*

Αποστολέας Θέμα: ΙΔΕΚΕ- Υπεύθυνος Εκπαίδευσης "Οδυσσέας"  (Αναγνώστηκε 3901 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
ΙΔΕΚΕ- Υπεύθυνος Εκπαίδευσης "Οδυσσέας"
« στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 12:07:01 πμ »
Συνάδελφοι, έχει δουλέψει ποτέ καμία (κανένας) ως υπεύθυνος εκπαίδευσης στο πρόγραμμα "Οδυσσέας" (ή όπως αποκαλούνταν παλιότερα "πρόγραμμα εκμάθησης της ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας σε μετανάστες"); Αυτό που μ' ενδιαφέρει κυρίως είναι το πόσες ώρες απασχόλησης απαιτούνται την εβδομάδα, αφού η σχετική προκήρυξη δεν είναι καθόλου διαφωτιστική ως προς το σημείο αυτό. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΔΕΚΕ- Υπεύθυνος Εκπαίδευσης "Οδυσσέας"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:49:13 »

Αποσυνδεδεμένος lilie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ- Υπεύθυνος Εκπαίδευσης "Οδυσσέας"
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 12:38:43 πμ »
ioannis00 έχω δουλέψει στο πρόγραμμα ΟΔΥΣΣΕΑΣ ως υπεύθυνη εκπαίδευσης. Είναι τέλεια εμπειρία. Είναι δουλειά διοικητική. Πηγαίνεις μια φορά την εβδομάδα στο ΚΕΕ για 4 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ- Υπεύθυνος Εκπαίδευσης "Οδυσσέας"
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 02:39:43 πμ »
Είσαι σίγουρη για τις ώρες lilie; Τόσα χρήματα για 4 ώρες την εβδομάδα παρουσία στα ΚΕΕ; Too good to be true που θα έλεγαν και οι Αγγλοσάξονες.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ- Υπεύθυνος Εκπαίδευσης "Οδυσσέας"
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 03:36:55 πμ »
το επιβεβαιωνω και γω, είναι μια φορά την εβδομάδα για 4 ωρες.
καλα δε το λες και τρελα χρήματα...αλλα συγκριτικα με αυτο που κάνεις (απο μια γνωστη μου που ήταν δηλαδή σχεδόν τίποτα), και τις λιγες ώρες είναι οκ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΔΕΚΕ- Υπεύθυνος Εκπαίδευσης "Οδυσσέας"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:49:13 »

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ- Υπεύθυνος Εκπαίδευσης "Οδυσσέας"
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 12:27:18 μμ »
το επιβεβαιωνω και γω, είναι μια φορά την εβδομάδα για 4 ωρες.
καλα δε το λες και τρελα χρήματα...αλλα συγκριτικα με αυτο που κάνεις (απο μια γνωστη μου που ήταν δηλαδή σχεδόν τίποτα), και τις λιγες ώρες είναι οκ!

Η αμοιβή του υπεύθυνου εκπαίδευσης είναι 200 € το μήνα για όλη τη διάρκεια της σύμβασης και 300- 400 € (ανάλογα με το επίπεδο) για κάθε τμήμα που οργανώνει. Αν λάβουμε υπόψη μας την 8μηνη διάρκεια της σύμβασης και το γεγονός ότι συνήθως δημιουργούνται περίπου 20 τμήματα, τότε η αμοιβή του είναι περίπου 1075 € μικτά το μήνα. Αν αυτά τα χρήματα δεν είναι "τρελλά" για  16ωρη μηνιαία απασχόληση, τότε δεν ξέρω ποιά είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2009, 06:11:15 μμ από ioannis00 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ- Υπεύθυνος Εκπαίδευσης "Οδυσσέας"
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 01:21:51 μμ »
Παιδιά δεν νομίζω ότι είναι  τόσο απλά τα πράγματα. Στην προκήρυξη λέει ότι μία από τις αρμοδιότητες του υπεύθυνου είναι η προώθηση του προγράμματος σε τοπικό επίπεδο, η ενημέρωση των πολιτών και η συνεργασία με τοπικούς φορείς και συλλόγους. Αυτό είναι κάπως... Μάλιστα τις προάλλες που πέρασα από την σχετική συνέντευξη με ρωτήσαν τα εξής: "Υπάρχει διαθέσιμος χρόνος;"  "Είστε πρόθυμη να επισκέπτεστε όλους τους δήμους του νομού για να προωθείτε το πρόγραμμα;"
Τους απάντησα κι εγώ ότι αν υπάρχει η κατάλληλη υποστήριξη και καθοδήγηση ναι. Και απάντησαν ότι όλη η δράση θα βασίζεται σε δική μου πρωτοβουλία. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ- Υπεύθυνος Εκπαίδευσης "Οδυσσέας"
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 02:26:55 μμ »
το επιβεβαιωνω και γω, είναι μια φορά την εβδομάδα για 4 ωρες.
καλα δε το λες και τρελα χρήματα...αλλα συγκριτικα με αυτο που κάνεις (απο μια γνωστη μου που ήταν δηλαδή σχεδόν τίποτα), και τις λιγες ώρες είναι οκ!

Η αμοιβή του υπεύθυνου εκπαίδευσης είναι 200 € το μήνα για όλη τη διάρκεια της σύμβασης και 300- 400 € (ανάλογα με το επίπεδο) για κάθε τμήμα που οργανώνει. Αν λάβουμε υπόψη μας την 8μηνη διάρκεια της σύμβασης και το γεγονός ότι συνήθως δημιουργούνται περίπου 20 τμήματα, τότε η αμοιβή του είναι περίπου 1075 € μικτά το μήνα. Αν αυτά τα χρήματα δεν είναι "τρελλά" για για 16ωρη μηνιαία απασχόληση, τότε δεν ξέρω ποιά είναι.
"συνήθως δημιουργούνται 20 τμήματα???????"εμένα η γνωστή μου είχε φτιάξει μόλις 2 και αυτά με το ζόρι!τι να πω εξαρταται και τον νομό
Παιδιά δεν νομίζω ότι είναι  τόσο απλά τα πράγματα. Στην προκήρυξη λέει ότι μία από τις αρμοδιότητες του υπεύθυνου είναι η προώθηση του προγράμματος σε τοπικό επίπεδο, η ενημέρωση των πολιτών και η συνεργασία με τοπικούς φορείς και συλλόγους. Αυτό είναι κάπως... Μάλιστα τις προάλλες που πέρασα από την σχετική συνέντευξη με ρωτήσαν τα εξής: "Υπάρχει διαθέσιμος χρόνος;"  "Είστε πρόθυμη να επισκέπτεστε όλους τους δήμους του νομού για να προωθείτε το πρόγραμμα;"
Τους απάντησα κι εγώ ότι αν υπάρχει η κατάλληλη υποστήριξη και καθοδήγηση ναι. Και απάντησαν ότι όλη η δράση θα βασίζεται σε δική μου πρωτοβουλία. Αυτά.

Η κοινοποίση του προγράμματος είναι στη ευθύνη του Υπευθ. Εκπαίδευσης ,αλλα τον πρώτο καιρό, μέχρι να συσταθούν τα τμήματα. Εννοείται πως στη συνεντευξη θα σε ρωτήσουν αν "έχεις το χρόνο" για πολλές επισκέψεις σε διάφορους νομούς,θέλουν να δούν κατά πόσο έχεις όρεξη να ασχοληθείς. Και εμένα το ίδιο με ρώτησαν και όταν απάντησα θετικά ,μου είπαν "ε καλα αυτό δε σημαίνει βέβαια πως θα είστε συνεχώς σε άλλους νομούς, απλά το ρωτάμε σε περίπτωση που χρειαστεί"... Και σας λέω πως η γνωστή μου είπε πως βρισκόταν 4 ώρες εβδομαδιαίως σε ένα γραφείο Σίγουρα τον πρώτο μήνα θα είχε τρέξιμο αλλά έπειτα έκανε μόνο αυτό.

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ- Υπεύθυνος Εκπαίδευσης "Οδυσσέας"
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 31, 2013, 08:39:53 μμ »
Μήπως γνωρίζετε πότε θα βγουν τα αποτελέσματα για τους υπευθύνους νομών για τους οποίους είχαν επαναπροκηρυχθεί οι θέσεις για το 2013-2014;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.