*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικά ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 84389 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 09:08:40 μμ »
Μπορεί να ζητάνε βιογραφικά μέσω της ιστοσελίδας τους, απλώς για να έχουν επιλογές και να κάνουν τους εκπαιδευτές να νιώθουν αναλώσιμοι. Αυτοί που έχουν μπάρμπα στην κορώνη, πάντα προηγούνται στην Ελλάδα. για αυτό θεωρώ ότι πηγαίνοντας από εκεί, αυξάνεις τις πιθανότητες να σε προσλάβουν. Ξέρουν με ποιον έχουν να κάνουν. Έχουν μια εικόνα!

Ρώτησε και συμφοιτητές σου από το κολέγιο, αν έχουν διδάξει ποτέ και πώς το κατάφεραν. Θα σε βοηθήσει να βρεις άκρη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:27:28 »

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 09:57:21 μμ »
Μπορεί να ζητάνε βιογραφικά μέσω της ιστοσελίδας τους, απλώς για να έχουν επιλογές και να κάνουν τους εκπαιδευτές να νιώθουν αναλώσιμοι. Αυτοί που έχουν μπάρμπα στην κορώνη, πάντα προηγούνται στην Ελλάδα. για αυτό θεωρώ ότι πηγαίνοντας από εκεί, αυξάνεις τις πιθανότητες να σε προσλάβουν. Ξέρουν με ποιον έχουν να κάνουν. Έχουν μια εικόνα!

Ρώτησε και συμφοιτητές σου από το κολέγιο, αν έχουν διδάξει ποτέ και πώς το κατάφεραν. Θα σε βοηθήσει να βρεις άκρη!
Καλησπέρα, ειπες κάτι αλλα μετα σε έχασα, ακριβως αυτο..δηλαδη ενω υπαρχει τεραστια ανεργια. βγαινουν χιλιαδες αγγελίες στον ιδιωτικο τομέα..
Τι κάνει το κάθε πονηρο λαμόγιο..χωνει μια αγγελία, πλακώνουν οι 20χρονες..τηλεφωνα ολη μερα..πεταγεται οα φεντικος..ειδατε τι ανεργια υπαρχει...με κατανοηση το λεει..μετα απο ενα μηνα , παιδια 20% κάτω διατι χαρης σασ κάνω...ειδατε τι ανεργία υπαρχει..
με αλλα λόγια καμμία αγγελία δεν ισχυει..μην αναλύσω γιατι , καπως το ξέρω...απλα τις χωνουν για φοβητρο..κανεις δεν βαζει εναν αγνωστο σε μια σοβαρη εταιρεία μεσω αγγελίας...ΚΑΝΕΙΣ, κατι ψευδοφροντιστηρια που ζητανε για κανα δυο μερες χαζο και μετα δρομο.
οσο για τον κύριο...θα τον ενημερώσω οτι αμα απο ιεκ πηρες bachelor δεν στο αναγνωριζουν..ασε να λενε οι κουμμουνιστες
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2016, 10:09:06 μμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 12:49:24 πμ »
Μπορεί να ζητάνε βιογραφικά μέσω της ιστοσελίδας τους, απλώς για να έχουν επιλογές και να κάνουν τους εκπαιδευτές να νιώθουν αναλώσιμοι. Αυτοί που έχουν μπάρμπα στην κορώνη, πάντα προηγούνται στην Ελλάδα. για αυτό θεωρώ ότι πηγαίνοντας από εκεί, αυξάνεις τις πιθανότητες να σε προσλάβουν. Ξέρουν με ποιον έχουν να κάνουν. Έχουν μια εικόνα!

Ρώτησε και συμφοιτητές σου από το κολέγιο, αν έχουν διδάξει ποτέ και πώς το κατάφεραν. Θα σε βοηθήσει να βρεις άκρη!

Αγαπητέ Lasid καλησπέρα καί σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου.

Το κολλέγιο το τελείωσα πριν απο 14  χρόνια. Τότε προσφερε ενα 4ετες εκπαιδευτικο πρόγραμμα σε συνεργασία με ένα Βρετανικό πανεπιστήμιο (μου φαινεται το λέγανε validated course, να σου πω δεν θυμάμαι κι ακριβως γιατί έχουν περασει τόσα χρόνια).


Η ειδικότητα μου  είναι σχεδιασμος οπτικης επικοινωνίας γνωστη καί ως γραφιστική (αυτήν την ειδικότητα ζητουν).

Συμφωνω με την άποψη σου δηλαδή, να περασω απο τα ιεκ στα οποια ειχα στείλει το βιογραφικό μου ΑΛΛΑ τότε ποιος ο λόγος του να ζητούν να τους στείλεις ηλεκτρονικά το βιογραφικό σου καί μάλιστα όχι απευθειας σε αυτούς αλλα μέσω της ιστοσελίδας στην οποία έχουν βάλει την αγγελία τους; (δηλαδή άλλος αξιολογεί το ποιός θα περάσει συνέντευξη, όχι οι ίδιοι;)

Θα επανέλθω στην απάντηση σου αργότερα κι αυτό γιατί εχω ρωτήσει καί αλλους να μου πούν τι ακριβώς ισχύει.

Δυστυχώς όμως έχω αρχίσει να πιστεύω πως ακομα και για να σε πάρει κάποιος να διδάξεις (γιατί πως διαφορετικά θα φτιάξεις προϋπηρεσία), πρέπει να 'χεις "θείο στην Κορώνη"!


•   Alex_A  , καλώς Όρισες κι από μένα!

Ο Πάντα καίριος & Συναδελφικός Lasid  έθεσε  Ακριβέστατες Συντεταγμένες στη «Γεωγραφία» αυτού που Προσπαθείς και Απορείς…

•   Στην ίδια (άσκημη , ομολογουμένως…) Γεωγραφία , ας προσθέσω μερικά ακόμα «υψόμετρα»:

1.   Ορθά απογοητεύεσαι… ΜΗΝ παραξενεύεσαι , ωστόσο , ότι ΔΕΝ έλαβες καμία απάντηση.

1.α.  Η σπάνια Εξαίρεση θα ήταν ΕΑΝ , ακόμη και εάν ΔΕΝ σε «αξιολογούσαν ‘υψηλά’» κατά το τι ήθελαν από σένα , να σου απαντούσαν , έστω με ένα Τυπικό σημείωμα- μέηλ και τέτια… «Αγαπητέ , Αξιότιμε κλπκλπκλπ…. Παραλάβαμε…. μελετήσαμε κλπκλπ… , το τρέχον διάστημα η περίπτωσή σας Δεν καλύπτει τις απαιτήσεις μας… κρατάμε ωστόσο το φάκελλό σας για τυχόν επόμενη αναζήτηση , Σας ευχαριστούμε για την ανταπόκρισή σας…. Κλπκκλπκλπ…».

1.βου’. Στις Εργασιακές μου αναζητήσεις , με καλές τυπικές Σπουδές και προϋπηρεσίες κλπκλπ. Και Δεκάδες Βιογραφικά , Μόνον μια φορά είχα απάντηση – «τεστάρισμα» και στην «απόρριψη» , απαντητικό μέηλ , ξεκάθαρο , έντιμο και ευγενικό.

1.γου’. Αυτός Είναι ο «ανταγωνιστικός» Ιδιωτικός Τομέας σε τούτη τη Χώρα. Ακόμα και για Γκαρσόνι σε ουζομεζεδοπωλείο (ΜΗΝ σου πω «σοβαρότερη» Επιχείρηση , σου ζητάνε , βιογραφικό , Πτυχία , Δυο – Τρεις Ξένες Γλώσσες και Προϋπηρεσία Εί Δυνατόν σε Χρηματιστηριακή Εταιρία , προκειμένου ο Λιγούρης Εργοδότης να «προσλάβει» την 8η Κοπελίτσα που του Γυάλισε , Ως υποψήφιο Θύμα σεξουαλικής παρενόχλησης από τους Πελάτες , μα Πρωτίστως από τον ίδιο…
 
1.δου’. Μετράνε και οι μπαρμπάδες στην Κορώνη…   Τέτοιου είδους «ανήψια» , ωστόσο , Μόνον εάν , σπανίως, είν’ πανίσχυρος ο μπάρμπας και το ανήψι Επιβάλλονται με Κανονικούς Εργασιακούς Όρους. Σ’ όλες τις άπειρες άλλες περιπτώσεις Όλοι βολεύονται και το ανήψι Δουλεύει 28 ώρες το 24ωρο για τρεις κι εξήντα Μαύρα , συνήθως… ιδανικό δουλικό.


2.   Η «ελεύθερη αγορά» - «ιδιωτικός τομέας» , σε αντίθεση με το Δημόσιο , ΔΕΧΕΤΑΙ τα Πτυχία Κολλεγίων , με το κριτήριο «όσο πιο ‘Όνομα’ το Κόλλετζ, Τόσο πιο μούρη για την Εικόνα του Προσωπικού μου που βγάζω προς τα έξω…».

2   βου’.  Με το εξής βόλεμα του Εργοδότη: Καλό ως «μούρη» το Πολυδιαφημισμένο Κόλλετζ, ωστόσο , τον Πτυχιούχο του (Εάν δεν τον πάρω «Μαύρο» - Σ.Σ.: Δες πιο πάνω..) , θα τον πληρώνω …εεεπππς εδώ μας βολεύει η νομοθεσία , Όχι ως Πτυχιούχο , αλλά ως Δ.Ε.


      2     γου’.  Γενικά ως Εργοδότης , Μαζεύω 300 βιογραφικά – πόσο μάλλον σε εποχές Κρίσης , ξεφυλλίζει η Γραμματεύς , εντοπίζει 5 βολικότερες περιπτώσεις , καλούνται οι πέντε σε ΒΛΑΚΩΔΕΙΣ  «'επίσημες' συνεντεύξεις» , ώστε «επιλέγεται» είτε ο πλέον πρόθυμος «Μαύρος» , είτε η πιο «Γυαλιστερή» προς σεξουαλική παρενόχληση…. 


•   Ιδιωτικός Τομέας …λοιπόν!...

•   (Παρένθεση … μάλλον Τσαντισμένη). Βλέπω ΚΑΙ δωμέσα , ακόμα και από Πολύ Καλά παιδιά – Συναδέλφους , το Δόγμα: «Σας έχει απορρίψει ο Ιδιωτικός Τομέας… Είστε Ανάξιοι για την ‘αγορά εργασίας’..» και τέτοια… ΜΗΝ συνεχίσω!... ΟΧΙ για τους Συναδέλφους!...  Για Ό,τι αυτοπροσδιορίζεται ως «Ιδιωτικός Τομέας»

3.   Ορθότατο το υπό Lasid Ρηθέν , περί χρησιμότητας και Ανάγκης της Προσωπικής Επίσκεψης – Συνάντησης.

•   3. α.’  Προφανώς Ετούτο ΔΕΝ σου Εγγυάται καμία «επιτυχία».  Ωστόσο αυξάνει τις πιθανότητες. Όχι σε απόλυτο βαθμό , Δραστικό όμως Ναι. ΔΕΝ χρειάζεται να αναλύσω γιατί!...

•   3.  βου’. Σε αυτή τη διαδικασία , Καλό είν’ να θυμάσαι και να προτάσσεις , έστω μετά από τόσα χρόνια το Όνομα του Δυτικού Α.Ε.Ι. , το οποίο στήριξε το Πτυχίο του Κόλλετζ σου. Τα «κόλλετζ» έρχονται και παρέρχονται και μαζεύουν τις χιλλιαρούμπες τους από τον κάθε Σπουδαστή…. Ανοίγουν και Κλείνουν… Το όνομα του Ξένου Α.Ε.Ι. θα επικαλείσαι…


Με όλη την απέχθειά μου για το Εμπόριο Σπουδών και Πτυχίων από τα Ιδιωτικά Κόλλετζ – Επιχειρήσεις , Εν πολλοίς απάτες εις βάρος Παιδιών που τα Ακριβοπλήρωσαν- ακριβοπληρώνουν…


Μακάρι , κάθε Επιτυχία στις Επαγγελματικές Επιδιώξεις σου!...

Θ._

(ξανά πολυλόγησα… αναγκαία θαρρώ…)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2016, 01:18:01 μμ από Stelios »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Alex_A

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 01:09:11 μμ »


Καί πάλι καλώς σας βρηκα και σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας.

@Theta._  Σχετικά με το αναλυτικό σου ποστάρισμα, θα ήθελα να πω τα εξής:


1.   "Ορθά απογοητεύεσαι…"
Απογοητεύομαι γιατί χθές το βράδυ περιμένοντας πληροφορίες σχετικά με το θέμα μου έμαθα από γνωστό μου πως συμφοιτητή μας το πήραν να διδάξει (με ότι εχω αναφερει σχετικά με τα πτυχία μας) και το πιο πιθανο είναι πως είχε κάποιο "κονέ" γι' αυτο καί το κατάφερε ενω για παράδειγμα το άτομο που μου το 'πε στο παρελθον είχε προσπαθήσει να συνεργαστει με ιιεκ αλλα πάντα του έλεγαν πως αφού δεν ειναι αναγνωρισμένο απο το ΔΟΑΤΑΠ (το πτυχίο) δεν μπορεί να υπάρξει συνεργασία (τρέχα γύρευε!!!).

1.α.  Το σωστό να λέγεται, μόνο που αυτοί δεν το πράτουν!

 
1.δου’. Κοιτα απ' ότι καταλαβα και να συναντήσω τον ανάλογο υπευθυνο του τμήματος που με αφορα, απ' τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω πως δεν έχω και πολλες ελπιδες και πώς το πιό πιθανό είναι να μου παρουσιάσουν ΤΙΣ δικαιολογίες.... Τωρα για αυτο που λες με τις ωρες και το μισθό ΔΥΣΤΥΧΩΣ πλέον η πλειοψηφια των εργοδοτών έχει γράψει στα παλαιότερα των υποδημάτων τα εργασιακά δικαιώματα, απ' την αλλη ομως αν εχεις αναγκη απο δουλειά και θες να "χτίσεις" προϋπηρεσία συμφωνείς και πας.


2.   Η «ελεύθερη αγορά» - «ιδιωτικός τομέας» , σε αντίθεση με το Δημόσιο , ΔΕΧΕΤΑΙ τα Πτυχία Κολλεγίων.
Οπως ανέφερα και στην αρχή ο γνωστός μου είχε "φάει πόρτα" - να το πω λαϊκα - όσες φορες προσπάθησε να συνεργαστει με ιεκ ως καθηγητης, πραγμά το οποιο και γω όταν το ακουσα χθες ειχα την ίδια εντύπωση με σενα κι αυτό επειδή τα ΙΙΕΚ υπάγονται (απ' ότι έμαθα) ΜΟΝΟ διοικητικά στο υπουργείο Παιδείας!!

Τωρα λες για το κριτήριο «όσο πιο ‘Όνομα’ το Κόλλετζ, Τόσο πιο μούρη για την Εικόνα του Προσωπικού μου που βγάζω προς τα έξω…».  Εγω απ' όσο κοιταξα κανενα ιεκ δεν έχει σελίδα στην οποία να παρουσιάζει το εκπαιδευτικό της προσωπικό (τυχαίο;) αν καί θα πρεπε κατ' εμέ.

2   βου’.  Πολύ σωστά τα λες. Παρεπιμπόντως, τι σημαίνει "Δ.Ε.";


      2     γου’.  Βρε άμα έχεις την ανάγκη και "μαυρος" γίνεσαι ή πιό ορθά, "καί ανευ χαρτοφυλακίου γίνεσαι"!


•   Ιδιωτικός Τομέας

•   "(Παρένθεση … μάλλον Τσαντισμένη).Για Ό,τι αυτοπροσδιορίζεται ως «Ιδιωτικός Τομέας» "

3.  " Ορθότατο το υπό Lasid Ρηθέν , περί χρησιμότητας και Ανάγκης της Προσωπικής Επίσκεψης – Συνάντησης. "
Ορθό καί θα το πράξω.

•   3.  βου’. Σε αυτή τη διαδικασία , Καλό είν’ να θυμάσαι και να προτάσσεις , έστω μετά από τόσα χρόνια το Όνομα του Δυτικού Α.Ε.Ι. , το οποίο στήριξε το Πτυχίο του Κόλλετζ σου.

Έχεις απολυτο δίκιο σε αυτό που λες βέβαια αν ήξερα τότε τί τροπή θα πέρνανε τα πράγματα μετά απο 14 χρόνια θα δουλευα τότε κανά 2 χρόνια ακομα για να μαζευα επιπλέον χρήματα και θα πήγαινα να έκανα το πτυχίο μου έξω.

Βέβαια καί τα κόλλετζ το πως λειτουργούν τόσα χρόνια....(λες να έχουν κι αυτά εξέλιξη σαν τα τηλεοπτικά κανάλια;;;;)

Και παλι σε ευχαριστώ.

Άλεξ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:27:28 »

Αποσυνδεδεμένος Alex_A

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 01:19:35 μμ »

Ρώτησε και συμφοιτητές σου από το κολέγιο, αν έχουν διδάξει ποτέ και πώς το κατάφεραν. Θα σε βοηθήσει να βρεις άκρη!

Σε ευχαριστώ Lasid για το μήνυμα σου. Όπως έγραψα καί στον Theta._ πιό πάνω το άτομο με το οποίο μίλησα χτες μου είπε πως συμφοιτητή μας τον πήραν σε ΙΙΕΚ για καθηγητή χωρίς να έχει την αναγνώριση του πτυχίου του από τον ΔΟΑΤΑΠ, όπως για παράδειγμα είχαν ζητήσει στο παρελθόν από τον γνωστό μου.

Όπως είπα τα ΙΙΕΚ υπάγονται ΜΟΝΟ διοικητικά στο υπυργείο παιδείας - δεν είναι δημόσια - οπότε που χρειάζεται/χρησιμεύει η αναγνώριση/ισοτιμία που ζητουν για το πτυχίο;;

Αποσυνδεδεμένος Alex_A

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 01:29:25 μμ »
οσο για τον κύριο...θα τον ενημερώσω οτι αμα απο ιεκ πηρες bachelor δεν στο αναγνωριζουν..ασε να λενε οι κουμμουνιστες

Καλημέρα Markosath,
Το μπατσελόρ μου το πήρα απο ιδιώτικο κολλέγιο (ετσι αυτοαναγνωριζόταν τότε, τωρα μου φαινεται το εχει αλλαξει) χωρίς να μου περάσει από το μυαλό - τότε - ότι μετά απο 14 χρόνια και στην προσπαθεια μου να εργαστώ ως καθηγητης σε ιιεκ θα είχα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 01:33:16 μμ »
Καλημέρα Markosath,
Το μπατσελόρ μου το πήρα απο ιδιώτικο κολλέγιο (ετσι αυτοαναγνωριζόταν τότε, τωρα μου φαινεται το εχει αλλαξει) χωρίς να μου περάσει από το μυαλό - τότε - ότι μετά απο 14 χρόνια και στην προσπαθεια μου να εργαστώ ως καθηγητης σε ιιεκ θα είχα πρόβλημα.
Αυτο ειναι η απάντηση στην ΝΔ  που εδω και δεκαετίες αναγνωρίζει τα πτυχία ξένων κολεγίων τα οποία σημειωτέον εχουμε υποχρέωση να το κάνουμε. Να ενας που 14 χρόνια (επεσες στην Γιαννάκου τον οδοστρωτηρα των παντων) ακόμα δεν εχει αναγνωρισμένο πτυχίο./
Τα δε συχνα πυκνα δημοσιευματα (ξυνιδες-ακμηδες) εχουν περάσει την εντύπωση οτι οι ανθρώποι δουλευουν κανονικα..αναγνωρισμενοι.
να εισαι πάντως σίγουρος...μόλις ερθει ο κούλης...θα στο αναγνωρίσει... ευτυχως αυτός δεν δηλώνει δεξιός (κουμμουνιστικής προέλευσης)
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος Alex_A

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 12:08:37 μμ »
@ Θ._

Καλημέρα,

Σχετικά με όσα γράφεις:
"Αυτο ειναι η απάντηση στην ΝΔ  που εδω και δεκαετίες αναγνωρίζει τα πτυχία....."

Βάση αυτού που λες δεν θα έπρεπε να τους είχαν δώσει άδεια λειτουργίας εξαρχής. Βέβαια, απ' την άλλη, τόσα χρόνια είχαν κυβερνητική πλειοψηφία/εξουσία (εννοώ η αριστερά καί η δεξιά), {συν το ότι η Ε.Ε. κάθε λίγο καί λιγάκι τους υπενθύμιζε το ότι έπρεπε να τα αναγνωρίζουν ως ισότιμα...... 'τρέχα-γύρευε'!}, γιατί δεν ακολουθούσαν την οδηγία της Ε.Ε. καί να τα αναγνώριζαν; Με το συμπάθειο αλλά αυτό δεν το καταλαβαίνω, δηλαδή το γιατί ενώ τόσα χρονια πρίν θα μπορούσε να είχε λήξει αυτό το ζήτημα, οι προηγούμενες (παρεπιμπτόντως φιλο-ευρωπαϊκές κυβερνήσεις) κυβερνήσεις δεν το έπραξαν.


{Τα δε συχνα πυκνα δημοσιευματα (ξυνιδες-ακμηδες) εχουν περάσει την εντύπωση οτι οι ανθρώποι δουλευουν κανονικα..αναγνωρισμενοι.
να εισαι πάντως σίγουρος...μόλις ερθει ο κούλης...θα στο αναγνωρίσει... ευτυχως αυτός δεν δηλώνει δεξιός (κουμμουνιστικής προέλευσης)}

Κοιτα, στον ιδιωτικό τομέα μια χαρά δουλευουν όσα παιδιά εχουν παρόμοια πτυχία, για μένα το θέμα είναι αφού καί τα ιεκ είναι ιδιωτικα, τότε γιατί/τί ρόλο παίζει να είναι αναγνωρισμένο το πτυχιο;

Μιάς καί ανέφερες τον Ξυνή, είναι ενα από τα ιεκ τα οποία είχαν βάλει αγγελία και είχα στείλει το βιογραφικό μου - είναι πλέον επίσημο το κλείσανε ή θα κάνουν καμία "κλασική κίνηση" καί θα του επιτρέψουν να λειτουργήσει;

Παρεπιμπτόντως, ο "κουλης" ποιός είναι, ο μητσοτάκης junior;

Αποσυνδεδεμένος tkgr1973

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 10:04:46 πμ »
Διαβάζοντας τα παραπάνω προτείνω τα εξής....
Όσοι παίρνουν πτυχία από ιδιωτικούς φορείς (ανεξαρτήτου βαθμίδας) να μην αναγνωρίζονται από το ελληνικό δημόσιο και οι κάτοχοί τους να μπορούν να εργαστούν μόνο στον ιδιωτικό τομέα!
Όσοι παίρνουν πτυχία από δημόσιους φορείς (ανεξαρτήτου βαθμίδας) που δε χρειάζονται αναγνώριση να δουλεύουν μόνο στο δημόσιο τομέα.
Έτσι το λύσαμε το πρόβλημα της ιδιωτικής παιδείας στην Ελλάδα! 

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 02:19:55 πμ »
•   Αγαπητοί Συνάδελφοι γεια χαρά!

Είχα κάποιες μέρες να μπω στο συγκεκριμένο «θρεντ»… βλέπω… σχολιάζω τώρα:

@ Θ._

Καλημέρα,

Σχετικά με όσα γράφεις:
"Αυτο ειναι η απάντηση στην ΝΔ  που εδω και δεκαετίες αναγνωρίζει τα πτυχία....."
(….)
Παρεπιμπτόντως, ο "κουλης" ποιός είναι, ο μητσοτάκης junior;

•   Alex_A  , καλώς τον πάλι!.. χμμμ… μάλλον λίγο μπέρδεμα!...
Εκτιμώ , βασιμότατα , παρά την αρχική αναφορά «@ Θ._» ότι είχε άλλο παραλήπτη

Διαβάζοντας τα παραπάνω προτείνω τα εξής....
Όσοι παίρνουν πτυχία από ιδιωτικούς φορείς (ανεξαρτήτου βαθμίδας) να μην αναγνωρίζονται από το ελληνικό δημόσιο και οι κάτοχοί τους να μπορούν να εργαστούν μόνο στον ιδιωτικό τομέα!
Όσοι παίρνουν πτυχία από δημόσιους φορείς (ανεξαρτήτου βαθμίδας) που δε χρειάζονται αναγνώριση να δουλεύουν μόνο στο δημόσιο τομέα.
Έτσι το λύσαμε το πρόβλημα της ιδιωτικής παιδείας στην Ελλάδα!

tkgr1973 , Προσωπική άποψη , με Ισχυρό Πολιτικό αλλά Ιδίως Νομικό Επιχείρημα θα πω:

•   Το Πολυσυζητημένο Άρθρο 16 του Συντάγματος , Διαρκές με όλες τις αναθεωρήσεις του Καταστατικού Χάρτη της Χώρας , από το 1975 -85 και δώθε , συγκροτεί Διαρκώς έως τώρα και τουλάχιστο μέχρι την επόμενη Συνταγματική Αλλαγή , η οποία όμως …Εάν αλλάξει τα φώτα στο «16» …

•   … Συγκροτεί λοιπόν, Τον απόλυτο Χάρτη Συμπεριφοράς και Αξίας έναντι των «πτυχίων» των εγχώριων «κόλλετζ». 


•   «Κόλλετζ» Των ασύλληπτων Διδάκτρων για τα παιδιά Οικογενειών που κόβουν τον απαυτό τους για να πληρώσουν έναντι κάποιων (ενδεχομένως πραγματικών..) Γνώσεων και Διαφήμισης «Πτυχίου» και , μαζί της άνεσης πολλών τεμπελόγατων Παιδιών Βου Που και Νου Που και λοιπών ανά τη Χώρα Προαστίων , τα οποία Εάν ενδιαφέρονταν  τωόντι με τα φράγκα του μπαμπά να σπουδάξουνε , θα πήγαιναν στα ακριβά ή φτηνότερα Δυτικά Α.Ε.Ι. …να , όπως ο αυτοδημιούργητος Νέος Κυριάκος , που όταν η Σχολική του Χρονιά τσακίζονταν στις Πανελλαδικές , έφυγε κατ’ ευθείαν για Αμέρικα Α.Ε.Ι.

…………………….

Επίλογος Ι.


•   Ματαλέω ότι , ακόμα και η (πονηρότατη , κρατικοδίαιτη κατά βάση και στο πλείστο φοροφυγού και στο τζάμπα να’ χουμε τον Εργαζόμενο..) Ιδιωτική Αγορά Εργασίας ακόμα και εάν δέχεται …. Μιλάω για «σοβαρές» επιχειρήσεις την Αξία των Εργαζομένων με Πτυχία «κόλλετζ» , τους μισθοδοτεί ως απόφοιτους  Δ.Ε. - Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης- ΟΧΙ Πτυχιούχους!...

Επίλογος ΙΙ.

•   Προσωπικά , υπερασπίζομαι απολύτως το Συνταγματικό Άρθρο 16 -  Θα το υπερασπιζόμουν δε ακόμα και εάν δεν είχα φάει γκλοπιές στο κρανίο και τα μούτρα (ακόμα έχω σημάδι) , μεταξύ των οποίων προκειμένου να σταματήσουν 6-7 παιδοβούβαλοι ΜΑΤάδες να τσακίζουν Συμφοιτήτριά μου στη Σταδίου σε Διαδήλωση…

•   Προσπερνώντας , όπως έχω υποχρέωση τα δικά μου «φορτία» & προσωπική ιστορία – πάθη , μα και «ιδεολογία»…

•   ΛΕΩ ότι:

•   Πόσα ιδιωτικά «κόλλετζ» είναι «αξιόπιστα» , πέραν της Ισχυρής εμπορικότητας και διαφήμισής τους;…


•   Πόσο η Σφραγίδα «Πτυχίων» Ξένων Α.ε.ι. αποτελεί κάτι παραπάνω από οικονομική συναλλαγή «φρανσάιζιν» Δυτικών Πανεπιστημίων , που βάζουν στο ζύγι Αξιοπιστία Ονόματός τους Vs πρόθυμου ελληνικού ή όποιας Χώρας «μερίσματος»;…

•   Ποιο «Κόλλετζ» , έστω , προκειμένου να δείξει ότι διαθέτει Πραγματική Υποδομή Δημιούργησε Ακριβά , Πολύ Πολυδάπανα σε Υποδομές Τμήματα και Ειδικότητες;;…  Ιατρικών – Φαρμακευτικών Σχολών , Μηχανικών Αεροσκαφών , Πολιτικών Μηχανικών  ή Χημικών Μηχανικών (με πλήρη Εργαστήρια) … Μα ακόμη και Κινηματογράφου - Σκηνοθεσίας , όπως του παραδοσιακού «Σταυράκου»;…

•   Θέλουν  κάτι εκατομμύρια ή μπόλικες Χιλιάδες € , ακόμα και τα πιο «απλά» … έτσι δεν είναι;;…


Επίλογος ΙΙΙ.


•   Το Απόλυτο φιάσκο – έκπτωση  Γνωστής Αλυσίδας – Εργοδοσίας – Παραγωγής Πτυχίων (και «φρανσάιζιν») «κόλλετζ» και Ιδιωτικό ι.ε.κ. μαζί  , αποτελεί χαρακτηριστική έκρηξη , Μόνον Σημείο δε!...

•   Η Απόλυτη Απάτη , όπως τουλάχιστο το Κατηγορητήριο λέει , εν σχέσει με την Ασφαλιστική Κάλυψη των Διδασκόντων (για τους όρους των Δεδουλευμένων τους ΔΕΝ ξέρω..) , όπως και την «αξία» των «πτυχίων» στη… χαίρω πολύ ελεύθερη ΑΓΟΡΑ  … «Γειά σας.. Έχω Πτυχίο από τον Όμιλο… Ξ….  με «πιστοποίηση» από το Βρεττανικό… Αμερικανικό κλπ. ΑΕΙ…

•   Ο Ιδιώτης Εργοδότης , απατεώνας μπορεί να’ ναι…  Στην πουτ&&^^%%να , όμως , πουτ%%$###@ές «Κόλλετζ» ΔΕΝ περνάνε , καλό μου , πραγματικά ΑΘΩΟ Παιδί , ΟΧΙ των Βου και Νου Που , που θα τηνε ξαναβρούνε άνετα…. Για σένα που Πατέρας και Μάνα Μέτραγαν το παξιμάδι και το σπανάκι κάθε μήνα , ώστε να Πλερώνουν Δίδακτρα και Σπίτι και Επιβίωση στην Πόλη των «Κόλλετζ»  Σπουδών σου Καλό μου!


Αφτά.


Θ._


Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #108 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 02:02:59 μμ »
Καλησπέρα και καλή χρονιά....

Έχει δουλέψει κάποιος-α από εσάς σε ιδιωτικό ΙΕΚ-κολέγιο-πανεπιστημιακό φροντιστήριο κλπ;;;
Θέλω μερικές πληροφορίες.

Ευχαριστώ.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #109 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 04:48:05 μμ »
Το 2005-2006 δίδαξα σε ιδιωτικό ΙΕΚ. Δεν ήταν και πολύ καλή εμπειρία!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #110 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 11:08:33 πμ »
Από ποια άποψη αν επιτρέπεται;;;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #111 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 11:50:34 πμ »
Οι σπουδαστές δεν ενδιαφέρονταν να μάθουν. Ο καθένας ήταν εκεί για τον δικό του λόγο. Άλλοι για να κερδίσουν την αναβολή, άλλοι για να ζήσουν φοιτητική ζωή επειδή δεν πέρασαν στις πανελλαδικές και έτσι ήρθαν από μακρινές πόλεις ή από την Κύπρο στη Θεσσαλονίκη. Ήξεραν ότι δεν θα έμενε κανείς από απουσίες, οπότε ενοχλούσαν το μάθημα χωρίς να φοβούνται τις συνέπειες. Για τον ίδιο λόγο κάποιοι δεν ερχόταν την 1η ή και τη 2η ώρα. Άλλοι κοιμόταν επειδή ήταν ξενυχτισμένοι και όταν είχε καλό καιρό έφευγαν για καφέ. Με όλη αυτή την κατάσταση, με το ζόρι μπορούσες να κάνεις ουσιαστικό μάθημα!

Ο στόχος της διεύθυνσης ήταν να έχει ευχαριστημένους τους μαθητές/πελάτες, ενώ στους καθηγητές συμπεριφέρονταν σαν να είναι εργάτες. π.χ. την τελευταία ώρα μιας ανοιξιάτικης ηλιόλουστης μέρας δεν είχε μείνει κανείς σπουδαστής στην τάξη. Λίγοι λίγοι αποχωρούσαν από την 4η ώρα και μετά. Έβαλα απουσίες σε όλους και πήγα να παραδώσω το απουσιολόγιο στον διευθυντή (όπως θα κάναμε και σε δημόσιο σχολείο) και μου έλεγε ότι δε θα πληρωθώ την τελευταία ώρα (λες και ήταν ιδιαίτερο που δεν έγινε) διότι εγώ δεν ήμουν ικανός να κρατήσω τους σπουδαστές στην τάξη! Απαράδεκτη συμπεριφορά. Αναγκάστηκα να του πω ότι αν δεν έσβηναν τις απουσίες δεν θα έφευγαν και ότι δεν φταίω εγώ που συνεννοήθηκαν να κάνουν όλοι κοπάνα. Σε κανένα δημόσιο σχολείο δε θα κατηγορούνταν ο καθηγητής, επειδή οι μαθητές έκαναν ομαδική κοπάνα! Τελικά την ώρα την πληρώθηκα κανονικά, προφανώς γιατί δεν γινόταν αλλιώς! Τότε ήταν 8 € η ώρα!

Δεν ενδιαφέρθηκα να διδάξω ξανά εκεί. Κατά λάθος με προσέλαβαν για μια χρονιά, πιθανώς γιατί δεν είχαν κάποιο δικό τους να προσλάβουν. Την επόμενη χρονιά ούτε καν μου τηλεφώνησαν, πήραν μια δικιά τους χωρίς να έχει καθόλου εμπειρία σε τάξη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 325
Σύνολο: 325

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.