*

Αποστολέας Θέμα: Γ' Φάση: ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 301129 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikbak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #728 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 11:53:25 πμ »
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΕΝΑ ΤΕΡΜΑ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ Κ ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΔΣ. Η ΠΔΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ...ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ  ΕΙΝΑΙ ΕΚ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ.....ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΣΕ ΠΡΩΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:04:08 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #729 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 11:57:57 πμ »
Η μισθοδοσία των ωρομίσθιων δεν είναι αρμοδιότητα του σχολείου. Το σχολείο μόνο τις ώρες γράφει. Στο Ηράκλειο τουλάχιστον, η μισθοδοσία γίνεται από την ΕΛΜΕ και τα κονδύλια εγκρίνονται από το Υπουργείο και διανέμονται από τη Δευτεροβάθμια. Το σχολείο μπορεί να καθυστερήσει μόνο τις ώρες. Στα 2 σχολεία που έχω δουλέψει εγώ, πάντα στέλναμε τις ώρες μας εγκαίρως (γιατί χωρίς γραμματέα, το γραφειοκρατικό κομμάτι το κάναμε εμείς οι ίδιοι, ακόμα και τη μεταφορά), τα χρήματα τα παίρναμε πάντα 3-4 μήνες μετά. Νομίζω ότι εξαρτάται καθαρά από την εκάστοτε δευτεροβάθμια.

Για την ΠΔΣ, προφανώς και πρέπει να γίνονται αξιοκρατικά οι προσλήψεις. Το ίδιο ισχύει και για Σιβιτανίδιους, εκκλησιαστικά και άλλα. Τα μόνα μόρια που μετράνε στους πίνακες αναπληρωτών/ωρομισθίων πρέπει να είναι τα μόρια από θέσεις που καλύπτονται από τους πίνακες αυτούς.

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #730 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 11:59:56 πμ »
εγώ πάντως δούλευα πέρσυ ωρομίσθια πρωινό πρόγραμμα απο Φεβρουάριο και ακόμα μου χρωστάνε 800 ευρώ...είναι είπαν στα εντελλόμενα απο 25 Ιουλίου και ήδη πέρασαν 2 μήνες και βάλε και κάθε φορά που κάνω ερώτημα στην τράπεζα το ποσό είναι 00000000000000000.....

γιατί άργησαν τόσο???

Αποσυνδεδεμένος ZoeG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #731 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 12:02:23 μμ »
Καλημέρα! Σε επικοινωνία μου με άτομο της Β' Βάθμιας μου είπε ότι δεν έχουν καμία ενημέρωση για Γ' φάση, ότι "ακούγεται" ότι θα βγει αύριο χωρίς όμως να είναι τίποτα σίγουρο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:04:08 »

Αποσυνδεδεμένος nikbak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #732 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 12:05:05 μμ »
ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΗ Β/ΘΜΙΑ  ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ Κ ΑΜΕΣΑ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑ...ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΑ Ο ΙΔΙΟΣ

Αποσυνδεδεμένος nikbak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #733 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 12:08:59 μμ »
εγώ πάντως δούλευα πέρσυ ωρομίσθια πρωινό πρόγραμμα απο Φεβρουάριο και ακόμα μου χρωστάνε 800 ευρώ...είναι είπαν στα εντελλόμενα απο 25 Ιουλίου και ήδη πέρασαν 2 μήνες και βάλε και κάθε φορά που κάνω ερώτημα στην τράπεζα το ποσό είναι 00000000000000000.....

γιατί άργησαν τόσο???
ΤΕΛΗ ΙΟΥΛΙΟΥ ΕΙΧΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ..ΑΛΛΑ ΧΑΡΗ ΣΤΙΣ ΕΓΚΑΙΡΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ ΔΙΕΥΤΘΥΝΣΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ..ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΑ ΕΣΤΕΙΛΕ ΑΡΓΑ ΟΠΟΤΕ ΑΡΓΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΩΤΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗ ΔΟΥ

Αποσυνδεδεμένος φρουφρού

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #734 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 12:12:13 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με τις διαμαρτυρίες για τις αναξιοκρατικές προσλήψεις. Εν γένει όμως ο θεσμός της ωρομισθίας, είναι μια εξαθλίωση και μορφή δουλείας για όλους μας, για τους γνωστούς λόγους.

Αποσυνδεδεμένος SAKIS1971

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #735 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 12:12:54 μμ »
Για να επανελθουμε στο θεμα που ειναι η γ φαση οεο;;;;;;;;;;;;

οχι κεφαλαια ειναι σαν να φωναζετε εκτος και αν φωναζετε.........


evants

  • Επισκέπτης
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #736 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 12:13:23 μμ »
ας μεινουμε στο θεμα: κανενα νεο για τη γ φαση;και οχι κεφαλαια παρακαλουμε

Αποσυνδεδεμένος nikbak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #737 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 12:14:42 μμ »
Για να επανελθουμε στο θεμα που ειναι η γ φαση οεο;;;;;;;;;;;;

οχι κεφαλαια ειναι σαν να φωναζετε εκτος και αν φωναζετε.........



δυστυχως  δυσκολα τα πραγματα για γ φαση.....απιθανο για αυριο

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #738 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 12:15:18 μμ »
ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΟΥ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΤΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΕΡΓΑΣΤΗΚΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ Κ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑΣ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ..ΚΑΙ ΙΟΥΛΙΟ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ
Δηλαδη αν πληρωθει κανεις 6 μηνες μετα ειναι ο.κ?!!Και να σου απαγορευουν να εργαζεσαι και σε φροντιστηριο???Ενταξει ετσι ειναι τα πραγματα στην καλυτερη περιπτωση αλλα μην τα υπερασπιζομαστε κιολας!
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος marouso

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #739 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 12:19:27 μμ »
Εγώ ακόμα ελπίζω ας είμαστε αισιόδοξοι ...τα κενά είναι πολλά κάτι θα γίνει!


Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #740 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 12:21:25 μμ »
Nikbak, νομίζω ότι δεν έχεις δίκιο. Επιμένω σε αυτό που λέω, γιατί τα χαρτιά στο περσινό μου σχολείο όχι μόνο τα συμπληρώναμε μόνοι μας, τα πηγαίναμε επίσης μόνοι μας στη μισθοδοσία (και όχι στη δευτεροβάθμια). Ξαναλέω, με τα ίδια μου τα ποδαράκια ανέβαινα τις σκάλιτσες για να δώσω το αργότερο μέχρι τις 3 του μήνα τις ώρες του προηγούμενου και το πρόγραμμα. Παρ'όλα αυτά, πληρωθήκαμε 3-4 μήνες μετά. Αυτό συμβαίνει γιατί η μισθοδοσία πρέπει να βγάλει το συνολικό ποσό για το μήνα κάθε ωρομίσθιου, να τα στείλει στη δευτεροβάθμια, να ζητήσει η δευτεροβάθμια λεφτά από το υπουργείο, να τα εγκρίνει το υπουργείο και μετά να τα διαθέσει η δευτεροβάθμια. Κάπου σε αυτή την πορεία, πάντα παρουσιάζεται κάποια καθυστέρηση. Εξάλλου, και φίλοι μου ωρομίσθιοι στον ίδιο νομό πληρώθηκαν τις ίδιες μέρες με εμένα. Δεν είναι αρμοδιότητα του σχολείου, είναι της μισθοδοσίας, η οποία, όσον αφορά τους ωρομίσθιους, ΔΕΝ ανήκει στις αρμοδιότητες του σχολείου. Ο διευθυντής σου απλά έκανε αυτό που κάνουν όλα τα υπόλοιπα σχολεία που έχουν ωρομίσθιους, κοινώς τη δουλειά του. Έχουμε φτάσει στο σημείο να εκθειάζουμε αυτόν που κάνει απλά τη δουλειά για την οποία τον πληρώνουν οι φόροι μας!

Για τη γ' φάση, παίδες, μας δουλεύουν ψιλό γαζί, μου φαίνεται. Μετά τη β' φάση, στο σχολείο που είμαι, ζητάμε 42 ώρες φιλολόγων, και ο προϊστάμενος μας λέει κάθε μέρα "αύριο ή μεθαύριο". Σήμερα μας είπε "πώς κάνετε έτσι; Και αύριο να βγει η φάση, πριν την άλλη βδομάδα δεν θα έρθουν στο σχολείο".

Αποσυνδεδεμένος dlaf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #741 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 12:23:18 μμ »
Μάλλον πάμε από Τρίτη για Γ' φάση...Ίσως είναι και καλύτερο, μπας και εγκρίνουν περισσότερες πιστώσεις, μια και υποτίθεται ότι θέλουν οι καινούργιοι να καταργήσουν το θεσμό των ωρομισθίων. Και δεν ξέρει κανείς πόσο θα τραβήξει. Πάντως γι' αυτό το διήμερο δεν το βλέπω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 768
Σύνολο: 776

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.