιδιωτικά ΙΕΚ, ενώ τα δημόσια φυτοζωούν, πως μπορούν σε αυτήν την χώρα να βρίσκουν "πελάτες". Οσο και ηλίθιος να είναι κάποιος ξέρει οτι το ΙΕΚ επαγγελματικά δεν τον βοηθάει σε τίποτα, με λίγα λεφτά παραπάνω πάει σε κολλέγιο και έχει πανεπιστημιακό δίπλωμα. Οι σπουδές πάνω κάτω είναι οι ίδιες σε χρόνο και το βασικό δεν έχουν πιστοποιήσεις.
Σπάω το κεφάλι μου να βρώ λογική εξήγηση και δεν μπορώ.

Η απάντηση είναι πολύ απλή. Ψάχνουν οι υποψήφιοι σπουδαστές να βρουν την εύκολη λύση, ψάχνουν να βρουν ΙΕΚ που δε θα εχουν πρόβλημα με τις απουσίες, που δε θα κοπούν επειδή δεν ήρθαν να εξεταστούν στην πρόοδο και προ πάντων θα τους εξασφαλίσει σίγουρα το χαρτί. Δεν τους ενδιαφέρει αν αυτό έχει κάποιο αντικρυσμα στην αγορά εργασίας. Μπορώ να σου αναφέρω αμέτρητα τέτοια παραδείγματα που εχω συναντήσει τα τελευταία 10 χρόνια στα ΙΙΕΚ που έχω εργαστεί. Κορυφαίο τέτοιο παράδειγμα ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού το 2010-2011 και μαλιστα έγινε και διεθνής (δεν ξερω αν είναι ακομα) που τον είχα μαθητή αλλά δεν παρακολουθούσε ποτέ.
Έτσι επιβιώνουν τα ΙΙΕΚ τους εξασφαλίζουν πτυχίο από το σπίτι, αναβολή από το στρατό, χωρίς απουσίες με ή χωρίς εξετάσεις. Αρκει να πληρώνεις καλά.

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 02:02:24 μμ »
έπρεπε να το είχα φανταστεί ..το deadline..μάλιστα


Η απάντηση είναι πολύ απλή. Ψάχνουν οι υποψήφιοι σπουδαστές να βρουν την εύκολη λύση, ψάχνουν να βρουν ΙΕΚ που δε θα εχουν πρόβλημα με τις απουσίες, που δε θα κοπούν επειδή δεν ήρθαν να εξεταστούν στην πρόοδο και προ πάντων θα τους εξασφαλίσει σίγουρα το χαρτί. Δεν τους ενδιαφέρει αν αυτό έχει κάποιο αντικρυσμα στην αγορά εργασίας. Μπορώ να σου αναφέρω αμέτρητα τέτοια παραδείγματα που εχω συναντήσει τα τελευταία 10 χρόνια στα ΙΙΕΚ που έχω εργαστεί. Κορυφαίο τέτοιο παράδειγμα ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού το 2010-2011 και μαλιστα έγινε και διεθνής (δεν ξερω αν είναι ακομα) που τον είχα μαθητή αλλά δεν παρακολουθούσε ποτέ.
Έτσι επιβιώνουν τα ΙΙΕΚ τους εξασφαλίζουν πτυχίο από το σπίτι, αναβολή από το στρατό, χωρίς απουσίες με ή χωρίς εξετάσεις. Αρκει να πληρώνεις καλά.
Δεν είναι ακριβώς έτσι...το πτυχίο εξασφαλίζεται με την πιστοποίηση όχι με funding, βέβαια η αναβολή είναι ένα θέμα αλλα αυτή παρέχεται και απο τα δημόσια ΙΕΚ, κυνηγάνε για εγγραφές με το ψαροτούφεκο για να συμπληρώσουν τμήματα, κάτι άλλο είναι..που θα πάει θα το βρώ...
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 25, 2016, 01:09:56 πμ »
Καλησπέρα.Με πήρανε τηλέφωνο από ένα ιδιωτικό επαρχιακό ΙΕΚ να κάνω μερικές ώρες.Είμαι Δημόσιος Υπάλληλος σε Νοσοκομείο.Στο Δημόσιο ΙΕΚ που δούλευα πέρυσι μου ζητήσανε άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου από την υπηρεσία.Την πήρα εύκολα γιατί πρόκειται για εκπαιδευτικό έργο.Μπορεί ένας ΔΥ να δουλέψει σε ιδιωτικό ΙΕΚ,χρειάζετε πάλι άδεια,ισχύει ο περιορισμός των 10 ωρών.Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει.Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος tkgr1973

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 25, 2016, 10:15:18 πμ »
Καλησπέρα.Με πήρανε τηλέφωνο από ένα ιδιωτικό επαρχιακό ΙΕΚ να κάνω μερικές ώρες.Είμαι Δημόσιος Υπάλληλος σε Νοσοκομείο.Στο Δημόσιο ΙΕΚ που δούλευα πέρυσι μου ζητήσανε άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου από την υπηρεσία.Την πήρα εύκολα γιατί πρόκειται για εκπαιδευτικό έργο.Μπορεί ένας ΔΥ να δουλέψει σε ιδιωτικό ΙΕΚ,χρειάζετε πάλι άδεια,ισχύει ο περιορισμός των 10 ωρών.Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει.Ευχαριστώ.

Ναι μπορείς πάλι με άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου από την υπηρεσία σου..

Αποσυνδεδεμένος Alex_A

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 03:40:03 μμ »
Καλό μεσημέρι καί καλώς σας βρήκα.

Θα ήθελα απ' όποιον μπορεί να μου λύσει κάποιες απορίες σχετικά με τα ιδιωτικά ιεκ.

Για παράδειγμα, πρίν από μερικές εβδομάδες είχα στείλει το βιογραφικό μου σε 3 ΙΙΕΚ, επειδή ζητούσαν καθηγητες. Αυτό το έκανα μέσω email μιάς και δεν γνωρίζω κάποιον για να το παρέδιδα ο ίδιος.

Μεχρι αυτη την στιγμη δεν έχω πάρει καμία απάντηση στα email μου και η απορία μου ειναι: είναι πάγια τακτική τους να μην ενημερώνουν τους ενδιαφερόμενους; Με άλλα λογια, έχουν ήδη αποφασισει ποιούς θα πάρουν (μεσω γνωριμιων) και για το τυπικό της υποθεσης βάζουν αγγελίες σε διάφορες ιστοσελίδες;

Η αλλη απορία μου είναι η εξης. Τι πτυχιο/α απαιτειται να 'χει κανεις για να προσληφθει σε ΙΙΕΚ; Για παραδειγμα, εγω έχω πτυχίο Bachelor από Ελληνικό ιδιωτικό κολλεγιο, το οποιο ως γνωστο δεν αναγνωρίζεται απο το ΔΟΑΤΑΠ η ισοτιμία του. Παρολα αυτά, μπορω να διδάξω σε ΙΙΕΚ;

Οποιος μπορεί παρακαλώ ας μου διευκρινίσει αυτες τις απορίες.

Σας ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 06:41:19 μμ »
Alex_A καλώς ήρθες στο pde.

Πιστεύω ότι και ο ίδιος ξέρεις ότι είναι πολύ σημαντική η προσωπική επαφή. Θα μπορούσες να περάσεις από τα ΙΕΚ, να ζητήσεις να μάθεις ποιος είναι υπεύθυνος για τις προσλήψεις της ειδικότητάς σου και να έχεις μαζί του μια μικρή συνάντηση.

Δεν ξέρω αν το πτυχίο σου, σου δίνει το δικαίωμα να διδάξεις. Για αυτό έπρεπε να σε ενημερώσει το κολέγιο που τελείωσες.
Ακόμα και αυτό θα μπορούσες να το μάθεις αν πήγαινες στα ΙΕΚ που σε ενδιαφέρουν. Με μια κουβέντα λύνονται πολλές απορίες!
Δε μας είπες και ποια είναι η ειδικότητά σου για να σε βοηθήσουμε περισσότερο...

Αποσυνδεδεμένος Alex_A

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 08:55:37 μμ »
Αγαπητέ Lasid καλησπέρα καί σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου.

Το κολλέγιο το τελείωσα πριν απο 14  χρόνια. Τότε προσφερε ενα 4ετες εκπαιδευτικο πρόγραμμα σε συνεργασία με ένα Βρετανικό πανεπιστήμιο (μου φαινεται το λέγανε validated course, να σου πω δεν θυμάμαι κι ακριβως γιατί έχουν περασει τόσα χρόνια).


Η ειδικότητα μου  είναι σχεδιασμος οπτικης επικοινωνίας γνωστη καί ως γραφιστική (αυτήν την ειδικότητα ζητουν).

Συμφωνω με την άποψη σου δηλαδή, να περασω απο τα ιεκ στα οποια ειχα στείλει το βιογραφικό μου ΑΛΛΑ τότε ποιος ο λόγος του να ζητούν να τους στείλεις ηλεκτρονικά το βιογραφικό σου καί μάλιστα όχι απευθειας σε αυτούς αλλα μέσω της ιστοσελίδας στην οποία έχουν βάλει την αγγελία τους; (δηλαδή άλλος αξιολογεί το ποιός θα περάσει συνέντευξη, όχι οι ίδιοι;)

Θα επανέλθω στην απάντηση σου αργότερα κι αυτό γιατί εχω ρωτήσει καί αλλους να μου πούν τι ακριβώς ισχύει.

Δυστυχώς όμως έχω αρχίσει να πιστεύω πως ακομα και για να σε πάρει κάποιος να διδάξεις (γιατί πως διαφορετικά θα φτιάξεις προϋπηρεσία), πρέπει να 'χεις "θείο στην Κορώνη"!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.