*

Αποστολέας Θέμα: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.  (Αναγνώστηκε 375675 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1302 στις: Αύγουστος 30, 2023, 01:40:43 μμ »
Κοιτάζω τα κενά που έβγαλε ο αγαπητός μας patreas για την ΔΕ γενική και έχω την εξής απορία.. πως είναι δυνατόν ένας κλάδος όπως ο ΠΕ86 να είναι στη σειρά 3ος κοντά στους Πε03  και πολύ μπροστά από τον 4ο... 743 τα κενά και στους διορισμούς να είναι 17ος.. 62 φέτος και 30 το 2022.Ενταξει τα μαθηματικά κεραμεως και κοπτση ήταν χάλια... πιστεύω ότι ο κύριος πιερρακακης θα το θέμα και το 2024 να είναι περισσότερο γενναιοδωρος...

Στη Δευτεροβάθμια (και σ'ένα βαθμό στην Πρωτοβάθμια) είναι πολύ πιο ανάρπαστοι οι Πληροφορικοί για απόσπαση σε φορείς σε σχέση με άλλες ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:07:03 »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1303 στις: Αύγουστος 30, 2023, 02:35:57 μμ »
Στη Δευτεροβάθμια (και σ'ένα βαθμό στην Πρωτοβάθμια) είναι πολύ πιο ανάρπαστοι οι Πληροφορικοί για απόσπαση σε φορείς σε σχέση με άλλες ειδικότητες.
Εδώ θα διαφωνισω ειδικά φέτος οι αποσπάσεις του κλάδου σε Φορείς είναι ελάχιστες... πάντως είναι αστείο να συζηταμε  ότι ενώ έχουμε κάθε χρόνο 1800 προσλήψεις αναπληρωτων και οι 1200-1300 περίπου από την πρώτη φάση ο μικρός αριθμός διορισμών οφείλεται στις αποσπάσεις. Πάντως αν αυτή την άποψη την έχουν και οι εκπαιδευτικοί του κλάδου... καλά να πάθουμε..

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1304 στις: Αύγουστος 30, 2023, 03:54:12 μμ »
Η σύσταση οργανικών στην αθμια θα έδινε περίπου 300 θέσεις και μια εξορθολογηση του υπολογισμού κενών στην βθμια περίπου άλλες τόσες.
Τα υπόλοιπα είναι για εσωτερική κατανάλωση.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1305 στις: Αύγουστος 30, 2023, 05:48:27 μμ »
Εδώ θα διαφωνισω ειδικά φέτος οι αποσπάσεις του κλάδου σε Φορείς είναι ελάχιστες... πάντως είναι αστείο να συζηταμε  ότι ενώ έχουμε κάθε χρόνο 1800 προσλήψεις αναπληρωτων και οι 1200-1300 περίπου από την πρώτη φάση ο μικρός αριθμός διορισμών οφείλεται στις αποσπάσεις. Πάντως αν αυτή την άποψη την έχουν και οι εκπαιδευτικοί του κλάδου... καλά να πάθουμε..
Στη Δευτεροβάθμια δεν εξηγείται αλλιώς αγαπητέ. Στην πρωτοβάθμια πες δεν ίδρυσαν οργανικές. Στη Δευτεροβάθμια δεν απαιτείται αυτό. Αν λοιπόν οι ώρες όλες αυτές οφείλονται σε οργανικά κενά κι όχι σε λειτουργικά, πού εξαφανίζονται μετά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:07:03 »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1306 στις: Αύγουστος 30, 2023, 06:14:25 μμ »
Στη Δευτεροβάθμια δεν εξηγείται αλλιώς αγαπητέ. Στην πρωτοβάθμια πες δεν ίδρυσαν οργανικές. Στη Δευτεροβάθμια δεν απαιτείται αυτό. Αν λοιπόν οι ώρες όλες αυτές οφείλονται σε οργανικά κενά κι όχι σε λειτουργικά, πού εξαφανίζονται μετά;
Εξαφανιζονται... οπως εξαφανίστηκαν και τα οργανικά στην ειδική αγωγή.... στους διορισμούς στην Γενικη ΠΕ πήγαμε με μηδέν οργανικά... δήθεν.... και την τελευταία στιγμή βρέθηκαν 30 οργανικά στους πρώτους διορισμούς και 43 στους δεύτερους... βγήκε κάποια απόφαση σύστασης οργανικών αν θυμάμαι καλά όχι. Μας δουλεύουν σαν κλάδο... πάντως όσον αφορά την σύσταση νέων οργανικών....εγω το φωνάζω εδώ και χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1307 στις: Αύγουστος 30, 2023, 06:26:55 μμ »
Εξαφανιζονται... οπως εξαφανίστηκαν και τα οργανικά στην ειδική αγωγή.... στους διορισμούς στην Γενικη ΠΕ πήγαμε με μηδέν οργανικά... δήθεν.... και την τελευταία στιγμή βρέθηκαν 30 οργανικά στους πρώτους διορισμούς και 43 στους δεύτερους... βγήκε κάποια απόφαση σύστασης οργανικών αν θυμάμαι καλά όχι. Μας δουλεύουν σαν κλάδο... πάντως όσον αφορά την σύσταση νέων οργανικών....εγω το φωνάζω εδώ και χρόνια.
Δεν πήγαμε με 0 οργανικά. Τα κενά υπήρχαν και τα ξέραμε. Στην εγκύκλιο μετατάξεων δεν τα έδωσαν. Στην ειδική πάλι απαιτείται ίδρυση. Στη Δευτεροβάθμια όχι. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1308 στις: Σεπτέμβριος 01, 2023, 12:34:05 μμ »
Κοιτάζω τα κενά που έβγαλε ο αγαπητός μας patreas για την ΔΕ γενική και έχω την εξής απορία.. πως είναι δυνατόν ένας κλάδος όπως ο ΠΕ86 να είναι στη σειρά 3ος κοντά στους Πε03  και πολύ μπροστά από τον 4ο... 743 τα κενά και στους διορισμούς να είναι 17ος.. 62 φέτος και 30 το 2022.Ενταξει τα μαθηματικά κεραμεως και κοπτση ήταν χάλια... πιστεύω ότι ο κύριος πιερρακακης θα το θέμα και το 2024 να είναι περισσότερο γενναιοδωρος...

Τις ίδιες παρατηρήσεις είχα κι εγώ. Πάνε οι εποχές που έπαιρναν καμιά 100ρια στην α φαση κ κάναμε πάρτυ ....ΠΛΕΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΕΝΑ ΜΑΣ .....70 ΜΟΝΙΜΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΠΟΣΗ ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΠΙΑ ;;;;;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1309 στις: Σεπτέμβριος 01, 2023, 01:01:58 μμ »
Τις ίδιες παρατηρήσεις είχα κι εγώ. Πάνε οι εποχές που έπαιρναν καμιά 100ρια στην α φαση κ κάναμε πάρτυ ....ΠΛΕΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΕΝΑ ΜΑΣ .....70 ΜΟΝΙΜΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΠΟΣΗ ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΠΙΑ ;;;;;
Και να φανταστείς ότι οι συνταξιοδοτήσεις μόνο για ΔΕ τα έτη 2020-2021-2022-2023..ειναι γύρω στους 300...οι δε διορισμοί 3 φάσεων είναι 150.Και όπως είπες 70 διορισμοί για φέτος για να έχουμε και πάλι 743 κενά ΔΕ και 640 κενά ΠΕ...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1310 στις: Σεπτέμβριος 01, 2023, 03:12:28 μμ »
Και να φανταστείς ότι οι συνταξιοδοτήσεις μόνο για ΔΕ τα έτη 2020-2021-2022-2023..ειναι γύρω στους 300...οι δε διορισμοί 3 φάσεων είναι 150.Και όπως είπες 70 διορισμοί για φέτος για να έχουμε και πάλι 743 κενά ΔΕ και 640 κενά ΠΕ...
Έχει ακόμη διευθύνσεις με υπεράριθμους στη Δευτεροβάθμια. Νομίζω 1-2 χρόνια ακόμη το πολύ και τέλος κι αυτοί.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1311 στις: Σεπτέμβριος 01, 2023, 03:30:51 μμ »
Έχει ακόμη διευθύνσεις με υπεράριθμους στη Δευτεροβάθμια. Νομίζω 1-2 χρόνια ακόμη το πολύ και τέλος κι αυτοί.
trust... το να γίνεται συζήτηση για λειτουργικά και οργανικά κενά νομίζω ότι είναι ανωφελο. Νομίζω ότι οι προθέσεις  της κυβέρνησης είναι πλέον ξεκάθαρες πάνω από 95% κάλυψης για πε 60 και πε 70 και 70% καλυψη για ειδικότητες στην ΠΕ..

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1312 στις: Σεπτέμβριος 01, 2023, 06:26:36 μμ »
trust... το να γίνεται συζήτηση για λειτουργικά και οργανικά κενά νομίζω ότι είναι ανωφελο. Νομίζω ότι οι προθέσεις  της κυβέρνησης είναι πλέον ξεκάθαρες πάνω από 95% κάλυψης για πε 60 και πε 70 και 70% καλυψη για ειδικότητες στην ΠΕ..
Καλό είναι όμως οι διεκδικήσεις να γίνονται επί πραγματικών δεδομένων, γιατί αλλιώς μπορεί να πιαστούν από μία ανακρίβεια για να πετάξουν τη μπάλα στην κερκίδα. Έτσι κι αλλιώς αυτό θέλουν να κάνουν. Μην τους βοηθήσουμε κι εμείς.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1313 στις: Σεπτέμβριος 01, 2023, 06:46:10 μμ »
Καλό είναι όμως οι διεκδικήσεις να γίνονται επί πραγματικών δεδομένων, γιατί αλλιώς μπορεί να πιαστούν από μία ανακρίβεια για να πετάξουν τη μπάλα στην κερκίδα. Έτσι κι αλλιώς αυτό θέλουν να κάνουν. Μην τους βοηθήσουμε κι εμείς.
φυσικά και δεν πρέπει να τους βοηθήσουμε... Η προσπάθεια που έγινε τον περασμένο Νοέμβρη για νέο ΔΣ του συλλόγου δυστυχώς δεν περπάτησε. Γνώμη μου είναι ότι πρέπει επιτέλους νέα παιδιά... νέοι εκπαιδευτικοί του κλάδου με όρεξη για δουλειά να βγούνε μπροστά..... και μαζί νέοι και παλιοί να κάνουν την αρχή για ένα σύλλογο που υποχρέωση όλων είναι να γραφτούν μέλη γιατί όπως είπες κι εσύ ένας συλλογος δεν μπορεί να είναι δυνατός αν τα μέλη δεν είναι ενεργά...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1314 στις: Σεπτέμβριος 01, 2023, 07:07:10 μμ »
trust... το να γίνεται συζήτηση για λειτουργικά και οργανικά κενά νομίζω ότι είναι ανωφελο. Νομίζω ότι οι προθέσεις  της κυβέρνησης είναι πλέον ξεκάθαρες πάνω από 95% κάλυψης για πε 60 και πε 70 και 70% καλυψη για ειδικότητες στην ΠΕ..

Έχεις απόλυτο δίκιο ξανά ! Κ είπες την σωστή φράση πιο πανω "σαν κλάδο ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ" !!!!

Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1315 στις: Σεπτέμβριος 01, 2023, 08:30:11 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο ξανά ! Κ είπες την σωστή φράση πιο πανω "σαν κλάδο ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ" !!!!

Μα γιατί να μη μας έχουν γραμμένους; Είμαστε ανύπαρκτοι... Είδες ο ΠΑΣΑΔ κάθε φορά πριν τις φάσεις βγάζει νούμερα για τους δασκάλους. Αυτό σημαίνει πρόσβαση στο υπουργείο. Εμείς έχουμε κάτι αντίστοιχο; Προφανώς κι όχι. 3οι σε νούμερα αναπληρωτών. Σύλλογος; Συσπείρωση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 340
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.