*

Αποστολέας Θέμα: αρμοδιότητες στο σχολείο  (Αναγνώστηκε 1141 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ηρακλης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
αρμοδιότητες στο σχολείο
« στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 10:10:21 μμ »
Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος στο forum και νεοδιόριστος φιλόλογος. θα ήθελα κάποια βοήθεια σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω στο σχολείο. Στην κατανομή αρμοδιοτήτων με "βυσμάτωσαν" με ένα σωρό εργασίες, 2 σχολικές γιορτές, υπευθυνότητα τμήματος, καθώς και εγγραφές, μετεγγραφές. πέρα από αυτό ο διευθυντής από τη μέρα που πήγα μου ζητά να ασχολούμαι και με το πρωτόκολλο, παρόλο που έχει ορισθεί υπεύθυνος γι΄αυτό. Μπορώ να αρνηθώ να κάνω και πρτωτόκολλο λέγοντας ότι δεν είναι στην αρμοδιότητά μου ή θα βρεθώ μπλεγμένος.  Α! επειδή καθημερινά έρχονται πολλοί μαθητές  τόσο για εγγραφή όσο και μετεγγραφή και τα χαρτιά αυτ΄αχρειάζονται πρωτοκόλληση, τη δουλειά αυτή την κάνω εγώ ή ο υπεύθυνος του πρωτόκολλου; το λέω όχι γιατί θέλω να αποφύγω τη δουλειά, αλλά γιατί η συγκεκριμένη κυρία όσο εγώ πνίγομαι πίνει καφέ στην αυλή κι αν κάνω και κανένα λάθος μου μιλάει λες και είμαι σκουπίδι.! να πω κάτι ή θα με τρέχουν με αναφορές, προϊσταμένους κ.λ.π. Ποια είναι τα δικαιώματά μου;Πάντως στο σχολείο οι σχέσεις δεν είναι τόσο συναδελφικές όσο περίμενα. μάλλον τα πράγματα δεν είναι καθόλου όπως τα περίμενα ??? περιμένω τη βοήθειά σας. ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρμοδιότητες στο σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:28:51 »

Αποσυνδεδεμένος johndim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αρμοδιότητες στο σχολείο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 09:28:56 μμ »
Σιδεροκέφαλος κατ΄αρχήν :).Απο την σχετικά μικρή πείρα μου έχω καταλάβει ότι το πρόσωπο κλειδί για τέτοια αλλά και πολλά άλλα θέματα είναι ο διευθυντής.Αυτός θα πρέπει να ισοκετανέμει τις αρμοδιότητες.Ανάλόγως δηλαδή που "πέφτουμε" κάθε φορά..Δυστυχώς εσκεμένα οι θέσεις των γραμματέων όσων σχολείων είχαν αφέθηκαν ορφανές για προφανείς λόγους..Αφου υπάρχουν τα παιδιά για όλες τις δουλειές..Τι έχει κάνει αλήθεια η ΟΛΜΕ γι΄αυτό το ζήτημα;Μήπως κοιμάται πάλι τον ύπνο του δικαίου; >:(

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: αρμοδιότητες στο σχολείο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 09:42:18 μμ »
1ον με τις εγγραφές κάνε υπομονή. όπου να ναι θα τελειώσουν. επίσης, έχε υπόψη σου ότι στον ίδιο αριθμό πρωτοκόλλου μπορείς να περνάς πολλά χαρτιά, δεν κάνεις διαφορετικό για κάθε μαθητή ή κάθε χαρτί. η τακτική είναι, χώσε όσα χωράει να γράψεις σε κάθε γραμμή.
2ον οι 2 γιορτές είναι μάλλον πολλές. συνήθως κάποιος παίρνει μία μόνο. αλλά φαντάζομαι πως δεν είσαι μόνος σου σε κάθε γιορτή.
3ον την υπευθυνότητα τμήματος δύσκολα την αποφεύγεις, ειδικά στα μεγάλα σχολεία που έχουν πολλά τμήματα.

Αποσυνδεδεμένος ηρακλης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: αρμοδιότητες στο σχολείο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 10:55:20 μμ »
ευχαριστω για  τις απαντησεις. ελπιζω σε κατι καλυτερο του χρονου, αν παρω μεταθεση!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.