*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικά ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 84322 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #140 στις: Οκτώβριος 01, 2018, 01:11:06 μμ »

5-6 ευρώ την ώρα δίνουνε και σε φροντιστήρια...

Εννοειται...και σε κεντρα μελετης πιο κατω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:39:11 »

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #141 στις: Οκτώβριος 01, 2018, 01:22:24 μμ »
Εννοειται...και σε κεντρα μελετης πιο κατω.
Φίλε, κατάντια. Αφού έχουν αφήσει ασύδοτα τα κάθε λογής εκπαιδευτήρια να παίρνουν απο τον σωρό, όποιο καθηγητή θέλουν. Οι καθηγητές είναι χιλιάδες,οπότε οι απολαβές είναι άθλιες. Το σωστό θα ήταν να ισχύουν και στον ιδιωτικό τομέα οι πίνακες του ασεπ, για να ξέρει και ο πολίτης τι πληρώνει. Δυστυχώς αξιολόγηση δεν ήθελε κανείς και τώρα ο κάθε φουφουτος που έχει ένα πτυχίο, σου κάνει τον καθηγητή και κατεβάζει τις απολαβές των εκπαιδευτικών στα τάρταρα!!!

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #142 στις: Οκτώβριος 01, 2018, 09:54:45 μμ »
Εντάξει εγώ πέρσι έπαιρνα 10 ευρώ καθαρά (11 μικτά) σε ιδιωτικό ΙΕΚ και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Δεν ξέρω αν θα με πάρουν φέτος (καθώς επειδή ξέρω το ΙΕΚ αν με πάρουν θα με καλέσουν 2-3 μέρες πριν την έναρξη των μαθημάτων)...όπως και να έχει ήμουν ευχαριστημένος...

Αποσυνδεδεμένος Mitsoumpa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #143 στις: Οκτώβριος 02, 2018, 01:22:13 μμ »
Εντάξει εγώ πέρσι έπαιρνα 10 ευρώ καθαρά (11 μικτά) σε ιδιωτικό ΙΕΚ και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Δεν ξέρω αν θα με πάρουν φέτος (καθώς επειδή ξέρω το ΙΕΚ αν με πάρουν θα με καλέσουν 2-3 μέρες πριν την έναρξη των μαθημάτων)...όπως και να έχει ήμουν ευχαριστημένος...

Kαι παλι πιστευω οτι 10ευρω την ωρα ειναι λιγα για εναν ανθρωπο που εχει φαει τη ζωη του στα βιβλια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:39:11 »

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #144 στις: Οκτώβριος 02, 2018, 01:45:03 μμ »
Τα ιδιωτικά ΙΕΚ ζητάνε ένα κάρο λεφτά δίδακτρα από τους καταρτιζόμενους τους, και στους εκπαιδευτές δίνουν ψίχουλα...

Μιλάμε για ξεφτίλα και πλήρη απαξίωση...απορώ ποιά παιδιά πάνε ακόμη στα ιδιωτικά ΙΕΚ, ποιοί ταλαίπωροι γονείς πληρώνουν

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #145 στις: Οκτώβριος 02, 2018, 02:25:59 μμ »
Τα ιδιωτικά ΙΕΚ ζητάνε ένα κάρο λεφτά δίδακτρα από τους καταρτιζόμενους τους, και στους εκπαιδευτές δίνουν ψίχουλα...

Μιλάμε για ξεφτίλα και πλήρη απαξίωση...απορώ ποιά παιδιά πάνε ακόμη στα ιδιωτικά ΙΕΚ, ποιοί ταλαίπωροι γονείς πληρώνουν

Παιδιά στο γνωστό ΙΕΚ που άλλαξε όνομα πλήρωναν 12,5 την ώρα (17,5 τους υπεύθυνους ειδικότητας αν θυμάμαι καλά). Τώρα παίζει να δίνουν τα μισά :(. Παρόλα αυτά, υπάρχουν ειδικότητες πολύ καλές πχ κομμώτρια που με απολυτήριο Γυμνασίου και 6 μήνες εκπαίδευση βγάζεις χρήματα. Επίσης, άλλες ειδικότητες είναι αρκετά καλές όπως για παράδειγμα αισθητικός (με κεφάλαιο 100 Ευρώ-βαλιτσάκι αισθητικού) βγάζεις γρήγορο χρήμα..

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #146 στις: Οκτώβριος 02, 2018, 09:21:13 μμ »
Τα ιδιωτικά ΙΕΚ ζητάνε ένα κάρο λεφτά δίδακτρα από τους καταρτιζόμενους τους, και στους εκπαιδευτές δίνουν ψίχουλα...
Μιλάμε για ξεφτίλα και πλήρη απαξίωση...απορώ ποιά παιδιά πάνε ακόμη στα ιδιωτικά ΙΕΚ, ποιοί ταλαίπωροι γονείς πληρώνουν

Δεν συμφωνώ 100% μαζί σου. Τα ιδιωτικά ΙΕΚ έχουν κι αυτά προβλήματα, όπως για παράδειγμα ότι οι εκπαιδευόμενοι είναι πελάτες γι αυτά, και ως τέτοιοι αντιμετωπίζονται, είτε αυτό είναι καλό είτε κακό. Για παράδειγμα είναι μάλλον αρκετά δύσκολο να μείνει εκπαιδευόμενος είτε από απουσίες είτε επειδή δε θα γράψει καλά. Δυστυχώς, όμως, μια τέτοια τάση παρατηρείται και στα ΔΙΕΚ.
Και παρόλο που στις θεωρητικές ειδικότητες οι διαφορές μεταξύ ΔΙΕΚ και ΙΙΕΚ δεν είναι σημαντικές, στις τεχνικές ειδικότητες νομίζω ότι αξίζει να πάει κανείς σε ΙΙΕΚ εξαιτίας των πολύ ανώτερων, πολλές φορές, εργαστηρίων. Όταν για παράδειγμα έχω δει ΔΙΕΚ να έχουν τμήματα μαγειρικής και να μην έχουν καθόλου εργαστήρια και να αναγκάζονται οι εκπαιδευόμενοι να εκπαιδεύονται σε εστιατόρια ή λέσχες, ενώ για παράδειγμα σε ΙΙΕΚ που ξέρω, να έχει δύο εργαστήρια, άλλο για αρτοποϊια - ζαχαροπλαστική και άλλο για μαγειρική που ντρέπεσαι να μπεις, όταν πχ σε ΙΙΕΚ το εργαστήριο αισθητικής θυμίζει κανονικό κέντρο αισθητικής και το εργαστήριο κομμωτικής κανονικό κομμωτήριο, σαφέστατα και αξίζει.
Επιπλέον τα ΙΙΕΚ, προσφέρουν αρκετά εξτρά στους εκπαιδευόμενούς τους, όπως επιπλέον σεμινάρια σε θέματα της ειδικότητάς τους, ξένες γλώσσες, πιστοποίηση Η/Υ κλπ που δεν προσφέρουν τα ΔΙΕΚ. Τέλος ένα άλλο βασικό είναι ότι πολλά ΙΙΕΚ έχουν χωριστό γραφείο σταδιοδρομίας ή τέλος πάντων διασύνδεση με την αγορά. Για παράδειγμα στο ΙΙΕΚ που εργαζόμουν μέχρι το τέλος του περσινού χειμερινού εξαμήνου (όχι στο εαρινό όμως), διοργάνωνε συνεντεύξεις εργασίας και όλοι οι εκπαιδευόμενοι του που είχαν έμμεση ή άμεση σχέση με τον τουρισμό (μάγειρες, ζαχαροπλάστες, κομμωτές, αισθητικοί, δημόσιες σχέσεις, τουριστικά επαγγέλματα κλπ) έκαναν πρακτική όλη τη θερινή σεζόν σε όλη την Ελλάδα και την Κύπρο σε ξενοδοχεία.
Όσον αφορά τους εκπαιδευτές, θεωρώ ότι οι συνθήκες εργασίας διαφέρουν από ΙΙΕΚ σε ΙΙΕΚ. Αυτά που σέβονται τους εαυτούς και θέλουν να έχουν μακροχρόνιους εκπαιδευτές συνεργάτες θα τους δώσουν καλύτερα χρήματα από το γνωστό ΙΙΕΚ που άλλαξε όνομα και έδινε 5 ευρώ (το ξέρω επειδή δούλεψα κι εκεί). Σε πολλές περιπτώσεις όμως έχουν και περισσότερες απαιτήσεις από τους εκπαιδευτές. Όμως, σε κάθε περίπτωση, κι αυτό είναι η αλήθεια, η αμοιβή είναι κατώτερη από αυτή των ΔΙΕΚ, όμως οι πληρωμές είναι τακτικότερες και ανάλογα με την ειδικότητα, οι εβδομαδιαίες ώρες απασχόλησης μπορεί να είναι αρκετά περισσότερες από ό,τι σε ένα ΔΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος sotiris83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #147 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 06:32:27 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιος που ξέρει να υπολογίζει πόσα είναι τα καθαρά σε ένα μικτο ωρομίσθιο 9,40 ευρώ; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος frank1972

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #148 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 06:37:02 μμ »
9,40 - 16% (ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΙΚΑ -ΕΦΚΑ-) = 7,90 ΚΑΘΑΡΑ
Μπορεί να έχει και κρατήσεις φόρου ( ανάλογα τις συνολικές ώρες που έχει κάθε μήνα)

Αποσυνδεδεμένος Professor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #149 στις: Νοέμβριος 24, 2018, 10:56:15 πμ »
Χαιρετώ την ομάδα!
Ήθελα και εγώ με την σειρά μου να ρωτήσω, ποιες είναι οι προϋποθέσεις ώστε να διδάσκεις σε ένα ιδιωτικό ΙΕΚ.
Επίσης τι προϋποθέσεις χρειάζεται το δημόσιο ΙΕΚ.Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #150 στις: Νοέμβριος 24, 2018, 04:00:43 μμ »
Professor βασική προϋπόθεση είναι να κατέχεις το πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην ειδικότητα που έχουν κενό!
Όσα περισσότερα προσόντα έχεις τόσο καλύτερα. Πιθανώς θα σε καλέσουν για συνέντευξη.

Στα Δημόσια ΙΕΚ γίνεται μοριοδότηση. Δες στο αντίστοιχο θέμα του φόρουμ.
https://www.pde.gr/index.php?topic=766.10318

Αποσυνδεδεμένος Professor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #151 στις: Δεκέμβριος 07, 2018, 04:33:58 μμ »
Ένας γνωστός μου κομμωτής στο επάγγελμα χωρίς πτυχίο με ρωτάει αν θα μπορούσε να διδάσκει κάποια μαθήματα σε ιδιωτικό Ιεκ(όχι δημόσιο).

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #152 στις: Δεκέμβριος 07, 2018, 09:27:37 μμ »
Όταν λες χωρίς πτυχίο, εννοείς ότι είναι αυτοδίδακτος; Δεν έχει τελειώσει ούτε ΕΠΑΣ Κομμωτικής, ούτε Α ή Β κύκλο ΤΕΕ;

Αποσυνδεδεμένος Professor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #153 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 08:56:53 μμ »
Β κύκλο ΤΕΕ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159638
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.