*

Αποστολέας Θέμα: σχολειο η γραφειο;  (Αναγνώστηκε 1164 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
σχολειο η γραφειο;
« στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:57:23 μμ »
εχει καποιος εμπειρια απο γραμματειακη υποστηριξη σε σχολειο η γραφειο να μου πει που θεωρει οτι ειναι καλυτερα;ενας φιλος μου διοριστηκε επαρχια και επειδη ειναι υπεραριθμος θα κανει κατι απο τα 2. τι προτεινετε αν εχει τη δυνατοτητα επιλογης;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σχολειο η γραφειο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:47:14 »

Αποσυνδεδεμένος popai

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: σχολειο η γραφειο;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 01:18:06 μμ »
Σε σχολείο για να έχει το ωράριο του σχολείου, τις άδειες Χριστούγεννα , Πάσχα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: σχολειο η γραφειο;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 01:18:59 μμ »
δεν έχω προσωπική εμπειρία απ'όλα, αλλά απ' ότι ξέρω ο βασικός παράγοντας είναι το "μέγεθος". Δλδ το πόσο μεγάλο είναι το σχολείο ή το γραφείο. Γνωστή που έκανε γραμματειακή υποστήριξη σε ΕΠΑΛ, λόγω του μεγάλου αριθμού των καθηγητών, των ειδικοτήτων και των μαθητών, είχε αρκετή δουλειά πάντα. Άλλη γνωστή που είναι σε γραφείο ΔΔΕ ως γραμματέας του προϊσταμένου, πήζει συνέχεια γιατί από τις ΔΔΕ περνάνε λίγο πολύ τα πάντα. Γνωστός σε περιφερειακό γραφείο ΔΔΕ, (δλδ 1ο, 2ο, 3ο γραφείο κτλ) δεν έχει συνήθως πολύ δουλειά, εκτός από ορισμένες χρονικές περιόδους.
Οπότε ο γενικός κανόνας , από άποψη φόρτου δουλειάς, είναι το πόσα πράγματα περιμένεις να "περνάνε" από την θέση σου. Αλλά ο φόρτος εργασίας δεν είναι το μοναδικό κριτήριο. Σε ένα σχολείο όπου είναι γνωστός με τον υπόλοιπο σύλλογο, μπορεί πολύ απλά να περνάει τις μέρες του πιο ευχάριστα απ ότι σε ένα γραφείο ΔΔΕ, διότι θα έχει κάποιον να πει και καμιά κουβέντα.

edit: και στο γραφείο ΔΔΕ έχει κανείς τις άδειες των καθηγητών, εάν τοποθετήθηκε για τις ανάγκες της υπηρεσίας

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: σχολειο η γραφειο;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 01:33:00 μμ »
Δεν το συζητώ...Σχολείο και πάλι σχολείο από προσωπική εμπειρία...

Πέρισυ ήμουν σε Γραφείο Δ.Ε. , χωρίς αίτησή μου βέβαια...Είναι γραφείο που είχε πολλά σχολεία και όπως καταλαβαίνεις αρκετή δουλειά...

Μην σου πω με τις μεταθέσεις ότι ασχοληθήκαμε γύρω στα 5 άτομα, για τη καταχώρισή τους επί 5 μήνες!!!Κάναμε διορθώσεις στις διορθώσεις και άντε πάλι από την αρχή...Αφού ασχολείται πλέον το ΥΠΕΠΘ με αυτό, τι περιμένεις;

Άσε τις αιτήσεις για τον ΑΣΕΠ...Τις αποσπάσεις πάλι που τις πας;

Τέλος πάντων...Αν μπορεί να επιλέξει καλό είναι να επιλέξει σχολείο, κατά τη γνώμη μου...Αν πάλι θέλει να πάει για την εμπειρία στο γραφείο,ας πάει...αλλά αν πάει θα πρέπει να ασχοληθεί με κάτι συγκεκριμένο και όχι με λίγο απ'όλα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σχολειο η γραφειο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:47:14 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: σχολειο η γραφειο;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 01:53:21 μμ »
το οτι ειναι επαρχια σε νησι δε σημαινει κ λιγοτερη δουλεια σε γραφει η οχι; αν παει ειναι για αναγκες υπηρεσιαας οποτε λογικα αδειες θα υπαρχουν..

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: σχολειο η γραφειο;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 01:56:21 μμ »
το οτι ειναι επαρχια σε νησι δε σημαινει κ λιγοτερη δουλεια σε γραφει η οχι; αν παει ειναι για αναγκες υπηρεσιαας οποτε λογικα αδειες θα υπαρχουν..
όχι. εάν είναι σε ΔΔΕ από εκεί θα περάσουν οι μεταθέσεις, αποσπάσεις, αιτήσεις αναπληρωτών και ωρομισθίων, και πάει λέγοντας, όλου του νομού (αυτό που περιγράφει η kateri παραπάνω είναι ΔΔΕ). Εάν όμως πάει σε περιφερειακό γραφείο (πχ 2ο γραφείο ΔΔΕ ν. Τάδε) , τότε πιθανότατα θα υπάρχει λιγότερη δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: σχολειο η γραφειο;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 02:34:18 μμ »
Δεν ήμουν σε Διεύθυνση Β'βαθμιας...Σε γραφείο της Β'βαθμιας ήμουν(2ο Γραφείο Δ.Ε. τάδε Νομού)...κάθε γραφείο κάνει τις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών που του ανήκουν...
Αχ τι μου θυμήσατε τώρα...κάτι 10ωρα που χτύπαγα φέτος την εποχή των μεταθέσεων!!!Όσο και αν ακούγεται υπερβολικό...για ένα μήνα αυτό!

Ωράριο 8:30-1:30, λόγω απόσπασης για τις ανάγκες της υπηρεσίας,αλλά αν είχε δουλειά καθόμασταν παραπάνω...
Χριστούγεννα-Πάσχα όχι και πολύ κανονικά οι άδειες θα έλεγα...1-2 μέρες μέσα στις διακοπές θα πήγαινες υποχρεωτικά...Και το καλοκαίρι γύρω στις 3-4 υπηρεσίες, για τους μόνιμους...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: σχολειο η γραφειο;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 09:21:15 πμ »
Δεν ήμουν σε Διεύθυνση Β'βαθμιας...Σε γραφείο της Β'βαθμιας ήμουν(2ο Γραφείο Δ.Ε. τάδε Νομού)...κάθε γραφείο κάνει τις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών που του ανήκουν...
Αχ τι μου θυμήσατε τώρα...κάτι 10ωρα που χτύπαγα φέτος την εποχή των μεταθέσεων!!!Όσο και αν ακούγεται υπερβολικό...για ένα μήνα αυτό!

Ωράριο 8:30-1:30, λόγω απόσπασης για τις ανάγκες της υπηρεσίας,αλλά αν είχε δουλειά καθόμασταν παραπάνω...
Χριστούγεννα-Πάσχα όχι και πολύ κανονικά οι άδειες θα έλεγα...1-2 μέρες μέσα στις διακοπές θα πήγαινες υποχρεωτικά...Και το καλοκαίρι γύρω στις 3-4 υπηρεσίες, για τους μόνιμους...
kateri ευχαριστούμε για την πληροφορία. Καλό είναι να τα ξέρουμε αυτά. Νόμιζα πως όλα αυτά τα αναλαμβάνει η ΔΔΕ, όχι τα περιφερειακά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159847
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 598
Σύνολο: 611

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.