*

Αποστολέας Θέμα: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών  (Αναγνώστηκε 7147 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 12:17:26 μμ »
Δε θέλω να με παρεξηγείτε...Δήμητρα68,αυτά που λες είναι απολύτως κατανοητά και πίστεψε με:και εγώ στους μικρομεσαίους ανήκω,με πατέρα ελεύθερο επαγγελματία να δουλεύει κυριολεκτικά 20 ώρες το 24ωρο,οπότε κάθε άλλο παρά κατά του μέτρου για αύξηση των μισθών στους δασκάλους και μεγαλύτερο ποσοστό του ΑΕΠ στη Δημόσια Παιδεία είμαι.Εξάλλου,η ιδεολογία μου και μόνο δε θα μου επέτρεπε να πάω κόντρα στην αύξηση των κερδών του λαού...ΠΟΤΕ!Μακάρι να παίρναμε πολύ καλύτερους μισθούς..σίγουρα και η ποιότητα ζωής ως ένα βαθμό να γινόταν πολύ καλύτερη!

Είμαι ακριβώς στην αντίπερα όχθη σε ό,τι αφορά τα συμφέροντα της πλουτοκρατίας και οπωσδήποτε θέλω να είναι όλα για το λαό και φυσικά για τους δασκάλους που μόχθησαν να τελειώσουν τις σπουδές τους,αλλά που πάνω απ'όλα είναι άνθρωποι και ζητούν αυτό το "κάτι παραπάνω" ως επιβεβαίωση...
Απλά συνταίριαξα την όλη κατάσταση με το ιδεολογικό υπόβαθρο που (πρέπει να) έχει ο δάσκαλος.
Μηχανικέ Η/Υ,σημαντικές οι πληροφορίες σου!Σ'ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:17:31 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 12:30:59 μμ »
Αν το κατάλαβα καλά δεν είναι μόνο τα λεφτά η διαφορά. Η πειραματική ομάδα θα έχει αυξημένες απολαβές, αλλά και αυξημένες ευκαιρίες για επιμόρφωση, ανατροφοδότηση και κριτικό στοχασμό με καθοδήγηση συν το ήδη ανεβασμένο επίπεδο των μελών της, που ανέφερε και η emmaki. Αναρωτιέμαι αν θα αξιολογηθούν και αυτές οι παράμετροι. Ας υπήρχε και μια ομάδα ελέγχου όπου η διαφορά θα ήταν μόνο ο μισθός.

και σταματήστε να πειράζετε τη φίλη μου emmaki για τα τυπογραφικά γιατί άντε. Ο άσφαλτος πρώτος τον λίθον μπαλέτο.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5691
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 12:37:31 μμ »
Αν το κατάλαβα καλά δεν είναι μόνο τα λεφτά η διαφορά. Η πειραματική ομάδα θα έχει αυξημένες απολαβές, αλλά και αυξημένες ευκαιρίες για επιμόρφωση, ανατροφοδότηση και κριτικό στοχασμό με καθοδήγηση συν το ήδη ανεβασμένο επίπεδο των μελών της, που ανέφερε και η emmaki. Αναρωτιέμαι αν θα αξιολογηθούν και αυτές οι παράμετροι. Ας υπήρχε και μια ομάδα ελέγχου όπου η διαφορά θα ήταν μόνο ο μισθός.

Καλή επίσημανση, Ritalamp. Άντε, γιατί το τελευταίο διάστημα μιλάμε όλο για λεφτά στο forum και κάποια στιγμή ένιωσα ότι έχουμε γίνει σαν τον Τάπα στον "Συμβολαιογράφο" που  μέτραγε συνέχεια τα δίστηλα και τα κολωνάτα που μάζευε στο μπαούλο του και γύρω του σκορπούσε τη δυστυχία.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 01:14:16 μμ »
ΟΟΣΑ: Στους... καλοπληρωμένους οι έλληνες δάσκαλοι

Μπορεί το θέμα των απολαβών των πρωτοδιόριστων ελλήνων εκπαιδευτικών να έχει απασχολήσει πολλές φορές την επικαιρότητα, σύμφωνα όμως με τα στοιχεία του ΟΟΣΑ τους μισθούς του εκπαιδευτικού προσωπικού στην Ελλάδα θα τους ζήλευαν οι συνάδελφοί τους πολλών ανεπτυγμένων χωρών. Για παράδειγμα, οι ετήσιες αποδοχές των πρωτοδιόριστων δασκάλων στην Ελλάδα σε μονάδες αγοραστικής δύναμης φτάνουν τα 26.326 δολ. και είναι υψηλότερες σε σχέση με χώρες όπως η Ισλανδία (22.443), η Γαλλία (23.640) και η Ιταλία 24.945).

Αυτό όμως που δεν αναφέρει καθόλου το άρθρο είναι ότι οι μισθοί των εκπαιδευτικών μπορεί ως νεοδιοριζόμενοι να είναι "υψηλοί"- ας καγχάσω, αλλά μένουν σχεδόν οι ίδιοι και μετά από 20 χρόνια υπηρεσίας, γεγονός που δεν ισχύει σε κανένα άλλο κράτος! Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από τη μισή αλήθεια... :-\
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:17:31 »

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 03:49:22 μμ »
Ευχαριστούμε Mixanikos_HY. Ωραίο θέμα.  :)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 04:52:04 μμ »
Όταν πρωτοδιορίστικα συναντήθηκα με συγγενή μου, εκπαιδευτικό από το Βέλγιο. Μέσα σε όλα που με ρώτησε, με ρώτησε και για το μισθό μου. Της είπα ότι έπαιρνα 1100 ευρώ το μήνα, με επίδομα παραμεθορίου, επίδομα ειδικής αγωγής και επίδομα μεταπτυχιακού. Η απάντηση της; "Είναι γιατί είσαι νέα. Μετά από 3-4 χρόνια θα φτάσεις και συ τα 2000 όπως εγώ!"
Η κοπέλα δούλευε 4 χρόνια σε σχολέιο και έπαιρνε 2000 ευρώ το μήνα! Η μητέρα μου δουλέυει 32 χρόνια σε λύκειο και παίρνει 1500!!!!
Τα συμπεράσματα δικά σας!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 10:36:23 μμ »
Παράθεση
Ευχαριστούμε Mixanikos_HY. Ωραίο θέμα.  Smiley

Ναι ωραίο θέμα αλλά δεν βλέπω προσωπικές γνώμες..εσύ τι πιστεύεις flair? Το θέμα είναι απλά τα παραπάνω λεφτά χωρίς να αλλάξει το γενικότερο οικοδόμημα ή κάτι άλλο?
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5691
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 12:34:16 μμ »
Η βελτίωση του παιδαγωγικού έργου θα προκύψει αναμφίβολα από την επιμόρφωση, τον συναγωνισμό, την καθοδήγηση, την καλύτερη οργάνωση κλπ. Ο υψηλός μισθός είναι απαραίτητος, για να κινητοποιηθούν περισσότερο οι εκπαιδευτικοί, ειδικά όσοι δεν έχουν και ιδιαίτερο μεράκι.

Ο καλός μισθός είναι, αν θέλεις, τα ωραία ρούχα που θα σου δώσουν, για να πας σε μια γιορτή. Δεν τα χρειάζεσαι, για να περάσεις καλά. Είναι σίγουρο όμως ότι, αν στα δώσουν, η ψυχολογία σου θα ανεβεί πολύ περισσότερο, γιατί θα νιώθεις ότι έχεις ένα καλύτερο επίπεδο διαβίωσης και γιατί σίγουρα θα αισθανθείς κάποιου είδους αναγνώριση. Γιατί η αναγνώριση στη δουλειά, που για εμένα είναι ίσως το σημαντικότερο κίνητρο παραγωγικότητας, δεν προέρχεται μόνο από τους συναδέλφους ή από τους  ευχαριστημένους "πελάτες" (μαθητές στην περίπτωσή μας), αλλά και από αυτόν που σε προσέλαβε. Ο καλός μισθός, η προαγωγή ανάλογα με την απόδοση  είναι ένα είδος αναγνώρισης εκ μέρους του.

Αλλιώς, θα γυρίσει ο άλλος και θα σου πει: Καλές οι επιμορφώσεις και τα σεμινάρια, αλλά γιατί να τρέχω εγώ σαν το Βέγγο από το πρωί μέχρι το βράδυ; Για να μου δώσει τρεις και εξήντα;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2009, 12:52:22 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 12:37:54 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με την apri!Και πολύ εύστοχη η παρομοίωση!!

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 11:00:07 πμ »
Η βελτίωση του παιδαγωγικού έργου θα προκύψει αναμφίβολα από την επιμόρφωση, τον συναγωνισμό, την καθοδήγηση, την καλύτερη οργάνωση κλπ. Ο υψηλός μισθός είναι απαραίτητος, για να κινητοποιηθούν περισσότερο οι εκπαιδευτικοί, ειδικά όσοι δεν έχουν και ιδιαίτερο μεράκι.

Ο καλός μισθός είναι, αν θέλεις, τα ωραία ρούχα που θα σου δώσουν, για να πας σε μια γιορτή. Δεν τα χρειάζεσαι, για να περάσεις καλά. Είναι σίγουρο όμως ότι, αν στα δώσουν, η ψυχολογία σου θα ανεβεί πολύ περισσότερο, γιατί θα νιώθεις ότι έχεις ένα καλύτερο επίπεδο διαβίωσης και γιατί σίγουρα θα αισθανθείς κάποιου είδους αναγνώριση. Γιατί η αναγνώριση στη δουλειά, που για εμένα είναι ίσως το σημαντικότερο κίνητρο παραγωγικότητας, δεν προέρχεται μόνο από τους συναδέλφους ή από τους  ευχαριστημένους "πελάτες" (μαθητές στην περίπτωσή μας), αλλά και από αυτόν που σε προσέλαβε. Ο καλός μισθός, η προαγωγή ανάλογα με την απόδοση  είναι ένα είδος αναγνώρισης εκ μέρους του.

Αλλιώς, θα γυρίσει ο άλλος και θα σου πει: Καλές οι επιμορφώσεις και τα σεμινάρια, αλλά γιατί να τρέχω εγώ σαν το Βέγγο από το πρωί μέχρι το βράδυ; Για να μου δώσει τρεις και εξήντα;
  Σαφως η βελτιωση του παιδαγωγικου εργου θα προκυψει απο τα παραπανω ομως κι οι δασκαλοι που εχουν μερακι,και προσφερουν ο'τι μπορουν να προσφερουν στα σημερινα πλαισια αυτοσχεδιαζοντας, χρειαζονται υψηλοτερο μισθο απ'αυτον που παιρνουν τωρα γιατι απλα υπαρχει κι η πρακτικη πλευρα της ζωης...του "δεν εχω να πληρωσω,δε μπορω ν'αντεπεξελθω στις αναγκες της οικογενειας μου...ο μισθος δε μου φτανει!"αυτα για το τωρα-για να μην ξεχνιομαστε!
σ'ο,τι αφορα την παρομοιωση με τη γιορτη εγω παλι δεν την καταλαβαινω...με την ιδια λογικη ας περιορισουμε ολοι τις αναγκες μας,ωστε να προσαρμοστουμε στην αγοραστικη δυναμη που μας επιτρεπουν οι μισθοι μας,και στη μικροαστικη μιζερη ζωουλα του δημοσιου,στην πραγματικοτητα,και σοβαρολογω,ενα καλο βιβλιο και μια καλη παρεα με ανθρωπους που αγαπαμε και μας αγαπουν σ'εναν απλο χωρο,κατα προτιμηση για μενα στην υπαιθρο,πρεπει να μας αρκει...αλλα μονο για τις... διακοπες!!
διοτι τι εκπαιδευτικοι ειμαστε ετσι?στερημενοι απο την αισθηση του σημερα και πολυ περισσοτερο του αυριο -που παραδοξως πρεπει να προετοιμασουμε,απομονωμενοι κι αποχαυνωμενοι,ανεπαρκεις να προσφερουμε ουσιαστικα στην παιδεια,ανεπαρκεις να καλλιεργησουμε συνειδησεις και μυαλα,η να διευρυνουμε οριζοντες...ετσι δυστυχως μας εχουν κανει...ομως ο ρολος μας εκ προοιμιου εχει αλλο στοχο,εντελως διαφορετικο απ'αυτον που μπορουμε να ζησουμε στα ασφυκτικα πλαισια που ζουμε,και που σιγουρα περισσοτερο θα επρεπε να πλησιαζει τη φιλοσοφια στο πειραμα του Βαντερχεκ...να ειμαστε δηλ εκπαιδευτικοι που εκπαιδευουν ανθρωπους για να ζησουν και να κυβερνησουν στο αυριο εκπαιδευτικοι που θα επιμορφωνονται,θα ταξιδευουν,θα συναλλασσονται με κοσμο,και θα ζουν με αξιοπρεπεια χτιζοντας το αυριο,προχωρωντας μπροστα απο την εποχη τους-κι οχι μενοντας πισω απο αυτη!
  Αρα σαφεστατα και σ'αυτη την περιπτωση πολυ περισσοτερο χρειαζομαστε μεγαλυτερους μισθους,ανταγωνιστικο περιβαλλον καθοδηγηση σεμιναρια επιμορφωση και αξιολογηση,για τη βελτιωση του εργου μας...και την ουσιαστικη αναβαθμιση της παιδειας ...ολο ομως το πακετο,οπως εφαρμοζεται στο πειραμα,και με τη φιλοσοφια που το διεπει
Εν κατακλειδι και στο σημερινο ρολο του εκπαιδευτικου,οπου αυτος που εχει φιλοτιμο και ψαχνεται και αυτοσχεδιαζει,και διευρυνει μονος του ως επι το πλειστον τους οριζοντες του,χρειαζεται μεγαλυτερος μισθος(για να μην ξεχνιομαστε κιολας)και ως ηθικη ανταμοιβη και ως υλικη αναγκαιοτητα
αλλα και στο νεο ρολο του δασκαλου ετσι οπως παρουσιαζεται στο πειραμα χρειαζονται τα περισσοτερα χρηματα ,και ως ηθικη ανταμοιβη γιατι μπαινει το στοιχειο του ανταγωνισμου σε σχεση με την αποδοση που καπως πρεπει να αποτιμηθει!,απο τη μια,και απο την αλλη παλι κι εδω ειναι υλικη αναγκαιοτητα που επιτρεπει κι εξασφαλιζει το συγκεκριμενο τροπο ζωης κι εργασιας.
 
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5691
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 01:00:50 μμ »
Καλή μου Δήμητρα, δεν καταλαβαίνω πού είναι η ένστασή σου. Τα ίδια πράγματα λέμε με άλλα λόγια.

Ο άνθρωπος δουλεύει και για το ζην και για το ευ ζην ή για να επιστρέψω στο παράδειγμα που έδωσα, και για τα ρούχα και για τα καλά ρούχα.
Βέβαια, το τι ορίζει ο καθένας ως επιβίωση και τι ως καλή ποιότητα ζωής είναι σχετικό. Άλλοι θεωρούν ως ευζωία μόνο την οικονομική ευμάρεια, άλλοι συμπεριλαμβάνουν  και το να ασχολούνται με κάτι με το οποίο έχουν μεράκι (χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχουν και οικονομικές ανάγκες).
 
Επίσης, σχετικό είναι και το πόσο θεωρούν ότι η δουλειά τους καλύπτει τις ανάγκες τους για επιβίωση και καλοπέραση, ποιες είναι οι πραγματικές ανάγκες τους και ποιες οι τεχνητές (π.χ λόγω καταναλωτισμού, προτύπων που προβάλλονται). Ξέρω λ.χ άτομα που παρόλο που έχουν το αυτοκινητάκι τους, για κάνουν τις δουλειές τους, θεωρούν ότι θα έπρεπε να έχουν ένα τζιπ, για να ικανοποιηθούν οι ανάγκες τους και να νιώσουν επιτυχημένοι. Πάνε στη θάλασσα και πρέπει να τους περιμένουν ξαπλώστρες και εστιατόρια, για να καταδεχθούν να κάνουν μπάνιο. (Δεν υπονοώ ότι οι εκπαιδευτικοί είναι νεόπλουτοι ή ότι αμείβονται ικανοποιητικά. Απλώς τονίζω τη σχετικότητα των πραγμάτων, για να μη γενικεύουμε.)

Εν πάση περιπτώσει, όποιο και να είναι το κίνητρο τελικά για μεγαλύτερη απόδοση, χρειάζονται  και άλλα πράγματα, όπως οι υποδομές, η οργάνωση, η επιμόρφωση και ένας σχετικός ανταγωνισμός. Αν και κατά την ταπεινή γνώμη, η ανθρώπινη θέληση είναι το σημαντικότερο...
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 02:43:33 μμ »
Να τι εννοω: το να πας στη γιορτη φορωντας καθαρα αλλα παλια καθημερινα ρουχα,ΟΚ δεν εγινε και τιποτα παλι μπορεις να διασκεδασεις γιατι σ'αυτη την περιπτωση ειναι στο χερι σου να περασεις καλα-αφου μπορεις να πας!ομως,αν κοιταξουμε γυρω μας,θα δουμε οτι-για να επιστρεψω στο παραδειγμα σου-εδω δε μπορεις να πας στη γιορτη!!! αυτο συμβαινει στην Ελλαδα με τους μισθους των εκπαιδευτικων,αφου δυσκολα αντεπεξερχονται στην καθημερινοτητα...και μιλαω παντα για οικογενειες-ετσι καταλαβα το παραδειγμα σου,ερμηνευοντας το αυτολεξι και το θεωρησα προσβλητικο,για το μεγεθος του προβληματος!  ???
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 03:04:15 μμ »
Δήμητρα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!
Όταν εκπαιδευτικός με 32 χρόνια υπηρεσίας και σε παραμεθώριο, παίρνει 1500 ευρώ το μήνα, τι να πρωτοκάνει;;;;; Να πληρώσει ενοίκιο; Να πληρω΄σει λογαριασμούς; Φροντιστήρια των παιδιών; Έξοδα άλλα των παιδιών; Έξοδα προσωπικά; Έξοδα για τη δουλαειά του (βιβλία, σεμινάρια κλπ);;;;
Νομίζω ότι ο μισθός των εκπαιδευτικών προσβάλει τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς και ολόκληρη την κοινωνία μας.

Α!!! Προχθές μιλούσα με το θείο μου από τη Βραζιλία. Εκεί ο δάσκαλος είναι από τους πιο κακοπληρωμένους. Παίρνει 900 ρεάλ (περίπου 500 δολάρια) το μήνα και η ζωή είναι πολύ πιο φθηνή από ό,τι στην Ελλάδα. Δηλαδή, του φτάνουν και του περισεύουν τα χρήματα αυτά. Εδώ σε έναν δάσκαλο δεν του φτάνουν! Χειρότερα από τη Βραζιλία λοιπόν είμαστε!!!!!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5691
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 04:09:05 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με το ότι ο εκπαιδευτικός δεν είναι καλοπληρωμένος και ότι καλό θα ήταν να έπαιρνε περισσότερα. Δεν συμφωνώ όμως με το ότι η κατάστασή του είναι τόσο τραγική, για μην μπορεί να κάνει τίποτα στη ζωή του και να μην μπορεί να συμμετάσχει σε καμιά "γιορτή". Μεγάλωσα σε μια οικογένεια με τρία παιδιά, όπου ο μόνος μισθός που έμπαινε στο σπίτι ήταν ενός εκπαιδευτικού. Δεν ήταν η ζωή μας εύκολη, αλλά δεν ήταν και τραγική και τόσο δύσκολη, για να ισχυριστώ ότι είχαμε μια στερημένη ζωή μέσα στη φτώχια. Και σημειωτέον ότι σπουδάσαμε και τα τρία παιδιά. Ξέραμε όμως ποια ήταν τα οικονομικά μας όρια και δεν τα ξεπερνούσαμε. Έτσι, δεν μεγαλώσαμε μέσα στην άνεση, αλλά δεν μπορώ να πω ότι πεινάσαμε κιόλας ούτε ότι στερηθήκαμε τα πάντα. Αυτό γιατί το βρίσκεις προσβλητικό;

Τώρα όσον αφορά το εξωτερικό, εγώ είμαι της γνώμης και το έχω ξαναπεί ότι οι συγκρίσεις έχουν σχετική αξία. Κι αυτό, γιατί δεν γνωρίζουμε ούτε το ωράριο των ξένων εκπαιδευτικών (π.χ πόσες ώρες δουλεύουν οι εκπαιδευτικοί στις χώρες αυτές και ποιες υποχρεώσεις έχουν) ούτε το κόστος ζωής στις χώρες αυτές ούτε τη νοοτροπία των κατοίκων.
Σ' εμάς λ.χ θεωρείται λογικό (και όχι ένδειξη υπερβολής και νεοπλουτισμού) να βγούμε έξω το Σαββατοκύριακο, να αγοράσουμε αυτοκίνητο και σπίτι κάποια στιγμή στη ζωή μας, να πάμε διακοπές όποτε έχει αργία, να αντικαθιστούμε σε τακτά χρονικά διαστήματα συσκευές, κινητά κλπ. Σε άλλους λαούς αυτά είναι περιττά και δεν θα έμπαιναν ποτέ στη διαδικασία να πάρουν δάνειο, για να καλύψουν αυτές τις ανάγκες. Μπορεί όμως να είναι υποχρεωμένοι να ξοδεύουν περισσότερα σε θέρμανση, σε εισιτήρια, σε φόρους, σε περίθαλψη κλπ.
Άρα, από τη στιγμή που δεν ξέρουμε τα έξοδα και τις υποχρεώσεις των άλλων, δεν μπορούμε να ασχολούμαστε με τα έσοδά τους και να κάνουμε συγκρίσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2009, 04:14:06 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 202
Σύνολο: 209

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.