*

Αποστολέας Θέμα: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση  (Αναγνώστηκε 20173 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elpida82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 11:52:29 μμ »
Ως πρωτάρα ωρομίσθια  σε δημοτικό, ζω πλέον κ απο πρώτο χέρι τη συμπεριφορά των μικρών παιδιών κ το πόσο δυσκολη κανουν τη ζωή τους δασκάλου ( ειμαι δασκάλα ξένης γλώσσας...ακόμα χειρότερα)!!

Πώς αντιμετωπίζετε παιδιά, κυρίως αγόρια που φωνάζουν/μιλάνε εντονα μεταξύ τους, σηκώνονται κ γενικά δεν σας αφηνουν να κανετε τη δουλειά σας?

Προσωπικά δε μπορώ συνεχεια να απειλώ για βαθμούς κ να ειμαι συνέχεια με ένα "μαστίγιο" για να τα ελέγχω...

Ποιες τακτικές ακολουθείτε? Εχουν αποτέλεσμα?
ΠΕ 07

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:23:40 »

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 10:02:58 μμ »
Εγώ έχω χωρίσει τα παιδιά σε 3 ομάδες κ τα επιβραβεύω με πόντους αν είναι ήσυχα, αν πουν κάτι σωστά, αν κάνουν γρήγορα τις εργασίες κλπ κλπ. Κάθε Παρασκευή όποια ομάδα έχει τους περισσότερους πόντους παίρνει μικροδωράκια. Όση φασαρία κι αν κάνουν μόλις χτυπήσω την κιμωλία στον πίνακα ότι δήθεν θα πάω να σβήσω πόντους δεν ακούς ούτε κιχ. Άσε που αν κάποια ομάδα χάσει πόντους εξαιτίας κάποιου όλοι τον στραβοκοιτάνε! Εϊναι αρκετά αποτελεσματικό. Ανάλογα με την τάξη, μικρότερη ή μεγαλύτερη, τους τάζεις και τα κατάλληλα δώρα. Όσοι κάνουν φασαρία καλό είναι να κάθονται μόνοι τους. Επίσης μην στείλεις ποτέ παιδί στον διευθυντή! Αν το πας μέχρι την πόρτα όμως θα είναι Παναγία μετά! Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 11:17:16 μμ »
Εμείς έχουμε θέσει κάποιους κανόνες κοινά αποδεκτούς, τους οποίους μάλιστα τα παιδιά έχουν υπογράψει! Εφαρμόζω αρνητικό point system (όποιος κάνει φασαρία παίρνει γραμμή και στις 5 γραμμές τηλεφωνώ στον γονέα και τον ενημερώνω). Δεν απειλώ ότι θα τα στείλω στο διευθυντή διότι κατά τη γνώμη μου, έτσι τους δίνω την εντύπωση ότι δεν μπορώ να διαχειριστώ μόνη μου τα προβλήματα στην τάξη. Επιβραβεύω πολύ την προσπάθεια, ιδίως των ανήσυχων μαθητών, γιατί συνήθως αυτοί που κανουν φασαρία είναι και αδύναμοι μαθητές. Προσπαθώ πάντα να κάνω δυναμικό έναυσμα ενδιαφέροντος και το μάθημα να μην έχει κενά-πάντα κατι να έχουν να κανουν που να απαιτεί προσοχή, ώστε να μη μιλάνε. Τα θρανία τα έχω σε Π αλλά απομακρυσμένα το ένα από το άλλο, λόγω γρίπης, και κάνω συνεχώς κύκλους για να δω αν με προσέχουν και να ελέγχω τα τετράδια τους. Γενικά πάντως με τις ειδικότητες είναι συχνό το φαινόμενο που περιγράφεις, ειδικά στην έκτη που τα παιδιά είναι στην προεφηβεία. Πάντως ότι κι αν κάνεις, μην δείξεις ότι εκνευρίζεσαι και στεναχωριέσαι. Καλά κουράγια!!!
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Elpida82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 11:43:12 μμ »
Δεν ειμαι ούτε δείχνω τσαντισμένη, και σιγουρα και εγω δεν θελω να καταφευγω στον διευθυντή με το παραμικρό. αυτό με τους πόντους και την αρνητιή βαθμολογία μου αρεσε!!

ΠΕ 07

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:23:40 »

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 12:43:06 πμ »
Συμφωνώ με την συνάδελφο.Όντως στις ειδικότητες βγάζουν τον χειρότερο τους εαυτό,ειδικά η έκτη.Όλα παίζουν...και αυστηρή θα είσαι,θα φωνάξεις,θα πας στον διευθυντή,τηλέφωνα στους γονείς,υπογραφές στα τετράδια(αυτό περιέργως πιάνει),παιχνίδια κτλ.Δεν υπάρχει συνταγή.Σε κάποιες περιπτώσεις πιάνει το ένα,σε κάποιες το άλλο και σε κάποιες τίποτα.Δυστυχώς μόνο με το καλό δεν γίνεται τίποτα και τα παιχνίδια πολλές θέλουν πολλή προσοχή,ειναι εύκολο να χάσεις τον έλεγχο..που να δεις τι γινόταν πρόπερσυ που δεν βάζαμε βαθμούς οι ξενόγλωσσοι...αν ρωτήσεις παλιούς δασκάλους θα σου πουν όλοι το ίδιο..πρέπει από την αρχή να είσαι αυστηρός...και μην πέσεις στην παγίδα να τα καλοπιάσεις με τους βαθμούς...θα σε τρελάνουν στα υπόλοιπα 2 τρίμηνα,όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύει η κατάσταση...

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 01:33:18 πμ »
Θεωρητικά, παιδαγωγικά(αν το δούμε συμπεριφοριστικά) στέκει οι "πόντοι" στο point system να χρησιμοποιείται σαν επόμενο μιας επιθυμητής συμπεριφοράς  και η αρνητική συμπεριφορά να αγνοείται...όπως καταλαβαίνω οτι εννοεί η titi6984 τώρα πρακτικά δεν ξέρω αν έχει αποτέλεσμα :P
Πάντως το συμβόλαιο της τάξης "πιάνει"! Έχω δει παιδιά νηπιαγωγείου (5 ετων) να το εφαρμόζουν επειδή το υπέγραψαν! Και οταν παραβίαζαν κάποιον κανόνα επέβαλαν τα ίδια "ποινή"

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 07:01:50 πμ »
και πιανει vasilikip  γιατι ακριβως εχουν βαλει τα ιδια την ποινη οπως και με τους κανονες οταν τους βαζουν τα ιδια τους τηρουν οποτε απο την αρχη πρεπει να ξεκαθαρισετε πρεπει και μη μαζι τους μολις καποιος τους παραβιαζει τα ιδια κανουν παρατηρηση !!! ;)
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 06:49:27 μμ »
Καλημέρα, έχω να αναφέρω ένα πολύ σοβαρό θέμα και θα θελα την βοήθεια σας. Μια γνωστή μου δασκάλα, έχει στην τάξη της ένα παιδάκι που αντιμετωπίζεται αρνητικά απο μια ομάδα παιδιών. Τα 2 στην ίδια τάξη  Ε' και τα 3 απο την Στ'. Το πρόβλημα είναι οτι φωνάζουν το παιδάκι μπάσταρδο (συγνώμη για την λέξη) και τον έχουν δείρει ακόμα και σε σημείο να λυποθυμήσει απο τις κλωτσιές μπροστά στα μάτια άλλων δασκάλων που δεν έκανα τπτ. Ο γονιός του παιδιού είναι πολύ συνεργάσιμος και προσπαθεί να κάνει οτι μπορεί αλλά δεν ξέρει τι ακριβώς πρέπει να κανει. Ο διευθυντής λέει οτι δεν μπορεί να διαχειριστεί την κατάσταση, οι γονείς των άλλων παιδιών είτε δεν πατάνε καν στις συναντήσεις είτε λένε παιδιά είναι τι να κάνουμε είτε οτι δεν μπορούν να αναγκάσουν το παιδί τους να κάνει παρέα με κάποιον χωρίς να το θέλει. Η δασκάλα είπε οτι μόνο με την συνεργασία των γονέων μπορεί να καλυτερεύσει την κατάσταση. Πρότεινε κάθε φορά που πάει να γίνει κάτι, να στέλνει τα παιδιά στα σπίτια τους και μαζί με τους γονείς να συνεννοούνται για μια τιμωρία. Η κατάσταση είναι τραγική πραγματικά. Η παιδοψυχολόγος του σχολείου υποστηρίζει οτι τα παιδιά τον ζηλεύουν επειδή δεν μπορούν να σκεφτούν όσα σκέφτεται το συγκεκριμένο παιδάκι. Ειίπε στην μαμά οτι το έχει αφήσει γυμνό απέναντι στην σκληρότητα της κοινωνίας. Η μαμά είναι σε απογνωση. Μέχρι και την αστυνομία φώναξε, και καλά έκανε κατα την γνώμη μου. Η δασκάλα δεν ξέρει τι να κάνει. Είναι και μικρή και δεν είχε ποτέ παρόμοιο περιστατικό. Το παιδί είναι φοβισμένο. Η δική μου γνώμη ήταν αλλάξει το παιδί σχολείο για να γλιτώσει γιατί κατα τα άλλα είναι φυσιολογικό κοινωνικό παιδί και οχι φοβισμένο εκτός σχολείου. Υπάρχουν παιδιά που εκτός σχολείου τον κάνουν κολλητή παρέα και μέσα στο σχολείο φοβούνται. Προκειται για επαρχιακή πόλη και κοινωνική κατακραυγή για μια μάνα που μεγαλώνει μόνη το παιδί της. Αν και νηπιαγωγός απευθύνομαι σε σας γιατί κάτι παραπάνω θα ξέρετε κάποιο. Καμια ίδεα για το τι πρέπει να κάνει η εκπαιδευτικός και ο γονέας;;  Πιστεύω οτι το θέμα είναι πολύ σοβαρό και η κατάσταση έχει ξεφύγει. Ακόμα και αν σταματήσει η σωματική βία, το παιδί δεν θα ενσωματωθεί κανονικά στην ομάδα, αν ομως αλλάξει σχολείο εκεί θα είναι ενα καινούργιο περιβάλλον που θα μπορεί να το κερδίσει.

professor

  • Επισκέπτης
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 07:14:34 μμ »
Καλημέρα, έχω να αναφέρω ένα πολύ σοβαρό θέμα και θα θελα την βοήθεια σας. Μια γνωστή μου δασκάλα, έχει στην τάξη της ένα παιδάκι που αντιμετωπίζεται αρνητικά απο μια ομάδα παιδιών. Τα 2 στην ίδια τάξη  Ε' και τα 3 απο την Στ'. Το πρόβλημα είναι οτι φωνάζουν το παιδάκι μπάσταρδο (συγνώμη για την λέξη) και τον έχουν δείρει ακόμα και σε σημείο να λυποθυμήσει απο τις κλωτσιές μπροστά στα μάτια άλλων δασκάλων που δεν έκανα τπτ. 

Μπασταρδι για μενα ειναι το παιδι που χτυπαει αυτο που λενε μπασταρδο και ο γονιος που το ανεχεται εχει εναν μουλο ασχετα τι λεει το ληξιαρχειο!

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 08:09:06 μμ »

Μας αποστόμωσες προφέσορα...  :-\

Ωραίοι χαρακτηρισμοί...Τέτοιους χρησιμοποιείς για τους μαθητές σου;; Ευγε..
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

professor

  • Επισκέπτης
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 08:44:42 μμ »

Μας αποστόμωσες προφέσορα...  :-\

Ωραίοι χαρακτηρισμοί...Τέτοιους χρησιμοποιείς για τους μαθητές σου;; Ευγε..


ευχαριστω αν και ειρωνευεσαι θαρρω..αν σπαζουν ενα αθωο παιδακι στο ξυλο και οι αλλοι δασκαλοι κλπ  δεν μιλουν ε τοτε αυτο το ειναι το τελευταιο μου ποστ στο φορουμ τουτο και αυτο ειναι υποσχεση!!
δεν θα ανταπαντησω δλδ!

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 08:53:50 μμ »
Δύσκολα να βρεις διευθυντή που να μπορεί να κάνει κάτι,η αλήθεια είναι ότι φοβούνται όλοι μην τους φέρουν τα κανάλια(τα έχουμε ακούσει αυτά) και ότι η νομοθεσία τους δένει τα χέρια.Δυστυχώς στο δημοτικό λίγα μπορούν να γίνουν σε τέτοιες περιπτώσεις,εμείς είχαμε μαθητή που είχε ρίξει μάρμαρο και μουκάλι γεμάτο από τον 2ο όροφο και παρατρίχα να βρει στο κεφάλι μικρούς μαθητές στο προαύλιο.......Δέν έγινε τίποτα,οι γονείς αδιάφοροι(ο πατέρας ξυλοφόρτωνε μάλιστα το παιδί από ό,τι μάθαμε).Ίσως καλύτερα να αλλάξει περιβάλλον το παιδί,τι να πω..μου έχουν τύχει και μένα περίεργα και νιώθεις όντως ανήμπορος και μπορεί να βρεις και τον μπελά σου...Ειχα μαθητές λυκείου που κοροιδεύαν τον συμμαθητή τους,έβριζαν τον πατέρα του μέσα στο φροντιστήριο.Το είπα στον πατέρα του ενός και τα έβαλε με εμένα και την αφεντικίνα μου,ο άλλος γονιός είπε
ότι δεν μπορεί να μαζέψει το γιο του....χάλια κατάσταση,ειδικά για το παιδί...Ίσως να μιλήσετε σε σχολικό σύμβουλο....

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 09:58:03 μμ »
Και γω αυτό πρότεινα (να φύγει το παιδί να ησυχάσει), αλλά ο διευθυντής είναι πραγματικά για τα κανάλια. Δεν είναι δυνατόν 5 μουλικα να κάνουν κουμάντο στο σχολείο του. Και η συμπεριφορά της δασκάλας και της παιδοψυχολόγου μου φάνηκε οτι θέλουν να φορτώσουν το πρόβλημα στους γονείς. Να στέλνουν τα παιδιά σπιτι και να λένε οι ίδιες τι τιμωρία θα έχει το παιδί..Ο διευθυντής γιατί δεν μπορεί να κάνει κάτι; Αν θα τρίξει η θέση του με καμιά μύνηση μήπως θα μπορέσει;; Παιδιά παιδιά και ελευθερία και εμπιστοσύνη αλλά μέχρι ένα σημείο. Η ελευθερία κάποιου τελείωνει που αρχίζει η ελευθερία του άλλου και αν δεν το καταλαβαίνουν με το καλό θα πρέπει να το καταλάβουν με το άγριο. Δεν ξέρω αν είμαι καλή εκπαιδευτικός μ 'αυτά που λέω αλλά βλέπω οτι όσα παιδιά έχουν μεγαλώσει όπως αυτά τα 5 δεν έχουν καλή εξέλιξη στη ζωή τους και η ανοχή και η επιείκεια δεν είναι λύσεις. Το σωστότερο θα ήταν η αλλαγή περιβάλλοντος των 5 παιδιών, κατα την γνώμη μου...

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά παιδιών δημοτικού και αντιμετώπιση
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 10:25:16 μμ »

Απορώ πραγματικά με την αναισθησία και την ευθυνοφοβία ανθρώπων που θέλουν να λένε πως είναι επαιδευτικοί και τους εμπιστευόμαστε τα παιδιά μας..

Ο διευθυντής και οι "συνάδελφοι" που δεν κάναν τίποτα βλέποντας να ξυλοφορτώνουν 5 νταήδες ένα παιδάκι έπρεπε την άλλη μέρα να πάνε σπίτι τους.. Η θέση του διευθυντή δεν είναι μόνο για τα παραπάνω λεφτά και τη μόστρα..Σημαίνει και παραπάνω ευθύνες και διοικητικές ικανότητες...

Και στα καθήκοντα των εκπαιδευτικών είναι και οι εφημερίες στην αυλή (και όχι να πίνουμε φραπέδες στα γραφεία)..Αλλά αφού είμαστε σε κράτος μπ...ο που δε δουλευει τίποτα σωστα και κανείς ποτέ δεν τιμωρείται..

Μην ξεχνάτε πως από τέτοιες παραβατικές συμπεριφορές και με την ανοχή της τοπικής κοινωνίας είχαμε φτάσει στο έγκλημα του μικρού Άλεξ (Βέροια).. Αλλά όταν γίνει κάτι τέτοιο πάλι, ως συνήθως τότε και μόνο τότε, για κανα μήνα δυο θα είμαστε όλοι (παιδοψυχολόγοι, εκπαιδευτικοί, διευθυντές, γονείς) σε επιφυλακή, και μετά θα γυρίσουμε στο καθεστώς της αδιαφορίας...

Η μόνη μας ελπίδα είναι πως δεν είναι όλοι οι εκπαιδευτικοί και οι διευθυντές (και οι γονείς βέβαια) ίδιοι...
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 570

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.