*

Αποστολέας Θέμα: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 53689 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 01:31:08 μμ »
Αυτό δε θα το 'λεγα.
Γνωρίζω 2 περιπτώσεις 100 % που αναπληρωτές αλλάξαν πόστα αμοιβαία πριν αρκετά χρόνια βέβαια.Ενδέχεται όμως να είχαν πολύ σοβαρούς λόγους.Ίσως να υπάγονταν στις ειδικές διατάξεις (βαριές ασθένειες).Προφανώς όπως είπε κάποιος πριν έγινε με υπουργική απόφαση.... και 'παρακάλια' γιατί αμφιβάλλω αν η νομοθεσία έχει προνοήσει γι' αυτό.
Αλήθεια, η ΟΛΜΕ ΔΟΕ κτλ τι πιστεύουν πάνω σ αυτό το πολύ σοβαρό θέμα κατά τη γνώμη μου.
«Η ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ» 
Ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή, ή αλλιώς να σιωπάς.

«ΩΣ ΟΥΔΕΝ Η ΜΑΘΗΣΙΣ, ΗΝ ΜΗ ΝΟΥΣ ΠΑΡΗ»
Η μάθηση είναι μηδέν χωρίς τη σκέψη και την κρίση.

Μένανδρος ο Αθηναίος (342-292 π.Χ)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:05:38 »

Αποσυνδεδεμένος keleborn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 08:16:25 μμ »
Πέρσι προσπάθησα να κάνω αμοιβαία ανταλλαγή στη Β' θμια και δεν τα κατάφερα.
Δεν υπάρχει νόμος, που να επιτρέπει τις αμοιβαίες ανταλλαγές στους αναπληρωτές. Με υπουργική απόφαση, όμως, γίνεται!
Δεν ξέρω, αν ισχύουν τα ίδια και στην πρωτοβάθμια...
Σε εμάς ήθελε λίγο "σπρώξιμο" και δεν τα καταφέρνω εγώ, και τόσο καλά σ' αυτόν το τομέα...
Οι Κρητικοί, όμως, έχουν τον τρόπο  τους... :)

Καλή τύχη στο ψάξιμο... :)
Panos2 ενδιαφερομαι για αμοιβαια αλλαγη τοποθετησης με εναν συναδελφο αναπληρωτη ειδικης αγωγης. μηπως θα μπορουσες να μου πεις σε ποια υπηρεσια του υπουργειου θα πρεπει να απευθυνθω?

Αποσυνδεδεμένος LenaS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 03:30:44 μμ »
Τοποθετήθηκα ως αναπληρώτρια στην Α' Πειραιά και ενδιαφέρομαι για αμοιβαία ανταλλαγή με αναπληρωτή-τρια νηπιαγωγό που είναι τοποθετημένος-η στην Κορινθία. Αν υπάρχει κάποιος-α που ενδιαφέρεται παρακαλείται να επικοινωνήσει μαζί μου στο e-mail μου (soullen@yahoo.gr) το συντομότερο δυνατό. Είναι μεγάλη ανάγκη.

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 03:13:23 μμ »
Υπαρχει καποιος που διοριστηκε Αττικη ή καπου στους γυρω νομους και να θελει να παει Γ'Ηλειας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:05:38 »

Αποσυνδεδεμένος sw1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 01:44:55 μμ »
dora22 νομίζω πως το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα και πως τελικά δεν γίνονται αμοιβαίες μεταθέσεις αναπληρωτών εκπαιδευτικών. μόνο οι μόνιμοι μπορούν να ζητήσουν αμοιβαία μετάθεση.
έχεις εσύ κάποια άλλη ενημέρωση?

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 07:59:47 μμ »
Μα γιατί να γίνεται αμοιβαία αναπληρωτών; Υποτίθεται ότι ως αναπληρωτής καλείσαι για να μπεις σε μια θέση κάποιου που για κάποιο λόγο λείπει. Δηλώνεις και τις περιοχές που επιθυμείς να πας. Αν δεν θέλεις κάποια περιοχή απλά δεν την δηλώνεις.
Από τη στιγμή, λοιπόν, που έχει δηλώσει ότι θες να πας στην όποια Πετινίτσα, δεν μπορεί μετά να λες το μετάνοιωσα και να την κάνεις με ελαφρα! Και να διαπραγματεύεσαι (οικονομικά), πιθανότατα, και την ανταλλαγή αυτή με άλλους συναδέλφους σου......
Την ίδια άποψη έχω και για τις μεταθέσεις.....

Μάλιστα! Ωραιότατη και ... συναδελφικότατη άποψη! :P ::)

1. Για τον ίδιο λόγο που γίνεται και των μόνιμων.
2. Στο νομό μου έλειπαν πάνω από 100 άτομα (σε όλες τις ειδικότητες), τα κενά των οποίων όμως, φάνηκαν ως κενά μετά τον Οκτώβριο. Συνεπώς, άτομα με πολύ λιγότερα μόρια προσελήφθησαν στις πρώτες μας προτιμήσεις και πολλοί εξ ημών, με περισσότερα μόρια, βρέθηκαν στου διαόλου τη μάνα.
3. Πολλοί εξ ημών βρέθηκαν σε περιοχές που δεν τις είχαν δηλώσει.
4. Και όταν σε ρίχνει το κουτάκι; Και για να προλάβω την απάντηση ας μην έβαζες το κουτάκι να πω ότι, όταν συμπληρώναμε τις αιτήσεις, η $#^$&@# η Δ είχε πει για 70% λιγότερους αναπληρωτές.  :-X Συνεπώς, στην ουσία, μας εξαπάτησε ωραιότατα.
5. Εν κατακλείδι, ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημά σου, αν, δυνητικά πάντα, 2 συνάδελφοι άλλαζαν τοποθετήσεις μεταξύ τους, χωρίς να γίνεται εις βάρος των άλλων συναδέλφων στους πίνακες;
6. Οι μεταθέσεις είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο που λένε και στα μέρη μου.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 08:41:28 μμ »
Μα γιατί να γίνεται αμοιβαία αναπληρωτών; Υποτίθεται ότι ως αναπληρωτής καλείσαι για να μπεις σε μια θέση κάποιου που για κάποιο λόγο λείπει. Δηλώνεις και τις περιοχές που επιθυμείς να πας. Αν δεν θέλεις κάποια περιοχή απλά δεν την δηλώνεις.
Από τη στιγμή, λοιπόν, που έχει δηλώσει ότι θες να πας στην όποια Πετινίτσα, δεν μπορεί μετά να λες το μετάνοιωσα και να την κάνεις με ελαφρα! Και να διαπραγματεύεσαι (οικονομικά), πιθανότατα, και την ανταλλαγή αυτή με άλλους συναδέλφους σου......
Την ίδια άποψη έχω και για τις μεταθέσεις.....

Μάλιστα! Ωραιότατη και ... συναδελφικότατη άποψη! :P ::)

1. Για τον ίδιο λόγο που γίνεται και των μόνιμων.
2. Στο νομό μου έλειπαν πάνω από 100 άτομα (σε όλες τις ειδικότητες), τα κενά των οποίων όμως, φάνηκαν ως κενά μετά τον Οκτώβριο. Συνεπώς, άτομα με πολύ λιγότερα μόρια προσελήφθησαν στις πρώτες μας προτιμήσεις και πολλοί εξ ημών, με περισσότερα μόρια, βρέθηκαν στου διαόλου τη μάνα.
3. Πολλοί εξ ημών βρέθηκαν σε περιοχές που δεν τις είχαν δηλώσει.
4. Και όταν σε ρίχνει το κουτάκι; Και για να προλάβω την απάντηση ας μην έβαζες το κουτάκι να πω ότι, όταν συμπληρώναμε τις αιτήσεις, η $#^$&@# η Δ είχε πει για 70% λιγότερους αναπληρωτές.  :-X Συνεπώς, στην ουσία, μας εξαπάτησε ωραιότατα.
5. Εν κατακλείδι, ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημά σου, αν, δυνητικά πάντα, 2 συνάδελφοι άλλαζαν τοποθετήσεις μεταξύ τους, χωρίς να γίνεται εις βάρος των άλλων συναδέλφων στους πίνακες;
6. Οι μεταθέσεις είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο που λένε και στα μέρη μου.

Ναι αλλά δεν τις δήλωσες τις περιοχές; Από τη στιγμή που τις δηλώνεις ρισκάρεις να πας σε περιοχή που δεν σου αρέσει/δεν σε βολευει.
Το ότι τα κενα δεν βγήκαν στην ώρα τους είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα, αλλά δεν ανατρέπει αυτό που είπα, ότι δήλωσες περιοχές και έπρεπε να έχεις στο μυαλό σου ότι υπάρχει περίπτωση να βρεθείς εκεί!
Λυπάμαι αν βρίσκεις την άποψη μου αντισυναδελφική. Εγώ αντισυναδελφικές θεωρώ τις αμοιβαίες και των αναπληρωτών (που δεν γίνονται) και των μονίμων! '
Και δεν μιλάω έξω από το χωρό. Αν και δεν έχω κάνει αναπληρώτρια, διορίστηκα όμως στην εντελώς αντίθετη περιοχή από το σπίτι μου, ήθελα 3 αεροπλανα για να πάω και να γυρίσω, έκατσα 2 χρόνια, και όμως δεν είπα τίποτα (αν και είχα καλύτερη θέση στον ΑΣΕΠ από άτομα που πήγαν στην Α περιοχή και όχι στην Η που πήγα εγώ*) γιατί την είχα δηλώσει....
Ή ρισκάρεις και δεν δηλώνεις περιοχές, ή βάζεις το κουτάκι και ρισκαρεις να σε πάρουν κάπου "άσχημα".

Δεν σχολίασες καθόλου το θέμα των οικονομικών συναλλαγών! Δεν θεωρεία ότι αυτό είναι πιθανό; Δεν το βρίσκεις αυτό αντισυναδελφικό;

*Πραγματικά αυτό δεν έχω καταλάβει πώς έγινε, αλλά είναι άλλη υπόθεση
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 10:29:19 μμ »
Όχι δεν τις δήλωσα τις περιοχές. Το κουτάκι με έστειλε εκεί που με έστειλε, όπως και πολλούς άλλους συναδέλφους. Το γιατί ρισκάραμε και βάλαμε το κουτάκι, νομίζω ότι είναι σαφές.
α) Εξαπατηθήκαμε από τις δηλώσεις της κυρίας ακατονόμαστης.
β) Ανήκω και εγώ, όπως και πολλοί άλλοι, σε αυτή τη %$#@μένη κατηγορία του 24μηνου, η οποία μας έχει δέσει χειροπόδαρα αυτή τη στιγμή και δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε ούτε μπρος ούτε πίσω.

Επιπλέον, δεν καταλαβαίνω καθόλου το ... αντισυναδελφικόν του όλου θέματος που συνεχίζεις να αναφέρεις.

Περαιτέρω, επίτρεψέ μου να σου πω ότι μιλάς έξω από το χορό, διότι:
α) Δεν έχεις υπάρξει αναπληρώτρια, αλλά κατευθείαν μόνιμη, οπότε πίστεψέ, έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά η περιοχή και η ψυχολογία.
β) Προφανώς δεν έχεις παιδιά, για να καταλάβεις τι σημαίνει για σένα και κυρίως για τα παιδιά σου να λείπει η μάνα τους (ή ο πατέρας τους), γιατί είναι ο ... γυρολόγος του υπουργείου και ο δέσμιος της νομοθεσίας που αλλάζει κατά το ... κα%λούν του εκάστοτε υπουργού.

Τέλος, για την οικονομική συναλλαγή που λες, ομολογώ ότι 1η φορά το ακούω και, όχι, δεν το θεωρώ πιθανό.

 

Αποσυνδεδεμένος lloullou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 06:22:55 μμ »
ν'απαντήσω κι εγώ. με σειρά από τις πρώτες στον πίνακα αναπληρωτών βρέθηκα Πιερία (από τις τελευταίες μου επιλογές) ενώ άτομα 500 και 600 θέσεις μετά από μένα βρέθηκαν α' Θεσσαλονίκης!!!! εμένα με κάλεσαν στην α΄φάση (τυχερή υποτίθεται!!) και η β' και γ' φάση πήγε στο κέντρο της πόλης, που εμείς είχαμε ως πρώτη μας επιλογή. η απάντηση του Υπουργείου ήταν πως τα κενά της Θεσ/νίκης βγήκαν αργότερα. και ρωτώ: γιατί να βγήκαν αργότερα τα κενά της Θεσ/νίκης?? με ποιά λογική?? ξαφνικά η α' και β' Θεσ/νίκης τέλος Οκτωβρίου είδαν πως έχουν κενά?? και σύμπτωση όλα τυς τα σχολεία μαζί?? Ας μου απαντήσει επιτέλους κάποιος γιατί αυτό το θέατρο του παραλόγου θα μας στείλει στο τρελλάδικο φέτος.

Αποσυνδεδεμένος winterman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 09:34:56 μμ »
Τί κόλπο αυτό με τα ετεροχρονισμένα κενά είναι αυτό ρε παιδιά; Γ' φάση με παίρνουνε Γ' Αχαϊας (πρώτη επιλογή Φλώρινα) και στη Δ' φάση (2 βδομάδες μετά) βγαίνει κενό Φλώρινα και παίρνουνε κάποια κοπέλλα (ίσως απο Καλάβρυτα). Η Δθμια της Φλώρινας ορκιζότανε πως δεν υπήρχανε κενά όταν τους ρώτησα Σεπτέμβρη και Οκτώβρη. Και μετά βρίζεις την τύχη σου που τσέκαρες το μαγικό κουτάκι! Μας δουλεύουνε;;

Αποσυνδεδεμένος canella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 12:09:29 πμ »
Και εγω πιστεύω ότι μας δουλεύουν! Εμένα η πρωτη μου επιλογη βγηκε στην δ φαση ενω εγω είχα ηδη φύγει με την γ μια βδομαδα νωρίτερα... τι να πεις παιζουν με τις ζωες μας. Εχω πραγματικά κουραστει με όλη αυτή την ανασφάλεια.

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 04:19:09 μμ »
Ενδιαφέρεται καμμία κοπέλα για Γ' Πειραιά (Αίγινα-Ύδρα-Σπέτσες-Κύθηρα); Εγώ θέλω Αθήνα ή Πειραιά Α' :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος paralia1978

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 04:26:57 μμ »
δεσποινις απο ποτε γινονται αλλαγες θεσεων για αναπληρωτες? πρωτη φορα το ακουω. :)

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 04:27:55 μμ »
δεσποινις απο ποτε γινονται αλλαγες θεσεων για αναπληρωτες? πρωτη φορα το ακουω. :)

Όχι αλλαγή....αμοιβαία ανταλλαγή.. Δεν ξέρω αν γίνεται..νομίζω..δεν γίνεται τίποτα;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2011, 04:30:07 μμ από Deyna »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 552
Σύνολο: 567

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.