*

Αποστολέας Θέμα: SOS Απορια για εργασια σε δυο φοντιστήρια  (Αναγνώστηκε 4999 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xouzoura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
SOS Απορια για εργασια σε δυο φοντιστήρια
« στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 05:37:12 μμ »
Έχω μια απορία, εάν εργάζομαι σε δύο φροντιστήρια ( το ένα με πολλές ώρες, οπότε μιλάμε για κύρια δουλειά και το άλλο με λίγες ώρες, δηλαδή δευτερεύουσα δουλειά) και είμαι ασφαλισμένη και στα δύο, είναι δυνατόν, με κάποιον τρόπο ο ιδιοκτήτης του φοντιστηρίου της κύριας εργασίας να μάθει οτι εργάζομαι και στο δεύτερο;
Δεν έχω ιδέα από αυτά και θα ήθελα μια όσο το δυνατόν πιο υπεύθυνη απάντηση.
ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: SOS Απορια για εργασια σε δυο φοντιστήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:36:22 »

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: SOS Απορια για εργασια σε δυο φοντιστήρια
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 05:45:37 μμ »
Έχω μια απορία, εάν εργάζομαι σε δύο φροντιστήρια ( το ένα με πολλές ώρες, οπότε μιλάμε για κύρια δουλειά και το άλλο με λίγες ώρες, δηλαδή δευτερεύουσα δουλειά) και είμαι ασφαλισμένη και στα δύο, είναι δυνατόν, με κάποιον τρόπο ο ιδιοκτήτης του φοντιστηρίου της κύριας εργασίας να μάθει οτι εργάζομαι και στο δεύτερο;
Δεν έχω ιδέα από αυτά και θα ήθελα μια όσο το δυνατόν πιο υπεύθυνη απάντηση.
ευχαριστώ πολύ.

       Γιατί ανησυχείς; Τι πρόβλημα υπάρχει με το να εργάζεσαι και σε δεύτερο φροντιστήριο; Κι εγώ εδώ και 2 χρόνια δουλεύω σε 2 φροντιστήρια και το γνωρίζουν και οι δύο εργοδότες. Απλώς ο ένας μου κολλάει 3 ένσημα την εβδομάδα και ο άλλος 2.

Αποσυνδεδεμένος xouzoura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: SOS Απορια για εργασια σε δυο φοντιστήρια
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 05:55:42 μμ »
Βασικά είναι μεγάλη ιστορία. Όταν έπιασα εργασία στο ένα φροντιστήριο είχα συμφωνίσει αρχικά να εργαστώ για λίγες ώρες και να μην εργαστώ σε άλλο, με μελλοντική αύξηση των ωρών. Κάτι τέτοιο φέτος δεν έγινε, οπότε για αυτό φέτος βρήκα συμπληρωματικά  κάποιες παραπάνω ώρες σε άλλο φροντιστήριο. Όπως και αν έχει ξέρω πως το φροντιστήριο στο οποίο εργάζομαι δεν θα δεχτεί κάτι τέτοιο. Για αυτό θέλω να γνωρίζω αν με οποιονδήποτε τρόπο μπορεί να μαθευτεί.

Αποσυνδεδεμένος havito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ Ο3 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: SOS Απορια για εργασια σε δυο φοντιστήρια
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 06:04:43 μμ »
Η μόνη περίπτωση να φανερωθεί είναι αν γίνει εμπλοκή στα προγράμματα το οποίο είναι και πολύ εύκολο να συμβεί κατά τα άλλα είναι δύσκολο ειδικά αν υπάρχει και μεγάλη απόσταση
Και στις ενημερώσεις-διαγωνίσματα λογκά θα υπάρξει πρόβλημα
όμορφες ελλιές από το Μπαγκλαντές

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: SOS Απορια για εργασια σε δυο φοντιστήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:36:22 »

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: SOS Απορια για εργασια σε δυο φοντιστήρια
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 06:13:37 μμ »
   Δε νομίζω ότι μπορεί εύκολα να μαθευτεί. Απλώς ζήτα από το νέο φροντιστή σου να προσαρμόσει το πρόγραμμά σου, έτσι ώστε να μη συμπίμπτουν οι ώρες που δουλεύεις στο φροντιστήριό του με τις ώρες που πρέπει να βρίσκεσαι στο άλλο.  
    Κι εγώ πέρισυ βρισκόμουν σε παρόμοια θέση μ'εσένα. Το σχ.'έτος 2007-2008 με πήρε τηλέφωνο ένας παλιός μου καθηγητής για να δουλέψω στο φροντιστήριό του. Μου έδωσε 8 ώρες μόνο, απλώς μου έβαζε ένα δίωρο την ημέρα για να μπορώ να παίρνω 4 ένσημα την εβδομάδα. Πέρισυ οι 8 ώρες μετά βίας γίνανε 9, επειδή το φροντιστήριο δεν είχε τις εγγραφές που αναμενόταν ότι θα είχε. Οπότε, όταν μου πρότεινε μια φίλη μου να δουλέψω μαζί της σε ένα άλλο φροντιστήριο, φυσικά και δέχτηκα. Μάλιστα εκεί μου δώσανε κατευθείαν 12 ώρες (6 ώρες την ημέρα για 2 ώρες). Όταν ζήτησα, βέβαια, από το "παλιό αφεντικό" να μη μου βάλει μάθημα τις 2 μέρες που συμφώνησα να είμαι στο άλλο, ξίνισε λίγο. Από την άλλη όμως δε μπορούσε να μου επιβάλει να μην πάω σε δεύτερο φροντιστήριο, τη στιγμή που δε μου έδωσε πλήρες ωράριο. Ίσα -ίσα που τον συνέφερε οικονομικά, γιατί θα μου κολλούσε λιγότερα ένσημα.
     Και για να κλείσω το story, φέτος ο "παλιός" μου εργοδότης, μου έχει δώσει μέχρι στιγμής 6 ώρες (αντί να αυξάνονται δηλαδή με τα χρόνια, μειώνονται), ενώ ο "νέος" 22!!! Αυτό στο οποίο θέλω να καταλήξω είναι ότι κάθε νέα ευκαιρία που μας παρουσιάζετε πρέπει να την εκμεταλλευόμαστε, γιατί μπορεί να μας βγει σε καλό!

Αποσυνδεδεμένος xouzoura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: SOS Απορια για εργασια σε δυο φοντιστήρια
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 06:18:41 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Εχω εξηγήσει την κατάσταση στο δεύτερο φροντιστήριο, οπότε φαντάζομαι (ελπίζω) πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τις ώρες κλπ. Απλά αναρωτιέμαι, έστω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τα προγράμματα και τα λοιπά αν μπορούν με άλλους τρόπους (πχ απο τα ένσυμα με το ικα κλπ) να το βρουν.

Αποσυνδεδεμένος havito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ Ο3 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: SOS Απορια για εργασια σε δυο φοντιστήρια
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 06:21:42 μμ »
Μέσω ΙΚΑ δεν είναι δυνατόν να βρεθεί!
όμορφες ελλιές από το Μπαγκλαντές

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: SOS Απορια για εργασια σε δυο φοντιστήρια
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 06:31:07 μμ »
  Ο κάθε εργοδότης στέλνει στο ΙΚΑ -συνήθως μέσω του λογιστή του- τα ένσημα που κολλά ο ίδιος. Σιγά μην κάτσει να ελέγξει το μητρώο του καθενός. Εδώ  εγώ η ίδια,όταν πήγα στο ΙΚΑ, δυσκολεύτηκα να μάθω το σύνολο των ενσήμων μου, θα το μάθει έτσι εύκολα κάποιος άλλος; 
    Στην τελική, αν σου πει και τίποτα, σηκώνεσαι και φεύγεις. Δεν είσαι ιδιοκτησία του, απλώς συνεργάζεσαι μαζί του!  Να έχεις θάρρος, γιατί μόνο έτσι θα αντέξεις σε αυτόν το δύσκολο χώρο της ιδιωτικής εκπαίδευσης.  Δε λέω, όλοι κάνουμε συμβιβασμούς, όμως δε μπορεί κανείς να σου απαγορέψει να συμπληρώνεις το εισόδημά σου, τη στιγμή που εκείνος δε σε καλύπτει οικονομικά

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: SOS Απορια για εργασια σε δυο φοντιστήρια
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 06:34:17 μμ »
θα μπορουσε να δει ποσα ενσημα παιρνεις το μηνα αν επαιρνε αναλυτικη κατασταση.για να γινει αυτο πρεπει να εχει τον αριθμο μητρωου ικα σου.ομως για να μπει σε αυτη την διαδικασια θα πρεπει να του κινησει κατι την υποψια.αν εσυ δεν αλλαξεις κατι ως προς τη συμπεριφορα σου τον τροπο δουλειας σου κτλ γιατι να μπει σε αυτο τον κοπο?φανταζομαι οτι το 2 φροντιστηριο ειναι μακρια οποτε τι προβλημα εχει να δουλευεις και εκει?

Αποσυνδεδεμένος stratosmath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: SOS Απορια για εργασια σε δυο φοντιστήρια
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 05:16:54 μμ »
Έχω μια απορία, εάν εργάζομαι σε δύο φροντιστήρια ( το ένα με πολλές ώρες, οπότε μιλάμε για κύρια δουλειά και το άλλο με λίγες ώρες, δηλαδή δευτερεύουσα δουλειά) και είμαι ασφαλισμένη και στα δύο, είναι δυνατόν, με κάποιον τρόπο ο ιδιοκτήτης του φοντιστηρίου της κύριας εργασίας να μάθει οτι εργάζομαι και στο δεύτερο;
Δεν έχω ιδέα από αυτά και θα ήθελα μια όσο το δυνατόν πιο υπεύθυνη απάντηση.
ευχαριστώ πολύ.
Εκτός και αν τα δυο φροντιστήρια που δουλεύεις ειναι ανταγωνιστικά και κοντά το ένα στο άλλο (οπότε μιλάμε για αίσθημα επαγγελματισμού) δεν καταλαβαίνω τι θα σε πείραζε να γνωρίζει ο ένας για την υπαρξη του άλλου. Ισα - ισα που θα μπορούσες να έχεις ένα καλύτερο πρόγραμμα. Θα είναι πολύ χειρότερο πίστεψέ με να μάθει ο ένας για την ύπαρξη του άλλου με άλλο τρόπο. Πάντα θεωρώ την ειλικρίνεια το καλύτερο μέσο για να έχεις μια καλή και σταθερή δουλειά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2009, 05:18:48 μμ από stratosmath »

Αποσυνδεδεμένος xouzoura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: SOS Απορια για εργασια σε δυο φοντιστήρια
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:48:13 πμ »
Κοίτα, δεν έχω και δεν είχα σκοπό να εργαστώ σε δυο φροντιστήρια που βρίσκονται κοντα. Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω αν εσας σας έχουν έρθει όλα ρόδινα, εγώ μεχρι στιγμής μόνο κάτι τέτοιο δεν μπορώ να πω...
Ανέφερα και νωρίτερα οτι ο ένας εκ των δυο είχε ξεκαθαρίσει πως δεν θέλει να εργάζομαι σε άλλο φροντιστήριο (χωρίς όμως  να μου παρέχει αρκετές ώρες), και αυτός ήταν ο λόγος που το ψάχνω.
Όπως και να έχει σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160928
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 714
Σύνολο: 730

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.