*

Ψηφοφορία

Ποιες θα είναι οι πρώτες σας προτιμήσεις;

Α Αθήνας
13 (10.4%)
Β Αθήνας
11 (8.8%)
Γ Αθήνας
8 (6.4%)
Δ Αθήνας
8 (6.4%)
Α Αν. Αττικής
5 (4%)
Β Αν. Αττικής
2 (1.6%)
Α Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Β Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Α Πειραιά
7 (5.6%)
Β Πειραιά
3 (2.4%)
Γ Πειραιά
0 (0%)
Αιτωλοακαρνανία
2 (1.6%)
Αργολίδα
1 (0.8%)
Α Αρκαδία
2 (1.6%)
Β Αρκαδία
0 (0%)
Άρτα
0 (0%)
Αχαία
3 (2.4%)
Βοιωτία
1 (0.8%)
Γρεβενά
1 (0.8%)
Δράμα
2 (1.6%)
Δωδεκάνησα
0 (0%)
Έβρος
0 (0%)
Εύβοια
2 (1.6%)
Ευρυτανία
0 (0%)
Ζάκυνθος
0 (0%)
Ηλεία
0 (0%)
Ημαθία
2 (1.6%)
Ηράκλειο
0 (0%)
Α Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Β Θεσ/νίκη
4 (3.2%)
Γ Θεσ/νίκη
6 (4.8%)
Δ Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Ε Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Θεσπρωτία
1 (0.8%)
Α Ιωάννινα
0 (0%)
Β Ιωάννινα
0 (0%)
Γ Ιωάννινα
0 (0%)
Δ Ιωάννινα
0 (0%)
Α Καβάλα
3 (2.4%)
Β Καβάλα
2 (1.6%)
Καρδίτσα
2 (1.6%)
Καστοριά
0 (0%)
Κέρκυρα
2 (1.6%)
Α Κεφ/νιά
0 (0%)
Β Κεφ/νιά
0 (0%)
Κιλκίς
1 (0.8%)
Κοζάνη
0 (0%)
Κόρινθος
1 (0.8%)
Κυκλάδες
0 (0%)
Λακωνία
1 (0.8%)
Α Λάρισα
1 (0.8%)
Β Λάρισα
0 (0%)
Γ Λάρισα
0 (0%)
Δ Λάρισα
0 (0%)
Λασίθι
0 (0%)
Α Λέσβου
0 (0%)
Β Λέσβου
0 (0%)
Λευκάδα
0 (0%)
Α Μαγνησία
0 (0%)
Β Μαγνησία
0 (0%)
Γ Μαγνησία
0 (0%)
Δ Μαγνησία
0 (0%)
Μεσσηνία
0 (0%)
Ξάνθη
3 (2.4%)
Πέλλα
2 (1.6%)
Πιερία
1 (0.8%)
Πρέβεζα
1 (0.8%)
Ρέθυμνο
0 (0%)
Ροδόπη
1 (0.8%)
Α Σάμου
0 (0%)
Β Σάμου
2 (1.6%)
Σέρρες
2 (1.6%)
Τρίκαλα
1 (0.8%)
Φθιώτιδα
2 (1.6%)
Φλώρινα
0 (0%)
Φωκίδα
1 (0.8%)
Χαλκιδική
1 (0.8%)
Χανιά
0 (0%)
Α Χίου
1 (0.8%)
Β Χίου
0 (0%)
Μειονοτικά Ροδόπης
0 (0%)
Μειονοτικά Ξάνθης
1 (0.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 51

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2011  (Αναγνώστηκε 410130 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xerxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #140 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 11:09:38 πμ »
Καλημέρα σε όλους και παρακαλώ πολύ για τη βοήθειά σας. Πρόκειται να κάνω αίτηση μετάθεσης και ανήκω στις ειδικές κατηγορίες, καθώς έχω ένα μωρό που χρειάζεται ιατρική θεραπεία και παρακολούθηση. Με την ιατρική γνωμάτευση που θα επισυνάψω στην αίτηση μετάθεσης μπορώ να επιλέξω να μετατεθώ σε περιοχή της οποίας τα μόρια ΔΕΝ απαιτείται να καλύπτω ή απλά έχω προτεραιτότητα στις επιλογές μου σε σχέση με τους υπόλοιπους συναδέλφους σε περιοχές των οποίων καλύπτω τα μόρια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:55:54 »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #141 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 11:56:08 πμ »
Καλημέρα σε όλους και παρακαλώ πολύ για τη βοήθειά σας. Πρόκειται να κάνω αίτηση μετάθεσης και ανήκω στις ειδικές κατηγορίες, καθώς έχω ένα μωρό που χρειάζεται ιατρική θεραπεία και παρακολούθηση. Με την ιατρική γνωμάτευση που θα επισυνάψω στην αίτηση μετάθεσης μπορώ να επιλέξω να μετατεθώ σε περιοχή της οποίας τα μόρια ΔΕΝ απαιτείται να καλύπτω ή απλά έχω προτεραιτότητα στις επιλογές μου σε σχέση με τους υπόλοιπους συναδέλφους σε περιοχές των οποίων καλύπτω τα μόρια;

Δεν καλυπτουμε κάποια μορια οι βασεις μεταθεσεων αλλωτε ανεβαινουν και άλλωτε κατεβαίνουν (εαν καταλαβα το σκεπτικο σου)
εσυ που ανηκεις σε ειδικη κατηγορία εχεις κάθε λόγο να πάρεις μετάθεση στην περιοχή που επιθυμείς, νομίζω οτι η αιτηση σου εξεταζεται ξεχωριστα εφ' οσον το ΚΥΣΔΕ την εξετασει και την ενταξει στις ειδικες κατηγοριες....
εαν κανω λαθος ας με διορθώσει καποιος

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #142 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 12:07:42 μμ »
 ??? ???καλημερα, θελω κ γω να ρωτησω, αν ο διορισμος με ειδικη κατηγορια πινακας Βφετος, σου δινει το δικαιωμα μεταθεσης σε αλλη περιοχη;;στη γενικη εκπ/ση...;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος xerxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #143 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 01:58:10 μμ »
Καλημέρα σε όλους και παρακαλώ πολύ για τη βοήθειά σας. Πρόκειται να κάνω αίτηση μετάθεσης και ανήκω στις ειδικές κατηγορίες, καθώς έχω ένα μωρό που χρειάζεται ιατρική θεραπεία και παρακολούθηση. Με την ιατρική γνωμάτευση που θα επισυνάψω στην αίτηση μετάθεσης μπορώ να επιλέξω να μετατεθώ σε περιοχή της οποίας τα μόρια ΔΕΝ απαιτείται να καλύπτω ή απλά έχω προτεραιτότητα στις επιλογές μου σε σχέση με τους υπόλοιπους συναδέλφους σε περιοχές των οποίων καλύπτω τα μόρια;

Δεν καλυπτουμε κάποια μορια οι βασεις μεταθεσεων αλλωτε ανεβαινουν και άλλωτε κατεβαίνουν (εαν καταλαβα το σκεπτικο σου)
εσυ που ανηκεις σε ειδικη κατηγορία εχεις κάθε λόγο να πάρεις μετάθεση στην περιοχή που επιθυμείς, νομίζω οτι η αιτηση σου εξεταζεται ξεχωριστα εφ' οσον το ΚΥΣΔΕ την εξετασει και την ενταξει στις ειδικες κατηγοριες....
εαν κανω λαθος ας με διορθώσει καποιος
Σ'ευχαριστώ πολύ heren. Έχω υπόψη μου ότι οι βάσεις δεν είναι σταθερές. Αν υποθέσουμε ότι πέρσι για τον τόπο που κατοικώ οι βάσεις ήταν 80 μόρια κ εγώ έχω φέτος 45, θα μπορέσω λόγω της ειδικής κατηγορίας στην οποία ανήκω να εργαστώ στο μέρος που διαμένω (με βάση περίπου 80 μόρια) ή θα πρέπει εκ των πραγμάτων να επιλέξω στην αίτηση μέρη που έχουν βάση περίπου 45 μόρια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:55:54 »

Αποσυνδεδεμένος eve85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #144 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 02:05:22 μμ »
??? ???καλημερα, θελω κ γω να ρωτησω, αν ο διορισμος με ειδικη κατηγορια πινακας Βφετος, σου δινει το δικαιωμα μεταθεσης σε αλλη περιοχη;;στη γενικη εκπ/ση...;
μονο αν πάσχεις από καποια απο τις ασθενειες που υπαγονται στη ειδικη κατηγορια. πατα στο google τις διαταξεις που δινει η εγκυκλιος και θα δεις αν υπαγεσαι εκει η οχι. εγω διοριστηκα απο αυτον τον πινακα, αλλα δεν υπαγομαι στην ειδικη κατηγορια, αρα, δεν δικαιουμαι μεταθεση με αυτον τον τροπο...

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #145 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 02:18:08 μμ »
οι   νεοδιοριστοι  εχουν  δικαιωμα  να  κανουν  αιτηση  μεταθεσης;  

μόνο σε σμεα

Αυτό ισχύει σίγουρα; Γιατι απο αυτα που διαβασα στην εγκύκλιο δεν ειναι σαφες...


πιο σαφές νομίζω δεν γίνεται ;D ;D
σελ 32:
3. Δεν απαιτείται η συμπλήρωση ενός έτους υπηρεσίας στην οργανική τους θέση αν πρόκειται για μετάθεση από κανονικό σχολείο σε Σ.Μ.Ε.ΑΕ. και ΚΕ.Δ.Δ.Υ.Tο ίδιο ισχύει και για τους νεοδιοριζόμενους εκπαιδευτικούς, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 30, του ν. 3848/2010. Αν πρόκειται για μετάθεση από Σ.Μ.Ε.Α.Ε. ή ΚΕ.Δ..Δ.Υ. σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. ή ΚΕ..Δ.Δ.Υ. και από Σ.Μ.Ε.Α.Ε ή ΚΕ.Δ.Δ.Υ. σε κανονικό σχολείο της ίδιας ή άλλης περιοχής μετάθεσης οι υποψήφιοι πρέπει να συμπληρώνουν μέχρι 31-8-2011  δύο (2) έτη υπηρεσίας.




Ως μόνιμοι ή και αναπληρωτές;

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #146 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 03:29:11 μμ »
εγω βρε συνάδελφοι που κανω πρώτη φορα τα χαρτια για μεταθεση καταθετω και βεβαιωσεις προυπηρεσίας απο τον καιρο που ημουν ωρομισθια;;;;
επισης πρεπει να στείλω και πράξεις αναληψης υπηρεσίας;;;;
εκει που λεει κατηγορια σχολειου τι βαζουμε;;;
πρεπει μονη μου να υπολογισω τις μοναδες απο καθε σχολείο;;;
δε θα μου τα υπολογίσουν αυτά απο το γραφειο;;;;
και κατι αλλο
στη πρωτη σελιδα εκει που συμπληρωνουμε τα στοιχεια μας
τα σχετικα με τη συνυπηρετηση αφορουν μόνο τους εκπαιδευτικους που εχουν συζυγο εκπαιδευτικο ετσι δεν ειναι;;
αρα αν δεν εχουμε συζυγο εκπαιδευτικο τα αφηνουμε κενα
συγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα ειμαι σε αδεια , δεν εχω επαφη με παλαιοτερους συναδελφους για να με βιηθησουν
και σημερα που πήρα στο γραφειο μου να κανω καποιες ερωτησεις η υπαλληλος και οχι συναδελφος μου ειπε ειρωνικα : να διαβασετε την εγκυκλιο, δεν μπορουμε να ασχολουμαστε με ολους τους εκπαιδευτικους που κανουν τα χαρτια τους
τι να πω ηταν αγενεστατη και βαριοταν να μου απαντησει
και φυσικα διαβασα την  εγκυκλιο δεν της ειπα να μου συμπληρωσει την αιτηση
δεν ειναι λογικο ομως σαν πρωτη φορα να μου δημιουργουνται καποιες αποριες;;;
ειμαι παραλογη βρε συναδελφοι;;;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #147 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 03:59:08 μμ »
.... θα ήθελα να το επιβεβαιώσω και από εσάς ...

όσοι πήραμε μετάθεση πέρυσι ... μπορούμε φέτος να κάνουμε αίτηση για βελτίωση θέσης ( προφανώς στην ίδια περιοχή και εφόσον την έχουμε ξεχρεώσει κατά τα γνωστά ) ?

( εμείς χρειαζόμασταν 1 χρόνο για ξεχρέωμα )

Mπορεις, ωστοσο, εφεξης ισχυει πως αν ικανοποιηθει η αιτηση βελτίωσής σου και καταλαβεις νεα οργανικη θεση, θα πρεπει να την υπηρετησεις 2 ετη προκειμενου να αποκτησεις εκ νεου δικαιωμα μεταθεσης.

Damien εδώ θα ήθελα μια διευκρίνηση... αν ικανοποιηθεί η αίτηση βελτίωσης θα έχει δικαίωμα για μετάθεση σε άλλη περιοχή μετάθεσης? (αφού έχει ξεχρεωθεί η περιοχή) ή θα πρέπει να υπηρετήσει τη νέα οργανική του νέου σχολείου προκειμένου να αποκτήσει εκ νεου δικαίωμα βελτίωσης εφόσον δεν πάρει μετάθεση σε άλλη περιοχή.

Aν ικανοποιηθει η αιτηση βελτιωσης του εκπαιδευτικου, τοτε θα πρεπει να υπηρετησει 2 ετη, προκειμενου να θεμελιωσει δικαιωμα ειτε μεταθεσης σε αλλη περιοχη ειτε βελτιωσης θεσης (δηλ. μεταθεση απο σχολειο σε σχολειο της ιδιας περιοχης μεταθεσης). Σε καθε περιπτωση, πρεπει να υπηρετησει ο εκπαιδευτικος 2 ετη. Αυτο ισχυει εφεξης, δηλαδη, αν ο εκπαιδευτικος εχει σε εκκρεμοτητα υπηρετηση οργανικης θεσης την οποια κατελαβε τα προηγουμενα χρονια, τοτε πρεπει να υπηρετησει ενα ετος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2010, 04:03:28 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #148 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 04:34:37 μμ »
Ξέρει κανείς αν οι νεοδιοριζόμενοι (διορισμός: Σεπτέμβρης 2010), έχουν δικαίκωμα να υποβάλλουν αίτηση για μετάθεση??? Πως θα γνωρίζουμε που θα τοποθετηθούμε του χρόνου , δηλ. σε ποιο σχολείο θα υπηρετούμε του χρόνου??? Πρέπει να υπηρετήσουμε στο ίδιο σχολείο με φέτος??? Υπάρχει περίπτωση να μας στείλουν σε κάποιο δυσπρόσιτο σχολείο του χρόνου, στον ίδιο νομό βέβαια??? Ευχαριστώ πολύ!!!! Επίσης ισχύει η αμοιβαία μετάθεση σε εμάς??? Επέιγον, γιατί είμαι σε ίντερνετ καφέ!!!!!!  ;D  Καλή συνέχεια σε όλους!!!

Αποσυνδεδεμένος rukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #149 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 04:53:07 μμ »
Οι φετινοί νεοδιοριζόμενοι δεν έχουν δικαίωμα μετάθεσης αφού υποχρεούνται να παραμείνουν στη θέση τους για 3 χρόνια. Το Νοέμβρη της τρίτης χρονιάς θα μπορέσεις να κάνεις αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #150 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 04:59:29 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Δηλαδή θα παραμείνουμε στο ίδιο σχολείο και του χρόνου, ε???

Αποσυνδεδεμένος rukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #151 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 05:44:52 μμ »
Αυτό δεν έχει διευκρινιστεί νομίζω ακόμα. Άλλοι λένε ότι η τριετία ισχύει για τη σχολική μονάδα που τοποθετήθηκες την πρώτη χρονιά και άλλοι ότι ισχύει για την περιοχή οπότε μπορείς να αλλάξεις σχολείο. Ομίχλη..

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #152 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 08:01:37 μμ »
Aν ικανοποιηθει η αιτηση βελτιωσης του εκπαιδευτικου, τοτε θα πρεπει να υπηρετησει 2 ετη, προκειμενου να θεμελιωσει δικαιωμα ειτε μεταθεσης σε αλλη περιοχη ειτε βελτιωσης θεσης (δηλ. μεταθεση απο σχολειο σε σχολειο της ιδιας περιοχης μεταθεσης). Σε καθε περιπτωση, πρεπει να υπηρετησει ο εκπαιδευτικος 2 ετη. Αυτο ισχυει εφεξης, δηλαδη, αν ο εκπαιδευτικος εχει σε εκκρεμοτητα υπηρετηση οργανικης θεσης την οποια κατελαβε τα προηγουμενα χρονια, τοτε πρεπει να υπηρετησει ενα ετος.

Damien, αν κάποιος βρίσκεται σε διάθεση ΠΥΣΔΕ και του χρόνου ή κάποιο μεταγενέστερο έτος πάρει για πρώτη φορά οριστική τοποθέτηση, θα έχει δικαίωμα την επόμενη από εκείνη τη χρονιά να κάνει αίτηση βελτίωσης, αφού θεωρείται ότι έχει ήδη ξεχρεώσει την οργανική τις προηγούμενες χρονιές που ήταν στη διάθεση ΠΥΣΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #153 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 08:07:01 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Δηλαδή θα παραμείνουμε στο ίδιο σχολείο και του χρόνου, ε???

Για την Α/θμια δεν γνωριζω. Παντως, στην Β/θμια, δεν υπαρχει απολυτως καμια περιπτωση νεοδιοριστος εκπαιδευτικος, τουτεστιν ο τελευταιος τροχος της αμαξης σε επιπεδο υπηρεσιακης ιεραρχιας, να κατοχυρωνει σταθερη τριετη παραμονη σε συγκεκριμενο λειτουργικο κενο ορισμενης σχολικης μοναδας, για πολλους και διαφορους αυταποδεικτους λογους, που παρελκει να παρατεθουν.   
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 273
Σύνολο: 273

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.