*

Αποστολέας Θέμα: λάθος στην τάξη!  (Αναγνώστηκε 3027 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
λάθος στην τάξη!
« στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 04:25:19 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Δεν βρήκα παρόμοιο θέμα, οπότε το ανοίγω εγώ. Βασικά θα ήθελα τη βοήθειά σας πάνω σε κάτι που με βασανίζει. Έκανα μάθημα έκθεσης με τη β λυκείου τις προάλλες και έγραψα μια λέξη λάθος στον πίνακα. Μια μαθήτρια με ρώτησε γιατί την έγραψα με αυτόν τον τρόπο και εγώ επέμεινα ότι έτσι γράφεται ::). Πρόκειται για μια συνηθισμένη λέξη, την οποία εννοείται γράφω πάντοτε σωστά. Δεν ξέρω πώς μπερδεύτηκα εκείνη τη μέρα και που οφείλεται η αδυναμία μου να τη γράψω σωστά, μάλιστα εκείνη τη στιγμή ήμουν σίγουρη ότι την έγραψα σωστά!! Πώς θα με συμβουλεύατε, να τη διορθώσω την επόμενη φορά( δυστυχώς θα έχει ήδη περάσει μια βδομάδα) χωρίς να χάσω το κύρος μου;Σας συμβαίνει και εσάς να "κολλάτε'' σε πράγματα που ξέρετε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: λάθος στην τάξη!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:49:32 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: λάθος στην τάξη!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 04:34:04 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Δεν βρήκα παρόμοιο θέμα, οπότε το ανοίγω εγώ. Βασικά θα ήθελα τη βοήθειά σας πάνω σε κάτι που με βασανίζει. Έκανα μάθημα έκθεσης με τη β λυκείου τις προάλλες και έγραψα μια λέξη λάθος στον πίνακα. Μια μαθήτρια με ρώτησε γιατί την έγραψα με αυτόν τον τρόπο και εγώ επέμεινα ότι έτσι γράφεται ::). Πρόκειται για μια συνηθισμένη λέξη, την οποία εννοείται γράφω πάντοτε σωστά. Δεν ξέρω πώς μπερδεύτηκα εκείνη τη μέρα και που οφείλεται η αδυναμία μου να τη γράψω σωστά, μάλιστα εκείνη τη στιγμή ήμουν σίγουρη ότι την έγραψα σωστά!! Πώς θα με συμβουλεύατε, να τη διορθώσω την επόμενη φορά( δυστυχώς θα έχει ήδη περάσει μια βδομάδα) χωρίς να χάσω το κύρος μου;Σας συμβαίνει και εσάς να "κολλάτε'' σε πράγματα που ξέρετε;

Την καλείς στο τέλος του μαθήματος και της λες: Πρόκειται για μια συνηθισμένη λέξη, την οποία εννοείται γράφω πάντοτε σωστά. Δεν ξέρω πώς μπερδεύτηκα εκείνη τη μέρα και που οφείλεται η αδυναμία μου να τη γράψω σωστά, μάλιστα εκείνη τη στιγμή ήμουν σίγουρη ότι την έγραψα σωστά!!

Την επιβραβεύεις για την σταθερότητα στην άποψή της και η μαθήτρια θα σου αναγνωρίσει πολλά θετικά!!

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: λάθος στην τάξη!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 04:40:53 μμ »
Καλησπέρα και σε σένα και φυσικά μην αγχώνεσαι! Εννοείται ότι σε όλους έχει συμβεί κάτι παρόμοιο.Σε μένα για παράδειγμα έχει τύχει να λύσω άσκηση στον πίνακα λάθος...Αυτό που πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις είναι να διορθώσεις αμέσως το λάθος σου και να προσπαθήσεις να δικαιολογηθείς με χιούμορ.Μπορείς ας πούμε να πεις αστειευόμενη ότι μπερδεύτηκες λόγω εκλογών ή λόγω καιρού ή ότι μάλλον είσαι ερωτευμένη...
Στη συνέχεια μπορείς να τους ζητήσεις συγνώμη και να τους πεις ότι αυτά δυστυχώς συμβαίνουν σε όλους,άνθρωποι είμαστε.
Όπως και να έχει τα παιδιά θα εκτιμήσουν την ειλικρίνεια σου και δε θα μειωθεί έτσι το κύρος σου.Καλή τύχη!!!

Αποσυνδεδεμένος ZMOL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: λάθος στην τάξη!
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 04:44:19 μμ »
Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό να κάνεις λάθη, όλοι μας εχουμε κάνει. Εχει τυχει και σε μένα να ξεχάσω να βάλω κατάληξη, ή να ξεχάσω κάποιο γράμμα και να το προσέξει κάποιος μαθητής. Συνήθως του λέω ευχαριστώ που το είδες και προσθέτω ότι οποιος βιάζεται κάνει και λάθη. Μακάρι να μην είχαμε την πίεση του χρόνου αλλα δε γίνεται αλλιώς. Στη δική σου την περίπτωση θα το έλεγα στην τάξη ότι τελικά η λέξη γραφοταν αλλιώς, και ότι μπερδέυτηκες, γιατί ήδη ο μαθητής θα την εχει ψάξει και θα νιώθει και το αίσθημα της αδικίας. Θα έλεγα μάλιστα η εξήγηση να δωθεί μπροστα σε όλη την τάξη και όχι κατ ίδιάν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: λάθος στην τάξη!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:49:32 »

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: λάθος στην τάξη!
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 05:00:18 μμ »
Το να ξεχάσει κάποιος κάποιο γράμμα στην κατάληξη ZMOL, είναι αυτονόητο ότι γίνεται λόγω κεκτημένης ταχύτητας. Και αυτό μου έχει συμβεί και δε στεναχωρήθηκα έτσι! Ένα ορθογραφικό όμως μπορεί να το θεωρήσουν δική μου έλλειψη, ειδικά όταν επιμένω ότι γράφεται έτσι η λέξη. Θα το πω στην τάξη εννοείται, γιατί όλοι ήταν παρόντες στο λάθος. Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι θα ξαναδώ αυτά τα παιδιά την άλλη βδομάδα(φροντιστήριο γαρ). Ελπίζω να μην είναι πολύ αργά.Σας ευχαριστώ όλους :)!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: λάθος στην τάξη!
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 09:38:51 μμ »
Εγώ όποτε κάνω λάθος και το παρατηρεί κάποιος μαθητής από κάτω, λέω με πολύ χιούμορ:

"Επίτηδες παιδιά το έγραψα έτσι λάθος, για να δω ποιός προσέχει στο μάθημα και ποιός θα το διόρθωνε πρώτος!! "

...και επιβραβεύω τον μαθητή που το παρατήρησε ως τον μόνο που προσέχει στην τάξη!!

professor

  • Επισκέπτης
Απ: λάθος στην τάξη!
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 09:48:10 μμ »
Εγώ όποτε κάνω λάθος και το παρατηρεί κάποιος μαθητής από κάτω, λέω με πολύ χιούμορ:

"Επίτηδες παιδιά το έγραψα έτσι λάθος, για να δω ποιός προσέχει στο μάθημα και ποιός θα το διόρθωνε πρώτος!! "

...και επιβραβεύω τον μαθητή που το παρατήρησε ως τον μόνο που προσέχει στην τάξη!!

ετσι μπραβο!!και για ξεκαρφωμα κανε και κανα λαθακι σκοπιμο ποτε-ποτε χωρις υπερβολες!

εγω χρονια ιδιαιτερας εχω μαθει  κολπα!..βασικα παιζει ρολο και το αντικειμενο..λχ αλλιως "δικαιολογειται" ο φυσικος και αλλιως ο φιλολογος
το λαθος στις πραξεις δικαιολογιεται ευκολα..λες λχ το μυαλο του ανθρωπου δεν ειναι φτιαγμενο για κομπιουτερακι.
τις πραξεις τις κανει και ενας πρωτογονος υπολογιστης με απολυτη ακριβεια

βεβαια κακως τα λεμε αυτα ΕΔΩ διοτι καμια μερα θα πεταχτει κανας εξυπνακιας λεγοντας

κυριε/κυρια αφηστε τα αυτα ο κωδικος πιντι η 15435 δεν περναει σε μας!!

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: λάθος στην τάξη!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 09:48:46 μμ »
Εγώ όποτε κάνω λάθος και το παρατηρεί κάποιος μαθητής από κάτω, λέω με πολύ χιούμορ:

"Επίτηδες παιδιά το έγραψα έτσι λάθος, για να δω ποιός προσέχει στο μάθημα και ποιός θα το διόρθωνε πρώτος!! "

...και επιβραβεύω τον μαθητή που το παρατήρησε ως τον μόνο που προσέχει στην τάξη!!

Από τη στιγμή που επέμενε ότι ήταν σωστή η λ. έτσι, όπως την έγραψε, δεν μπορεί τώρα, κατόπιν εορτής να αντιδράσει κατά τον τρόπο που της προτείνεις. Θεωρώ, ότι οι μαθητές εκτιμούν την ειλικρίνια, κι είναι πολύ σημαντικό να καταθέσεις την αλήθεια σου ενώπιον τους. Ναι, έκανες ένα λάθος λόγω κεκτημένης ταχύτητας, ευχαριστείς για τη δική τους επισήμανση, που δείχνει πόσο προσεκτικοί ήταν και αναφέρεις ότι μπερδεύτηκες, πραγματικά χωρίς να καταλάβεις πως! Το ν' αποδεχτείς το λάθος είναι τελείως ανθρώπινο και θεωρώ πως είναι κάτι που οι μαθητές εκτιμούν πολύ.

Για να νοιώσεις πραγματικά καλύτερα, σε παραπέμπω στη σελ. 27 της Νεοελληνικής γλώσσας της α' γυμνασίου. Διάβασε το κείμενο 4 "ο λόγος του εκπαιδευτικού" του Γεωργουσόπουλου.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

professor

  • Επισκέπτης
Απ: λάθος στην τάξη!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 09:50:44 μμ »
Xρυσουλακι  (Κακο βεζυρη βλεπατε  btw;)πες μας το ακριβες λαθος και θα προσπαθησω να στο μπαλωσω

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: λάθος στην τάξη!
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 10:46:25 μμ »
Σίγουρα έχει συμβεί σε όλους μας,απλώς σε κάποια το καλύπτεις αν το πάρεις είδηση γρήγορα.Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να το διορθώσεις μπροστά στην τάξη όπως είπαν και οι συνάδελφοι λέγοντας ότι κόλλησε το μυαλό σου,χωρίς όμως να το παρακάνεις στις απολογίες.

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: λάθος στην τάξη!
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 11:10:27 πμ »
Ευχαριστώ και πάλι για τα μηνύματα. Όσο απλό και αν ακούγεται, είναι βασανιστικό. Ειδικά αν τα παιδιά ρωτήσουν τον υπεύθυνο του φροντιστηρίου, ο οποίος τυγχάνει και φιλόλογος (και τον έχουν καθηγητή σε άλλο μάθημα) και με περάσει για άσχετη-πρώτη φορά συνεργαζόμαστε! Το έχω διαβάσει το κείμενο marion, δεν σου κρύβω ότι όταν πρωτοξεκίνησα να διδάσκω κάπως έτσι αισθανόμουν ;D ::). Τέλος πάντων, σας ζάλισα!Ελπίζω να δείξουν κατανόηση και να μη χάσουν την εμπιστοσύνη τους, δεδομένου ότι μέχρι το επόμενο μάθημα ήδη θα έχουν διαπιστώσει το λάθος. Και συμφωνώ με nellynelly ότι δε χρειάζονται πολλές απολογίες, γιατί τότε είναι που χάνεις εντελώς το κύρος σου!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: λάθος στην τάξη!
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 03:35:30 μμ »
Εγώ όποτε κάνω λάθος και το παρατηρεί κάποιος μαθητής από κάτω, λέω με πολύ χιούμορ:

"Επίτηδες παιδιά το έγραψα έτσι λάθος, για να δω ποιός προσέχει στο μάθημα και ποιός θα το διόρθωνε πρώτος!! "

...και επιβραβεύω τον μαθητή που το παρατήρησε ως τον μόνο που προσέχει στην τάξη!!

Από τη στιγμή που επέμενε ότι ήταν σωστή η λ. έτσι, όπως την έγραψε, δεν μπορεί τώρα, κατόπιν εορτής να αντιδράσει κατά τον τρόπο που της προτείνεις.

Ναί σίγουρα τώρα δεν μπορεί να πει αυτό που προτείνω...

Πάντως όταν ένας μαθητής κάνει λάθος του λέω πάλι με χιούμορ "ή ερωτευμένος είσαι, ή μεθυσμένος, ή μεθυσμένος από έρωτα!!" και αμέσως νιώθει πιο άνετα παρόλο που έκανε το λάθος!!

Τώρα ίσως να το πει και η συνάδελφος για τον εαυτό της, με χιούμορ, αν τελικά δημιουργηθεί θέμα για το γεγονός ότι επέμενε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159845
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 547
Σύνολο: 559

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.