*

Αποστολέας Θέμα: οικονομικές απολαβές  (Αναγνώστηκε 12530 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
οικονομικές απολαβές
« στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 10:48:45 μμ »
δουλευω απο το 2005 σε φροντιστηριο ξενων γλωσσων.με βαση τη συλλογικη συμβαση φετος δικαιουμε 7,88 ευρω την ωρα καθαρα.ομως θελω να ζητησω καποια αυξηση καθως επι της ουσιας ¨ βγαζω περα¨ τη μιση δουλεια του φροντιστηριου και κανω και πολλα αλλα  γιατι ειμαι μεγαλο ΚΟΡΟΙΔΟ.ποσα πιστευετε οτι πρεπει να ζητησω και πως να το πλασαρω στο αφεντικο? ειμαστε συγγενεις και δεν θελω να θεωρηθει οτι εκμεταλευομαι τη συγγενεια καθως και το γεγονος οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρει αλλη καθηγητρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: οικονομικές απολαβές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:23:31 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 11:38:13 μμ »
αυτος δηλ δεν εκμεταλευεται τη συγγενεια;;

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 02:40:36 πμ »
αν την εκμεταλλευεται λεει?βγαζω ολα τα διαγωνισματα τριμηνου για ολες τις ταξεις.μιλαμε για 6 διαγωνισματα το παιδι επι 200 παιδια.κανω τις εγγραφες, βγαζω το προγραμμα για ολες τις καθηγητριες,ετοιμαζω τα διαφημιστικα (το περιεχομενο της επιστολης-τα βαζω σε φακελους-γραφω διευθυνσεις-τα ταχυδρομω)παιρνω τις περιεργες ταξεις και πολλα πολλα αλλα.
βεβαια φροντιζει να μου υπενθυμιζει οτι δεν δινουν ολοι οι εργοδοτες τα οσα προβλεπει ο νομος οπως αυτος.αν και εδω που τα λεμε νομιζω οτι καποια π....... εχει παιχτει ως προς την αδεια.
το χειροτερο δε  ειναι οτι υποτιμαει τη δουλεια μου στους γονεις.δεν λεει σαφως οτι ειμαι αχρηστη αλλα στους γονεις που θα διδαξει τα παιδια τους  ο ιδιος την καθε χρονια λεει " φετος θα εχω εγω την βασουλα πχ μην ανησυχεις καθολου θα τη στρωσω" ή ρωταει μπροστα μου τους μαθητες με ποιον θελουν να κανουν μαθημα και προσπαθει με τον τροπο του να δειξει οτι αυτον πρεπει να διαλεξουν γιατι ειναι καλυτερος( φυσικα οταν εχει μαθημα στις 4 και θα μπει στην ταξη 4:30 θα πιασει την κουβεντα μεχρι τις 5 λογικο δεν ειναι σε καποιους να αρεσει?)

και βεβαια θα με ρωτησετε γιατι δεν την κανω με ελαφρα πηδηματακια.γιατι δεν εχω αλλη επιλογη.θα πρεπει να κανω 45 χιλιομετρα για την κοντυνοτερη πολη με φροντιστηρια και ιδιαιτερα εδω δεν υπαρχουν.   

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 04:25:13 πμ »
αν την εκμεταλλευεται λεει?βγαζω ολα τα διαγωνισματα τριμηνου για ολες τις ταξεις.μιλαμε για 6 διαγωνισματα το παιδι επι 200 παιδια.κανω τις εγγραφες, βγαζω το προγραμμα για ολες τις καθηγητριες,ετοιμαζω τα διαφημιστικα (το περιεχομενο της επιστολης-τα βαζω σε φακελους-γραφω διευθυνσεις-τα ταχυδρομω)παιρνω τις περιεργες ταξεις και πολλα πολλα αλλα.
βεβαια φροντιζει να μου υπενθυμιζει οτι δεν δινουν ολοι οι εργοδοτες τα οσα προβλεπει ο νομος οπως αυτος.αν και εδω που τα λεμε νομιζω οτι καποια π....... εχει παιχτει ως προς την αδεια.
   

ε καλα και αυτος τι κανει δλδ.??

και σιγα δλδ. που θα τον ευχαριστεις για τα αυτονοητα? θα φτασουμε στο τελος να δουλευουμε τσαμπα κ να λεμε κ ευχαριστω.

τωρα για αυτο που ρωτας, δεν ξερω, αν του ελεγες να το κανετε 8,50 για την επιπλεον δουλεια που κανεις? ή ενα επιπλεον 10% στον μισθο σου? ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: οικονομικές απολαβές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:23:31 »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 09:23:22 πμ »
επι της ουσιας δεν κανει κατι απλα εισπρατει τα κερδη.περυσι ειπε οτι θα μου εδινε 8 ευρω την ωρα γιατι ειχα 21 ωρες.επειδη προεκυψε ενα νεο τμημα και οι ωρες εγιναν 25 μου εδωσε τελικα 7,5.για να δεις για τι τσιγγουνια μιλαμε.εχω καταληξει να λεω καθε περσι και καλυτερα.με βαση τις φετινες ωρες θα παιρνω περιπου 700, πραγμα που δεν με ικανοποιει.8,50 την ωρα θα ηταν ικαλα αλλα τπως να το ζητησω?εδω προπερσι και ενω τα παιδια κανανε 1,5 ωρα τη βδομαδα σκιλς μεχρι τοτε,γυριζει και μου λεει τις ωρες των σκιλς θα τις περιορισουμε.πολλες ωρες τους κανουμε μαθημα.και το εκανε 1.περιττο να πω οτι σε τμηματα με πολλους μαθητες δεν προλαβαινω να τους προχωρησω οπως πρεπει.και αυτο για να γλτωσει λιγοτερα απο 100 ευρω το μηνα που θα μου εδινε.

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 10:02:02 μμ »
Η εγω εχω πεσει στην τελεια εργοδοτρια η τον εχεις αφησει πολυ λασκα. Εμενα ειναι η 5 χρονια στο φροντ. μικρης πολης αλλα με παρα πολλα φροντ. αγγλικων και φετος θα παιρνω 10 Ε για περιπου 25+ ωρες για να μην πω 30 που θα μας βγουν στο τελος........ ξεκινησα με 7Ε, την 2 και 3 χρονια 8Ε, και περισι 9Ε και φετος ειπαμε 10Ε. Με ΙΚΑ ,δωρα, επιδοματα στο τελος ολα κανονικα. Αλλα καθε φορα το συζητουσα και δεν μου ελεγε τιποτα, αν δεν ζητουσα θα εμενα στα 7Ε. Αν δε ζητησεις δε θα στα χαρισει κανενας.... την αναγκη σου εχει... καμια δεν θα κανει ολα αυτα για τα ιδια χρηματα. Μη φοβασαι!!!! διεκδικησε........
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 02:57:25 μμ »
Η εγω εχω πεσει στην τελεια εργοδοτρια η τον εχεις αφησει πολυ λασκα. Εμενα ειναι η 5 χρονια στο φροντ. μικρης πολης αλλα με παρα πολλα φροντ. αγγλικων και φετος θα παιρνω 10 Ε για περιπου 25+ ωρες για να μην πω 30 που θα μας βγουν στο τελος........ ξεκινησα με 7Ε, την 2 και 3 χρονια 8Ε, και περισι 9Ε και φετος ειπαμε 10Ε. Με ΙΚΑ ,δωρα, επιδοματα στο τελος ολα κανονικα. Αλλα καθε φορα το συζητουσα και δεν μου ελεγε τιποτα, αν δεν ζητουσα θα εμενα στα 7Ε. Αν δε ζητησεις δε θα στα χαρισει κανενας.... την αναγκη σου εχει... καμια δεν θα κανει ολα αυτα για τα ιδια χρηματα. Μη φοβασαι!!!! διεκδικησε........

μονο τυχερη?κατι παραπανω.σημερα το πρωι του ειπα οτι φετος θελω αυξηση μιας και δουλευω τοσα χρονια και η απαντηση ηταν ναι βεβαιως θα παρεις ολα οσα προβλεπει η συμβαση.το υφος ηταν τετοιο που δεν σηκωνε περαιτερω συζητηση.τι κανεις σε αυτη την περιπτωση?

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 03:11:31 μμ »
Τι να σου πω, Bettina μου. Πολύ δύσκολη περίπτωση. Όχι γιατί ειίναι συγγενής, αλλά γιατί δεν έχεις άλλες επιλογές. Το έχεις σκεφτεί ποτέ να μετακομίσεις σε άλλη πόλη όπου υπάρχουν πιο πολλά φροντιστήρια??

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 03:22:28 μμ »
να μετακομισω δεν μπορω αλλα στοχο εχω πλεον να περασω στον ασεπ ( γιατι μεχρι τωρα δεν με ενδιεφερε ιδιαιτερα)καθως με τις ωρες που περνουσα στο φροντιστηριο ή η δουλεια που επαιρνα στο σπιτι δεν μου αφηναν χρονο για διαβασμα.εχω ακουσει απειρες φορες να λεει τι θα κανω χωρις εσενα αν περασεις στον ασεπ αλλα δεν βλεπω να κανει και κατι για να με κρατησει.επειδη ομως πλεον εχω αγανακτησει θα αλλαξω σταση.τερμα τα οσα ηξερε.αφου εγω  θα παιρνω τα οσα προβλεπει η συμβαση, θα παιρνει και αυτος τα οσα επισης προβλεπει η συμβαση.δεν θα ξαναδιορθωσω τεστ δικα του,δεν θα ξαναετοιμασω  διαγωνισματα για ολους,δεν θα ξανακανω εξτρα ωρες χωρις να πληρωθω,δεν θα ξαναπατησω το ποδι μου για εγγραφες χωρις ν;α πληρωνομαι,και πολλα; πολλα αλλα που εκανα σαν βοδι που ημουνα.

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 04:06:34 μμ »
Θα σε συμβουλευα να βρεις το τηλεφωνο του επιθεωριτη εργασιας της πολης σου απο το 11880-8 ,να σου πει τι προβλεπει ο νομος και τι δικαιουσαι. Μετα απο 4 χρονια προυπηρεσιας αν δουλευεις απο το 2005 το ημερομισθιο σου ειναι διαφορετικο. Επισης αν δουλευεις σαββατοκυριακο δικαιουσαι μια μερα της εβδομαδας ρεπο. Να βρεις ποσο δικαιουσαι για δωρο χριστουγεννων , πασχα, επιδομα αδειας, κτλ.... ψαχτο γιατι αν δεν θελει να δωσει αυξηση θα το βρει μπροστα του......... ξυπνησανε οι δουλοι Αντωνακη μου.......... :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 04:24:04 μμ »
Εχμ, με τα ένσημα τι παίζει; Γιατί σε πολλές οικογενειακές συνεργασίες μένεις χωρίς ένσημα λόγω.... συγγένειας. Τουλάχιστον κολλάει τίποτα ή .....
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 02:13:14 πμ »
ενσημα μου κολαει αλλα με βαση τη συμβαση λογω πολυετιας δικαιουμε 9,44 μεικτα.αν αφαιρεσουμε το 16,5%, καθαρα μενουν 7,88.διαφορα 0,38 σε σχεση με περυσι τα οποια ειναι διατεθιμενος να τα δωσει.εγω ομως δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενη γιατι αυτα ειναι ψιχουλα αναλογικα της δουλειας που κανω.δεν ειναι δυνατον να του κραταω το φροντιστηριο και να μην παιρνω ουτε καν 8 δηλαδη 10-12 ευρω το μηνα παραπανω απ'οσα προβλεπει ο νομος.ουτε τοσα δεν δινει.
οσο για τα επιδοματα αδειες κτλ ναι μεν παιρνω καποια αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι ειναι τα σωστα.και για να δειτε που εχω μπλεξει ο λογιστης μου ειναι και λογιστης του.ποιον θα ευνοησει?εμενα που του δινω 20 ευρω το χρονο για τη φορολογικη ή αυτον που του αφηνει πολλα περισσοτερα?
και το αποκορυφωμα ειναι οτι φευγει το σαββατο για διακοπουλες και πρεπει να συνεχισω μονη μου τις εγγραφες,να βρω ακρη με το προγραμμα των παιδιων για να τους βολεψω τα φροντιστηρια μαθηματικων εκθεσης κτλ καθως και να ασχοληθω με τα διδακτρα( να βγαλω εκπτωσεις στα αδερφια,στη δευτερη γλωσσα κτλ).βεβαια χωρις να πληρωθω εννοειτε.μου ζητησε να τον βοηθησω.ξερω οτιο οταν καποιος σου ζητησει βοηθεια αυτος βαζει το 80% και εσυ το 20% και οχι το αναποδο.ειμαι πρωι απογευμα στο φροντιστηριο και ο ιδιος παταει οποτε γουσταρει για κανενα μισαωρο οχι παραπανω.λ
και σας θετω το εξης ερωτημα" μεγαλυτερο ΒΟΔΙ απο εμενα εχετε ξαναδει?"

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 09:21:51 πμ »
Βλέπω ότι λόγω συγγένειας αυτός σε εκμεταλλεύεται αλλά και εσύ από τη μεριά σου δεν έκανες τίποτα από την αρχή, οπότε παγιώθηκε μία κατάσταση. Αν του βάλεις το μαχάιρι στο λαιμό, και του πεις ή με πληρώνεις ή φεύγω, τι θα κάνει; Δεδομένου ότι εσύ κρατάς το φροντιστήριο, όπως λες, δεν νομίζω ότι θα αρνηθεί....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: οικονομικές απολαβές
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 10:25:56 πμ »
εγω ημουνα το βοδι εξαρχης αλλα στα 21 ημουνα πολυ χαζη και πιστεψα τα λεγομενα του οτι λιγοι παιρνουν τα οσα δικαιουνται οι περισσοτεροι παιρνουν πολυ λιγοτερα κτλ.
να ρωτησω και κατι αλλο γιατι ο λογιστης μου την εδωσε στα νευρα σημερα για χιλιοστη φορα.χριστουγεννα πασχα το φροντιστηριο ειναι κλειστο 15 μερες( οπως ακριβως τα σχολεια) αλλα πληρωνομαι κανονικα.τον μαιο που ληγει η συμβαση πρεπει να παιρνω αποζημιωση αδειας και επιδομα αδειας ετσι δεν ειναι?αυτος ισχυριζεται οτι μονο το επιδομα δικαιουμαι και οχι αδεια γιατι λεει οτι την πληρωνομαι οταν καθομαι στις γιορτες που αν και δεν δουλευω παιρνω κανονικα τα λεφτα.οντως ισχυει αυτο ή απλα μου τρωει τα λεφτα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159661
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 342

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.