*

Αποστολέας Θέμα: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!  (Αναγνώστηκε 67257 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stastef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #308 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 03:34:16 μμ »
sumfono apoluta....epese trello busma!  Tosa xronia stis sunenteuxeis eblepes 18,19,20....fetos eidame mexri k 12!! upologisan ta moria k ebalan 20aria stin sunenteuxi se osous den eixan ta aparaitita prosonta gia na perasoun tin vathmologia oson eixan moria! Adikiaaaaaaaaaaaa

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:40:33 »

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #309 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 07:33:14 μμ »
Τί γίνετε με τα οριστικά;;;;

Η κατάσταση έχει καταντήσει αηδία πλέον!!

Το καταλάβαμε ότι θα μας καλέσουν με το νέο έτος, αλλά έτσι όπως πάνε, θα μας καλέσουν μετά το Φεβρουάριο!!

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #310 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 08:15:07 μμ »
παίζει πολύ βύσμα σας λέω...
Πάρα πολύ...Φάνηκε απο τις βαθμολογίες του ΗΡΩΝ στη Θεσσαλονίκη
Στο ΉΡΩΝ πήραν πολλούς μόνιμους, όπως είχαμε πει και σε άλλη συζήτηση.
Οι υπόλοιποι δεν ξέρω τι ρόλο βαράμε.
Όσο για τα οριστικά, ας πούμε Πάσχα για να μη μας έρθει ξαφνικό...
Για μένα δεν υπάρχει χειρότερη περίοδος στα επαγγελματικά.
Με βλέπω να τη βγάζω μόνο με ολοήμερα φέτος.
Περιμένω τον νόμο της υπουργού για να δω τι θα κάνω τη νέα χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #311 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 08:25:00 μμ »
θα παρουν ωρομισθιους?
αφου εκαναν την δουλεια τους με μονιμους ως τωρα, τι να παρουν ωρομισθιους και πως θα τους πληρωσουν?
δεν μπορει να βγει καποιος δημοσιογραφος να ρωτησει την ευλογη ερωτηση, τι πτυχιο γυμνασιου θα παρουν οι μαθητες στο ΣΔε με 2-3 ωρες μαθημα την ημερα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:40:33 »

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #312 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 08:32:18 μμ »
θα παρουν ωρομισθιους?
αφου εκαναν την δουλεια τους με μονιμους ως τωρα, τι να παρουν ωρομισθιους και πως θα τους πληρωσουν?
δεν μπορει να βγει καποιος δημοσιογραφος να ρωτησει την ευλογη ερωτηση, τι πτυχιο γυμνασιου θα παρουν οι μαθητες στο ΣΔε με 2-3 ωρες μαθημα την ημερα?
Για τα ΣΔΕ ακούστηκε ότι δε θα λειτουργήσουν φέτος ούτε τα μισά...

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #313 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 08:36:39 μμ »
η αληθεια ειναι οτι τα σδε που λειτουργουν αμιγως με ωρομισθιους και παραμενουν εως σημερα κλειστα, θα δυσκολευτουν πλεον να συγκεντρωσουν μαθητες στη μεση της σχολικης χρονιας. ετσι ισως και να χαθει το σχολικο ετος τους.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #314 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 09:19:28 μμ »
καλα παμε...

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #315 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 08:31:28 πμ »
η αληθεια ειναι οτι τα σδε που λειτουργουν αμιγως με ωρομισθιους και παραμενουν εως σημερα κλειστα, θα δυσκολευτουν πλεον να συγκεντρωσουν μαθητες στη μεση της σχολικης χρονιας. ετσι ισως και να χαθει το σχολικο ετος τους.
δηλαδη αυτα που λειτουργουν με 2 ωρες την μερα , θα συνεχισουν ετσι,θεωρωντας επαρκη την φοιτηση για τους μαθητες?
ποιον κοροιδευουν?

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #316 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 11:18:51 πμ »
Πριν από λίγο μίλησα με το ΙΔΕΚΕ και μου επιβεβαίωσαν ότι προσλήψεις δεν θα γίνουν πριν το νέο έτος, με τη δικαιολογία της έλλειψης νέου Γ.Γ. Βέβαια και η αρμόδια παραδέχθηκε ότι αν δίνονταν εντολή απ' το Υπουργείο οι διαδικασίες θα μπορούσαν να επισπευσθούν (όπως έγινε με την εντολή για την υπογραφή των αποτελεσμάτων απ' την προηγούμενη διοίκηση). Είναι λοιπόν προφανές ότι απλά εκμεταλλεύονται την ευκαιρία αυτή για να εξοικονομήσουν  κάποια χρήματα απ' τις αμοιβές των ωροσμίσθιων. Όσο αφορά στα σχολεία που δεν λειτουργούν, φαίνεται ότι δεν υπάρχει κανείς στο Υπουργείο Παιδείας που να εκτιμά τη σημασία της εκπαίδευσης ενηλίκων. Ας νοιώσουν τουλάχιστο λίγη πίεση παιδιά: τηλέφωνα όλοι στο Υπουργείο, στη Γ.Γ. και στο ΙΔΕΚΕ. Εγώ θα προσπαθήσω να το προωθήσω και στον Τύπο.  
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2009, 11:21:02 πμ από ioannis00 »

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #317 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 01:11:56 μμ »
Πριν από λίγο μίλησα με το ΙΔΕΚΕ και μου επιβεβαίωσαν ότι προσλήψεις δεν θα γίνουν πριν το νέο έτος, με τη δικαιολογία της έλλειψης νέου Γ.Γ. Βέβαια και η αρμόδια παραδέχθηκε ότι αν δίνονταν εντολή απ' το Υπουργείο οι διαδικασίες θα μπορούσαν να επισπευσθούν (όπως έγινε με την εντολή για την υπογραφή των αποτελεσμάτων απ' την προηγούμενη διοίκηση). Είναι λοιπόν προφανές ότι απλά εκμεταλλεύονται την ευκαιρία αυτή για να εξοικονομήσουν  κάποια χρήματα απ' τις αμοιβές των ωροσμίσθιων. Όσο αφορά στα σχολεία που δεν λειτουργούν, φαίνεται ότι δεν υπάρχει κανείς στο Υπουργείο Παιδείας που να εκτιμά τη σημασία της εκπαίδευσης ενηλίκων. Ας νοιώσουν τουλάχιστο λίγη πίεση παιδιά: τηλέφωνα όλοι στο Υπουργείο, στη Γ.Γ. και στο ΙΔΕΚΕ. Εγώ θα προσπαθήσω να το προωθήσω και στον Τύπο.  
έχεις δίκιο ioanni πρέπει να αρχίζουμε να πιέζουμε.
Μόλις ξαναπήρα τηλ και εγώ.
Αυτό που μου είπαν είναι πως "μετα τις γιορτές -τέλη Ιανουαρίου θα βγούν μάλλον τα οριστικά" και όταν τους είπαν πως αν είναι έτσι δεν θα αρχίσουν κάν τον Ιανουάριο τα προγράμματα γιατί υπάρχει και μια διαδικασία μέχρι να αρχίσουν να καλούν κτλ , μου είπαν πως "κάπως έτσι προβλέπεται.."
καλό Φεβρουάριο στην καλύτερη παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #318 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 05:34:22 μμ »
Επιστολή προς την Υπουργό Παιδείας των συμβασιούχων ΙΔΕΚΕ- ΚΕΕ ( http://www.diorismos.gr/Dpages/vima/viewarticle.php?vid=1285) και ενημερωτικό σημείωμα για τα προβλήματα των ΚΕΕ (http://www.diorismos.gr/Dpages/vima/viewarticle.php?vid=1284). Επιτέλους κάποιοι έχουν αρχίσει να κινούνται! Ενημέρωσα για το θέμα και δύο εφημερίδες, αλλά επειδή δεν έχω γνωστούς στο δημοσιογραφικό χώρο, δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα δημοσιευθεί κάτι σχετικό. Πάντως η προσπάθεια έγινε.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2009, 07:32:52 μμ από ioannis00 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #319 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 09:16:47 μμ »
θα μιλησω και γω σε ξαδελφο δημοσιογραφο και σας ενημερωνω...

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #320 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 08:15:02 μμ »
ο ξαδελφος μου ειπε να του ετοιμασουμε μια επιστολη και να την στειλουμε και εκεινος θα φροντισει να την δημοσιευσει. οποιος ωρομισθιος ενδιαφερεται να συμμετεχει ΄ή εχει προτασεις για το υφος της επιστολης να επικοινωνησει μαζι μου pleaese!

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #321 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 08:48:52 μμ »
Catwoman, έχω έτοιμο ένα ενημερωτικό  κείμενο (όχι επιστολή) που, όπως έχω γράψει στο φόρουμ, έχω στείλει σε εφημερίδα, επειδή μου το ζήτησε η δημοσιογράφος για να δει αν μπορεί να δημοσιεύσει κάτι σχετικό. Το κείμενο περιέχει μια σύντομη εισαγωγή για το ΙΔΕΚΕ και τα προγράμματά του, καθώς και αναφορά στο πρόβλημα που προέκυψε κατά τη φετινή σχολική χρονιά.  Στη συνέχεια τονίζονται οι συνέπειες για τους εκπαιδευόμενους, καθώς και τους υποψήφιους εκπαιδευτές και  διοικητικούς του ΙΔΕΚΕ. Τέλος, παραθέτω link σε σχετικές ενέργειες που έχουν γίνει μέχρι τώρα: ερωτήσεις βουλευτών διαφόρων κομμάτων και  επιστολές Συλλόγου Συμβασιούχων του ΙΔΕΚΕ. Αν σ' ενδιαφέρει το κείμενο ενημέρωσέ με. Η (κάθε είδους) δράση μας είναι απαραίτητη για να βρεθεί σύντομα κάποια λύση στο, τραγικό πιά, πρόβλημα που μας απασχολεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2009, 08:51:07 μμ από ioannis00 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160954
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 456
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.