*

Αποστολέας Θέμα: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση  (Αναγνώστηκε 20174 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 10:46:27 μμ »
το θέμα είναι τι μπορεί να γίνει. Όποιος μπορεί να σκεφτεί με καθαρό μυαλό, ας προτείνει κάτι. Τι θα έκανε ως εκπαιδευτικός στην τάξη και τι πρότεινε στον γονιό; Εγώ είμαι πολύ νευριασμένη με την αναισθησία όλων και σκέφτομαι μάλλον ακραία μέτρα. Αστυνομία για διευθυντή και τους γονείς και αλλαγή περιβάλλοντος για τα 5 παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:43:42 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 11:11:10 μμ »
οπως τα λες αν δεν γινει κατι δραστικο ωστε να δουν και τα παιδια αυτα οτι υπαρχει και κατι δυνατοτερο δεν θα αλλαξει κατι. αν απειληθει ο διευθυντης με την αστυνομια και τα καναλια ισως αναλαβει πρωτοβουλια. θυμηθειτε και τον αλεξ..μην εχουμε τα ιδια..

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 11:19:16 μμ »
Eπειδη εργαζομαι σε ιδιωτικο σχολειο και κανω ακριβως αυτη τη δουλεια δηλαδη το ψυχοπαιδαγωγικο τμημα η γνωμη μου ειναι η εξης:
Παρατηρω οτι δεν εχει γινει τιποτα ακριβως γιατι ολοι βλεπουν το προβλημα και κανεις τη λυση:
α) η Παιδοψυχολογος που ενεπλακη τι ακριβως εκανε? Εννοω:
Πήρε συνεντευξη απο τα παιδια και τους γονεις ?
Κατεγραψε τα ιστορικα?
Εντοπισε απο που μπορει να προερχεται η προβληματικη συμπεριφορα των παιδιων?(Μηπως και τα παιδια-θυτες ειναι θυματα αλλου? Γιατι αυτες ειναι οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος)
Δεχτηκαν υποστηρικτικες συνεδριες ?
Διερευνησε τη σταση των γονεων και απο τις δυο πλευρες?
Παρεπεμψε ολα τα παιδια στις αντιστοιχες ψυχοκοινωνικες δομες?
Ενημερωσε τη σχολικη κοινοτητα για δρασεις κατα του BULLYING σρο σχολειο?(ομιλιες απο ειδικους , εντυπο υλικο?)
Εδωσε συμβουλευτικη υποστηριξη στους εκπαιδευτικους?
Πραγματοποιησε ενημερωση γονεων για το φαινομενο στο σχολειο και για το τι μπορουν να κανουν απο τη δικη τους πλευρα?
Βοηθησε τις εκπαιδευτικους που εμπλεκονται να πραγματοποιησουν κοινες δρασεις ομαδοσυνεργατικες για τη συγκεκριμενη ομαδα παιδιων?


Για τα παραπανω μη μου πει κανεις οτι ειναι μη πραγματοποιησιμα στην ελληνικη πραγματικοτητα γιατι εχουν μηδενικο κοστος . Αν ομως ολοι οσοι εμπλεκονται δεν εχουν κανενα ενδιαφερον να λυθει το προβλημα τοτε λυπαμαι αλλα σε λιγο καιρο αυτα τα προβληματα θα ειναι σταγονα στον ωκεανο.


Για οσους πραγματικα ενδιαφεροντα να ενημερωθουν σωστα για το bullying στο σχολειο:

Αυτο ειναι ενα φυλλαδιο που ειναι μεταφρασμενο απο το Υπουργειο Παιδειας και ειναι ο οδηγος για το bullying στα σχολεια του Ονταριο.
http://www.edu.gov.on.ca/eng/parents/bullyingGuide_GR.pdf



Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 12:19:51 πμ »
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα τις μεταβιβάσω.
Η παιδοψυχολόγος λέει οτι του συμπεριφέρονται έτσι γιατί τον ζηλεύουν που γνωστικά είναι ανώτερο. Αυτο που πρότεινε είναι αυτό που είπε και η δασκάλα. Κάθε φορά που πάει να δημιουργηθεί επεισόδιο να τα στέλνουν σπίτι και να τους βάζουν τιμωρία την οποία θα τηρούν οι γονείς.
Αυτο που δεν μ'αρεσε στην παιδοψυχολόγο είναι οτι είπε οτι δεν υπάρχει ουσιαστική λύση και οτι όταν πάει στο γυμνάσιο, αν εκεί έρθει ένα παιδί που να μοιάζουν και αρχίσουν να κάνουν παρέα τότε θα ηρεμήσει.
Επίσης είπε να μην κάθετε να τρώει ξύλο και να αντιδρά. Το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο το παιδί να πιάσει ένα παιδί και να χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο. Η μαμά του τον είδε και του πε να μην το ξανακάνει. Λέει, και με το δίκιο της, δεν μ αρέσει να γίνει το παιδί μου το ίδιο τραμπούκος.
Επίσης, του πε να τους πει κ αυτό για τις δικές τους οικογένειες. πχ ο πατέρα σου έκανε αυτό...Απο οτι κατάλαβα δεν πρόκειται για τις καλύτερες οικογένειες.Δεν ξέρω ούτε και αν αυτό είναι λύση. Εσύ τι λές; Τι θα έκανες; Υπάρχει τρόπος να αναγκαστεί ο διευθυντής να πάρει σοβαρά μέτρα; Σίγουρα αυτά τα παιδιά εχουν την παρακίνηση των γονέων τους.. Είναι παιδιά βίαια και εκτός σχολείου και με θράσος. Π.χ. ρώτησε ένα η μαμά του παιδιού γιατί λέει μπάσταρδο το παιδί και αυτό απάντησε ¨αφού είναι, πως θες να το πω; Δεν ξέρω ούτε και αν αυτό είναι λύση. Επίσης, τα ίδια παιδιά έβαλαν κόλλα στην καρέκλα και σχίστηκε το ρούχο της δασκάλας των αγγλικών και είπαν ξέρω οτι δεν είναι σωστό, αλλά δεν ξέρω γιατί, το έκανα. Δεν υπήρχε καμια κύρωση για την πράξη τους. Εσύ τι λές; Τι θα έκανες; Υπάρχει τρόπος να αναγκαστεί ο διευθυντής να πάρει σοβαρά μέτρα;
Στα παιχνίδια που γίνονται για εμψύχωση ομάδων του δίνει πρωταγωνιστικό ρόλο στον οποίο ανταπεξέρχεται πλήρως. Το καλό είναι οτι συνεχίζει να συμμετέχει στο μάθημα και να ενδιαφέρεται. Δεν ξέρω την συμπεριφορά των άλλων παιδιών. Επίσης δεν ξέρω αν λειτουργεί θετικά ή τον κάνει να ξεχωρίζει απο τα άλλα παιδιά. Πρέπει να τον κάνει να ξεχωρίσει ή είναι καλύτερα μην είναι αρχηγός μιας ομάδας και να είναι ενα απλό μέλος;
Πρόκειται για μικρή κοινωνία, επαρχιακή πόλη. Η μητέρα δεν θέλει να έχει παρε δώσε με τους συγχωριανούς γιατί δεν της αρέσει το κουτσομπολιό του χωριού. Καταλαβαίνεις τι εννοώ;
Το πρόβλημα άρχισε πριν 2 χρόνια αλλά η προηγούμενη δασκάλα ήταν η θεία ενος απο τα παιδιά και τα κάλυπτε πλήρως. Σε σημείο που πήγε η μάνα και της είπε οτι καλύπτει τον ανεψιό της και η δασκάλα της όρμησε.
Οι γονείς των 5 παιδιών δεν δέχονται συνεδρίες. Μόνο ο ένας δέχτηκε, σχεδόν και αυτό..
Απο τους 25 γονείς της τάξης πήγαν στην συνάντηση των γονέων μόνο οι 10. Δεν ξέρω αν τους συμβούλεψε και αυτούς για το πως μπορούν να βοηθήσουν την κατάσταση.

Τα άλλα που ρώτησες δεν τα ξέρω αλλά θα τα μάθω και αν μπορείς θα ξαναζητήσω την βοήθεια σου.
Αυτό που είπε η μαμά στο παιδί μετά την τελευταία συνάντηση είναι να μην ανησυχεί και οτι αν ξανασυμβεί θα πάρει δραστικά μέτρα. Αστυνομία. Απ την μια σκέφτομαι τι θα γίνει αν παρέμβει η αστυνομία. Το θέμα είναι να μην ριχτεί και το παιδί στα μάτια των άλλων παιδιών και να μην φοβούνται να είναι φίλοι του.
Υπάρχει ένα κοριτσάκι που έχουν πολύ καλές σχέσεις και θέλει να κάνει παρέα μαζί του αλλά ο μικρός δεν θέλει να είναι συνέχεια με ένα κορίτσι. Θέλει να παίζει με τα αγόρια. Στην ώρα της γυμναστικής πολλές φορές αποφεύγει την συμμετοχή βρίσκοντας διάφορες δικαιολογίες ενω εκτός σχολείου είναι δραστήριος. Δεν έχει αναφέρει ο ίδιος όλα τα περιστατικά στο σπίτι του. Κάποια τα έμαθαν τυχαία.
Το παιδί εγω το έχω δει μόνο μια φορά (εκτός σχολικού χώρου), ήταν ενα κοινωινκό παιδί μπορώ να πω. Ήρθε αυτό και ρώτησε αν ένα άλλο παιδί θέλει να παίξει μπάλα, ζητούσε την μπάλα κατα την διάρκεια του παιχνιδιού με άλλα παιδιά, άκουγε την μαμά του, ήταν ευγενικό. Αν και εκπαιδευτικός δεν κατάλαβα κάτι στην συμπεριφορά του. Κάθε άλλο...μου φάνηκε ανοιχτό .Αλλά στο σχολείο αλλάζει πρόσωπο απ οτι κατάλαβα, γίνεται το παιδί που στο διάλλειμα κάθετε μόνο του σε μια γωνιά γιατί τα άλλα παιδιά δεν το παίζουν. Για αυτό λεω μήπως η αλλαγή σχολείου ήταν μια καλή λύση. Εκεί το παιδί θα αντιδρούσε διαφορετικά. Εσυ τι λες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:43:42 »

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 12:45:29 πμ »
Από όσο θυμάμαι σε κουβέντα που είχαμε με διευθυντή δημοτικού μας είχε πει ότι ουσιαστικά είναι πάρα πολύ δύσκολο λόγω νομοθεσίας να προκαλέσουν σε παιδιά αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος.Από την άλλη θυμάμαι μια άλλη διευθύντρια σε περιστατικό που είχε γίνει με μένα(βρισιές
από μαθητή 12 χρονών που έκανε...χασίς) ήρθε πολύ απλά μέσα στο μάθημα και του είπε ότι θα τον διώξει,πράγμα που τον έκανε να μαζευτεί.Η
δασκάλα του συγκεκριμένου θυμάμαι του γύριζε το ...αυτί για να τον χαλιναγωγήσει και μου είχε πει ότι φοβόντουσαν(και αυτοί) μην τους φέρει τα κανάλια....ζήτα να μιλήσεις με σχολικό σύμβουλο...πώς και έχετε παιδοψυχολόγο στο σχολείο;Δυστυχώς δεν είναι μόνο το περιστατικό της Βέροιας,στο εξωτερικό έχουν καταγραφεί και αυτοκτονιες από τέτοιες καταστάσει και σε μικρές ηλικίες...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 01:23:27 πμ »
Eίναι καποια πραγματα που δεν τα καταλαβαινω:
Τι εννοεις τα στελνουν σπιτι και τους βαζουν τιμωρια ή γονεις? Προφανως εχει δημιουργηθει γι'αυτα ενα συστημα με λογικες συνεπειες δηλ. καποιου ειδους στερηση προνομιων για να τροποποιηθει η συμπεριφορα τους? (δεν ειμαι σιγουρη οτι θα δουλεψει το συστημα αυτο. Αν δεν αποσυρθει το αιτιο δεν προκειται να εκλειψει το προβλημα και απο οτι φαινεται υπαρχει ψυχολογικη επιβαρυνση των παιδιων για να αντιδρουν ετσι. Θα κανουν συνεδριες με τη παιδοψυχολογο για να δεχτουν συμβουλευτικη? π.χ. λες οτι ζηλευουν. Για ποιο λογο ζηλευουν? Αυτο υποδηλωνει χαμηλο αυτοσυναισθημα. Για ποιο λογο εχουν χαμηλο αυτοσυναισθημα. Τι γινεται στο σχολειο? Τι γινεται στην οικογενεια? Μήπως προερχεται απο σχολικη αποτυχια μηπως απο μαθησιακες δυσκολιες μηπως απο ΔΕΠΥ κ.λ.π.?)
Υπαρχει στη νομοθεσια η αλλαγη σχολικου περιβαλλοντος και δεν καταλαβαινω για ποιο λογο το παιδι-θυμα πρεπει να αλλαξει σχολειο? Αυτο δεν εκανε τιποτα. Γιατι να τιμωρηθει με αυτο τον τροπο?
Οταν τα παιδια ξεκινησαν αυτη τη συμπεριφορα τι μετρα παρθηκαν?
Και τι σημαινει οι γονεις δε δεχονται συνεδριες? Τους καλεσε να τους εξηγησει την κατασταση και δεν πηγαν . Και να εθελοτυφλουν αυτο σημαινει παραμεληση ανηλικου και διωκεται ποινικα. Οι γονεις εχουν και νομικη υποχρεωση να φροντιζουν για την υγεια των παιδιων τους και οχι μονο για τη σωματικη αλλα και τη ψυχικη. Να τους καλεσει ο διευθυντης και να τους πει οτι αν δεν συνεργαστουν θα τους καταγγελει για παραμεληση και τοτε να δουμε αν θα ακολουθησουν οδηγιες ή οχι.
Για την αλλαγη σχολικου περιβαλλοντος η νομοθεσια ειναι αυτη
σχολική νομοθεσία

1) Προεδρικό διάταγμα 201/1998

2) Nόμος 2986/2002 (ΦΕΚ 24/13-2-2002)
1) Προεδρικό διάταγμα 201/1998

ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ (ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ)
ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ‘ ΑΡΙΘΜ. 201
Οργάνωση και λειτουργία Δημοτικών Σχολείων.

Άρθρο 13
Θέματα λειτουργίας σχολείων

8. Παιδαγωγικός έλεγχος διαγωγής του μαθητή δημοτικού σχολείου

   1. Κανένας χαρακτηρισμός που αφορά τη διαγωγή των μαθητών δεν καταχωρείται στο βιβλίο Μητρώου και Προόδου και στα άλλα βιβλία και υπηρεσιακά έγγραφα.
   2. Οι μαθητές του σχολείου, ενθαρρύνονται να συμμετέχουν ενεργά στη διαμόρφωση και λήψη αποφάσεων για θέματα που αφορούν τους ίδιους και την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου καθώς και το σχολικό περιβάλλον. Σε επίπεδο σχολικής μονάδας δημιουργούνται οι κατάλληλες συνθήκες για τη συνεργασία των μαθητών με τους εκπαιδευτικούς και τους συμμαθητές τους και παρωθούνται να συμμετέχουν ενεργά στη σχολική ζωή. Προβλήματα συμπεριφοράς αποτελούν αντικείμενο συνεργασίας μεταξύ του διευθυντή και των εκπαιδευτικών με τους γονείς και με τους σχολικούς συμβούλους, για την καλύτερη δυνατή παιδαγωγική αντιμετώπιση του θέματος. Σε κάθε περίπτωση και πριν από οποιαδήποτε απόφαση, λαμβάνεται σοβαρά υπόψη η βασική αρχή του σεβασμού της προσωπικότητας και των δικαιωμάτων του παιδιού.
   3. Οι σωματικές ποινές δεν επιτρέπονται.
   4. Η αλλαγή περιβάλλοντος του μαθητή είναι μέτρο παιδαγωγικού ελέγχου και μπορεί να γίνει με απόφαση του συλλόγου διδασκόντων, όταν πρόκειται για αλλαγή τμήματος ή με τη συναίνεση του γονέα. όταν πρόκειται για αλλαγή σχολείου.




Τελος θα ηθελα να πω οτι σε καμια περιπτωση δε φταινε τα παιδια . Αλλου ειναι οι ριζες του κακου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2009, 02:49:54 μμ από kellykou »

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 09:41:40 πμ »
Ως πρωτάρα ωρομίσθια  σε δημοτικό, ζω πλέον κ απο πρώτο χέρι τη συμπεριφορά των μικρών παιδιών κ το πόσο δυσκολη κανουν τη ζωή τους δασκάλου ( ειμαι δασκάλα ξένης γλώσσας...ακόμα χειρότερα)!!

Πώς αντιμετωπίζετε παιδιά, κυρίως αγόρια που φωνάζουν/μιλάνε εντονα μεταξύ τους, σηκώνονται κ γενικά δεν σας αφηνουν να κανετε τη δουλειά σας?

Προσωπικά δε μπορώ συνεχεια να απειλώ για βαθμούς κ να ειμαι συνέχεια με ένα "μαστίγιο" για να τα ελέγχω...

Ποιες τακτικές ακολουθείτε? Εχουν αποτέλεσμα?

εχω και γω το ιδιο προβλημα
πρωτη χρονια εχω παιδια γ' δημοτικου αγγλικα. οι προτασεις σας ειναι πολυ χρησιμες
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 10:49:54 πμ »
Δεν είμαι εγώ η δασκάλα του παιδιού. Απλά τυχαίνει να γνωρίζω το περιστατικό. Δεν έχω καμία επαφή με το σχολείο. Μακάρι να είχα, τότε θα ανάγκαζα τον διευθυντή να ασχοληθεί με το θέμα και οχι να σηκώνει τα χέρια ψηλά. Νηπιαγωγός είμαι και απο τότε που το έμαθα δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια. Γενικά με τις κοινωνικές δεξιότητες και τα παιδιά με προβλήματα έχω ένα κόλλημα. Θέλω να λύσω τέτοιου είδους προβλήματα γιατί είναι οτι χειρότερο να μεγαλώνει ένα παιδί σε τέτοια κατάσταση και πιστεύω οτι λύνονται. Δύσκολο αλλά οχι ακατόρθωτο. Φαντάσου να πήγαινες κάθε μέρα στην δουλεία σου και οι συνάδερφοι να σου γυρνούσαν την πλάτη; Πόσο μάλλον να σε δέρνουν. Ξέρω οτι είναι επαρχιακή πόλη. Τουλάχιστον είναι τυχεροί που έχουν παιδοψυχολόγο.
Είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά όλων. Δεν θέλω να φανταστώ καν επεισόδια σαν του Αλεξ, ούτε τα χειρότερα. Το καλό είναι οτι το παιδί συμμετέχει στην τάξη κανονικά και δεν φοβάται εκει μέσα. Απλά δεν είναι τόσο φιλικό το περιβάλλον. Π.χ. μπαίνει στην τάξη και αφήνει την τσάντα του και το άλλο το παιδί του πετάει την τσάντα και του λέει "να φύγεις μπάσταρδο δεν σε θέλουμε στο σχολείο". Η δασκάλα δεν ξέρει πως να αντιμετωπίσει την κατάσταση. Απ την μία θέλει και απο την άλλη αισθάνεται ανήμπορη. Η μητέρα το παλεύει με κάθε τρόπο, σωστό και μη. Πήρε μέχρι και τηλέφωνο στους γονείς των παιδιών οι οποίοι αδιαφόρησαν..
Τα επεισόδια άρχισαν σιγά σιγά απο την τρίτη δημοτικού αλλά τα προηγούμενα χρόνια η δασκάλα ήταν η θεία του ενος παιδιού και τα κάλυπτε πλήρως, όπως και ο διευθυντής. Πέρυσι έγιναν χειρότερα, και φέτος ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Η μητέρα το παλεύει απο πέρυσι έντονα.

Λέγοντας για τιμωρία εννοούν να λένε η δασκάλα και η παιδοψυχολόγος να λένε στα παιδιά οτι δεν θα βγουν βόλτα το απόγευμα και οι γονείς να το τηρούν όχι να αδιαφορούν.
Λέγοντας οτι το ζηλεύουν εννοώ γιατί είναι πιο ώριμο και γνωστικά πιο ανεπτυγμένο απο τα άλλα παιδιά της τάξης τους. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο. Αν ισχύει είναι καλό που το παιδί σε παιχνίδια γνώσεων έχει πρωταγωνιστικό ρόλο; Μήπως αν ήταν απλό μέλος θα ηρεμούσαν τα πράγματα;
Το παιδί μεγαλώνει με πατριό που του συμπεριφέρεται πολύ καλα. Λες οτι θα μπορούσε αυτός να βοηθήσει με κάποιο τρόπο; Να πήγαινε να τον πάρει απο το σχολείο π.χ. και να ναι στην συνάντηση γονέων.
Ναι τους κάλεσαν η δασκάλα και η παιδοψυχολόγος τους γονείς να τους μιλήσουν και δεν πήγαν στην συνάντηση. Ο ένας πήγε και δέχτηκε να συνεργαστεί με το ζόρι. Οι άλλοι 2 άφαντοι.
Τα παιδιά παρακολουθούνται απο την παιδοψυχολόγο του σχολείου αλλά δεν ξέρω αν γίνεται με την θέλησή τους. Πάντως δεν υπάρχει αποτέλεσμα.
Οι οικογένειες των παιδιών δεν είναι απο τις πιο "καλές" οικογένειες του χωριού. Διαλυμένες οικογένειες που δεν χωρίζουν,δεν ξέρω για ποιους λόγους.
Σίγουρα τα παιδιά έχουν και αυτά πρόβλημα,δεν ξέρω αν τα χτυπάνε οι γονείς τους, αλλά το θέμα να μην ξεσπάνε σε άλλους και μάλιστα με αυτόν τον τρόπο. Μιλάμε για χτυπήματα με φτιάρι στο κεφάλι και κλωτσιές στα πλευρά μέχρι λιποθημίας. Μόνο τότε το ένα παιδί φιλοτιμήθηκε και προσπάθησε να το βοηθήσει. Του έλεγε σε παρακαλώ μίλα μου και τέτοια.Το παιδί τις προάλλες ένιωσε οτι θα τον χτυπήσουν και πήγε και κρύφτηκε στο γραφείο του διευθυντή. Δεν πρέπει απαραίτητα να παρεμβει η αστυνομία;
Πρότεινα το παιδί να αλλάξει σχολείο γιατί απο οτι ξέρω πρόκειται για κοινωνικό παιδί, θα μπορέσει να ενσωματωθεί στην ομάδα εκεί και δεν θα το ενοχλεί κανένας. Αν αλλάξουν τα 5 παιδιά λογικά θα ενταχθεί κανονικά στην τάξη το παιδί κάποια στιγμή. Μου κάνει εντύπωση που αν και σε τέτοια θέση το παιδί δεν θέλει να κάνει πολύ παρέα με ένα κοριτσάκι το οποίο θέλει να κάνει παρέα μαζί του και οτι υπάρχει παιδί που στις γιορτές ξημεροβραδιάζεται σπίτι του παιδιού και στο σχολείο δεν θέλει να έχει πολλά παρε-δώσε.
Πιστεύεις οτι αν όλα τα παιδιά καθορίσουν την τιμωρία τους , τα 5 παιδιά θα συμμορφωθούν;
Χρειάζεται και η συνεργασία της δασκάλας της Στ. Εκεί δεν ξέρω τι γίνεται.
Πως μπορεί να εκλείψει το πρόβλημα, σ αυτήν την περίπτωση; Αφού ξεκινάει απο το σπίτι και δεν θέλουν να συνεργαστούν. Η μόνη λύση είναι αυτό που είπες να εκφοβίσει ο διευθυντής τους γονείς για παραμέληση.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 12:10:48 μμ »
Το παιδί μεγαλώνει με πατριό που του συμπεριφέρεται πολύ καλα. Λες οτι θα μπορούσε αυτός να βοηθήσει με κάποιο τρόπο; Να πήγαινε να τον πάρει απο το σχολείο π.χ. και να ναι στην συνάντηση γονέων.

αν κρινω απο το οτι τα 5 παιδια χρησιμοποιουν τη δυναμη τους για να χαρακτηρισουν καποιο παιδι μπασταρδο. ισωε το να εμφανιζεται ο πατριος σαν μια δυνατη φιγουρα να τα κανει να μαζευτουν λιγο. δεν εννοω να ειναι απειλητικος αλλα βλεποντας τον διπλα στο παιδι θα δουν οτι εχει ενα δικο του ανθρωπο που και τον αγαπαει κ μπορει να τον υπερασπιστει αν χρειαστει. πιστευω οτι ετσι θα μειωνεται  η κακη συμπεριφορα των αλλων, σε συνδιασμο βεβαια με τον διαυθυντη και τις αλλες οικογενειες

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 12:13:34 μμ »
fragy ελπίζω να βρεθεί κάποια λύση....καλά κάνεις και ασχολείσαι πάντως αν και τελικά άλλοι έπρεπε να το πάρουν πιο ζεστά.catwoman όσο είναι αρχή,γιατί παίζει μεγάλο ρόλο αθτό,μίλησε με τον διευθυντή και τον δάσκαλο τηα τάξης να αντιμετωπίσετε την κατάσταση.Αν πέσεις σε καλές περιπτώσεις θα σε βοηθήσουν,αν όχι θα χρειαστεί να αναλάβεις εσύ κάποια μέτρα,όπως αυτά που είχα πει πιο πάνω.Στέιλε σημειώματα στους γονείς,γραφε πάνω στα βιβλία και στα τετράδια τους(αυτό κάνουν οι δάσκαλοι),μην τα αφήνεις να σηκώνονται την ώρα τοθ μαθήματος αν είναι άτακτα γιατί θα βάζουν τρικλοποδιές το ένα στο άλλο.Θα σηκώνονται μόνο αν σε ρωτάνε,να τους το ξεκαθαρίσεις.Κάνε και κάποια παιχνιδάκια,πολύ απλά να συμμετέχουν όλα,άλλαξε τους θέσεις.αν είναι κάποιο ιδιαιτέρως άτακτο βάλτο να κάθεται στην έδρα.Να τους μιλάς συνεχώς,να προσπαθείς να απευθύνεσαι σε όλα,μην τους αφήνεις χρόνο να χαλαρώσουν...

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 01:09:42 μμ »
Καλά χτυπούσαν το παιδί και οι δάσκαλοι δεν έκαναν τίποτα? Αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος για τους νταήδες ρε παιδιά, όχι για το παιδάκι! Τι να πω, ντροπή μας, αν επιτρέπουμε τέτοια φαινόμενα παραβατικότητας στα σχολειά μας! Ελπίζω όλα να πάνε καλά!!!
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 02:54:38 μμ »
Eπισης παρα πολυ ενδιαφεροντα θεματα για τη διαχειριση προβληματων σχολικης ταξης εχει το διτομο υλικο απο τα την επιμορφωση εκπαιδευτικων
του ΕΠΑΕΑΚ
Θα το βρειτε εδω

http://www.pi-schools.gr/programs/sxoltaxi/tomos_A.pdf
http://www.pi-schools.gr/programs/sxoltaxi/tomos_B.pdf



 

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 04:20:47 μμ »
Αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος για τους υπεύθυνους που κάνουν την πάπια Πεκίνου (κοινώς την πάπια και τον Κινέζο ταυτόχρονα). Να μιλήσουν στο σχολικό σύμβουλο. Να καταγγείλουν τον εκφοβισμό εγγράφως στο διευθυντή, να φτάσουν μέχρι την περιφέρεια και το υπουργείο αν χρειαστεί. (Ψυχολόγος πώς βρέθηκε στο σχολείο κι εμείς θέλουμε)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 05:40:49 μμ »
Είναι τόσο τραγικά αυτά που διαβάζω.
Πρέπει να σπάσει η κλίκα των 5 παιδιών,και να αντιμετωπιστούν στενά και τα 5 παιδιά από τον ψυχολόγο,δάσκαλο διευθυντή.Επίσης στενό μαρκάρισμα στους γονείς μέχρι να αντιληφθούν το μέγεθος του προβλήματος.Ευαισθητοποίηση και των υπόλοιπων παιδιών του τμήματος.Δραστηριότητες που προάγουν την συνεργασία κτλ κτλ.Πολλά θα μπορούσε να πει κανείς.
Αλλά επειδή όλα αυτά είναι ιδανικά και βλέπω οτι δεν υπάρχει διάθεση από τους γονείς τους διευθυντάδες την τοπική κοινωνία κτλ,
καλύτερα η μητέρα να αλλάξει σχολείο το παιδί της,αν και πάλι μπορεί να έχει προβλήματα εκτός σχολείου.Αν πχ τα τρακάρει στο δρόμο αυτά τα 5 δεν θα το πειράξουν;Και δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνει σε 2,3,4 χρόνια που θα μπουν για τα καλά στην εφηβεία....
Εγώ σαν μάνα αν είχα τη δυνατότητα θα άλλαζα και πόλη.Όταν βλέπεις οτι κανείς δεν σε βοηθάει στην ουσία,επιλέγεις να κάνεις το καλύτερο για το παιδί σου.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΓΗ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.