*

Αποστολέας Θέμα: Βιογραφικό Σημείωμα  (Αναγνώστηκε 21471 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Βιογραφικό Σημείωμα
« στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 12:36:33 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει συγκεκριμένη διεύθυνση στο internet με υποδείγματα καλών βιογραφικών?
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιογραφικό Σημείωμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:15:08 »

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό Σημείωμα
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 01:04:01 μμ »
αυτό είναι ένα δείγμα από το Ευρωπαϊκό Βιογραφικό σημείωμα, πάνω σε αυτό μπορείς να κόψεις και να ράψεις

http://europass.oeek.gr/index.php?Itemid=30&id=13&option=com_content&task=view

ρίξε κ εδώ μια ματιά για το τι πρέπει να περιλαμβάνει ένα βιογραφικό
http://www.rhodes.aegean.gr/employability/biografiko.simeioma.htm
http://www.cso.auth.gr/OldPages/greek/CVitae.gr.htm
olg@

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό Σημείωμα
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 01:20:15 μμ »
οκ, ευχαριστώ πολύ!!!  :D
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό Σημείωμα
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 17, 2010, 02:33:09 πμ »
Μπορώ στο βιογραφικό σημείωμα να γραφω στις ημερομηνίες μόνο μήνα και χρονιά; Για παράδειγμα 09/2009-05/2010

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιογραφικό Σημείωμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:15:08 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό Σημείωμα
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 17, 2010, 07:39:12 πμ »
Μπορώ στο βιογραφικό σημείωμα να γραφω στις ημερομηνίες μόνο μήνα και χρονιά; Για παράδειγμα 09/2009-05/2010

Ασφαλώς.
Αν πρόκειται, όμως, για προϋπηρεσία, καλό θα ήταν να είσαι ακριβής.  :)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό Σημείωμα
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 17, 2010, 08:48:40 πμ »
Πιστεύετε ότι η προυπηρεσία ως ωρομίσθιος είναι καλό να γράφεται σε βιογραφικό για ιδιωτικό σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό Σημείωμα
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 17, 2010, 09:53:39 πμ »
Γιατί να μην γράφεται;  ???
Προϋπηρεσία επί του αντικειμένου δεν είναι;  ???
Για το ίδιο αντικείμενο δεν θα προσληφθείς στο ιδιωτικό;  ???
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό Σημείωμα
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 17, 2010, 10:14:16 πμ »
Το λέω γιατί παλιά που είχα πάει σε ιδιωτικό ο ιδιοκτήτης με ρώτησε αν έδωσα ΑΣΕΠ, του είπα ναι και ότι πέρασα και με ειρωνεύτηκε ότι δεν κατάφερα να διοριστώ και γι'αυτό ήμουν στο γραφείο του. Έτσι, αφού με θεώρησε άχρηστη που δεν διορίστηκα (αν βέβαια διοριζόμουν, θα έκανα αίτηση σε ιδιωτικό; ???), θεώρησα ότι θα ήταν αρνητικό η προυπηρεσία ως ωρομίσθια. Ίσως βλακεία μου.... Βέβαια, ο συγκεκριμένος φαινόταν απ'την αρχή ότι δεν είχε σκοπό να με προσλάβει κι ότι απλά έκανε χάρη στην γνωστή μου που με πήγε να με συστήσει. Ήταν μες στην ειρωνία και την αγένεια απέναντί μου. >:( Anyway, thanks. :)

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό Σημείωμα
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 17, 2010, 10:50:56 πμ »
Παρόμοια διλήμματα εχω κι εγώ.Αν γράψει κανείς οτι είναι επιτυχών με καλή σειρά,απ'τη μια υποτίθεται οτι αποτελεί ένα επιπλέον "προσόν",απ'την άλλη όμως θα υποθέσουν ότι τον ενδιαφέρει κυρίως το δημόσιο ή ότι με την πρώτη ευκαιρία απασχόλησης σ'αυτό θα φύγει κι αυτοί θέλουν ανθρώπους διατεθειμένους να δεσμευτούν απέναντι τους.Και πράγματι,κανείς δεν ξέρει τι στάση να κρατήσει γιατί και στο ιδιωτικό σε 2 χρόνια μπορούν να σε "αδειάσουν" και εσύ να έχεις όντως δεσμευτεί απέναντί τους,αν κι αυτό δε θα 'ταν καθόλου έξυπνο...
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό Σημείωμα
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 17, 2010, 11:03:53 πμ »
Παρόμοια διλήμματα εχω κι εγώ.Αν γράψει κανείς οτι είναι επιτυχών με καλή σειρά,απ'τη μια υποτίθεται οτι αποτελεί ένα επιπλέον "προσόν",απ'την άλλη όμως θα υποθέσουν ότι τον ενδιαφέρει κυρίως το δημόσιο ή ότι με την πρώτη ευκαιρία απασχόλησης σ'αυτό θα φύγει κι αυτοί θέλουν ανθρώπους διατεθειμένους να δεσμευτούν απέναντι τους.Και πράγματι,κανείς δεν ξέρει τι στάση να κρατήσει γιατί και στο ιδιωτικό σε 2 χρόνια μπορούν να σε "αδειάσουν" και εσύ να έχεις όντως δεσμευτεί απέναντί τους,αν κι αυτό δε θα 'ταν καθόλου έξυπνο...
Ακριβώς! Έτσι το σκέφτηκα και ήθελα να δείξω ότι δεν μ'ενδιαφέρει το δημόσιο. Αλλά μάλλον η bikini έχει δίκιο: αφού είναι προυπηρεσία πάνω στο αντικείμενο που καλούμαστε να διδάξουμε. Βέβαια, δεν ξέρω κατά πόσο θα το εκτιμήσουν γιατί μπορεί να σνομπάρουν το δημόσιο και να θεωρήσουν ότι έχουμε "δημοσιοποιηθεί" κι ότι δε θα κάνουμε καλή δουλειά. :-\

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό Σημείωμα
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 17, 2010, 11:04:02 πμ »
Έχω μια απορία για τα ιδιωτικά σχολεία: Είχα διαβάσει κάπου στο παλιό νομοσχέδιο ότι αν κάποιος δουλεύει στο δημόσιο και μετά πάει σε ιδιωτικό σχολείο και μετά φύγει από το ιδιωτικό, η προϋπηρεσία που είχε αποκτήσει από το δημόσιο δεν θα αναγνωριστεί για να μπει στον πίνακα για διορισμό (το 40%). Αυτό ισχύει με το καινούργιο νομοσχέδιο? Δηλαδή θα μπορεί κάποιος στον καινούργιο πίνακα να βάλει προϋπηρεσία και από το δημόσιο και το ιδιωτικό?
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό Σημείωμα
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 17, 2010, 11:05:31 πμ »
Δυστυχώς για το δημόσιο δεν πρέπει να λέμε και πολλά! Πέρυσι στο φροντιστήριο που ήμουν μου το ξεκαθάρισαν ότι τους ενδιαφέρει η ''μονιμότητα'' και να μην αλλάζουν καθηγητές και ότι καλό θα ήταν να μην ασχοληθώ με τον ασέπ, ότι αυτοί δεν θέλουν να δίνω ασέπ.....μπλα μπλα μπλα μπλα......εσύ σύμφωνείς και όλα εντάξει!!! Αλλωστε και η γυναίκα του που ήταν στην ηλικία μου, δίνει συνέχεια ασέπ οπότε τα έλεγε απλά για να τα πει....Αν δουλέψατε ωρομισθία κτλ να το λέτε αλλά τυχόν επιτυχίες στον ασέπ καλό είναι απλά να μην αναφέρονται..Εκτός και αν ρωτήσουν.....Πού φτάσαμε! Να κρυβόμαστε!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό Σημείωμα
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 17, 2010, 11:09:25 πμ »
Δυστυχώς για το δημόσιο δεν πρέπει να λέμε και πολλά! Πέρυσι στο φροντιστήριο που ήμουν μου το ξεκαθάρισαν ότι τους ενδιαφέρει η ''μονιμότητα'' και να μην αλλάζουν καθηγητές και ότι καλό θα ήταν να μην ασχοληθώ με τον ασέπ, ότι αυτοί δεν θέλουν να δίνω ασέπ.....μπλα μπλα μπλα μπλα......εσύ σύμφωνείς και όλα εντάξει!!! Αλλωστε και η γυναίκα του που ήταν στην ηλικία μου, δίνει συνέχεια ασέπ οπότε τα έλεγε απλά για να τα πει....Αν δουλέψατε ωρομισθία κτλ να το λέτε αλλά τυχόν επιτυχίες στον ασέπ καλό είναι απλά να μην αναφέρονται..Εκτός και αν ρωτήσουν.....Πού φτάσαμε! Να κρυβόμαστε!
Βρε Iris, αν πούμε ότι δουλέψαμε ως ωρομίσθιες, δεν είναι αυτονόητο ότι πετύχαμε στον ΑΣΕΠ; ???

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό Σημείωμα
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 17, 2010, 11:18:34 πμ »
Το λέω γιατί παλιά που είχα πάει σε ιδιωτικό ο ιδιοκτήτης με ρώτησε αν έδωσα ΑΣΕΠ, του είπα ναι και ότι πέρασα και με ειρωνεύτηκε ότι δεν κατάφερα να διοριστώ και γι'αυτό ήμουν στο γραφείο του. Έτσι, αφού με θεώρησε άχρηστη που δεν διορίστηκα (αν βέβαια διοριζόμουν, θα έκανα αίτηση σε ιδιωτικό; ???), θεώρησα ότι θα ήταν αρνητικό η προυπηρεσία ως ωρομίσθια. Ίσως βλακεία μου.... Βέβαια, ο συγκεκριμένος φαινόταν απ'την αρχή ότι δεν είχε σκοπό να με προσλάβει κι ότι απλά έκανε χάρη στην γνωστή μου που με πήγε να με συστήσει. Ήταν μες στην ειρωνία και την αγένεια απέναντί μου. >:( Anyway, thanks. :)

Κάτι άνθρωποι τελοσπάντων!  :o
Ακύρωνε δηλαδή την ωρομισθία που το ίδιο το ΥπΕΠΘ αναγνωρίζει κ επιβάλλει ( ; )!  :o  :o

Υ.Γ: Είχα κ εγώ κάποτε διευθυντή που με κοιτούσε με μισό μάτι κ με θεωρούσε κατώτερη  :o  από τους μονίμους, επειδή ήμουν αναπληρώτρια. Κ η δική του κόρη ήταν φιλόλογος κ εργαζόταν σε μία ιδιωτική τράπεζα, παντελώς άσχετο!  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161420
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 408
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.