*

Ψηφοφορία

Ποιες θα είναι οι πρώτες σας προτιμήσεις;

Α Αθήνας
13 (10.4%)
Β Αθήνας
11 (8.8%)
Γ Αθήνας
8 (6.4%)
Δ Αθήνας
8 (6.4%)
Α Αν. Αττικής
5 (4%)
Β Αν. Αττικής
2 (1.6%)
Α Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Β Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Α Πειραιά
7 (5.6%)
Β Πειραιά
3 (2.4%)
Γ Πειραιά
0 (0%)
Αιτωλοακαρνανία
2 (1.6%)
Αργολίδα
1 (0.8%)
Α Αρκαδία
2 (1.6%)
Β Αρκαδία
0 (0%)
Άρτα
0 (0%)
Αχαία
3 (2.4%)
Βοιωτία
1 (0.8%)
Γρεβενά
1 (0.8%)
Δράμα
2 (1.6%)
Δωδεκάνησα
0 (0%)
Έβρος
0 (0%)
Εύβοια
2 (1.6%)
Ευρυτανία
0 (0%)
Ζάκυνθος
0 (0%)
Ηλεία
0 (0%)
Ημαθία
2 (1.6%)
Ηράκλειο
0 (0%)
Α Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Β Θεσ/νίκη
4 (3.2%)
Γ Θεσ/νίκη
6 (4.8%)
Δ Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Ε Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Θεσπρωτία
1 (0.8%)
Α Ιωάννινα
0 (0%)
Β Ιωάννινα
0 (0%)
Γ Ιωάννινα
0 (0%)
Δ Ιωάννινα
0 (0%)
Α Καβάλα
3 (2.4%)
Β Καβάλα
2 (1.6%)
Καρδίτσα
2 (1.6%)
Καστοριά
0 (0%)
Κέρκυρα
2 (1.6%)
Α Κεφ/νιά
0 (0%)
Β Κεφ/νιά
0 (0%)
Κιλκίς
1 (0.8%)
Κοζάνη
0 (0%)
Κόρινθος
1 (0.8%)
Κυκλάδες
0 (0%)
Λακωνία
1 (0.8%)
Α Λάρισα
1 (0.8%)
Β Λάρισα
0 (0%)
Γ Λάρισα
0 (0%)
Δ Λάρισα
0 (0%)
Λασίθι
0 (0%)
Α Λέσβου
0 (0%)
Β Λέσβου
0 (0%)
Λευκάδα
0 (0%)
Α Μαγνησία
0 (0%)
Β Μαγνησία
0 (0%)
Γ Μαγνησία
0 (0%)
Δ Μαγνησία
0 (0%)
Μεσσηνία
0 (0%)
Ξάνθη
3 (2.4%)
Πέλλα
2 (1.6%)
Πιερία
1 (0.8%)
Πρέβεζα
1 (0.8%)
Ρέθυμνο
0 (0%)
Ροδόπη
1 (0.8%)
Α Σάμου
0 (0%)
Β Σάμου
2 (1.6%)
Σέρρες
2 (1.6%)
Τρίκαλα
1 (0.8%)
Φθιώτιδα
2 (1.6%)
Φλώρινα
0 (0%)
Φωκίδα
1 (0.8%)
Χαλκιδική
1 (0.8%)
Χανιά
0 (0%)
Α Χίου
1 (0.8%)
Β Χίου
0 (0%)
Μειονοτικά Ροδόπης
0 (0%)
Μειονοτικά Ξάνθης
1 (0.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 51

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2011  (Αναγνώστηκε 412976 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leith

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1484 στις: Μάιος 11, 2011, 12:53:00 μμ »
Ισως το σχόλιο μου να ήταν ασαφές, μπορεί και ατυχές, και σας έχω βάλει να διαφωνείτε άδικα ! Δε θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου φιλο-υπουργικό πάντως ! Απλώς λέω ότι από τη στιγμή που έχουμε δημοκρατία και όχι ελέω Θεού αυτοκράτορα των Ρωμαίων, τελικά πάντα γίνεται αυτό που θέλει ο κόσμος ! Διότι αν δεν του το κάνει κάποιος το χατήρι, θα βρεθεί κάποιος άλλος πρόθυμος να του το κάνει ! Και ο σημερινός Πρωθυπουργός "λεφτά υπάρχουν" είπε, ενώ ο προηγούμενος "χρειάζονται σκληρά μέτρα"  και όλοι ξέρουμε το αποτέλεσμα των εκλογών ! Εκφράζω λοιπόν την αμφιβολία κατά πόσον η πολιτική των ελαχίστων διορισμών και μεταθέσεων είναι πολιτικά βιώσιμη !

Δεν πειράζει Empedocles λίγη ασάφεια εσύ, λίγη εγώ πρόσθεσε και την αγωνία όλων μας αυτές τις ώρες και ιδού το αποτέλεσμα.  :)
Εδώ είμαστε να τα διευκρινίζουμε, να τα συζητάμε...

Στο σχόλιό σου πάνω στην πολιτική βιωσιμότητα αποφάσεων, γενικότερα, συμφωνώ. Όποιος τάξει, μαζεύει και ψηφαλάκια. Όμως πιστεύω ότι η βάση συζήτησης θα έπρεπε να ήταν άλλη. Τι να την κάνουμε μια απόφαση βιώσιμη πολιτικά, όταν δεν είναι ανθρώπινα βιώσιμη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:45:00 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1485 στις: Μάιος 11, 2011, 01:14:40 μμ »
Μην αρχίζουμε να παραλογιζόμαστε και εμείς επειδή οι άλλοι είναι ανώμαλοι

εκεί που τοποθετηθήκαμε είναι εκεί που δηλώσαμε, τελεία και παύλα. Παίξαμε ένα παιχνίδι με γνωστούς κανόνες και το να ερχόμαστε τώρα να λέμε άλλα και άλλα μου θυμίζει κάποιους μαθητές μας που την μια μέρα τους λες τους κανόνες της τάξης την επόμενη τους παραβιάζουν και όταν τους βάζεις "χέρι" γκρινιάζουν και από πάνω.
Το αν θα μέναμε εκεί ήταν γνωστό ότι είναι σχετικό και μη προβλέψιμο.
Γνωρίζω άτομα που ήρθαν για να φύγουν, γνώρισαν το ταίρι τους, παντρεύτηκαν έκαναν οικογένεια κ.λπ.
άλλοι πάλι φέραν τις οικογένειες τους, άλλοι πήραν μετάθεση αλλά όχι εκεί που ήθελαν και στέριωσαν εκεί, άλλοι πήγαν σπίτια τους κ.λπ.

Η ξεφτίλα είναι το μαγείρεμα που γίνεται στο ΚΥΣΔΕ, δεν λένε έχουμε τόσα Χ οργανικά κενά άρα μπορούν να γίνουν Χ μεταθέσεις + οι καραμπόλες, μόνο συζητάνε τι είναι η δεν είναι οργανικό κενό, αν θα βολέψουν κάποιους θεωρώντας οργανικά εκεί που δεν υπάρχουν,σκεπτόμενοι πόσους θα διορίσουν του χρόνου και που κ.λπ.
Τι να σου κάνει ο υπολογιστής και ο αλγόριθμος, όσο πανούργος και αν είναι ο νεο-έλληνας την ξεφτίλα αυτή δεν μπορεί να την κάνει αλγόριθμο για να τελειώνουμε εξού και η καθυστέρηση.

Αποσυνδεδεμένος leith

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1486 στις: Μάιος 11, 2011, 01:39:46 μμ »
Μην αρχίζουμε να παραλογιζόμαστε και εμείς επειδή οι άλλοι είναι ανώμαλοι

εκεί που τοποθετηθήκαμε είναι εκεί που δηλώσαμε, τελεία και παύλα. Παίξαμε ένα παιχνίδι με γνωστούς κανόνες και το να ερχόμαστε τώρα να λέμε άλλα και άλλα μου θυμίζει κάποιους μαθητές μας που την μια μέρα τους λες τους κανόνες της τάξης την επόμενη τους παραβιάζουν και όταν τους βάζεις "χέρι" γκρινιάζουν και από πάνω.
Το αν θα μέναμε εκεί ήταν γνωστό ότι είναι σχετικό και μη προβλέψιμο.

Συμφωνώ απολύτως στο ότι εκεί που τοποθετηθήκαμε είναι εκεί που δηλώσαμε.
Προσωπικά, -είπα και πριν- είμαι σε βαρβάτη παραμεθώριο. Τη δήλωσα, υπηρετώ κι αγάπησα τον τόπο και τους ανθρώπους. Όμως να μου επιτρέψεις να πω ότι αντίθετα με σένα δεν νομίζω ότι παίξαμε ένα παιχνίδι με γνωστούς κανόνες.

Κάποια στιγμή θέλω να είμαι κοντά στην οικογένειά μου, όπως όλοι -και στην περίπτωσή μου δεν μιλάμε καν για μεγάλο αστικό κέντρο.
Γι'αυτό και δήλωσα εδώ, να μαζέψω τα μόρια να γίνει, όσο γίνεται πιο γρήγορα. Αυτό ενώ θα ήταν εφικτό, όταν ήρθα κάποια στιγμή σε 2-3  χρόνια με βάση το "παιχνίδι" που γνώριζα, τώρα η ελπίδα έχει παγώσει.

Οπότε όχι, δε θεωρώ ότι παίξαμε σε ένα γνωστό παιχνίδι, όπως λες. Αν το ήξερα, θα καθόμουν κι εγώ αλλού με 3-4 μόρια και θα ερχόμουν εδώ στις διακοπές.

Παίζαμε και είχαμε αποδεχτεί ένα παιχνίδι, τους κανόνες του οποίου, μας τους άλλαξαν κατά τη διάρκειά του δραστικά και απάνθρωπα παγώνοντας ουσιαστικά τις μεταθέσεις. Εγώ έτσι νοιώθω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2011, 01:42:57 μμ από leith »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1487 στις: Μάιος 11, 2011, 01:58:30 μμ »
Εκτός αν υπάρχουν τα κουράγια να ανοίξουμε θέμα περί επιδόματος ενοικίου, που θα έπρεπε (κατά τη γνώμη μου) να παίρνουν οι Εκπαιδευτικοί οι οποίοι (χωρίς υπαιτιότητά τους) δεν εργάζονται στον τόπο μόνιμης κατοικίας τους. Για να δούμε, τότε, αν θα συνέφεραν το κράτος, ή όχι, οι μεταθέσεις στον τόπο μόνιμης κατοικίας!… (Επειδή ειπώθηκε από κάποιον συνάδελφο ότι οι μεταθέσεις κοστίζουν στο κράτος.)

Όχι μονο δεν παίρνουν επίδομα οι εκπαιδευτικοί αλλά ούτε το ενοίκιο που πληρώνουν δεν εκπίπτει ως δαπάνη από την εφορία!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:45:00 »

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1488 στις: Μάιος 11, 2011, 02:21:57 μμ »
Ισως το σχόλιο μου να ήταν ασαφές, μπορεί και ατυχές, και σας έχω βάλει να διαφωνείτε άδικα !
[....]


Καλημέρα. Δεν απάντησα χθες, γιατί δεν ήθελα να γράψω comment-σεντόνι την ώρα που εναγωνίως περιμέναμε να λήξει η συνεδρίαση και να έχουμε τις σχετικές ανακοινώσεις. Η κατάσταση αγωνίας δεν είναι καλή συνθήκη για διάλογο, προκύπτουν πιο εύκολα παρεξηγήσεις. Γράφω σήμερα λοιπόν: [...]


Ευχαριστώ και τους δύο συναδέλφους που μπήκαν στον κόπο και έδωσαν διευκρινήσεις.
Συμφωνώ με leith ότι την ώρα που αναγράφεται η λέξη "νέο" δίπλα από το θέμα των μεταθέσεων,
όλοι μας ανοίγουμε να διαβάσουμε κάτι νεώτερο και είναι κατάχρηση να αναλωνόμαστε πολλές φορές
με τέτοιου είδους σχολιασμούς.



Καταρχάς, χαίρομαι που τροποποιήθηκε το μήνυμά σου προς το λιγότερο ψυχαναγκαστικο-συναισθηματικο-εκβιαστικό κι έσβησες τους αρχικούς χαρακτηρισμούς και πρόσθεσες την τελευταία παράγραφο ότι είσαι υπερ της ανταλλαγής απόψεων.


μα γι αυτό ακριβώς τροποποιήθηκε..επειδή "τρόμαξα" που έκανα εκείνο το οποίο κατηγορώ


Σχετικά με την υπογραφή σου
Εκπαιδευτικός ΠΕ 05
δια βίου αμετάθετη..
ακριβώς επειδή δεν καταπάτησε το δικαίωμα κανενός..

Όλοι εδώ αμετάθετοι είναι, γι'αυτό ξεροσταλιάζουμε εδώ μέσα. Επίσης κι εγώ -σε βαρβάτη παραμεθώριο και χωρίς ουσιαστικές ελπίδες. Αυτό δε σημαίνει ότι όσοι πάρουν αύριο (αύριο;;;;; αμάν πιά!) τη μετάθεση - το εύχομαι ολόψυχα σε όλους-  είναι ακριβώς επειδή καταπάτησαν δικαιώματα άλλων. Για μετάθεση μιλάμε, όχι γι'απόσπαση που εκεί κι αν μπάζει το θέμα, απ'ότι γνωρίζω εγώ τουλάχιστον...

Δεν υπονόησα κάτι για καταπάτηση δικαιωμάτων.. όλοι σε παρόμοια θέση είμαστε, ήθελα να τονίσω ότι η προσπάθεια να βλέπουμε τα πράγματα από όλες τις πλευρές είναι δύσκολο και όταν συμβαίνει δεν πρέπει να παρερμηνεύεται ως φιλο-υπουργική στάση.

Εκτός κι αν μπάζει και στις μεταθέσεις, μπορεί να διαφωτίσει κανείς; Είναι διαβλητό το σύστημα;

Όσο για το αν "μπάζουν" οι μεταθέσεις θα πω μόνο το εξής και δεν θα ξανα-απασχολήσω με κανέναν τρόπο ξανά το φόρουμ. Η αδικία είναι "μη ποσοτικό" μέγεθος. Είτε διαπραχθεί από έναν, είτε από 100..
είτε την επωμισθεί ένας, είτε 100 και 200 δεν παύει να είναι αδικία.

Όταν λοιπόν.. προ ΔΝΤ περίοδο και οι δύο πολιτικές παρατάξεις χρειαζόντουσαν 7 άτομα σε μια ειδικότητα για την χ περιφέρεια... και ήθελαν να μετατεθεί και το νούμερο 18... έπαιρναν και τους 18!

Δεν διαπράχθηκε αδικία εις βάρος ενός.. αλλά εις βάρος του δημόσιου συμφέροντος κατά τη γνώμη μου.

Συγγνώμη από το φόρουμ που το απασχόλησα γενικώς.

Εύχομαι το πιο κατάλληλο για όλους.
Μερικές φορές προκύπτει μετά από καιρό. Και ας μην συμφωνεί με εκείνο
που μπορεί εξαρχής να έχουμε στον νου μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2011, 02:30:29 μμ από weakforce »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1489 στις: Μάιος 11, 2011, 02:41:10 μμ »
Παίζαμε και είχαμε αποδεχτεί ένα παιχνίδι, τους κανόνες του οποίου, μας τους άλλαξαν κατά τη διάρκειά του δραστικά και απάνθρωπα παγώνοντας ουσιαστικά τις μεταθέσεις. Εγώ έτσι νοιώθω.

Έχεις απόλυτο δίκιο γιατί δυστυχώς τους κανόνες του παχνιδιού έχει δυνατότητα να τους καθορίζει και να τους μεταβάλλει μόνο η μια πλευρά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος dkerami

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1490 στις: Μάιος 11, 2011, 02:44:16 μμ »
Μην αρχίζουμε να παραλογιζόμαστε και εμείς επειδή οι άλλοι είναι ανώμαλοι

εκεί που τοποθετηθήκαμε είναι εκεί που δηλώσαμε, τελεία και παύλα. Παίξαμε ένα παιχνίδι με γνωστούς κανόνες και το να ερχόμαστε τώρα να λέμε άλλα και άλλα μου θυμίζει κάποιους μαθητές μας που την μια μέρα τους λες τους κανόνες της τάξης την επόμενη τους παραβιάζουν και όταν τους βάζεις "χέρι" γκρινιάζουν και από πάνω.
Το αν θα μέναμε εκεί ήταν γνωστό ότι είναι σχετικό και μη προβλέψιμο.
Γνωρίζω άτομα που ήρθαν για να φύγουν, γνώρισαν το ταίρι τους, παντρεύτηκαν έκαναν οικογένεια κ.λπ.
άλλοι πάλι φέραν τις οικογένειες τους, άλλοι πήραν μετάθεση αλλά όχι εκεί που ήθελαν και στέριωσαν εκεί, άλλοι πήγαν σπίτια τους κ.λπ.

Η ξεφτίλα είναι το μαγείρεμα που γίνεται στο ΚΥΣΔΕ, δεν λένε έχουμε τόσα Χ οργανικά κενά άρα μπορούν να γίνουν Χ μεταθέσεις + οι καραμπόλες, μόνο συζητάνε τι είναι η δεν είναι οργανικό κενό, αν θα βολέψουν κάποιους θεωρώντας οργανικά εκεί που δεν υπάρχουν,σκεπτόμενοι πόσους θα διορίσουν του χρόνου και που κ.λπ.
Τι να σου κάνει ο υπολογιστής και ο αλγόριθμος, όσο πανούργος και αν είναι ο νεο-έλληνας την ξεφτίλα αυτή δεν μπορεί να την κάνει αλγόριθμο για να τελειώνουμε εξού και η καθυστέρηση.

Πέστα ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ ....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2011, 02:48:03 μμ από dkerami »

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1491 στις: Μάιος 11, 2011, 03:04:49 μμ »
Αυτός ο αλγόριθμος ακολουθήθηκε σε συγκεκριμένους κλάδους. Προφανώς οι αιρετοί έχουν συγκεκριμένες προτιμήσεις.

Αλγόριθμος:

ο Κ πρέπει να πάρει μετάθεση.
ο Κ έχει Χ μόρια.
όσοι έχουν περισσότερα από Χ μόρια παίρνουν μετάθεση.

βέβαια διαφαίνεται ότι αυτό δύσκολα θα ισχύσει φέτος, τουλάχιστον όχι στο βαθμό που γινόταν μέχρι πρότινος, χωρίς να σημαίνει ότι το σύστημα είναι 'δίκαιο'.. δεν υπάρχει καθολική δικαιοσύνη, αλλά μόνο μεταξύ μας, αλλά και αυτή μέχρι ένα βαθμό..
άλλο εγώ που πήρα τα 11 μόριά μου υπηρετώντας στο σχολείο και άλλο (μέχρι πριν 2 χρόνια) ο άλλος που τα έπαιρνε από τα γραφεία, τις διευθύνσεις και τα υπουργεία - ειδικά όταν πήγαινε εκεί με αίτησή του.

οπότε το σύστημα έχει σίγουρα στρεβλώσεις.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1492 στις: Μάιος 11, 2011, 03:42:19 μμ »

Οπότε όχι, δε θεωρώ ότι παίξαμε σε ένα γνωστό παιχνίδι, όπως λες. Αν το ήξερα, θα καθόμουν κι εγώ αλλού με 3-4 μόρια και θα ερχόμουν εδώ στις διακοπές.

Παίζαμε και είχαμε αποδεχτεί ένα παιχνίδι, τους κανόνες του οποίου, μας τους άλλαξαν κατά τη διάρκειά του δραστικά και απάνθρωπα παγώνοντας ουσιαστικά τις μεταθέσεις. Εγώ έτσι νοιώθω.

Οι κανόνες είναι γνωστοί συνάδελφε το αν εμείς κάνουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε ή δεν θέλουμε να καταλάβουμε γιατί έτσι μας βολεύει ανάλογα με την στιγμή αυτό είναι άλλο θέμα. Δεν έχει αλλάξει τίποτα εδώ και χρόνια εκτός από το θέμα με τους νεοδιόριστους και την τριετία από διετία. Τώρα γίνεται συζήτηση για το νέο πλαίσιο. Όπως και να έχει όμως ήταν γνωστό ότι τίποτα δεν σου εγγυάται μετάθεση όσα μόρια και να έχεις και αυτό το ξέρεις. Την επιλογή που έκανες την έκανες με το ανάλογο ρίσκο που εμπεριείχε, αν το είχες κάνει πριν μια δεκαετία τότε θα πετύχαινες τον στόχο σου, τώρα δεν τον πετυχαίνεις. Έτσι είναι η ζωή μερικές φορές δεν μπορούμε να προβλέψουμε τα πάντα.
Το σύστημα είναι δυναμικό και αλλάζει ανάλογα με τις συνθήκες/παραμέτρους μια από τις βασικές είναι το no money no honey και τα παίρνει όλα η καραμπόλα. Αν κολλήσουμε και μείνουμε στην "αδικία" "ατυχία" της ζωής τότε θα περνάμε μίζερα. Καλή δύναμη και να περνάς καλά όπου και να είσαι μέχρι να πάρεις την μετάθεση σου.

Αποσυνδεδεμένος mgenv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1493 στις: Μάιος 11, 2011, 04:43:30 μμ »
την νομοθεσία την ξέρουμε όλοι, λίγο πολύ ή έστω οφείλαμε να την ξέρουμε ή να την μάθουμε όταν πρωτοδιοριστήκαμε.
Επιλογή μας ήταν ο τόπος διορισμού, αν και είναι φορές που για τις ανάγκες τις υπηρεσίας φεύγεις από το σπίτι σου. Όμως, μετά από Χ χρόνια αλλάζουν οι υποχρεώσεις μας, αλλάζουμε εμείς και θέλουμε να πάμε κάπου αλλού. Από επαρχεία σε επαρχεία.
Η μαγική λέξη είναι "ΣΥΝΝΟΜΑ". Άρα σύννομα θα βγουν και οι ματαθέσεις, και ας ελπίσουμε να πάρουμε όσο το δυνατό περισσότεροι.

Αποσυνδεδεμένος TTG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1494 στις: Μάιος 11, 2011, 04:54:13 μμ »
Μην αρχίζουμε να παραλογιζόμαστε και εμείς επειδή οι άλλοι είναι ανώμαλοι

εκεί που τοποθετηθήκαμε είναι εκεί που δηλώσαμε, τελεία και παύλα. Παίξαμε ένα παιχνίδι με γνωστούς κανόνες και το να ερχόμαστε τώρα να λέμε άλλα και άλλα μου θυμίζει κάποιους μαθητές μας που την μια μέρα τους λες τους κανόνες της τάξης την επόμενη τους παραβιάζουν και όταν τους βάζεις "χέρι" γκρινιάζουν και από πάνω.
Το αν θα μέναμε εκεί ήταν γνωστό ότι είναι σχετικό και μη προβλέψιμο.
Γνωρίζω άτομα που ήρθαν για να φύγουν, γνώρισαν το ταίρι τους, παντρεύτηκαν έκαναν οικογένεια κ.λπ.
άλλοι πάλι φέραν τις οικογένειες τους, άλλοι πήραν μετάθεση αλλά όχι εκεί που ήθελαν και στέριωσαν εκεί, άλλοι πήγαν σπίτια τους κ.λπ.

Η ξεφτίλα είναι το μαγείρεμα που γίνεται στο ΚΥΣΔΕ, δεν λένε έχουμε τόσα Χ οργανικά κενά άρα μπορούν να γίνουν Χ μεταθέσεις + οι καραμπόλες, μόνο συζητάνε τι είναι η δεν είναι οργανικό κενό, αν θα βολέψουν κάποιους θεωρώντας οργανικά εκεί που δεν υπάρχουν,σκεπτόμενοι πόσους θα διορίσουν του χρόνου και που κ.λπ.
Τι να σου κάνει ο υπολογιστής και ο αλγόριθμος, όσο πανούργος και αν είναι ο νεο-έλληνας την ξεφτίλα αυτή δεν μπορεί να την κάνει αλγόριθμο για να τελειώνουμε εξού και η καθυστέρηση.

σωστός

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1495 στις: Μάιος 11, 2011, 05:02:35 μμ »
Νομίζω δεν υπάρχει καμία τρομερή και φοβερή συνωμοσία πίσω από τις μεταθέσεις. Οι πληροφορίες μου λένε ότι οι μεταθέσεις έχουν ήδη βγει - καθώς το ΚΥΣΔΕ συνεδρίαζε ως αργά χθες το βράδυ.

Το πρόβλημα που προέκυψε ήταν και παραμένει καθαρά τεχνικό:
χθες πραγματοποιήθηκε ολονύχτιο υπουργικό συμβούλιο - οπότε δεν μπορούσε να τις υπογράψει η Υπουργός.
Σήμερα οι αιρετοί έκαναν απεργία - οπότε δεν μπορούσαν να τις υπογράψουν αυτοί ( γιατί και οι αιρετοί τις  υπογράφουν).

Αύριο λοιπόν, συγκαλείται εκ νέου το ΚΥΣΔΕ για να υπογράψει και στη συνέχεια, αν στο μεταξύ δε συμβεί κάτι άλλο απρόοπτο (πχ ακόμα ένα υπουργικό συμβούλιο - ή μην ξεχνάμε ότι αύριο τρέχουν και οι πανελλαδικές οπότε όλοι "τρέχουν" με αυτό το θέμα πρωτίστως) θα ανακοινωθούν κανονικά εντός της ημέρας αλλιώς πάμε για Παρασκευή.

Μπορεί φυσικά να είναι ψυχοφθόρα όλη αυτή η κατάσταση, αλλά όπως ειπώθηκε από άλλον "φορουμίστα", τα πράγματα πρέπει να γίνουν Σύννομα!  :) :)
Καλά αποτελέσματα λοιπόν, σε όλους!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1496 στις: Μάιος 11, 2011, 05:03:47 μμ »
Μην αρχίζουμε να παραλογιζόμαστε και εμείς επειδή οι άλλοι είναι ανώμαλοι
Ποιούς εννοείς;

εκεί που τοποθετηθήκαμε είναι εκεί που δηλώσαμε, τελεία και παύλα. Παίξαμε ένα παιχνίδι με γνωστούς κανόνες και το να ερχόμαστε τώρα να λέμε άλλα και άλλα μου θυμίζει κάποιους μαθητές μας που την μια μέρα τους λες τους κανόνες της τάξης την επόμενη τους παραβιάζουν και όταν τους βάζεις "χέρι" γκρινιάζουν και από πάνω.
Αγαπητέ μου:
1.Νομίζω πως είναι λίγο άστοχος ο παραλληλισμός των σχέσεων: κράτους-υπαλλήλου με παιδαγωγό-μαθητή. Απ' ό,τι γνωρίζω, τους κανόνες της τάξης τούς διατυπώνουν από κοινού δάσκαλος-μαθητές (το σύνολο των μαθητών και όχι μια ισχνή μειοψηφία-αντιπροσωπεία). Συζητούν επ' αυτών. Στην περίπτωσή μας, οι κανόνες μετάθεσης δεν προέκυψαν κατόπιν συζήτησης με όλους τους εκπαιδευτικούς.
2.Όταν μετά από πολλά χρόνια στην ανεργία (κατά τη διάρκεια του πτυχίου και μετά) έρχεται η στιγμή του διορισμού σου, έχεις δυο αναγκαστικές επιλογές: να διοριστείς εκτός έδρας (εξαιρούνται ελάχιστοι που διαμένουν μόνιμα σε επαρχία-δυσπρόσιτα) ή να αρνηθείς το διορισμό σου. Θεωρείς ότι υπάρχει η πολυτέλεια του να μην διοριστείς; Εκτός κι αν έχεις σίγουρη καβάντζα στον ιδιωτικό ή σε άλλη κατηγορία του δημόσιου/δημοτικού τομέα. Εγώ, προσωπικά, δεν είχα.

άλλοι πάλι φέραν τις οικογένειες τους, άλλοι πήραν μετάθεση αλλά όχι εκεί που ήθελαν και στέριωσαν εκεί, άλλοι πήγαν σπίτια τους κ.λπ.
Μιλάς για άλλους. Άρα να υποθέσω πως δεν έχεις προσωπική εμπειρία, π.χ. τί σημαίνει να έχεις δυο μωρά και να πρέπει η γυναίκα σου-εκπαιδευτικός να μένει μόνη μαζί τους, χωρίς άλλη βοήθεια, και να πρέπει να νοικιάζεις δυο σπίτια σε δυο διαφορετικά μέρη της Ελλάδας, ή να μένουν τα μωρά σε νησί ή απομακρυσμένο χωριό και να κάνεις το σταυρό σου να μην χρειαστούν νοσηλεία σε νοσοκομείο.

Η ξεφτίλα είναι το μαγείρεμα που γίνεται στο ΚΥΣΔΕ, δεν λένε έχουμε τόσα Χ οργανικά κενά άρα μπορούν να γίνουν Χ μεταθέσεις + οι καραμπόλες, μόνο συζητάνε τι είναι η δεν είναι οργανικό κενό, αν θα βολέψουν κάποιους θεωρώντας οργανικά εκεί που δεν υπάρχουν,σκεπτόμενοι πόσους θα διορίσουν του χρόνου και που κ.λπ.
Παραπάνω μιλάς για κανόνες, αλλά μόνος σου ομολογείς ότι καταστρατηγούνται, όχι από τον 'μαθητή', αλλά από τον 'δάσκαλο'.

Τι να σου κάνει ο υπολογιστής και ο αλγόριθμος, όσο πανούργος και αν είναι ο νεο-έλληνας την ξεφτίλα αυτή δεν μπορεί να την κάνει αλγόριθμο για να τελειώνουμε εξού και η καθυστέρηση.
Ο νεο-έλληνας που 'πληρώνει χωρίς να έχει φάει' και που περιμένει υπομονετικά τη μετάθεσή του σύμφωνα με τους κανόνες για τους οποίους δεν συναποφασίζει και οι οποίοι τελικά καταστρατηγούνται (δες προηγούμενη αναφορά σου σε 'μαγείρεμα') είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2011, 03:13:49 μμ από anonymous »
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος m_PE04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #1497 στις: Μάιος 11, 2011, 05:31:35 μμ »
το έχετε δει αυτό; αν και έχει ημερομηνία της Τρίτης νομίζω σήμερα το βάλανε:

http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=12700:metatheseis-xoris-apotelesma-i-simerini-sinedriasi-tou-kisde&Itemid=1796

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.