*

Αποστολέας Θέμα: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού  (Αναγνώστηκε 38981 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 13, 2011, 05:36:23 μμ »
παιδια με την στ δημοτικου τι κανατε φετος?
εμενα οι δικοι μου συνεχως βαριοταν και τελειωσα το μισο βιβλιο περιπου με πολυ κοπο και αδιαφορια απο την πλυερα τους.... :-\
πως θα τα βρουν στο γυμνασιο απορω!!! :-[

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:06:08 »

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 14, 2011, 01:28:45 πμ »
παιδια με την στ δημοτικου τι κανατε φετος?
εμενα οι δικοι μου συνεχως βαριοταν και τελειωσα το μισο βιβλιο περιπου με πολυ κοπο και αδιαφορια απο την πλυερα τους.... :-\
πως θα τα βρουν στο γυμνασιο απορω!!! :-[

σχεδον το τελειωσα, παραλειποντας ομως πολλα απο μεσα. εχει μεσα αρκετες σελιδες που για το μονο που αξιζουν ειναι για να γινουν σαΐτες!
περσι στο γυμνασιο εκανα τα βιβλια κανονικα και προσπαθουσα να κανω οτι εχει μεσα το βιβλιο και ειπα "ποτε ξανα"!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 22, 2011, 04:54:40 πμ »
Και γω είμαι της γνώμης πως πρέπει να παραλείπονται όσα δεν ταιριάζουν στην τάξη μας ή σε έμας ως καθηγητές γιατί δεν θα μπορέσουμε να τα στηρίξουμε όπως πρέπει. Αυτά που παρέλειψες ήταν μόνο κάποιες ασκήσεις που τις έκρινες δύσκολες ή καποια listening που ήταν βαρετά ή δύσκολα; άφησες καθόλου κείμενα που σαν θέματα δεν ήταν τόσο ενδιαφέροντα ή καθόλου μαθησιακούς στόχους που δεν ταίριαζαν στην πορεία διδασκαλίας που επέλεξες ή θεώρησες οτι είναι δευτερεύουσας σημασίας σε σχέση με άλλους του βιβλίου; εγώ απο το βιβλίο της Δ' δημοτικού αναγκαστικά έκανα επιλογή στην αρχή της χρονιάς ποια κεφάλαια, ποια lessons και ποιούς μαθησιακούς στόχους δεν θα με πειράξει να παραλείψω γιατί ήξερα οτι δεν θα προλάβω να τα κάνω όλα. Ποιός είμαι, ο Chuck Norris?  ;D  Όσο για τα βιβλία της Ε' και Στ' ετσι όπως τα είδα (γιατί τα έκανα μόνο σε ολοήμερο) τα πράγματα είναι ακόμη πιο ζόρικα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 22, 2011, 04:18:59 μμ »
να παραλειπονται αλλα απο οτι μου ειχε πει η συμβουλος μας κανονικα πρεπει να γινονται ολα και οπου φθασουμε διοτι - λεει - στην επομενη ταξη η καθηγητρια ειναι υποχρωμενη να ξεκινησει απο κει που σταματησε ο προηγουμενος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:06:08 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 22, 2011, 11:04:35 μμ »
Αυτό που λες μου αρέσει μεν αλλά δεν νομίζω οτι επιτρέπεται. Δηλ. δεν νομίζω οτι επιτρέπεται να συνεχίσω το βιβλίο π.χ. της πέμπτης δημοτικού με τα παιδιά της έκτης επειδή η προηγούμενη τους καθηγήτρια δεν τους δίδαξε κάποια κεφάλαια. Κάνω λάθος; (μακάρι να κάνω λάθος  :D ). Και π.χ. οι αναπληρωτές όπως εγώ ξεκινάμε πιο αργά και είναι σίγουρο ότι δεν θα προλάβουμε να τα κάνουμε όλα όπως ίσως θέλει η σύμβουλος, άσε που πρέπει να βλέπεις και τον ρυθμό μάθησης της τάξης σου γιατί εγώ και κάθε καθηγήτρια μπορούμε να κάνουμε μια ωραιότατη διάλεξη στους μαθητές και να πούμε μετά οτι 'Ναι εγώ τους τα είπα όλα, και μετάφραση τις λέξεις και για τους χρόνους, τα modals κτλ.' αυτό όμως δεν σημαίνει οτι τα έμαθαν κιόλας.

Όσο για την δική μου περίπτωση έκανα στους μαθητές portfolios που κάθε σελίδα του είχε ως θέμα έναν μαθησιακό στόχο (ουσιαστικά τους στόχους των μαθημάτων που δίδαξα μέσα στην χρονιά) π.χ. μπορώ να περιγράψω το σπίτι μου. Οι μαθητές έγραφαν ό,τι μπορούσαν (και ζωγραφιές και φωτογραφίες αν ήθελαν) για να δείξουν οτι μπορούν να το κάνουν (δυστυχώς στο σπίτι τους λόγω έλλειψης χρόνου). Έχοντας αυτά τα portfolios η επόμενη καθηγήτρια του χρόνου θα ξέρει τι διδάχτηκαν τα παιδιά απο μένα και πάνω κάτω τι μπορούν να κάνουν. Της άφησα παντως και ένα σημείωμα που λέει αναλυτικά ποια κεφάλαια και lessons κάναμε και ποια όχι. Αφού, όπως νομίζω, δεν μπορει να συνεχίσει με το βιβλίο της τάξης, τι νόημα έχει να κάνω το βιβλίο γραμμικά και όχι όπως βολεύει; τους μαθησιακούς στόχους που δίδαξα θα τους έχει και με ένα τέστ θα ξέρει αμέσως και κατα πόσο τους πέτυχαν μαθητές. Οπότε ας συνεχίσει απο εκεί.

Αποσυνδεδεμένος akrothalassia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 03:32:26 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν εχει βγει η λίστα με τα εγκεκριμένα βιβλία για τη γ' δημοτικού?Γενικώς,θα υπάρξει λίστα ή θα τη βγάλουμε με φωτοτυπίες φέτος?

Αποσυνδεδεμένος sofiam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 09:24:40 πμ »
 Ετοιμάζουν ή έχουν ήδη ετοιμάσει ένα βιβλίο με ασπρόμαυρα σκιτσάκια που θα χρησιμοποιηθεί πιλοτικά.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 04:46:17 μμ »
ασπρόμαυρα;!! θα κατενθουσιαστούν παλι τα μικρά....

Αποσυνδεδεμένος sofiam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 07:15:26 μμ »
Μάλλον για λόγους οικονομίας γίνεται ότι γίνεται. Η ομάδα που το ετοιμάζει είχε επιφυλάξεις για το ασπρόμαυρο αλλά τελικά λένε ότι αισθητικά το αποτελέσμα είναι πιο καλό απ'ότι περίμεναν.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 07:47:06 μμ »
δλδ για να καταλαβω οσοι εχετε παει ηδη στα σχολεια , τα βιβλια δεν εχουν ερθει και στα δημοτικα και στα γυμνασια?  :-[

Αποσυνδεδεμένος freesoulsophie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 08:30:54 μμ »
Τα καινουρια βιβλια αγγλικων του δημοτικου για μενα ειναι απογοητευτικα .
Της Δ' Δημοτικου καπως τσουλαει .Για την Ε' και Στ' ειναι χαλια .
Δεν ειναι ελκυστικα για τα παιδια .Οσο και να προσπαθω να τα παρουσιασω ευχαριστα ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ !
Δουλευω 14 χρονια -ιδιαιτερα ,φροντιστηριο ,δημοσιο σχολειο -αυτα τα βιβλια μου χαλανε τη διαθεση για διδασκαλια.

Προσπαθω να το παλεψω και να κανω μαθημα ,να μαθουν κατι ,γιατι τα παιδακια δε φταινε ....
αλλα δεν ειναι υλικο αυτο ..Συνηθως βγαζω τα 8 απο τα 10 κεφαλαια αλλα και παλι αυτο δε λεει τιποτα .
Τα παιδια σε καθε καινουρια σελιδα κοιτανε με απορια .Δεν ειναι αυτο που εχουν συνηθισει στα βιβλια αγγλικων .
Τους ξενιζει το στυλ των βιβλιων αυτων .Κανουμε και πραγματα εκτος βιβλιου αλλα αν δεν υπαρχει ενας καλος σκελετος δε μπαινει σε σειρα η γνωση ....μονο στην Γ' Δημοτικου ηταν καλα ,τωρα παει κι αυτο ...οσο μπορουμε μονοι μας,τα βιβλια αυτα δε βοηθανε ...

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 01:19:25 πμ »
Τα καινουρια βιβλια αγγλικων του δημοτικου για μενα ειναι απογοητευτικα .
Της Δ' Δημοτικου καπως τσουλαει .Για την Ε' και Στ' ειναι χαλια .
Δεν ειναι ελκυστικα για τα παιδια .Οσο και να προσπαθω να τα παρουσιασω ευχαριστα ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ !
Δουλευω 14 χρονια -ιδιαιτερα ,φροντιστηριο ,δημοσιο σχολειο -αυτα τα βιβλια μου χαλανε τη διαθεση για διδασκαλια.

Προσπαθω να το παλεψω και να κανω μαθημα ,να μαθουν κατι ,γιατι τα παιδακια δε φταινε ....
αλλα δεν ειναι υλικο αυτο ..Συνηθως βγαζω τα 8 απο τα 10 κεφαλαια αλλα και παλι αυτο δε λεει τιποτα .
Τα παιδια σε καθε καινουρια σελιδα κοιτανε με απορια .Δεν ειναι αυτο που εχουν συνηθισει στα βιβλια αγγλικων .
Τους ξενιζει το στυλ των βιβλιων αυτων .Κανουμε και πραγματα εκτος βιβλιου αλλα αν δεν υπαρχει ενας καλος σκελετος δε μπαινει σε σειρα η γνωση ....μονο στην Γ' Δημοτικου ηταν καλα ,τωρα παει κι αυτο ...οσο μπορουμε μονοι μας,τα βιβλια αυτα δε βοηθανε ...

Δεν νομίζεις οτι ο σκελετός που υπάρχει είναι οι μαθησιακοί στόχοι που βρίσκονται στο τέλος κάθε κεφαλαίου;Αν ό,τι υλικό προσθέτεις ταιριάζει με αυτό τον στόχο ακολουθείς τον σκελετό! Αυτοί οι στόχοι είναι πιο επιτεύξιμοι στις ανομοιογενείς τάξεις του δημόσιου σχολείου (άλλος είναι στην A junior και άλλος δίνει Lower του χρόνου) απ ότι οι στόχοι ενός φροντιστηριακού βιβλίου. Αφού έχουμε τέτοιες τάξεις δεν μπορούμε να διδάσκουμε όπως διδάσκαμε στα φροντιστήρια (σκελετός εκεί ήταν η γραμματική). Πρέπει να αλλάξει η οπτική. Τα βιβλία είναι χάλια αλλά η κατεύθυνση είναι σωστή. Πάμε σε πιο task-based learning.

Αποσυνδεδεμένος kolbis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή δε διδάσκεται ...... βιώνεται !!!
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 04:50:32 μμ »
 << Σας ενημερώνουμε ότι αναφορικά με τη διαδικασία προμήθειας των βιβλίων για τη διδασκαλία της Αγγλικής στην Γ΄ τάξη του δημοτικού σχολείου, δε θα πραγματοποιηθεί καμία ενέργεια από τους Δ/ντές των σχολείων >> ........... αυτό το έγγραφο ήρθε σήμερα στο σχολείο !!!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 06:25:12 μμ »
δλδ?  :o

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.