*

Ψηφοφορία

Ποιες θα είναι οι πρώτες σας προτιμήσεις;

Α Αθήνας
13 (10.4%)
Β Αθήνας
11 (8.8%)
Γ Αθήνας
8 (6.4%)
Δ Αθήνας
8 (6.4%)
Α Αν. Αττικής
5 (4%)
Β Αν. Αττικής
2 (1.6%)
Α Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Β Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Α Πειραιά
7 (5.6%)
Β Πειραιά
3 (2.4%)
Γ Πειραιά
0 (0%)
Αιτωλοακαρνανία
2 (1.6%)
Αργολίδα
1 (0.8%)
Α Αρκαδία
2 (1.6%)
Β Αρκαδία
0 (0%)
Άρτα
0 (0%)
Αχαία
3 (2.4%)
Βοιωτία
1 (0.8%)
Γρεβενά
1 (0.8%)
Δράμα
2 (1.6%)
Δωδεκάνησα
0 (0%)
Έβρος
0 (0%)
Εύβοια
2 (1.6%)
Ευρυτανία
0 (0%)
Ζάκυνθος
0 (0%)
Ηλεία
0 (0%)
Ημαθία
2 (1.6%)
Ηράκλειο
0 (0%)
Α Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Β Θεσ/νίκη
4 (3.2%)
Γ Θεσ/νίκη
6 (4.8%)
Δ Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Ε Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Θεσπρωτία
1 (0.8%)
Α Ιωάννινα
0 (0%)
Β Ιωάννινα
0 (0%)
Γ Ιωάννινα
0 (0%)
Δ Ιωάννινα
0 (0%)
Α Καβάλα
3 (2.4%)
Β Καβάλα
2 (1.6%)
Καρδίτσα
2 (1.6%)
Καστοριά
0 (0%)
Κέρκυρα
2 (1.6%)
Α Κεφ/νιά
0 (0%)
Β Κεφ/νιά
0 (0%)
Κιλκίς
1 (0.8%)
Κοζάνη
0 (0%)
Κόρινθος
1 (0.8%)
Κυκλάδες
0 (0%)
Λακωνία
1 (0.8%)
Α Λάρισα
1 (0.8%)
Β Λάρισα
0 (0%)
Γ Λάρισα
0 (0%)
Δ Λάρισα
0 (0%)
Λασίθι
0 (0%)
Α Λέσβου
0 (0%)
Β Λέσβου
0 (0%)
Λευκάδα
0 (0%)
Α Μαγνησία
0 (0%)
Β Μαγνησία
0 (0%)
Γ Μαγνησία
0 (0%)
Δ Μαγνησία
0 (0%)
Μεσσηνία
0 (0%)
Ξάνθη
3 (2.4%)
Πέλλα
2 (1.6%)
Πιερία
1 (0.8%)
Πρέβεζα
1 (0.8%)
Ρέθυμνο
0 (0%)
Ροδόπη
1 (0.8%)
Α Σάμου
0 (0%)
Β Σάμου
2 (1.6%)
Σέρρες
2 (1.6%)
Τρίκαλα
1 (0.8%)
Φθιώτιδα
2 (1.6%)
Φλώρινα
0 (0%)
Φωκίδα
1 (0.8%)
Χαλκιδική
1 (0.8%)
Χανιά
0 (0%)
Α Χίου
1 (0.8%)
Β Χίου
0 (0%)
Μειονοτικά Ροδόπης
0 (0%)
Μειονοτικά Ξάνθης
1 (0.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 51

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2011  (Αναγνώστηκε 414425 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1162 στις: Μάιος 06, 2011, 06:54:18 μμ »
ΥΠΟΠΤΟ
Το site του Υπουργείου σήμερα δεν έχει βγάλει ούτε μια ανακοίνωση!!! Μήπως ο χειριστής του διαδικτύου περιμένει να τα βάλει όλα μαζί; Μέχρι τις 9 όλα είναι πιθανά!!! 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:10:06 »

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1163 στις: Μάιος 06, 2011, 07:05:25 μμ »
ΥΠΟΠΤΟ
Το site του Υπουργείου σήμερα δεν έχει βγάλει ούτε μια ανακοίνωση!!! Μήπως ο χειριστής του διαδικτύου περιμένει να τα βάλει όλα μαζί; Μέχρι τις 9 όλα είναι πιθανά!!! 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

http://www.minedu.gov.gr/%20index.php?option=com_content&view=article&id=1460&Itemid=813&lang=el

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3407
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1164 στις: Μάιος 06, 2011, 07:05:37 μμ »
H ατμόσφαιρα που επικρατεί μεταξύ μας είναι σαν να περιμένουμε την γριά να ξεψυχήσει!!! (η γριά είναι η μετάθεση!!!) Καθόμαστε και την ξενυχτάμε, που έλεγαν και στα χωριά.

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1165 στις: Μάιος 06, 2011, 07:08:20 μμ »
ΥΠΟΠΤΟ
Το site του Υπουργείου σήμερα δεν έχει βγάλει ούτε μια ανακοίνωση!!! Μήπως ο χειριστής του διαδικτύου περιμένει να τα βάλει όλα μαζί; Μέχρι τις 9 όλα είναι πιθανά!!! 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

http://www.minedu.gov.gr/%20index.php?option=com_content&view=article&id=1460&Itemid=813&lang=el
:'( :'(Μου το χάλασες...
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:10:06 »

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1166 στις: Μάιος 06, 2011, 07:09:20 μμ »
H ατμόσφαιρα που επικρατεί μεταξύ μας είναι σαν να περιμένουμε την γριά να ξεψυχήσει!!! (η γριά είναι η μετάθεση!!!) Καθόμαστε και την ξενυχτάμε, που έλεγαν και στα χωριά.

Σας αφιερώνω το τραγουδάκι ΜΕΤΑΘΕΣΗ της Μοσχολιού για να χαλαρώσετε λιγάκι  :)

http://www.youtube.com/watch?v=I7Hj71noIbQ

Αποσυνδεδεμένος rukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1167 στις: Μάιος 06, 2011, 07:12:20 μμ »
Τέλειο!
Όσο για τη γριά, πού θα πάει θα ξεψυχήσει..

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1168 στις: Μάιος 06, 2011, 07:17:32 μμ »
H ατμόσφαιρα που επικρατεί μεταξύ μας είναι σαν να περιμένουμε την γριά να ξεψυχήσει!!! (η γριά είναι η μετάθεση!!!) Καθόμαστε και την ξενυχτάμε, που έλεγαν και στα χωριά.

Σας αφιερώνω το τραγουδάκι ΜΕΤΑΘΕΣΗ της Μοσχολιού για να χαλαρώσετε λιγάκι  :)

http://www.youtube.com/watch?v=I7Hj71noIbQ
Τι να σου πω!!! Μας έφτιαξες τη διάθεση σε όσους είμαστε σε ξερονήσια!"Είχανε μάθει στη σιώπη, τους πειράζει η υγρασία έχουν γίνει νευρικοί δεν μπορούν να ακούν τη θάλασσα"
Παίρνεις ή δεν παίρνεις τη μυλόπετρα; ΕΛΕΟΣ
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1169 στις: Μάιος 06, 2011, 07:20:26 μμ »
από Τρίτη ...

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1170 στις: Μάιος 06, 2011, 07:22:49 μμ »
Αφήστε, γιατί όσο κρατάει το "μοιρολόι", έχω καταναλώσει ένα κουτί μηλοπιτάκια  ( :-X) και μισή ντουζίνα καφέδες!!!! Ούτως ή άλλως, από βδομάδα έρχεται για μια ακόμη (7η?) φορά η υποχρετική "δίαιτα" της απογοήτευσης... Αυτό που λέμε "δεν κατεβαίνει μπουκιά με τίποτα"....

Να λέμε και καμιά σαχλαμάρα στην αναμονή....      ;)

Δηλαδή, τις σαχλαμάρες δεν τις λέμε εμείς, αλλά τέλοσπάντων....
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1171 στις: Μάιος 06, 2011, 07:28:20 μμ »
dessi, μπραβο!
Το τραγουδι αυτο θα γινει το επισημο ασμα των μεταθεσεων!

Αποσυνδεδεμένος rukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1172 στις: Μάιος 06, 2011, 07:29:19 μμ »
Εφτάψυχη η άτιμη η " γριά "!! Όχι σήμερα, όχι αύριο, όχι την Τρίτη τι θα γίνει?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1173 στις: Μάιος 06, 2011, 07:30:41 μμ »
H ατμόσφαιρα που επικρατεί μεταξύ μας είναι σαν να περιμένουμε την γριά να ξεψυχήσει!!! (η γριά είναι η μετάθεση!!!) Καθόμαστε και την ξενυχτάμε, που έλεγαν και στα χωριά.

χαχαχαχαχααχαχαχαχχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχχαχαχααχαχαααααααααααααααααααα


ΕΛΙΩΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!  αχ, να σαι καλά!!!

[

Σας αφιερώνω το τραγουδάκι ΜΕΤΑΘΕΣΗ της Μοσχολιού για να χαλαρώσετε λιγάκι  :)

http://www.youtube.com/watch?v=I7Hj71noIbQ


πόσο αληθινοί οι στίχοι, πράγματι!!! 


Εγώ που είμαι νεοδιόριστος και δεν έχω προσωπικό ώφελος από τη διαδικασία των μεταθέσεων θα ήθελα να πω το εξής: Είμαι σε ένα πολύ μικρό νησάκι των Κυκλάδων, από αυτά στα οποία το 80% των συναδέλφων δε θα ήθελε να βρεθεί ποτέ- και δεν τους αδικώ, οι ελλείψεις είναι πολλές. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, είμαι 29 χρονών, παιδιά-σκυλιά δεν έχω, περνάω καλά παρά τους περιορισμούς-μάλιστα ήταν και η πρώτη μου επιλογή στην αίτηση τοποθέτησης παρόλο που μπορούσα να πάω σε μεγαλύτερο νησί.
Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει οι πάντες να υπομένουν τη ζωή στις εσχατίες της Ελλάδας για 5, 10 ή και παραπάνω χρόνια-γιατί είναι εμφανές ότι ο στόχος του υπουργείου είναι αυτός- επειδή έβαλαν Χ στο κουτάκι που αναφέρεις. Δε θα διαλύσει ο άλλος την οικογένειά του επειδή το υπουργείο αποφάσισε ότι πρέπει να κόψει τις μετακινήσεις των εκπαιδευτικών! Δε θα γίνει ο καθένας ερημίτης επειδή προτιμά το υπουργείο να στέλνει τους εκπαιδευτικούς στην αδιαφανή-πολλές φορές- διαδικασία της απόσπασης προκειμένου να αποκτά εκλογική πελατεία. Είναι εύκολο να λες ότι η Αθήνα είναι αφόρητη-κι όντως έχει καταντήσει- αλλά αυτό δεν αλλάζει την ουσία της πραγματικότητας...Εξάλλου πολλοί συνάδελφοι θέλουν να μετατεθούν σε άλλες περιοχές πλην της Αθήνας, αλλά και πάλι δεν μπορούν, είδατε τι έγινε στην  πρωτοβάθμια.
Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα: έχω συνάδελφο που υπηρετεί εδώ 7(!!!) χρόνια κι έχει μαζέψει πάνω από 90 μόρια! Παρόλα αυτά με τις τελευταίες εξελίξεις δε βλέπει να παίρνει μετάθεση-και δε θέλει να πάει στην Αθήνα. Πόσα χρόνια δηλαδή πρέπει να μείνει εδώ για να εκπληρώσει τις υποχρεώσεις του απέναντι στο κράτος;
Η ουσία κατά τη γνώμη μου είναι η εξής: το υπουργείο προσπαθεί να δημιουργήσει ένα αποκρουστικό πλαίσιο για όσους επιθυμούν να εισέλθουν στη δημόσια εκπαίδευση! Να ξέρουν ότι θα μείνουν επί χρόνια μακριά από τα σπίτια τους, οι αμοιβές θα είναι ψίχουλα, ο τρόπος λειτουργίας των σχολείων ασφυκτικός. Οπότε μόνο όποιος έχει απελπιστεί εντελώς από την κατάσταση εκτός δημοσίου να εισέρχεται σε αυτό.

θεωρητικά έχεις δίκιο αλλά το ...πρακτέον είναι πολύ διαφορετικό. Θα σου εξηγήσω γιατί:
1. όταν κάποιος διορίζεται δεν υπάρχει κάπου γραμμένο ή πιστοποιημένο ή συμφωνημένο ότι σε δυο τρία χρονάκια θα γυρίσει στο σπίτι του.
2. αναλόγως και της ειδικότητας αποφασίζεις αν θα βάλεις Χ στο κουτάκι - και βεβαίως αναλαμβάνεις και το ρίσκο που αυτό συνεπάγεται
3. όταν "χτυπάς" συνέχεια τοποθετήσεις σε πόλεις ή κωμοπόλεις - που ναι μεν σου παρέχουν μια άνεση αλλά δε σου πολυδίνουν μόρια - μετά δε γίνεται να παραπονιέσαι που άλλοι που διορίστηκαν μετά απο εσένα έχουν περισσότερα μόρια....σ΄αυτό ο σοφός λαός αναφέρεται με κάτι σκύλους χορτάτους και κάτι πίτες ολόκληρες.... ( και αναφέρομαι σε μεγάλη πλειοψηφία όσων κάνουν χαρτιά για μετάθεση - φυσικά υπάρχουν και περιπτώσεις αυτών που συνειδητά επέλεξαν ό,τι επέλεξαν).
4. σε αρκετές περιπτώσεις η λεγόμενη "οικογένεια που έχεις αφήσει πίσω" μπορεί να σε ακολουθήσει - αντί για το αντίθετο! Πχ, παντρεμένοι δημόσιοι υπάλληλοι ( όχι απαραίτητα εκπ/κοί και οι δύο) ή ιδιωτικοί υπάλληλοι που μπορούν να επιχειρήσουν κάτι νέο αλλού....

δύσκολο ναι - αλλά όχι ακατόρθωτο. Θέλω να πω, λύσεις υπάρχουν. Τελευταία ας πούμε άνοιξε στην πόλη μας νέο σούπερ μάρκετ μεγάλης αλυσίδας. Ε λοιπον, ΟΛΟΙ οι υπάλληλοι ειναι πρώην Αθηναίοι που μετακόμισαν και έχουν βρει την υγειά τους οι άνθρωποι. Οι περισσότεροι δεν το πίστευαν. Ξεκίνησαν με βαρειά καρδιά - και λόγω της μεγαλης ανεργίας στην Αθήνα - και επέστρεψαν στα πατρογονικά τους... Τελικά η έκπληξη ήταν ευχάριστη.
Υπάρχουν επίσης πολλοί που έχουν ξεκινήσει αγροτικές και κτηνοτροφικές μονάδες - εντελώς άλλος επαγγελματικός προσανατολισμός από αυτόν που είχαν στα αστικά κέντρα ..... ίσως πιο δύσκολες συνθήκες εργασίας, αλλά άλλη ποιότητα ζωής...
θέλω να πω, κάτι χάνεις, κάτι κερδίζεις - σε όλες τις περιπτώσεις. Ίσως τελικά να χρειαστεί όλοι λίγο πολύ να αλλάξουμε τρόπο σκέψης , να ανοίξουμε άλλες προοπτικές, και ίσως θα ταν καλύτερα αν δεν μιζεριάζαμε τόσο μωρέ....  :) :)


Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1174 στις: Μάιος 06, 2011, 07:35:34 μμ »
Kαλησπέρα και καλή μετάθεση σε όσους αναμένουν!
Είμαι ΠΕ03 και έχω οργανική θέση στον Γαλατά Τροιζηνίας (Β΄Πειραιά, απέναντι από τον Πόρο). Ενδιαφέρεται κανείς για αμοιβαία μετάθεση; Είμαι μάνα με δυο παιδιά, 1 και 3 ετών, αντίστοιχα... :'( :'(;D
Ούπς! Απ' ό,τι είδα, υπάρχει σχετικό (με τις αμοιβαίες μεταθέσεις) θέμα. ''Σχωράτε'' με.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2011, 07:39:12 μμ από anonymous »
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1175 στις: Μάιος 06, 2011, 07:36:58 μμ »
Kαλησπέρα και καλή μετάθεση σε όσους αναμένουν!
Είμαι ΠΕ03 και έχω οργανική θέση στον Γαλατά Τροιζηνίας (Β΄Πειραιά, απέναντι από τον Πόρο). Ενδιαφέρεται κανείς για αμοιβαία μετάθεση; Είμαι μάνα με δυο παιδιά, 1 και 3 ετών, αντίστοιχα... :'( :'(;D

Δεν γράφεις σε ποιά περιοχή επιθυμείς να πας όμως!!  :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162208
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.