*

Αποστολέας Θέμα: Γ' Φάση: ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 301005 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iam_almost_sofuckinhappy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1456 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 12:29:56 μμ »
μηπως ειπε "ως το τελος του μηνα"?
σιγουρα δεν θα ακουσε καλα...σιγουρα...
ο πνιγμενος απ τα μαλλια του....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:48:07 »

Αποσυνδεδεμένος mariagal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1457 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 12:31:24 μμ »
παιδια, θυμαστε τη μημελησμονει που καθε λιγο και λιγακι μας ελεγε οτι πρεπει να κινηθουμε; λοιπον, εχει δικιο. ποτε μου δεν εχω αναμειχθει σε οποιοδηποτε συλλογο, ειτε συνδικαλιστικο ειτε οχι, αλλα στην προκειμενη περιπτωση νιωθω τεραστια αδικια. ειμαστε ο μονος κλαδος που δε μιλαει. αποφασισα λοιπον να ερθω σε επαφη με την εκπροσωπο της Πανελληνιας Ενωσης Αναπληρωτων στην πολη μου να δουμε τι θα κανουμε. Ετσι, την Παρασκευη εχουμε συνεδριαση με τα υπολοιπα μελη για να δουμε τις κινησεις μας. Σκεφτομαστε να ερθουμε σε επαφη με καναλια, γιατι, απ' ο,τι εμαθα, το ιδιο εκαναν και οι δασκαλοι (απειλησαν μονο) και μεσα σε ελαχιστες μερες ικανοποιηθηκαν τα αιτηματα τους. Νομιζω οτι μπορουμε να πετυχουμε πολλα αν δραστηριοποιηθουμε, αλλιως, αν δεν πουμε τιποτα, φυσικα θα ασχοληθει καποιος μαζι μας;;; Οποιος θελει να μαθει περισσοτερα, ας μου στειλει μηνυμα.

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1458 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 12:44:59 μμ »
θα ηθελα να κανω μια επισημανση:τοσες μερες βλεπω ανακοινωσεις απο τους συλλογους των καθηγητων γαλλικης και γερμανικης γλωσσας.ο δικος μας συλλογος που ειναι?ποιος μας εκπροσωπει.καθε κλαδος εχει το δικο του.οι των ξενων γλωσσων ηδη εχουν κληθει ωρομισθιοι.εμεις ποτε?εχω στειλει και την επιστολη στην πανελληνια ενωση φιλολογων, αλλα στον κοσμο της.αν συνεχισουμε ετσι ας μην κατηγορουμε τους ιθυνοντες.ευχαριστω
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος mariagal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1459 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 12:50:00 μμ »
αν περιμενουμε απο την πεφ, σωθηκαμε.....κοιμουνται εντελως!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:48:07 »

Αποσυνδεδεμένος dlaf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1460 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 12:52:54 μμ »
Εγώ νομίζω ότι η αποτελεσματικότερη κίνηση που μπορούμε να κάνουμε είναι να βομβαρδίσουμε τα κανάλια και να το συνδέσουμε με τις καταλήψεις. Αυτή τη στιγμή μόνο την δημοσιότητα φοβούνται. Τίποτα άλλο 

Αποσυνδεδεμένος mariagal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1461 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 12:56:38 μμ »
αυτο ακριβως θα γινει. βαρεθηκα πια, μονο εδω ο,τι πουμε! και μονο την πρωτοβαθμια ακουω να μιλαει! γι αυτο και αυτοι παντα ικανοποιουνται... ;)

Αποσυνδεδεμένος Pindar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1462 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 01:01:35 μμ »
ο σύλλογος μας δεν λειτουργεί ικανοποιητικά...μήπως να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας;

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1463 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 01:02:26 μμ »
συναδελφοι παραθετω το τηλ της ΠΕΦ.ας αρχισουμεμνα τους βομβαρδιζουμε με τηλεφωνα.ποιος ξερει ισως βγουν απο το ληθαργο.ευχαριστω 210 5243 434
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος Τιμόθεος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Το μέτρο της αγάπης είναι η αγάπη χωρίς μέτρο
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1464 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 01:03:37 μμ »
Εγώ νομίζω ότι η αποτελεσματικότερη κίνηση που μπορούμε να κάνουμε είναι να βομβαρδίσουμε τα κανάλια και να το συνδέσουμε με τις καταλήψεις. Αυτή τη στιγμή μόνο την δημοσιότητα φοβούνται. Τίποτα άλλο 

Ας ετοιμάσει ένας φιλόλογος ένα κείμενο για όλες τις ειδικότητες που να συνδυάζει αναπληρωτές και τσουνάμι καταλήψεων , να το στείλουμε σε όλα τα ΜΜΕ σήμερα κιόλας.
Χιόνια και κρύα ας μη σταθούν εμπόδιο μπροστά σου, στις κορυφές της αρετής ν' ανθίζει πάντα η καρδιά σου

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1465 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 01:05:38 μμ »
η ΠΕΦ εχει τηλεφωνητη.αυριο τωρα.ας τους ενημερωσουμε ομως για την ακτασταση μιας και δε φαινεται να τη γνωριζουν.ειμαι συμφωνη με οποιες ενεργειες κι αν γινουν για να εισακουστουμε.
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος Pindar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1466 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 01:20:36 μμ »
το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνουμε λόγο και για περισσότερες προ΄σλήψεις γενικότερα....έχουμε συνηθίσει να πανηγυρίζουμε με ψίχουλα...δεν υπάρχει συλλογική δυναμική αντίδραση. Ασ παραδειγματιστούμε από τους δασκάλους και άλλες ειδικότητες.Μα ς κατάντησαν να ερίζουμε για το ποίος συνάδελφος δικαιούται ώρες ΠΔΣ....ασχολούμαστε με ένα ξεροκόμματο!!!!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1467 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 01:20:51 μμ »
Η ΠΕΦ εχει τηλεφωνητή γιατί είναι ανοιχτή μόνο τα απογεύματα 6-8.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1468 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 02:01:01 μμ »
Η κ. Διαμαντοπούλου πρέπει να καθαιρεθεί!

Η κ. Διαμαντοπούλου ανέλαβε το Υπουργείο Παιδείας, όχι γιατί το ήθελε αλλά γιατί της το επέβαλαν, κι αυτό είναι εμφανές από το γεγονός ότι παραμένει αδρανής απέναντι σε όλα τα φλέγοντα προβλήματα της Δημόσιας Παιδείας.

Σε ολόκληρη τη χώρα ξεκινούν καταλήψεις σχολείων με βασικό αίτημα την πρόσληψη εκπαιδευτικών αλλά η κ. Διαμαντοπούλου προτιμά να ικανοποιήσει το αίτημα του Υπουργείου Οικονομικών για περιορισμό των κρατικών εξόδων. Αδιαφορεί για την απώλεια χιλιάδων διδακτικών ωρών γιατί το μόνο που την ενδιαφέρει είναι να δείξει ότι είναι ικανή να μειώσει στο ελάχιστο τις δαπάνες του Υπουργείου της.
Η μόνη πράξη που έκανε ως Υπουργός ήταν η κατάργηση της Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης, και την πράξη αυτή αναγκάστηκε να την αναθεωρήσει άμεσα, όταν ήρθε αντιμέτωπη με τη σύσσωμη αντίδραση εκπαιδευτικών και γονέων. Είναι προφανές ότι η κ. Διαμαντοπούλου δε γνώριζε ότι υπάρχουν γονείς που δεν έχουν λεφτά για να πληρώσουν φροντιστήρια και ιδιαίτερα μαθήματα για τα παιδιά τους (ναι κυρία Διαμαντοπούλου, δεν έχουν όλοι αφθονία χρημάτων και δεν τρώνε όλοι παντεσπάνι όταν δεν έχουν ψωμί!).
Τώρα, κι ενώ υπάρχουν χιλιάδες κενές θέσεις εκπαιδευτικών όλων των ειδικοτήτων, η κ. Διαμαντοπούλου αδιαφορεί γιατί δε θέλει να διεκδικήσει τις απαιτούμενες πιστώσεις από το Υπουργείο Οικονομικών. Η κ. Διαμαντοπούλου εξισώνει την εξοικονόμηση χρημάτων από τον περιορισμό της δημόσιας σπατάλης με την εξοικονόμηση που προκύπτει όταν αφήνεις τους μαθητές της χώρας χωρίς καθηγητές. Όχι κυρία Διαμαντοπούλου δεν είναι το ίδιο να περιοριστούν οι σπατάλες των μελών της κυβέρνησης με το να περιοριστούν οι προσλήψεις εκπαιδευτικών. Το πρώτο είναι απαραίτητο ενώ το δεύτερο εγκληματικό.
Αν η κ. Διαμαντοπούλου θέλει τόσο πολύ να συμβάλλει στον περιορισμό των κρατικών εξόδων ας δεχτεί να εργάζεται με 350€ το μήνα, (πληρωτέα τον επόμενο χρόνο), όπως κάνουν οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί.
Η Δημόσια Παιδεία αποτελεί μια υποχρέωση του κράτους πέρα και πάνω από οποιαδήποτε οικονομική κρίση. Η Δημόσια Παιδεία είναι μια εθνική υπόθεση που θα πρέπει να μπει στην πρώτη γραμμή του κυβερνητικού έργου κι όχι να μείνει υπό τον έλεγχο της κ. Διαμαντοπούλου που δεν έχει καμία διάθεση να εργαστεί για το καλό της Παιδείας, των Μαθητών και των Εκπαιδευτικών.
Η κ. Διαμαντοπούλου πρέπει να καθαιρεθεί και το Υπουργείο Παιδείας να τεθεί υπό τον άμεσο έλεγχο του Πρωθυπουργού.

Με εκτίμηση,

Αδιόριστοι Εκπαιδευτικοί
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2009, 02:03:19 μμ από Πέτρος »

Αποσυνδεδεμένος iam_almost_sofuckinhappy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση: ΠΕ02
« Απάντηση #1469 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 02:03:47 μμ »
αυτο να της στειλουμε..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 772
Σύνολο: 783

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.