*

Αποστολέας Θέμα: οικονομικές απολαβές  (Αναγνώστηκε 12528 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 10:42:10 πμ »
Τα παλαιότερα χρόνια ίσχυε αυτό που λες, αλλά τα τελευταία (3 αν θυμάμαι) και σε μας σε φροντ στην αθήνα γίνεται το ίδιο. Απ΄ότι ξέρω πατάνε σε συλλογικές συμβάσεις και είναι καθ όλα νόμμοι να το κάνουν. Το έχω συζητήσει και εγώ αρκετές φορές αλλά ... :-[ >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: οικονομικές απολαβές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:56 »

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 06:45:49 μμ »
Αν κατάλαβα καλά πρέπει να μένεις σε μικρή πόλη, αφού ειναι ακι το μοναδικό φροντηστήριο.
Γιατί λοιπόν δεν ανοίγεις εσύ ένα δεύτερο?
Το κόστος δεν είναι απαγορευτικό. Και θα είσαι αφεντικό του εαυτού σου. Το 30% των μαθητών αν πάρεις θα βγάζεις σαφώς περισσότερα από τώρα.
Σκέψου το και κάντου και μια κουβέντα για τις προθέσεις σου.
Αν δεν αλλάξει πλεύση τόλμησετο θα σου πρότεινα.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 09:32:52 μμ »
εγω ημουνα το βοδι εξαρχης αλλα στα 21 ημουνα πολυ χαζη και πιστεψα τα λεγομενα του οτι λιγοι παιρνουν τα οσα δικαιουνται οι περισσοτεροι παιρνουν πολυ λιγοτερα κτλ.
να ρωτησω και κατι αλλο γιατι ο λογιστης μου την εδωσε στα νευρα σημερα για χιλιοστη φορα.χριστουγεννα πασχα το φροντιστηριο ειναι κλειστο 15 μερες( οπως ακριβως τα σχολεια) αλλα πληρωνομαι κανονικα.τον μαιο που ληγει η συμβαση πρεπει να παιρνω αποζημιωση αδειας και επιδομα αδειας ετσι δεν ειναι?αυτος ισχυριζεται οτι μονο το επιδομα δικαιουμαι και οχι αδεια γιατι λεει οτι την πληρωνομαι οταν καθομαι στις γιορτες που αν και δεν δουλευω παιρνω κανονικα τα λεφτα.οντως ισχυει αυτο ή απλα μου τρωει τα λεφτα?

Λυπάμαι, αλλά αποζημίωση μη ληφθείσης αδείας δικαιούσαι κανονικά. Το γεγονός ότι κάθεσαι τις ημέρες των εορτών δεν σημαίνει ότι είναι και κανονική άδεια. Καθόμαστε γιατί έτσι ορίζει το Υπουργείο Παιδείας με βάση ένα ΦΕΚ του 1982 ή 1983 αν θυμάμαι καλά. Κι εγώ δεν το γνώριζα και να είναι καλά η KellyKou που μου άνοιξε τα μάτια. Αν δεν υπάρχει δυνατότητα να το βρεις εκεί (κανονικά πρέπει να το έχουν στην Επιθεώρηση Εργασίας), στείλε μου σε pm τα στοιχεία σου και θα στο στείλω ταχυδρομικώς.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 09:47:09 μμ »
και εμενα η kellykoy με βοηθησε παρα πολυ αλλα το θεμα ειναι οτι ο λογιστης λεει και κανει τα δικα του.ηθελα να δω αν αυτο συμβαινει και σε σας ή εγω την εχω πατησει τοσο.αν δεν το βρω θα σου στειλω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: οικονομικές απολαβές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:56 »

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 09:52:05 μμ »
Α, καλά μη νομίζεις. Και σε μένα ο λογιστής τα δικά του έκανε γι'αυτό πήγα και το βρήκα (το ΦΕΚ) και του το έτριψα στη μούρη. Έτσι, ενώ τα Χριστούγεννα δεν με είχαν πληρώσει για όλες τις μέρες, το Πάσχα πληρώθηκα κανονικά. Και φυσικά, πήρα και την αποζημίωση μη ληφθείσης αδείας μόλις έκλεισε το φροντιστήριο.  ;)

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 10:04:30 μμ »
αυτο που μου τι δινει περισσοτερο ειναι οτι εμενα και την γερμανικων ειναι ετοιμος να μας δειρει που ζηταμε αποζημιωση λες και θα τα βαλει απο την τσεπη του.οπως ειπε και η eleniCH06 οι δουλοι ξυπνησαν.πραγματικα θα τους γ................ και τους 2 .καλυτερα να μεινω ανεργη παρα να ξεπατωνομαι στη δουλεια και να μην παιρνω και τα νομιμα που διατυμπανιζει το αφεντικο.ξυνες θα του βγουν οι διακοπες.

Αποσυνδεδεμένος synekatbo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 22, 2020, 10:56:04 μμ »
Να ρωτήσω κάτι... συμβεί σε κάποιον άλλο αναπληρωτή να του ζητάει η δευτεροβάθμια να επιστρέψει χρήματα από το επίδομα μη ληφθείσης άδειας λόγω αλλαγής σύμβασης απο μειωμένου σε πλήρους ωραρίου, πριν τα παρει;

Αποσυνδεδεμένος Mariaaa76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φροντιστήριο
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 23, 2020, 01:15:48 πμ »
Παιδιά καλησπέρα θέλω οπωσδήποτε την άποψη σας. Είμαι 24 χρόνων τελειοφοιτη του τμήματος Μαθηματικών  Δεν έχω πάρει ακόμα το πτυχίο επειδή ένα συγγενικο μου πρόσωπο διατηρεί φροντιστήριο και επειδή λέει είμαι καλή ήθελε να πάρει εμένα. Έτσι οι σπουδές έχουν πάει πιο πίσω. Εκείνη πριν ξεκινήσουμε την συνεργασία μας με είχε πολύ υψηλά. Όσο παίρναγε ο καιρός έβγαζε μια ζήλια στο πρόσωπο μου επειδή ήμουν μικρή είχα δεθεί με τα παιδιά και εκείνα τα πήγαιναν πολύ καλά στα μαθήματα (έπαιρναν σχολείο όλα 18 plus) Εβρισκε αφορμές συνεχώς να με μειώνει. Πχ μια φορά ένα παιδάκι είχε αρρωστήσει και επειδή με την γιαγια του είμαστε γειτονοι πολλά χρόνια  πήρε εμένα να με ενημερώσει. Να τονίσω ότι δεν υπάρχει γραμματέας να ενημερωνει. Έτσι άρχιζε να μου λέει ότι πρέπει να ενημερώνουν εκείνη πως είμαι απαράδεκτη κτλ. Ας μην τα πολυλογώ φέτος εγώ έχω ιδιαίτερα 5 παιδιά εκείνη δείχνει την ενόχληση της. Με θέλει να είμαι στο φροντιστήριο 6 ώρες την ημέρα. Έτσι εγώ αναγκαστικά όφειλα να βάλω τα παιδιά Σάββατο και μετά τις 8 που σχολαω. Με το που μαθαίνει μου λέει ότι πρέπει να καθαρίζω μετά και το φροντιστήριο ΌΛΟ άρα να μενω τουλάχιστον 30 λεπτά ακόμη. Το δέχομαι βάζω τα ιδιαίτερα μου μέχρι και Κυριακή. Στην συνέχεια όταν της λέω ότι έχω άλλο ένα παιδάκι μου είπε ότι θα με χρειαστεί και άλλες ώρες ακριβώς όμως τις ώρες που είχα βάλει το ιδιαίτερο!!!!!!! Και τώρα με έχει αφήσει αόριστα να μην ξέρω αν θα είμαι τελικά στο φροντιστήριο. Μου λέει κιόλας ότι πρέπει να είμαι ευγνώμων γιατί είναι δύσκολο να είμαι σε φροντιστήριο τελειοφοιτη. Να τονιστεί ότι παίρνω 3 ευρώ την ώρα. Δεν ξέρω τι να κάνω να της πω ότι εγώ δεν θέλω και να φύγω με το κεφάλι ψηλά ή να υπομεινω άλλο ένα χρόνο την κατάσταση ακυρώνοντας τα ιδιαίτερα;;

Στάλθηκε από το LLD-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 23, 2020, 01:39:50 πμ »
Κοπελιά μας τρολάρεις???

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 23, 2020, 12:36:44 μμ »
Παιδιά καλησπέρα θέλω οπωσδήποτε την άποψη σας. Είμαι 24 χρόνων τελειοφοιτη του τμήματος Μαθηματικών  Δεν έχω πάρει ακόμα το πτυχίο επειδή ένα συγγενικο μου πρόσωπο διατηρεί φροντιστήριο και επειδή λέει είμαι καλή ήθελε να πάρει εμένα. Έτσι οι σπουδές έχουν πάει πιο πίσω. Εκείνη πριν ξεκινήσουμε την συνεργασία μας με είχε πολύ υψηλά. Όσο παίρναγε ο καιρός έβγαζε μια ζήλια στο πρόσωπο μου επειδή ήμουν μικρή είχα δεθεί με τα παιδιά και εκείνα τα πήγαιναν πολύ καλά στα μαθήματα (έπαιρναν σχολείο όλα 18 plus) Εβρισκε αφορμές συνεχώς να με μειώνει. Πχ μια φορά ένα παιδάκι είχε αρρωστήσει και επειδή με την γιαγια του είμαστε γειτονοι πολλά χρόνια  πήρε εμένα να με ενημερώσει. Να τονίσω ότι δεν υπάρχει γραμματέας να ενημερωνει. Έτσι άρχιζε να μου λέει ότι πρέπει να ενημερώνουν εκείνη πως είμαι απαράδεκτη κτλ. Ας μην τα πολυλογώ φέτος εγώ έχω ιδιαίτερα 5 παιδιά εκείνη δείχνει την ενόχληση της. Με θέλει να είμαι στο φροντιστήριο 6 ώρες την ημέρα. Έτσι εγώ αναγκαστικά όφειλα να βάλω τα παιδιά Σάββατο και μετά τις 8 που σχολαω. Με το που μαθαίνει μου λέει ότι πρέπει να καθαρίζω μετά και το φροντιστήριο ΌΛΟ άρα να μενω τουλάχιστον 30 λεπτά ακόμη. Το δέχομαι βάζω τα ιδιαίτερα μου μέχρι και Κυριακή. Στην συνέχεια όταν της λέω ότι έχω άλλο ένα παιδάκι μου είπε ότι θα με χρειαστεί και άλλες ώρες ακριβώς όμως τις ώρες που είχα βάλει το ιδιαίτερο!!!!!!! Και τώρα με έχει αφήσει αόριστα να μην ξέρω αν θα είμαι τελικά στο φροντιστήριο. Μου λέει κιόλας ότι πρέπει να είμαι ευγνώμων γιατί είναι δύσκολο να είμαι σε φροντιστήριο τελειοφοιτη. Να τονιστεί ότι παίρνω 3 ευρώ την ώρα. Δεν ξέρω τι να κάνω να της πω ότι εγώ δεν θέλω και να φύγω με το κεφάλι ψηλά ή να υπομεινω άλλο ένα χρόνο την κατάσταση ακυρώνοντας τα ιδιαίτερα;;

Στάλθηκε από το LLD-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
1oν: Πρέπει να πάρεις το πτυχίο σου. Χωρίς πτυχίο ούτε στο φροντιστήριο νομιμοποιείσαι να δουλεύεις, ούτε ιδιαίτερα να κάνεις (αν το ήξεραν τα παιδιά θα έφευγαν)
2ον.Μάλλον πρέπει να κρατήσεις τα ιδιαίτερα. Να γεμίζεις τις ώρες σου με 3 ευρώ την ώρα δε λέει..Εδώ οι γυναίκες που καθαρίζουν παίρνουν 5-7 ευρώ την ώρα..

Αποσυνδεδεμένος Mariaaa76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 23, 2020, 01:41:04 μμ »
1oν: Πρέπει να πάρεις το πτυχίο σου. Χωρίς πτυχίο ούτε στο φροντιστήριο νομιμοποιείσαι να δουλεύεις, ούτε ιδιαίτερα να κάνεις (αν το ήξεραν τα παιδιά θα έφευγαν)
2ον.Μάλλον πρέπει να κρατήσεις τα ιδιαίτερα. Να γεμίζεις τις ώρες σου με 3 ευρώ την ώρα δε λέει..Εδώ οι γυναίκες που καθαρίζουν παίρνουν 5-7 ευρώ την ώρα..
Είναι αυτονόητο πως γνωρίζουν ότι σπουδάζω ακόμη. Οι γονείς και τα παιδιά είναι ικανοποιημένα όμως από τις παροχές μου και κάθε χρόνο μου συστήνουν και άλλα παιδιά.

Στάλθηκε από το LLD-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Mariaaa76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 23, 2020, 01:41:31 μμ »
Κοπελιά μας τρολάρεις???
Όχι γιατί;

Στάλθηκε από το LLD-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 23, 2020, 02:02:59 μμ »
1oν: Πρέπει να πάρεις το πτυχίο σου. Χωρίς πτυχίο ούτε στο φροντιστήριο νομιμοποιείσαι να δουλεύεις, ούτε ιδιαίτερα να κάνεις (αν το ήξεραν τα παιδιά θα έφευγαν)
2ον.Μάλλον πρέπει να κρατήσεις τα ιδιαίτερα. Να γεμίζεις τις ώρες σου με 3 ευρώ την ώρα δε λέει..Εδώ οι γυναίκες που καθαρίζουν παίρνουν 5-7 ευρώ την ώρα..

Γιατί δεν μπορεί να κάνει ιδιαίτερα χωρίς ακόμα να πάρει πτυχίο; Αν είναι τελοιόφοιτη και έχει σχετική εμπειρία, μέχρι και πανελλαδικές μπορεί να κάνει σε ιδιαίτερα. Είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης και τι ζητάει ο κάθε γονέας.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Mariaaa76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 23, 2020, 02:14:42 μμ »
Γιατί δεν μπορεί να κάνει ιδιαίτερα χωρίς ακόμα να πάρει πτυχίο; Αν είναι τελοιόφοιτη και έχει σχετική εμπειρία, μέχρι και πανελλαδικές μπορεί να κάνει σε ιδιαίτερα. Είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης και τι ζητάει ο κάθε γονέας.
Ακριβώς αφού οι γονείς και οι μαθητές είναι ικανοποιημένοι. Όμως εγώ τώρα τι να κάνω σχετικά με το φροντιστήριο;

Στάλθηκε από το LLD-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 445
Σύνολο: 459

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.