*

Αποστολέας Θέμα: Προτεινόμενη πορεία για ECCE  (Αναγνώστηκε 10615 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος carpenter81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Προτεινόμενη πορεία για ECCE
« στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 11:03:48 πμ »
Γεια σας.

Ανέλαβα ένα μαθητή και έχει τελειώσει την τρίτη τάξη με το Adventures 3. Θέλω να του αλλάξω εκδοτικό οίκο και σκεφτόμουν για Upstream που μου αρέσουν, τα έχω διδάξει και έχουν πλούσια ύλη.

Η ερώτησή μου είναι η εξής (μιας και είμαι σχετικά καινούργιος στο επάγγελμα). Τι προτείνετε να του κάνω για να είναι έτοιμος για το ECCE το Μάιο του 2011; Έλεγα να ξεκινήσω φέτος με Upstream B1+ να το τελειώσω σχετικά νωρίς (πριν το Πάσχα, ίσως), να συνεχίσω με Upstream B2 και να κάνω από αρχές 2011 κάποιο coursebook για ECCE (Stars and Stripes? - για να μείνω και στην ίδια φιλοσοφία) μαζί με practice tests. Γραμματική λέω να μείνω στον Μπουκουβάλα. Φαίνεται πολύ κατανοητή και αν θέλω δυσκολότερες ασκήσεις, τις δίνω εγώ στο παιδί.

Πώς σας φαίνεται το πλάνο; Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο; Αλήθεια, τι διαφορά έχουν το Β1 από το Β1+;

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτεινόμενη πορεία για ECCE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:28:30 »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενη πορεία για ECCE
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 12:37:20 μμ »
Καλημερα!!

Τα Adventures δε με πολυενθουσιαζουν, γιατι τα εκαναν καποιοι μαθητες μου πριν τους αναλαβω και ειχαν τα απιστευτα κενα. Δε φταινε βεβαια τα βιβλια μονο, απλα που τους ειχα ριξει μια ματια δε μου αρεσαν. Εχει κενα ο μαθητης; Γιατι αν εχει, θα πρεπει να προχωρησεις πολυ προσεκτικα, και να καλυψεις τα κενα πριν κανεις οτιδηποτε αλλο!

Σχετικα με τα Upstream νομιζω ο καλυτερος τροπος ειναι να παρεις στη εταιρεια και να σου πουν αν ειναι καλο το προγραμμα που σκεφτεσαι να ακολουθησεις, κι εγω τα οργανωνα και τους πηρα τηλ καποια στιγμη και μου εφεραν τα πανω κατω!!

Επισης, πρεπει να σκεφτεις αν θα κανετε και καλοκαιρινα του χρονου, ωστε να προγραμματισεις την υλη.

Τα Stars and Stripes ειναι πολυ καλα, αλλα με εναν προγραμματισμο που εχω κανει, αν διαβαζει το παιδι, βγαινουν καλα σε περιπου 85 μαθηματα της 1,5 ωρας. Οποτε θελεις πρακτικα απο τωρα μεχρι πριν τις εξετασεις των σχολειων.

Νομιζω οτι πρεπει να εχεις "ξεμπερδεψει" με οποιοδηποτε coursebook μεχρι τα Χριστουγεννα του χρονου, και μετα να ασχολεισαι μονο με practice tests που θα κανει ο μαθητης και θα βλεπετε τα λαθη μαζι, και να αφιερωσεις πολυ χρονο σε speaking&listening.

Επισης πολυ καλα βιβλια ειναι τα Choices, και τα θεωρω καλα γιατι προετοιμαζουν τους μαθητες χωρις να τους πεταξουν στα βαθια!
Το Choices της Ε ταξης το θεωρω καπως περιττο, οποτε αν δεν εισαι κολλημενος/η με το Upstream, μπορεις να ριξεις μια ματια και σε αυτα τα βιβλια, και να κανεις το Choices D μεχρι περιπου το Μαρτιο, να συνεχισεις με Stars and Stripes μεχρι τα Χριστουγεννα και μετα practice tests. Η γραμματικη των Choices D ειναι επισης καλη.

Βεβαια, πρεπει να δεις και ποσες ωρες θα κανετε, νομιζω 1,5 ωρα 3 φορες την εβδομαδα βγαινει το προγραμμα αυτο.

Καλη επιτυχια!! Ελπιζω να σου εδωσα καποιες ιδεες εναλλακτικες, καθως τα Upstream δεν τα γνωριζω!

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενη πορεία για ECCE
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 05:39:04 μμ »
Η άποψή μου είναι να μην "περάσεις" την D τάξη και πας τον μαθητή σου κατευθείαν στην Ε. Είναι πολύ πιο σημαντικό να κάνεις την D που είναι βασική και να προσπεράσεις την E παρά το αντίθετο. Βέβαια, στην Express Publishing έχουν τη φιλοσοφία ότι το B1+ είναι η D τάξη. Ωστόσο, δε νομίζω ότι η μετάβαση από το Adventures στο Upstream Β1+ θα είναι η ιδανικότερη εκτός αν έχεις πολύ καλό μαθητή που είναι διατεθειμένος να διαβάσει πολύ. Διαφορετικά, υπάρχει περίπτωση να έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα, δηλαδή να τα βρει σκούρα, να πελαγώσει και εν τέλει να τα παρατήσει. Γνώμη μου: πάρε το βιβλίο (ή βρες το από κάπου) και κάνε διαγνωστικό τεστ να δεις πώς θα τα πάει (κάνε το ένα ή τα δύο πρώτα  units να δεις πώς θα τα πάει με τα κείμενα και κατ'επέκταση το λεξιλόγιο, το επίπεδο του listening, κτλ).

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενη πορεία για ECCE
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 08:16:49 μμ »
το b1 ειναι επιπεδο intermediate (d class). το b1+ ειναι upper-intermediate (e class).θα συμφωνησω με την vera-sp οτι η d ειναι πολυ σημαντικη ταξη και να μην την πηδηξεις.οσο καλο μαθητη και να εχεις θα δυσκολευτει παρα πολυ.το upstream δεν το εχω δει αλλα λογικα θα εχει b1 b1+ b2. ξεκινα με το b1 και οταν το τελειωσετε ξεκινηστε το b2.νομιζω οτι ειναι αναποφευκτω να μην κανεις καλοκαιρινο εκτος και αν κανεις πολλες ωρες τη βδομαδα.απο τον ιανουαριο  του 2011 θα πρεπει να κανετε πρακτις τεστς . εμπειρια για ecce δεν εχω γιατι δουλευω το fce αλλα οταν μου ειχε τυχει μαθητρια ειχα κανει το choices d class  και μετα το choices ecce.practice tests ειχα κανει της ελληνοαμερικανικης.παντως οτι βιβλια και να κανεις να φροντισεις να ακολουθεις τους ρυθμους του παιδιου και να μην βιαστεις να το βαλεις να δωσει εξετασεις αν δεν ειναι ετοιμο.καλο θα ηταν να δωσει τον μαιο το β1 ειτε σε edexcel ειτε σε κρατικο για να δει που βρισκεται και να αποκτησει και εμπειρια απο εξετασεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτεινόμενη πορεία για ECCE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:28:30 »

Αποσυνδεδεμένος carpenter81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενη πορεία για ECCE
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 05:44:23 μμ »
Ευχαριστώ. Βοηθήσατε αρκετά όλοι σας. Θα ρίξω μια ματιά και στο Choices D και θα διαλέξω ή αυτό ή το Upstream.

Irene.a, τα Adventures δεν είναι εντυπωσιακά βιβλία, αλλά περιέχουν όλα όσα πρέπει να ξέρει ο μαθητής. Το πρόβλημά τους είναι ότι είναι σχετικά εύκολα και ότι πάσχουν πολύ στο listening. Πάντως η ιδέα σου (και όλων σας δηλαδή) να περάσω την Ε και να κάνω κατευθείαν coursebook για το δίπλωμα μου φαίνεται ενδιαφέρουσα. Ούτως ή άλλως περίπου στο ίδιο επίπεδο είναι αυτά (πώς φαίνεται ότι έχω πολύ λίγη εμπειρία...). Αν και, ομολογουμένως, είμαι fan του Upstream B2 (όχι, όμως, του Β2+), γιατί δεν αφήνει τίποτα που να μην καλύπτει. Και είναι και απλά καταπληκτικό για Listening. Απλά είναι πιο FCE oriented, οπότε θα μπορούσα να το παραλείψω, ειδικά αφού θα έχω κάνει το Β1 (το οποίο δεν έχω διδάξει μεχρι τώρα, σε αντίθεση με τα Β2 και Β2+).

Ευχαριστώ. Οποιεσδήποτε άλλες προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες.

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_pe06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενη πορεία για ECCE
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 10:25:00 μμ »
Παιδιά βοήθεια!Έχω πελαγώσει....Μόλις πήρα μαθήτρια που τελείωσε τη D και ξέρω οτι είναι αρκετά καλή,και η οποία θέλει να δώσει FCE και ECCE. Το θέμα είναι οτι δεν έχω ασχοληθει με fce αλλα μόνο με ecce. Με ποιά βιβλία προτείνετε να ξεκινήσω? Να κάνω 1 coursebook που να τα συνδιάζει κιαι τα δύο? Ή το καθένα χωριστά? Ποιά η γνώμη σας για το Result της Oxford και για τα βιβλία του Μπουκουβάλα? Με πόσες ώρες πιστεύετε θα βγεί η τάξη?  ???Sorry για τον καταιγισμό των ερωτήσεων αλλα τα έχω λίγο χαμένα καθώς αύριο θα πρέπει να αποφασίσω................... :-\

Αποσυνδεδεμένος vassiliki K.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενη πορεία για ECCE
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 10:12:04 μμ »
Γειά σου Χρυσάκι. Δεν ξέρω τα βιβλία της Oxford που προτείνεις ή του ΜΠουκουβάλα αλλά θα σου πρότεινα να κάνεις τα Upstream Upper Intermediate B2+ Revised Edition της Express Publishing που είναι και για τα 2 πτυχία. Αν η μαθήτρια είναι καλή δεν θα έχει πρόβλημα παρ'ολο που δεν θα έχει κάνει Ε Class. Αυτή η σειρά έχει τα πάντα. Μπορείς να μην χρησιμοποιήσεις το Workbook και να βάλεις μια γραμματική για συμπλήρωμα π.χ. New Tracks Use of English and Grammar for the Revised FCE/ECCE Hillside Press ¨η το Mastering Use of ENglish for FCE/ECCE BUrlington books. Εγώ έχω κάνει το Coursebook ως τέλη Ιανουαρίου και μετά έχω συνεχίσει γραμματική και practice tests ως τον Μάϊο. Όλα αυτά με 4.5 ώρες την εβδομάδα αλλά η μαθήτρια είχε καλό επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος alib

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενη πορεία για ECCE
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 13, 2009, 11:37:28 πμ »
Καλημερα!
Μαθητης που εχει τελειωσει Ε Senior (Choices + ενα βιβλιο γραμματικης) σε φροντιστηριο σε τμημα με πολλα ζωηρα παιδια (καταλαβαινετε) και με αρκετα κενα σε γραμματικη και λεξιλογιο, ηθελε να δωσει το Μαιο. Του ειπα πιο καλα το Δεκεμβριο, εκτος κι αν ξαφνικα δουμε δραματικη αλλαγη.

Πως να προχωρησουμε;
Με Smart απο Μπετση και μετα tests?
Η με Stars and Stripes?

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενη πορεία για ECCE
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 13, 2009, 11:29:31 μμ »
Γεια σας κι απο μενα........ επειδη μπεδευτηκα λιγο με τις ταξεις εμεις στην επαρχεια της θεσσαλιας εχουμε junior A, junior B, A senior , B senior, C senior και μετα ECCE K FCE. Στις A,B,C SENIOR κανουμε τα without borders και στο ECCE to choices kai grammatiki to new tracks. Οταν λες τελειωσε την 3 ταξη τι εννοεις?
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενη πορεία για ECCE
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 10:12:27 πμ »
Γεια σας κι απο μενα........ επειδη μπεδευτηκα λιγο με τις ταξεις εμεις στην επαρχεια της θεσσαλιας εχουμε junior A, junior B, A senior , B senior, C senior και μετα ECCE K FCE. Στις A,B,C SENIOR κανουμε τα without borders και στο ECCE to choices kai grammatiki to new tracks. Οταν λες τελειωσε την 3 ταξη τι εννοεις?
οταν λεει τριτη ταξη εννοει c senior.πως ειναι δυνατον τα παιδια απο τριτη να πηγαινουν κατευθειαν για λοοουερ?τεταρτη δεν κανουν καθολου?αυτο που γινεται συνηθως ειναι απο d να παει λοουερ αυτο που λες πρωτη φορα το ακουω.απο επιτυχιες πως πανε οι μαθητες?

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενη πορεία για ECCE
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 02:09:20 μμ »
Κανονικα μια χαρα απο επιτυχιες.Δεν καταλαβαινω γιατι χρειαζεται και αλλη ταξη???????? Στην c senior ειναι πρωτη γυμνασιου και στο ECCE εναι δευτερα γυμνασιου οπου και δινουν lower.Καλα τα δικα σας ποτε δινουν ? σε ποια ηλικια?????
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενη πορεία για ECCE
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 02:36:33 μμ »
στην δευτερα γυμνασιου δινουν και τα δικα μου και καποια στην τριτη.αρχιζουν απο δευτερα δημοτικου τα περισσοτερα και καποια λιγα στην τριτη αλλα κανουν μεχρι d class και μετα λοουερ.μπραβο σας παντως.εμας στην d δινουν εντεξελ β1 και μετα fce και καποια λιγα παιδια ecce.αν δεν ειναι καλοι μαθητες δινουν κρατικο ή καποιο αλλο αναγνωρισμενο πιστοποιητικο.

Αποσυνδεδεμένος saturnine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενη πορεία για ECCE
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 03:14:41 μμ »
Πολλά φροντιστήρια δουλεύουν έτσι στη Θεσσαλία.Θέλουν να τελειώνουν στα 6 χρόνια (πιέζουν και οι γονείς).Σε κάθε φροντιστήριο βρίσκουν διαφορετικό τρόπο να συμπτίξουν τις τάξεις . Σε ένα που δούλευα έκαναν τα enterprise 1,2,3 υποθέτω για το λόγο ότι έχουν ένα βαθμό δυσκολίας πιο πάνω από τις υπόλοιπες σειρές senior  και πήγαιναν από C σε lower . Άλλοι προσπαθούν να κάνουν 1 βιβλίο και να προχωρούν και στο επόμενο μέσα σε μια χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενη πορεία για ECCE
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 03:36:32 μμ »
Πολλά φροντιστήρια δουλεύουν έτσι στη Θεσσαλία.Θέλουν να τελειώνουν στα 6 χρόνια (πιέζουν και οι γονείς).Σε κάθε φροντιστήριο βρίσκουν διαφορετικό τρόπο να συμπτίξουν τις τάξεις . Σε ένα που δούλευα έκαναν τα enterprise 1,2,3 υποθέτω για το λόγο ότι έχουν ένα βαθμό δυσκολίας πιο πάνω από τις υπόλοιπες σειρές senior  και πήγαιναν από C σε lower . Άλλοι προσπαθούν να κάνουν 1 βιβλίο και να προχωρούν και στο επόμενο μέσα σε μια χρονιά.
ποσες ωρες τη βδομαδα κανει μαθημα η καθε ταξη?εδω που δουλευω εγω οι περισσοτεροι γονεις θελουν λιγο ογκο δουλειας και να μην πιεζεται καθολου το παιδι.για την ηλικια δεν τους νοιαζει.μεχρι δευτερα λυκειου ειναι οκ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161630
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.