*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό και ωράριο στο σχολείο.  (Αναγνώστηκε 2240 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος echronea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μεταπτυχιακό και ωράριο στο σχολείο.
« στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 12:27:04 μμ »
Μόλις έδωσα εξετάσεις για ένα μεταπτυχιακό και θεωρώ ότι μάλλον έχω περάσει (δεν ήταν και πολλοί οι υποψήφιοι). Το θέμα είναι ότι λανθασμένα νόμιζα ότι οι παρακολουθήσεις είναι μόνο απόγευμα, αλλά τελικά είναι και πρωί. Υπάρχει κάποια πολιτική να διευκολύνονται οι εκπαιδευτικοί στην παρακολούθηση μεταπτυχιακού; Με άλλα λόγια, αν ο διευθυντής μου αρνηθεί να με βοηθήσει στην προσαρμογή του ωραρίου μου, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω (εκτός από άδεια άνευ αποδοχών που δεν με παίρνει);

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό και ωράριο στο σχολείο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:32:08 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3670
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και ωράριο στο σχολείο.
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 02:20:01 μμ »
Εάν ο διευθυντής θέλει να σε βοηθήσει μπορεί να σε διευκολύνει. Δεν νομίζω όμως ότι είναι υποχρεωμένος να το κάνει αυτό, ειδικά αν κάνοντας το αναστατωθέι όλο το υπόλοιπο σχολέιο. Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιος νόμος που να το υποχρεώνει
Μπορείς όμως να παίρνεις άδεια για εξετασεις.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και ωράριο στο σχολείο.
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 04:02:39 μμ »
δεν υπάρχει αυτό. είναι στην καλή του θέληση να προσαρμόσει το ωράριό σου έτσι ώστε τις μέρες που έχεις πρωινο μάθημα στο ΜΤΠ να μπορείς να πηγαίνεις πριν ή μετά το σχολείο. 

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και ωράριο στο σχολείο.
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 06:05:48 μμ »
Δεν υπαρχει καμια υποχρεωση εκ μερους του διευθυντη να σε διευκολυνει σε σχεση με τις καθε λογης σπουδες. Εναποκειται στη διακριτικη του ευχερεια, αλλα ουτως ή αλλως και ο διευθυντης να προαιρεται θετικα, πιθανον να προσκρουσει στην παροιμιωδη αλληλεγγυη των παλαιων συναδελφων που ειναι παγκοινως γνωστο ποσο ευαισθητοι ειναι σε παρομοια θεματα... Εντουτοις δικαιουσαι αδεια εξετασεων 20 εργασιμων ημερων κατ'ετος...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό και ωράριο στο σχολείο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:32:08 »

Αποσυνδεδεμένος echronea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και ωράριο στο σχολείο.
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 10:09:26 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το υποψιαζόμουν ότι δεν θα υπάρχει κάποιος τρόπος, αλλά είπα να ρωτήσω...

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και ωράριο στο σχολείο.
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 06:38:28 μμ »
Σου΄εύχομαι τουλάχιστον να πέσεις σε καλό δ/ντή και να στο κάνει, γιατί εγώ όταν δοκίμασα να το κάνω όχι μόνο δεν προσπάθησε να με διευκολύνει, αντιθέτως μου έβαζε και εμπόδια. Τελικά μετά από ομηρικούς καβγάδες και διαξιφισμούς και αφού παρακάλεσα για αλλαγές τους καθηγητές του μεταπτυχιακού και τους συμφοιτητές μου για αλλαγή ώρας στα μαθήματα του μετατυχιακού, κατάφερα να το παρακολουθήσω με αρκετές δυσκολίες μπορώ να πω.

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και ωράριο στο σχολείο.
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 07:52:10 μμ »
Δεν υπαρχει καμια υποχρεωση εκ μερους του διευθυντη να σε διευκολυνει σε σχεση με τις καθε λογης σπουδες. Εναποκειται στη διακριτικη του ευχερεια, αλλα ουτως ή αλλως και ο διευθυντης να προαιρεται θετικα, πιθανον να προσκρουσει στην παροιμιωδη αλληλεγγυη των παλαιων συναδελφων που ειναι παγκοινως γνωστο ποσο ευαισθητοι ειναι σε παρομοια θεματα... Εντουτοις δικαιουσαι αδεια εξετασεων 20 εργασιμων ημερων κατ'ετος...
Συμφωνώ όπως τα λές είναι, δικαιούσαι μόνο άδεια για εξετάσεις. Ομως παλαιότερα σου έδιναν άδεια 2 ετών για μεταπτυχιακό σε μόνιμους τώρα ξέρετε εάν ισχύει το ίδιο;;

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και ωράριο στο σχολείο.
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 08:04:52 μμ »
2 χρόνια μετά το διορισμό μπορείς να κάνεις αίτηση για εκπαιδευτική άδεια. Οι αιτήσεις όμως γίνονται τον Ιούνιο και δεν είναι και πολύ εύκολο τελικά να πάρεις την άδεια.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και ωράριο στο σχολείο.
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 11:05:37 μμ »
H αιτηση τελει υπο την εγκριση του οικειου Απυσδε το οποιο εν γενει ειναι φειδωλο στη χορηγηση εκπαιδευτικων αδειων μετα αποδοχων. Ως ειθισται το Απυσδε ειναι διατορο στις εξωθεσμικες παρεμβασεις και η υποθεση, νεολληνικω τω τροπω, επιδεχεται πιεσεων... Δεν ειναι τυχαια η ανυπερβλητη, οικουμενικη φημη του ελληνικου λαδιου...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος echronea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και ωράριο στο σχολείο.
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 10:03:51 πμ »
Είναι σοφή η επιλογή του Ιουνίου για τις αιτήσεις εκπαιδευτικής άδειας, δεδομένου ότι οι εξετάσεις για τα περισσότερα μεταπτυχιακά είναι το Σεπτέμβριο. Όλα κυλάνε ρολόι σ'αυτή τη χώρα... Το καλοκαίρι ήμουν στο Canterbury, σε ένα σεμινάριο μεθοδολογίας, όπου ήταν συνάδελφοι από διάφορες χώρες της Ευρώπης. Απ' ό,τι έμαθα, σε όλες τις χώρες η εκπαιδευτική άδεια για μεταπτυχιακό είναι δεδομένη, και η συμμετοχή σε σεμινάρια πριμοδοτείται, ακόμα και με αφαίρεση διδακτικών ωρών για τις ώρες που παρακολούθησες κάποιο πρόγραμμα. Εδώ όμως ξέρουν ότι μαθαίνουμε τα πάντα στο πανεπιστήμιο και δεν τα χρειαζόμαστε αυτά τα πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και ωράριο στο σχολείο.
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 10:44:07 πμ »
Είναι σοφή η επιλογή του Ιουνίου για τις αιτήσεις εκπαιδευτικής άδειας, δεδομένου ότι οι εξετάσεις για τα περισσότερα μεταπτυχιακά είναι το Σεπτέμβριο. Όλα κυλάνε ρολόι σ'αυτή τη χώρα... Το καλοκαίρι ήμουν στο Canterbury, σε ένα σεμινάριο μεθοδολογίας, όπου ήταν συνάδελφοι από διάφορες χώρες της Ευρώπης. Απ' ό,τι έμαθα, σε όλες τις χώρες η εκπαιδευτική άδεια για μεταπτυχιακό είναι δεδομένη, και η συμμετοχή σε σεμινάρια πριμοδοτείται, ακόμα και με αφαίρεση διδακτικών ωρών για τις ώρες που παρακολούθησες κάποιο πρόγραμμα. Εδώ όμως ξέρουν ότι μαθαίνουμε τα πάντα στο πανεπιστήμιο και δεν τα χρειαζόμαστε αυτά τα πράγματα...

Έτσι είναι δυστυχώς. Canterbury ήμουν κ εγώ παλιότερα, τι μου θύμισες τώρααα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160924
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 700
Σύνολο: 713

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.