*

Αποστολέας Θέμα: Συντακτικό αρχαίας ελληνικής γλώσσας  (Αναγνώστηκε 28884 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος goldy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συντακτικό αρχαίας ελληνικής γλώσσας
« στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 10:49:51 μμ »
Ποιο βιβλίο συντακτικού θα προτείνατε σε μια μαθήτρια α΄ λυκείου που σκέφτεται να ακολουθήσει θεωρητική κατεύθυνση; Του Ασωνίτη - Αναγνωστόπουλου μου φαίνεται λίγο δυσνόητο για μαθήτρια και αρκετά ακριβό. Ποια η γνώμη σας για εκδόσεις Ζήτη και για το δίτομο του Μπαχαράκη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:11:42 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 10:46:48 μμ »
Του Ζήτη δεν το έχω δουλέψει. Του Μπαχαράκη είναι εξαιρετικό για καθηγητή (και κυρίως αν έχεις το παλιό που είναι 1 τόμος σε καθαρεύουσα βέβαια), δυσνόητο όμως για μαθητή. Θεωρώ του Ασωνίτη πιο βατό για μαθητή και επίσης πολλοί μαθητές μου είχαν ένα του Σαββάλα που δε θυμάμαι τον τίτλο του, αλλά τους ήταν ιδιαίτερα κατανοητό. Είναι ένα σε μορφή ερώτησης - απάντησης, γραμμένο με απλό τρόπο. Ψάξε σε ένα βιβλιοπωλείο και αν βρεις τον τίτλο θύμισέ τον και σε μένα :) ;) 

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:07:37 μμ »
Ο Ζήτης έχει δύο πολύ καλά συντακτικά, του Ντούρου, που είναι σε πίνακες και είναι εύληπτο, και του Πασχαλίδη, που έχει πιο πολλή λεπτομέρεια και εξηγεί πολύ καλά κάποια φαινόμενα. Έχει τη θεωρία του συντακτικού σε λίγες σελίδες, αλλά ολοκληρωμένη. Το αρνητικό του είναι ότι στη θεωρία δε δίνει παραδείγματα. Έχει όμως πάρα πολλές ασκήσεις και καλύπτεσαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2022, 05:37:22 μμ από AntreaEirini »

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:20:47 μμ »
Αν για αυτό του Ζήτη, εννοείς του Ντούρου, είναι πολύ καλό. Οι πίνακες το καθιστούν ευανάγνωστο, αν και κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο για καθηγητή παρά για μαθητή. Είναι υπερβολικά λεπτομερές και οι ασκήσεις του είναι εξεζητημένες για ένα παιδί λυκείου. Του Σαββάλα, μάλλον εννοείς τα Μαθήματα σύνταξης της αρχαίας ελληνικής, της Πολυξένης Μπίλλα, που είναι σε μορφή ερωταποκρίσεων, με ενδιαφέρουσες -αν και λίγες, κατά τη γνώμη μου- ασκήσεις. Αυτό που θέλω να σημειώσω εδώ ότι η Πολυξένη Μπίλλα έχει γράψει και το συντακτικό του γυμνασίου, το οποίο προσωπικά θεωρώ εξαιρετικό και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Το δούλεψα πέρυσι σε Α' λυκείου και πήγε καταπληκτικά. Είναι απλό, επαρκές και με πολλά, καλά παραδείγματα, τα οποία θεωρώ κομβικά στη διδασκαλία του συντακτικού. Δεν χάνεις κάτι να το κοιτάξεις, άσε που είναι και οικονομικότατο.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2009, 11:22:38 μμ από elranna »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:11:42 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:45:43 μμ »
Θεωρώ εξαιρετικό το παλιό του Μπαχαράκη. Το καινούριο μου τη σπάει που χωρίζει 1 φαινόμενο σε 2 πίνακες. Ένα ακόμη καλό συντακτικό είναι του Γκίκα. Του Γυμνασίου, να πω την αλήθεια, δεν το είχα σκεφτεί και δεν το έχω δουλέψει και καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 12:55:20 μμ »
του Πασχαλίδη, που έχει πιο πολύ λεπτομέρεια και εξηγεί πολύ καλά κάποια φαινόμενα. Έχει τη θεωρία του συντακτικού σε λίγες σελίδες, αλλά ολοκληρωμένη. Το αρνητικό του είναι ότι στη θεωρία δε δίνει παραδείγματα. Έχει όμως πάρα πολλές ασκήσεις και καλύπτεσαι.

Του Πασχαλίδη είναι όντως πολύ καλό, αλλά ως δεύτερο, δηλαδή σε συνδυασμό με κάποιο άλλο που έχει παραδείγματα στη θεωρία.

Θεωρώ εξαιρετικό το παλιό του Μπαχαράκη.

Δυσνόητο για μαθητές, όμως, εξαιρετικό για εκπαιδευτικούς.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 01:20:58 μμ »
του Κοκοτσάκη. απλα, τελειο!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Μέμα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Συντακτικό αρχαίας ελληνικής γλώσσας
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 03, 2010, 08:40:58 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να μου πει κάποιος τη γνώμη του για ένα καλό συντακτικό αρχαίας ελληνικής γλώσσας που να το έχει δουλέψει με παιδιά β και γ λυκείου. Ψαχνω κάποιο να είναι λειτουργικό και κατανοητό για τα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντακτικό αρχαίας ελληνικής γλώσσας
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:02:42 πμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να μου πει κάποιος τη γνώμη του για ένα καλό συντακτικό αρχαίας ελληνικής γλώσσας που να το έχει δουλέψει με παιδιά β και γ λυκείου. Ψαχνω κάποιο να είναι λειτουργικό και κατανοητό για τα παιδιά.
Καλό είναι το συντακτικό του Μπαχαράκη. Επίσης ένα συντακτικό από την εποχή των δεσμών, των εκδόσεων Ρώσση, με κίτρινο εξώφυλλο. Δυστυχώς δε θυμάμαι συγγραφέα αλλά αν το βρεις, πάρ' το!!
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντακτικό αρχαίας ελληνικής γλώσσας
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 04, 2010, 02:32:19 πμ »
Συνάδελφε, δες εδώ:

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=14929.0

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 05, 2010, 02:59:04 μμ »
παντως και του πασχαλιδη εκδ.ζητη ειναι πολυ βατο κ ευχρηστο για μαθητες!

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 05, 2010, 03:24:32 μμ »
Εγώ δουλεύω του Σαλμανλή από τις εκδόσεις μεταίχμιο. Σε κάθε περίπτωση πάντως αυτό το βιβλίο επειδή είναι λεπτομερέστατο δε γίνεται να χρησιμοποιηθεί από μαθητή χωρίς την στενή καθοδήγηση του καθηγητή. Ακόμα και μαθητές γ' λυκείου χρειάζονται βοήθεια για να το χρησιμοποιήσουν.
Επίσης όπως προείπαν άλλα παιδιά, το συντακτικό του Πασχαλίδη είναι πολύ αξιόλογο, αλλά να έχεις υπόψη σου ότι η θεωρία δίνεται πολύ συνοπτικά. Έχει όμως πάρα πολλές ασκήσεις. Εγώ χρησιμοποιώ του Πασχαλίδη για να δίνω παραδείγματα και να βάζω ασκήσεις για το σπίτι. Νομίζω ότι ένας συνδυασμός των δύο αυτών βιβλίων είναι ότι πρέπει.
 

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 06, 2010, 02:33:24 μμ »
Σαμανλή-Μπιτσάνη.Εκδ. Μεταίχμιο. Του Πασχαλίδη πολύ καλό για ασκήσεις.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος dim!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 06, 2010, 08:45:33 μμ »
Θεωρώ πολύ καλό συντακτικό και πρόσφατο σχετικά στην έκδοσή του, αυτό του Λιναρδή από τις εκδόσεις Χατζηθωμά. Περιλαμβάνει τη θεωρία και σε πίνακες και πάρα πολλές ασκήσεις για την εμπέδωση του κάθε φαινομένου. Είναι εξαιρετικό, τόσο για μαθητές όσο και για καθηγητές
Εγώ φέτος που θα διδάξω στην Α’ Λυκείου (ιδιαίτερο) θα χρησιμοποιήσω κατά πάσα πιθανότητα της Πολυξένης Μπίλλα που δόθηκε στο Γυμνάσιο, σε συνδυασμό με αυτό του Λιναρδή για ασκήσεις. Δεν έχω λόγια γι’ αυτό το συντακτικό (της Πολ. Μπίλλα). Σε σύγκριση δηλαδή με αυτό που χρησιμοποιούν τα παιδιά στο Λύκειο (του Μουμτζάκη), είναι υπέροχο και μακράν αναλυτικότερο αν και δίνεται σε μαθητές γυμνασίου.
Πέρα απ’ αυτά, το συντακτικό του Ασωνίτη-Αναγνωστόπουλου είναι εξαιρετικό, αλλά πιο πολύ για καθηγητές. Επίσης, του Πασχαλίδη δεν είναι και τόσο ικανοποιητικό για τη θεωρία αλλά όλα αυτά καταρρίπτονται όταν δει κανείς τις ασκήσεις που περιλαμβάνει.
Τέλος, του Μπαχαράκη, δεν το έχω αγοράσει, αλλά απ’ ό, τι έχω δει περιλαμβάνει τη θεωρία σε πίνακες. Είναι όμως αυτό επαρκές για το μαθητή;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.