*

Αποστολέας Θέμα: Γ' Φάση: ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 299020 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikbak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1092 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 04:44:14 μμ »
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΤΜΗΜΑ ΔΙΟΡΙΣΜΩΝ..
ΜΕΧΡΙ ΤΕΤΑΡΤΗ ΛΟΓΙΚΑ Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
1000 ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΕΝΑ ΣΤΗ Β/ΘΜΙΑ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:09:23 »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1093 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 06:34:30 μμ »
1000 είναι οι πιστώσεις που κόπηκαν πριν τις εκλογές .Με δεδομένο ότι οι δάσκαλοι προηγούνται μια φάση ,μήπως πάρουν περισσότερους στη δευτεροβάθμια; Από την άλλη μήπως η καινούρια υπουργός μπόρεσε να πάρει επιπλέον πιστώσεις μια και δεν είναι τυχαίος πολιτικός παράγοντας; Μη ξεχνάμε ότι έγιναν τόσοι λίγοι διορισμοί ( λίγοι απο τους 670 ανέλαβαν υπηρεσία εξαιτίας των αδειών ) που τα κενά είναι για πρώτη φορά δραματικά ...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1094 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 06:45:36 μμ »
 ... οι δεήσεις, ακόμη και ολονύκτιες, σε Κύριο και Άγιο Πέτρο μήπως φτάνουν στην εβδομάδα υλοποίησής τους ...

500 ΠΕ02 στην Γ φάση
... θα εργάζονται, δε θα είναι άφαντοι, όπως οι ειδικοί συνεργάτες / οι σύμβουλοι / οι παρατρεχάμενοι ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1095 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 08:47:20 μμ »
Αρίστο καλησπέρα. Και εγώ έχω ακούσει το νούμερο 500. Δε θέλω να σας δημιουργήσω φρούδες ελπίδες, αλλά συζήτησα με κάποιο πρόσωπο του Υπουργείου Παιδείας και πάνω στη συζήτηση μου είπε τα εξής. Εμείς ζητάμε 500 φιλολόγους, το θέμα είναι πόσες πιστώσεις θα μας δώσουν. Εύχομαι το νούμερο 500 να ισχύει για την γ φάση. Μη μου στέλνετε μηνύματα να μου πείτε ποιος μου το είπε. Το ξέρω εδώ και δύο εβομάδες, απλώς δεν το ανέφερα γιατί ήταν ένας αριθμός που ακούστηκε πάνω στη συζήτηση.
 Επιπλέον σήμερα σε μία οικογενειακή συγκέντρωση, πατέρας δύο κοριτσιών λυκείου, μου παραπονιόταν ότι δεν είναι δυνατόν τα κορίτσιά του στην περιοχή Βαρνάβα Αττικής να κάνουν 3 ή 4 ώρες την ημέρα μάθημα. Ακόμη η μία του κόρη δεν έχει κάνει αρχαία και η ιστορία, όπως εδώ και πολύ καιρό κοινολογούμε, έχει ανατεθεί σε καθηγήτρια ξένων γλωσσών. Όλα αυτά είναι βέβαια γνωστά, απλώς τα επισημαίνω για άλλη μια φορά. Λοιπόν 500 φιλολόγους για τη Γ φάση. Τόσους όσους χρειάζονται. Εύχομαι η Διαμαντοπούλου να αντιληφθεί έγκαιρα την κατάσταση! Καλή μας επιτυχία για άλλη μια φορά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:09:23 »

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1096 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 09:17:38 μμ »
μακάρι να πάρει 500!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μπας και εμείς που είμαστε στο 420+ έχουμε καμια ελπίδα....

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1097 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 09:24:28 μμ »
Αρίστο καλησπέρα. Και εγώ έχω ακούσει το νούμερο 500. Δε θέλω να σας δημιουργήσω φρούδες ελπίδες, αλλά συζήτησα με κάποιο πρόσωπο του Υπουργείου Παιδείας και πάνω στη συζήτηση μου είπε τα εξής. Εμείς ζητάμε 500 φιλολόγους, το θέμα είναι πόσες πιστώσεις θα μας δώσουν. Εύχομαι το νούμερο 500 να ισχύει για την γ φάση. Μη μου στέλνετε μηνύματα να μου πείτε ποιος μου το είπε. Το ξέρω εδώ και δύο εβομάδες, απλώς δεν το ανέφερα γιατί ήταν ένας αριθμός που ακούστηκε πάνω στη συζήτηση.
 Επιπλέον σήμερα σε μία οικογενειακή συγκέντρωση, πατέρας δύο κοριτσιών λυκείου, μου παραπονιόταν ότι δεν είναι δυνατόν τα κορίτσιά του στην περιοχή Βαρνάβα Αττικής να κάνουν 3 ή 4 ώρες την ημέρα μάθημα. Ακόμη η μία του κόρη δεν έχει κάνει αρχαία και η ιστορία, όπως εδώ και πολύ καιρό κοινολογούμε, έχει ανατεθεί σε καθηγήτρια ξένων γλωσσών. Όλα αυτά είναι βέβαια γνωστά, απλώς τα επισημαίνω για άλλη μια φορά. Λοιπόν 500 φιλολόγους για τη Γ φάση. Τόσους όσους χρειάζονται. Εύχομαι η Διαμαντοπούλου να αντιληφθεί έγκαιρα την κατάσταση! Καλή μας επιτυχία για άλλη μια φορά!

Eγώ δεν έχω ακούσει ούτε το νούμερο 500 ούτε κανένα άλλο νούμερο, απλώς το εύχομαι, το επιθυμώ και το θεωρώ αυτονόητη κίνηση από μια νέα Υπουργό που δεσμεύτηκε πως θα καλύψει τα κενά (και τα κενά, ως γνωστόν, είναι "θάλασσα" που κοντεύει να μας πνίξει), που έχει μιλήσει κατά της απαξιωτικής ωρομισθίας και που φαντάζομαι πρέπει ν' αρχίσει να υλοποιεί τους λόγους της.

500 ΠΕ02, λοιπόν, για την καθυστερημένη, όχι διανοητικά, Γ' φάση, για να πούμε πως κάτι αλλάζει, διαφορετικά ... έχει, όπως απεδείχθει, και ο λαός μνήμη και κρίση και .... ψήφο!  ;)
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1098 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 09:49:42 μμ »
Εγώ το έχω ακούσει, αλλά επαναλαμβάνω ειπώθηκε πάνω στη συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 812
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1099 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 09:51:54 μμ »
Και επειδη ναι μεν ο λαος δεν ξεχνα...αλλα οι επόμενες εκλογες αααααααααααργουνννν........να τα κανουμε 530 να ειμαι και γω στην παρεα??
;)

υ.γ. Η ΠΕΚΑΓΕΠΕ (των Γερμανικών) ζητάει 2000 αναπληρωτές φιλόλογους, για να μην κάνουν ιστορία οι ξενόγλωσσοι στο www.deutsch.gr
 
 
 
εμεις γιατι να πούμε οχι????
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2009, 09:57:55 μμ από dimik »

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1100 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 11:10:38 μμ »
Ευχαριστουμε πολυ την ΠΕΚΑΓΕΠΕ.ηθελα να ηξερα που ειναι η δικη μας ενωση.χωρις θεσμοθετημενο σωματειο της ειδικοτητας μας κι εχουμε την απαιτηση να  μας παιρνουν στα σοβαρα!!οσον αφορα στα κενα ειναι παμπολλα.ανετα μπορον να παρουν 500 φιλολογους κι οχι μονο γυμναστες.
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2555
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1101 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 11:14:05 μμ »
... θα εργάζονται, δε θα είναι άφαντοι, όπως οι ειδικοί συνεργάτες / οι σύμβουλοι / οι παρατρεχάμενοι ...

το έχεις αναφέρει αρκετές φορές στα μηνύματα σου. Τι εννοείς; Ποιούς;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1102 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 11:18:40 μμ »
Παιδιά έχω μια καλή πρόταση για να βγάλουμε την Υπουργό μας απο τη δύσκολη θέση για το πως θα κάνει την ΠΔΣ

"Επειδή βασική θέση της παράταξής σας είναι η αξιοκρατία και η κατάργηση του θεσμού των ωρομισθιών με παράλληλη ενίσχυση της δημόσιας δωρεάν παιδείας θα θέλαμε να σας προτείνουμε την ακόλουθη ρύθμιση.

Οι ώρες της Π.Δ.Σ να δοθούν στους ωρομίσθιους του πρωινού προγράμματος ώστε να αναβαθμιστουν σε αναπληρωτές. Αυτό θα γίνει με τον ακόλουθο τρόπο: αν στις 9-11 ώρες προστεθούν και 10 ώρες ΠΔΣ στο πρόγραμμά τους θα ξεπεράσουν τις 12 ώρες μαθημάτων φθάνοντας τις 21 σχεδόν ώρες που είναι και το ωράριο των αναπληρωτών. Με αυτό τον τρόπο το όφελος είναι πολλαπλό. Τα σχολεία λειτουργούν καλύτερα καθώς οι αναπληρωτές αναλαμβάνουν και άλλες υποχρεώσεις όπως υπεύθυνοι τμημάτων και ενισχύεται η εύρυθμη λειτουργία των σχολείων. Επίσης περιορίζεται ο θεσμός των ωρομισθίων που είναι και πάγια θέση της παράταξής σας. Προωθείται η αξιοκρατία καθώς οι πρωινοί ωρομίσθιοι προσλαμβάνονται απο τους πίνακες."

τι λέτε ήδη έστειλα την παραπάνω πρόταση με email στο info@diamantopoulou.gr

αν όμως την υποστηρίξουμε πολλοί και σταλεί και επισήμως θα έχει άλλη βαρύτητα

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1103 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 11:22:06 μμ »
συναδελφοι η διαμαντοπολυλου λογικα μπαινει περισσοτερο στο twitter και οχι σε μειλ.οποιος εχει λογαριασμο αντιστοιχο ας της στειλει προτασεις.και κατι ακομη:χωρις θεσμοθετημενο οργανο κανεις δε θα μας παρει στα σοβαρα.
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1104 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 01:23:24 πμ »
Παιδιά έχω μια καλή πρόταση για να βγάλουμε την Υπουργό μας απο τη δύσκολη θέση για το πως θα κάνει την ΠΔΣ

"Επειδή βασική θέση της παράταξής σας είναι η αξιοκρατία και η κατάργηση του θεσμού των ωρομισθιών με παράλληλη ενίσχυση της δημόσιας δωρεάν παιδείας θα θέλαμε να σας προτείνουμε την ακόλουθη ρύθμιση.

Οι ώρες της Π.Δ.Σ να δοθούν στους ωρομίσθιους του πρωινού προγράμματος ώστε να αναβαθμιστουν σε αναπληρωτές. Αυτό θα γίνει με τον ακόλουθο τρόπο: αν στις 9-11 ώρες προστεθούν και 10 ώρες ΠΔΣ στο πρόγραμμά τους θα ξεπεράσουν τις 12 ώρες μαθημάτων φθάνοντας τις 21 σχεδόν ώρες που είναι και το ωράριο των αναπληρωτών. Με αυτό τον τρόπο το όφελος είναι πολλαπλό. Τα σχολεία λειτουργούν καλύτερα καθώς οι αναπληρωτές αναλαμβάνουν και άλλες υποχρεώσεις όπως υπεύθυνοι τμημάτων και ενισχύεται η εύρυθμη λειτουργία των σχολείων. Επίσης περιορίζεται ο θεσμός των ωρομισθίων που είναι και πάγια θέση της παράταξής σας. Προωθείται η αξιοκρατία καθώς οι πρωινοί ωρομίσθιοι προσλαμβάνονται απο τους πίνακες."

τι λέτε ήδη έστειλα την παραπάνω πρόταση με email στο info@diamantopoulou.gr

αν όμως την υποστηρίξουμε πολλοί και σταλεί και επισήμως θα έχει άλλη βαρύτητα

Εγώ πάντως συμφωνώ με την πρόταση. Είναι και αυτή μια λύσις.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1105 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 06:49:16 πμ »
Παιδιά, καλημέρα,

[Δεν έχω νετ και μπαίνω από τυχαία ανοικτά δίκτυα σε αλλοπρόσαλες ώρες και ποτέ η σύνδεση δεν κρατάει πολύ, ελπίζω να προλάβω να σας γράψω.]

Προσλήφθηκα με το προηγούμενο κύμα αλλά αυτό δε σημαίνει πως η αγωνία τέλειωσε. Ξεχνιέμαι όταν πηγαίνω σχολείο και ιδίως όταν μπαίνω στην τάξη αλλά στην άκρη του μυαλού μου ξέρω καλά πως είμαι στον αέρα όπως όλοι μας.
Το σχολείο που μ' έχουν στείλει (β΄Αθήνας) δεν έχει άλλα κενά φιλολόγων αλλά ακούω για πολλά κενά σε άλλες περιοχές.
Η μη με λησμόνει έχει δίκιο πως πρέπει να συστήσουμε ένα όργανο που θα προωθεί τις διεκδικήσεις μας, θα συγκεντρώνει τα κενά και θα πιέζει προς όλες τις κατευθύνσεις, κάτι αντίστοιχο των ΠΕ07.
Ανήκω στις φουρνιές που πήραν πτυχίο πριν το '98 και έζησα την κατάργηση της επετηρίδας, τους πίνακες να μην υπάρχουν, να καλούνται αναπληρωτές κι ωρομίσθιοι αυθαίρετα απ' το τηλέφωνο χωρίς σειρά, χωρίς να παίρνει είδηση κανείς..Είδα την πδσ να λειτουργεί τύποις μόνο, δήθεν από μόνιμους που απλά καρπώνονταν τα πακέτα... Φοβάμαι πως αυτοί ξέρουν πιο πολλά κόλπα απ' αυτούς που μόλις αποχώρησαν...
Μπήκα στο εσος και διάβασα πως ετοιμάζονται να τοποθετήσουν σε καίρια θέση τον Κριαρά που προϊστατο όταν εφαρμόστηκε το μονοτονικό και είναι υποστηρικτής της κατάργησης των αρχαίων...
Δεν ξέρω... αλλά με τρομάζουν όλα αυτά.
Πιστεύω πως πρέπει να μας φοβούνται κι όχι να μας λυπούνται. Μην περιμένουμε να μας χαριστεί τίποτα αν δεν το απαιτήσουμε. Πρέπει να είμαστε σ' επαγρύπνηση.

Εύχομαι γρήγορα να βγει η γ' φάση , είναι φοβερή αυτή η αναμονή, το ξέρω καλά..

Καλή εβδομάδα σε όλους.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161206
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 606
Σύνολο: 619

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.