*

Αποστολέας Θέμα: Aναγνώριση προηγούμενου χρόνου ασφάλισης  (Αναγνώστηκε 27845 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

xaan

  • Επισκέπτης
Aναγνώριση προηγούμενου χρόνου ασφάλισης
« στις: Απρίλιος 12, 2007, 11:15:24 μμ »
Ας μας ενημερώσει κάποιος που γνωρίζει, τι ισχύει στις περιπτώσεις εκπαιδευτικών που διορίζονται με καθυστέρηση (ας πούμε στα 40), ενώ έχουν προδιαγράψει μια προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα (σε μη εκπαιδευτικό επάγγελμα, ας πούμε, επί 15ετία):

* Πως γίνεται (?) σ' αυτή τη περίπτωση η αναγνώριση της προϋπηρεσίας ως συντάξιμης;

- θα πρέπει να γίνει ο εκπ/κός 65 ετών, οπότε έχοντας κλείσει 25ετία στην εκπαίδευση θα παίρνει μια σύνταξη απ' το υπ΄Παιδείας και μια απ' το άλλο Ταμείο, ή

- γίνεται μεταφορά των ενσήμων κλπ.  απ' το προηγούμενο Ταμείο σύνταξης (του ιδιωτικό τομέα, της προηγούμενης εργασίας), στο συνταξιοδοτικό φορέα του ΥΠΕΠΘ, μέσω κάποιας διαδιδικασίας;

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2007, 11:17:21 μμ από xaan »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 13, 2007, 09:29:30 πμ »
Ας μας ενημερώσει κάποιος που γνωρίζει, τι ισχύει στις περιπτώσεις εκπαιδευτικών που διορίζονται με καθυστέρηση (ας πούμε στα 40), ενώ έχουν προδιαγράψει μια προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα (σε μη εκπαιδευτικό επάγγελμα, ας πούμε, επί 15ετία):

* Πως γίνεται (?) σ' αυτή τη περίπτωση η αναγνώριση της προϋπηρεσίας ως συντάξιμης;

- θα πρέπει να γίνει ο εκπ/κός 65 ετών, οπότε έχοντας κλείσει 25ετία στην εκπαίδευση θα παίρνει μια σύνταξη απ' το υπ΄Παιδείας και μια απ' το άλλο Ταμείο, ή

- γίνεται μεταφορά των ενσήμων κλπ.  απ' το προηγούμενο Ταμείο σύνταξης (του ιδιωτικό τομέα, της προηγούμενης εργασίας), στο συνταξιοδοτικό φορέα του ΥΠΕΠΘ, μέσω κάποιας διαδιδικασίας;


αν θελεις κανεις μεταφορά των ενσήμων κλπ.  απ' το προηγούμενο Ταμείο σύνταξης (του ιδιωτικό τομέα, της προηγούμενης εργασίας), στο συνταξιοδοτικό φορέα του ΥΠΕΠΘ. Δεν ξερω τη διαδικασια
Παντως πιστευω οτι πρεπει να τα δηλωσεις γιατι αλλες κρατησεις εχεις αν εισαι ασφαλισμενος πριν το 93 και αλλες μετα το 93.
Πολλους που ρωτησα και ειναι στην ιδια φαση με σενα ειναι οτι δεν εχουν κανει τιποτα γιατι καποια στιγμη θα ενοποιηθουν τα ταμεια...

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 13, 2007, 03:54:50 μμ »
Μιλάμε για περίπτωση νεοδιορισμένων, ή προσφάτως διορισθέντων μέν, αλλά θεωρουμένων ως παλαιών ασφαλισμένων (καθώς έχουν ένσημα προ του 1993).

Για το θέμα της ενοποίησης, ναι είναι λογικό να υπάρχει αναμονή για το ενδεχόμενο της υλοποίησής του. Αλλά ποιός μας το λέει ότι και τότε δεν θα χρειάζεται κάποια ειδικότερη διαδικασία για την αναγνώριση της προϋπηρεσίας στον ιδιωτικό τομέα;

Εχω ακούσει ότι για τη περίπτωση που αναφέρω υπάρχει σχετικός νόμος - ο περί διαδοχικής ασφάλισης - αν ξέρει κάτι σχετικό  κάποιος ας μας διαφωτίσει.

 





 


Αποσυνδεδεμένος anchatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 0401
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 20, 2007, 04:22:01 μμ »
Ρίξε μια ματιά στην alfavita στο άρθρο "τι αλλάζει συνταξιοδοτικά το 2008"

 http://www.alfavita.gr/apodoxes/apodoxes20070420a.php

Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα και το διάβασα σήμερα. Νομίζω ότι θα διαφωτιστείς κάπως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 20, 2007, 04:52:24 μμ »
Η διαδοχική ασφάλιση ισχύει γενικά για όλους ή υπάρχουν προϋποθέσεις σχετικά με το χρόνο διορισμού;

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 21, 2007, 05:40:11 μμ »
Ρίξε μια ματιά στην alfavita στο άρθρο "τι αλλάζει συνταξιοδοτικά το 2008"

 http://www.alfavita.gr/apodoxes/apodoxes20070420a.php

Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα και το διάβασα σήμερα. Νομίζω ότι θα διαφωτιστείς κάπως.

Το διάβασα κι' εγώ, είναι πράγματι πολύ ενημερωτικό το δελτίο τύπου της ΔΟΕ.

Μακάρι να υπήρχε και ανάλογη ευαισθητοποίηση στη ενημέρωση και για τους καθηγητής απ' την ΟΛΜΕ...

(Πάντως το θέμα, λογικά, θα πρέπει ν' αφορά πολλούς συναδέλφους που πριν δουλεύαμε στον ιδιωτικό τομέα ως ελεύθεροι επαγγελματίες, ή ως μισθωτοί, και  θα πρέπει να το δούμε όλοι πιο σοβαρά...)


Αποσυνδεδεμένος gmakris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αγαπητοί μου φίλοι,
σύμφωνα με τον νέο νόμο δεν μπορείς να αναγνωρίσεις ως συντάξ. προϋπηρεσίας από άλλο ταμείο σε άλλο ταμείο όποιο και να είναι αυτό. Έχει καθιερωθεί το καθεστώς της διαδοχικής ασφάλισης. Δεν εξαγοράζονται πλέον συντάξ. ενσυμα. ¨Οταν θα έρθει η καλή ώρα να συνταξ. τότε θα πάρεις σύνταξη και από τα δύο ταμεία υποχρεωτικά.

Αυτό ισχύει και ότι άλλο σου πούν είναι .......


Αποσυνδεδεμένος paokara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όταν θα φθάσεις το όριο ηλικίας συνταξιοδήτησης θα βάλεις και ένσυμα πχ του ΙΚΑ. Για παράδειγμα εαν έχεις 25 χρόνια στο Δημόσιο και 15 χρόνια στο ΙΚΑ  θα πάρεις 2 συντάξεις μια από το Δημόσιο Ταμείο (για τα 25 χρόνια - μειωμένη) και μια για το ΙΚΑ (15 χρόνια μειωμένη). Τα ένσυμα τα οποία εξαγοράζονται είναι του στρατού και μόνο. Αυτά ισχύουνε αυτή τη στιγμή. Επειδή το ασφαλιστικό αλλάζει συνεχώς, τότε μόνο όταν θα φθάσει καλή ώρα η ώρα της σύνταξης θα βάλεις και τα άλλα ένσυμα. Μόνο τώρα θα δηλώσει ότι έχεις ένσυμα από άλλο φορέα, εαν είσαι ασφαλισμένος προ του 93 (Σε συμφέρει μεγαλύτερος μισθός διότι υπάρχουν λιγότερες ασφαλιστικές  κρατήσεις σε αυτούς τους υπαλλήλους).

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αγαπητοί μου φίλοι,
σύμφωνα με τον νέο νόμο δεν μπορείς να αναγνωρίσεις ως συντάξ. προϋπηρεσίας από άλλο ταμείο σε άλλο ταμείο όποιο και να είναι αυτό. Έχει καθιερωθεί το καθεστώς της διαδοχικής ασφάλισης. Δεν εξαγοράζονται πλέον συντάξ. ενσυμα. ¨Οταν θα έρθει η καλή ώρα να συνταξ. τότε θα πάρεις σύνταξη και από τα δύο ταμεία υποχρεωτικά.

Αυτό ισχύει και ότι άλλο σου πούν είναι .......



Φαντάζομαι για να είσαι τόσο σίγουρος/η θα έχεις υπόψη σου κάποιο σχετικό έγγραφο με τα ασφαλιστικά - συνταξιοδοτικά. Μήπως θα μπορούσες να μας παραπέμψεις και μας στο σχετικό έγγραφο? Και θα ήταν τέλειο αν μπορούσες να το επισυνάψεις εδώ.
Ευχαριστούμε :)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 11:52:44 μμ »
Οσον αφορά το εφάπαξ, άκουσα ότι οι νεοδιόριστοι που είχαμε πριν ΙΚΑ ως αναπληρωτές, πρέπει να καταβάλουμε στο ΤΠΔΥ (ταμείο πρόνοιας) κάποιο ποσό προκειμένου να έχουμε μεγαλυτερο εφαπαξ όταν συνταξιοδοτηθούμε, και ότι αυτό γίνεται υπηρεσιακά, δηλαδή πρέπει να απευθυνθούμε στην Δευτεροβάθμια η οποία έρχεται σε συννενόηση με το ΤΠΔΥ.

Επίσης κάποιες εισφορές πρεπει να καταβάλουμε και στα ταμεία ΜΤΠΥ και αρωγής, προκειμένου να πάρουμε καλύτερη σύνταξη.

Έχει κάνει ανάλογες ενέργειες ώστε να ενημερώσει και τους υπολοίπους;

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 14, 2008, 09:18:09 πμ »
Οσον αφορά το εφάπαξ, άκουσα ότι οι νεοδιόριστοι που είχαμε πριν ΙΚΑ ως αναπληρωτές, πρέπει να καταβάλουμε στο ΤΠΔΥ (ταμείο πρόνοιας) κάποιο ποσό προκειμένου να έχουμε μεγαλυτερο εφαπαξ όταν συνταξιοδοτηθούμε, και ότι αυτό γίνεται υπηρεσιακά, δηλαδή πρέπει να απευθυνθούμε στην Δευτεροβάθμια η οποία έρχεται σε συννενόηση με το ΤΠΔΥ.

Επίσης κάποιες εισφορές πρεπει να καταβάλουμε και στα ταμεία ΜΤΠΥ και αρωγής, προκειμένου να πάρουμε καλύτερη σύνταξη.

Έχει κάνει ανάλογες ενέργειες ώστε να ενημερώσει και τους υπολοίπους;

ευχαριστώ

Το ΜΤΠΥ τι είναι και πως θα πληρώσουμε τυχόν ένσημα από ΙΚΑ?
ΕΝ
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 14, 2008, 09:30:02 πμ »
Χτες που πήρα το χαρτί διορισμού μου έδωσαν από την Πρωτοβάθμια και ένα χαρτί που είχε θέμα: Εξαγορά προϋπηρεσίας στο Τ.Π.Δ.Υ. και αναφέρει πως έχουμε δικαίωμα εξαγοράς μέσα σε αποκλειστική προθεσμία δύο ετών από την ημερομηνία υπαγωγής στην ασφάλιση του ταμείου! αναφέρει τα δικαιολογητικά που χρειάζονται και έχει και ένα τηλέφωνο για πληροφορίες (210-3213256 ΤΠΔΥ) Το ποσοστό εισφοράς ανέρχεται στο 7% επί των αποδοχών του μήνα υποβολής της αίτησης.
Εμένα μου είπαν ότι με συμφέρει να κάνω εξαγορά!
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 14, 2008, 12:17:07 μμ »
Οι πληροφορίες που έχω εγώ είναι οι εξής:

ΤΠΔΥ (ταμείο πρόνοιας δημοσίων υπαλλήλων, Σταδίου 31)
Μπορούμε να εξαγοράσουμε τα έτη που είχαμε ΙΚΑ αλλά μόνο ως συμβασιούχοι του Δημοσίου. Δηλαδή δεν μπορούμε να εξαγοράσουμε ένσημα ΙΚΑ που αποκτήσαμε πχ από φροντιστήρια ή στον ιδιωτικό τομέα.
Δεν αναγνωρίζεται η περίοδος από τον στρατό.
Πρέπει να το κάνουμε ώστε να πάρουμε μεγαλύτερο εφάπαξ όταν συνταξιοδοτηθούμε.

ΜΤΠΥ (μετοχικό ταμείο πολιτικών υπαλλήλων, Λυκούργου 12)
Μπορούμε να πληρώσουμε όλα τα χρόνια που είχαμε ΙΚΑ ακόμα και από φροντιστήρια και ιδιωτικό τομέα γενικότερα.
Μπορούμε ακόμα και τα χρόνια του στρατού μόνο αν κάποιος ήταν έφεδρος αξιωματικός
Γίνεται υποβάλλοντας αίτηση και δικαιολογητικά, τα οποία αναζητούμε από το ίδιο το ΜΤΠΥ (πήρα αντίγραφο της αίτησης).

ΤΕΑΔΥ (ταμείο αρωγής, Όθωνος 10)
Ισχύουν τα ίδια με το ΜΤΠΥ
Γίνεται υπηρεσιακά, δηλαδή μέσω της Δευτεροβάθμιας ή Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης που έρχεται σε επικοινωνία με το ΤΕΑΔΥ


παρατηρήσεις:
1) Τις παραπάνω πληροφορίες πήρα από γνωστό μου άτομο που πήγε και ρώτησε αυτοπροσώπως στην Αθήνα, μιας και εγώ διαμένω στην επαρχία

2) Σε όλα τα ταμεία μας είπαν ότι δεν υπάρχει ο χρονικός περιορισμός των δύο ετών, και μπορεί ο οποιοσδήποτε να το κάνει όποτε θέλει (λογικό αυτό αφού λεφτά θα πάρουν). Απλά όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα γιατί θα πληρώσουμε λιγότερα

3) Σε επικοινωνία μου με την Δευτεροβάθμια, μου είπαν ότι η Δευτεροβάθμια δεν κάνει τίποτα από όλα τα παραπάνω, και όλα πρέπει να τα κάνουμε μόνοι μας. Δηλαδή δεν ισχύει το υπηρεσιακά που αναφέρω παραπάνω

4) όσον αφορά τα ΤΕΑΔΥ, και ΜΤΠΥ μας είπαν ότι το κάνουμε αν θέλουμε και αν μας συμφέρει....


Το όλο θέμα είναι πολύ σημαντικό. Όσους παλιούς μόνιμους γνωρίζω και τους ρώτησα σχετικά, είτε είχαν πλήρη άγνοια επι του θέματος, είτε μου είπαν ότι κάτι είχε πάρει το αυτί τους όταν διορίστηκαν αλλά δεν έδωσαν σημασία..., είτε μου είπαν ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα το κάνουν...

Για το λόγο αυτό, παρακαλώ οποισδήποτε έχει νεότερα σχετικά με την παραπάνω διαδικασία, και ειδικότερα όποιος διαμένει Αθήνα και έρθει σε επικοινωνία με τα παραπάνω ταμεία, να το αναφέρει εδώ μιας και μας αφορά όλους.

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 14, 2008, 09:30:40 μμ »
Θα τηλεφωνήσω αύριο στον αριθμό που είδα πιο πάνω και θα ρωτήσω περισότερες πληροφορίες σχετικά και για το ποσο που πρέπει να πληρώσουμε.
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 557
Σύνολο: 567

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.