*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με μαθητή στο φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 3505 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Πρόβλημα με μαθητή στο φροντιστήριο
« στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 04:05:49 μμ »
γεια σας και καλη σχολικη χρονια αν και λιγο καθυστερημενα!δουλευω σε φροντιστηριο για δευτερη χρονια και εκτος των αλλων κανω γεωμετρια στην α λυκειου.ειναι ενα συγκεκριμενο παιδι ομως στο τμημα που μου δημιουργει τεραστιο προβλημα με αποτελεσμα να μην ξερω πως μα κεντρισω το ενδιαφερον του! γενικα κατανοω οτι η γεωμετρια ειναι ενα ιδιομορφο μαθημα και επιλεον καταλαβαινω το γεγονος οτι μπορει και μερικες φορες να κουραζει. παρ'ολα αυτα θα ηθελα στη συμβουλη σας για το τι πρεπει να κανω!το παιδι δεν ασχολειται καθολου με το μαθημα . δεν διαβαζει δε λυνει ασκησεις...εινια γενικα στον κοσμο του, δειχνει να μην θελει καν να κουρασει λιγο το μυαλο του..!πιστευω οτι εχει παρει γενικα το μαθημα με κακο ματι  η  ειναι και προσωπικο το θεμα μαζι μου :(!ΒΟΗΘΕΙΑ θα σκασω!! :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2012, 08:23:14 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβλημα!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:36:32 »

Αποσυνδεδεμένος xouzoura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: προβλημα!!!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 07:19:41 μμ »
Καλή σχολική χρονιά! Καταρχήν να σου πώ πως και εγώ είμαι νέα στο επάγγελμα (όπως εσύ, εργάζομαι για δεύτερη χρονιά), επομένως δεν έχω την εμπειρία κάποιου παλιού.

Αυτό που θα έκανα αρχικά είναι να ρωτήσω άλλους καθηγητές αν το παιδί έχει την ίδια συμπεριφορά στα μαθήματά τους. Αν συμβαίνει αυτό είναι γενικό το "κακό". Σε αυτήν την περίπτωση, που δηλαδή ο μαθητής είναι γενικά αδιάφορος, δεν ξέρω κατά πόσο αλλάζει η κατάσταση, και θα ήθελα να ακούσω πάνω σε αυτό τρόπους αντιμετώπισης.

Στην περίπτωση που το πρόβλημα εντοπίζεται στο μάθημα της γεωμετρίας και μόνο σημαίνει ότι το μάθημα τον δυσκολευεί. Σε αυτήν την περίπτωση, θα σου πρότεινα αν έχεις τον χρόνο στο φροντιστήριο (γιατί ξέρω πόσο πιεσμένα είναι τα προγράμματα) να δοκιμάζεις μια άσκηση κλιμακούμενης δυσκολίας στην αρχή (πχ με ένα ευκολο, ένα μέτριο και ένα δύσκολο ερώτημα). Ζήτησε του να σου λύσει την άσκηση. Φαντάζομαι ότι το μέτριο ερώτημα με την καθοδήγησή σου θα το καταφέρει.Αν το καταφέρει επιβράβευσε τον (συνήθως αποφεύγω τα μπράβο, λέω πως ακολούθησε σωστό δρόμο, κλπ) Το δύσκολο ίσως να μην το λύσει, αλλά και πάλι βοηθησέ τον. Γενικά προσπάθησε να τον αναγκάσεις κατα κάποιον τρόπο να συμμετέχει στην τάξη.
 Θα σε συμβούλευα ακόμα να μην του απευθυνεις πολύ εύκολα ερωτήματα (τα παιδιά καταλαβαίνουν πότε τους ρωτάμε εύκολα απλά και μόνο για να τους ανεβάσουμε το ηθικό).
Όσον αφορά στο θέμα των ασκήσεων, αυτό πάλι έχει να κάνει με τα στάνταρ του φροντιστηρίου. Πόσο αυστηρό ή όχι είναι σε αυτό το θέμα. Σε περίπτωση που έχεις το οκ από τον διευθυντή του φροντιστηρίου θα μπορούσες να κρατάς τον μαθηή μετά τον μάθημα και να τον αναγκάζεις να λύνει 1 ή 2 από τις ασκήσεις που είχε για το σπίτι, ή ακόμα και την ώρα που λύνεις απορίες στην ταξη από τα άλλα παιδιά να τον βάλεις να τις λυσει. Δεν θεωρώ πως με το να ενημερώνουμ τους γονείς λύνεται το πρόβλημα, εν τούτοις, όταν βλέπω ότι ένας μαθητής δεν εργάζεται συστηματικά στο σπίτι τους ενημερώνω, όχι γιατι θα τον πιέσουν να μελετήσει, απλά για να γνωρίζουν την κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: προβλημα!!!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 08:28:04 μμ »
Συγγνώμη, αλλα για να γελάσουμε λιγάκι,  :D όταν είδα τον τίτλο "προβλημα" θυμήθηκα αυτό

http://www.youtube.com/watch?v=s-humo7jg7g

 :)
 

Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: προβλημα!!!
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 09:03:40 μμ »
ευχαριστω πολυ!!!!!θα το παλεψω !!!

ωραιο video!!θυμηθηκα τα νιατα μου!! :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβλημα!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:36:32 »

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: προβλημα!!!
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 09:06:43 μμ »
Συγγνώμη, αλλα για να γελάσουμε λιγάκι,  :D όταν είδα τον τίτλο "προβλημα" θυμήθηκα αυτό

http://www.youtube.com/watch?v=s-humo7jg7g

 :)
 

εγραψες!!! tania Μην μασας!!θα τα καταφερεις!!!καλη επιτυχιαααααααα
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: προβλημα!!!
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 09:16:00 μμ »
ευχατιστω ρε παιδια!! ;)
βασικα ειναι που φοβαμαι και τους γονεις γιατι ειναι μερικοι που ερχονται με φορα να τα χωσουν!!φφφ..τελος παντων θα δειξει ειναι αρχη ακομα!!

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: προβλημα!!!
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 10:03:08 μμ »
Δυστυχώς θα σου απαντήσω από τη μέρια της παλαίμαχης στα φροντηστήρια..Καταρχήν μην αγχώνεσαι,η δουλειά σου δε θα κριθεί ποτέ από ένα και μόνο ένα παιδί.Σε πρώτη φάση μίλα με τους υπόλοιπους συναδέλφους σου για να δεις αν έχει την ίδια στάση και στα άλλα μαθήματα,αν και το πιθανότερο είναι να έχει ακριβώς την ίδια στάση ή τουλάχισταν περίπου την ίδια.Στη συνέχεια συζήτησε το θέμα με το διευθυντή και ζήτα τη γνώμη του.Μια πολή καλή λύση θα ήταν σίγουρα να μιλήσεις και μέ τον ίδιο το μαθητή,να δεις τι συμβαίνει και να δώσεις να καταλάβει ότι εσύ είσαι διατεθειμένη να τον βοηθήσεις αρκεί να σε αφήσει...Δοκίμασε τα όλα αυτά και καλή τύχη.Πάντως να ξέρεις ότι τέτοια θέματα θα έχεις συνέχεια να αντιμετωπίζεις.Μη φοβάσαι τη στάση των γονιών,εσύ μίλα με το διευθυντή ούτε ώστε να μην βρεθείς εκτεθειμένη ενώπιον τους.

Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: προβλημα!!!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 10:14:30 μμ »
Δυστυχώς θα σου απαντήσω από τη μέρια της παλαίμαχης στα φροντηστήρια..Καταρχήν μην αγχώνεσαι,η δουλειά σου δε θα κριθεί ποτέ από ένα και μόνο ένα παιδί.Σε πρώτη φάση μίλα με τους υπόλοιπους συναδέλφους σου για να δεις αν έχει την ίδια στάση και στα άλλα μαθήματα,αν και το πιθανότερο είναι να έχει ακριβώς την ίδια στάση ή τουλάχισταν περίπου την ίδια.Στη συνέχεια συζήτησε το θέμα με το διευθυντή και ζήτα τη γνώμη του.Μια πολή καλή λύση θα ήταν σίγουρα να μιλήσεις και μέ τον ίδιο το μαθητή,να δεις τι συμβαίνει και να δώσεις να καταλάβει ότι εσύ είσαι διατεθειμένη να τον βοηθήσεις αρκεί να σε αφήσει...Δοκίμασε τα όλα αυτά και καλή τύχη.Πάντως να ξέρεις ότι τέτοια θέματα θα έχεις συνέχεια να αντιμετωπίζεις.Μη φοβάσαι τη στάση των γονιών,εσύ μίλα με το διευθυντή ούτε ώστε να μην βρεθείς εκτεθειμένη ενώπιον τους.
να σαι καλα!!χιλια ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: προβλημα!!!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 08:02:57 πμ »
άσχετο με το προηγούμενο  θέμα αυτό που θέλω να ρωτήσω αλλα ταιριάζει λίγο με τον τ΄τιτλο
Σας παρακαλώ μήπως ξέρει κανείς να μου απαντήσει εάν λόγω εκλογών τα σχολεία θα είναι κλειστά Παρασκευή κα Δευτέρα;;;; ή μόνο όσα είναι εκλογικά τμήματα;; ή γινεται κανονικά μάθημα;;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προβλημα!!!
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 02:47:59 μμ »
Όλα τα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας θα είναι κλειστά, ανεξαρτήτως αν είναι εκλογικά κέντρα ή όχι.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 604
Σύνολο: 616

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.