*

Αποστολέας Θέμα: ωραριο μικτου τμηματος νηπιαγωγειου  (Αναγνώστηκε 5617 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ωραριο μικτου τμηματος νηπιαγωγειου
« στις: Οκτώβριος 01, 2009, 10:19:33 μμ »
το νηπιαγωγειο που ειμαι ειναι μικτο.δλδ εχει συνολο 18 παιδια και το πρωι λειτουργει ως κλασικο.στη συνεχεια λειτουργει σαν ολοημερο με 8 παιδια που μενουν.θα ηθελα να ρωτησω ποιο θα πρεπει να ειναι το ωραριο των 2 νηπιαγωγων και πως θα εξασφαλιστει η συνεχεια στο τμημα αφου τα περισσοτερα παιδια θα εχουν φυγει ,επομενως δεν μπορεις να κανεις τιποτα καινουριο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ωραριο μικτου τμηματος νηπιαγωγειου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:58:47 »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: ωραριο μικτου τμηματος νηπιαγωγειου
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 11:09:35 μμ »
Δυστυχώς η πρακτική αυτή εφαρμοζόταν (νομίζω) άτυπα τα προηγούμενα χρόνια, αλλά επίσημα από φέτος. Θεωρητικά το ωράριο των νηπιαγωγών είναι αυτό του ολοήμερο, αλλά είναι δύσκολο η απογευματινή νηπιαγωγός να έχει την ευθύνη της αποχώρησης των παιδιών αλλά και του υπόλοιπου τμήματος. Μια χρονιά που αντιμετώπισα αυτή την κατάσταση, η πρωινή νηπιαγωγός έμενε μέχρι την αποχώρηση των παιδιών. Βέβαια αυτό εξαρτάται από τις συνθήκες (πόσα παιδιά φεύγουν, τί τμήμα έχεις, κ.τ.λ). Όσον αφορά στο πρόγραμμα, πράγματι δεν κάνεις κάτι καινούργιο το μεσημέρι (π.χ. μαθηματικά), αλλά μπορείς να επεκτείνεις τις πρωινές δραστηριότητες. Η αλήθεια είναι πως δεν είναι τόσο τραγικό όσο φαίνεται αρχικά, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υποβαθμίζεται με αυτόν τον τρόπο η λειτουργία του ολοήμερου.

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ωραριο μικτου τμηματος νηπιαγωγειου
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 04:10:06 μμ »
Το ωράριο της πρωινης τελειώνει στις 12.00. Τα παιδιά μένουν εως τις 12.30 οπότε και τα παραλαμβάνουν  οι γονείς. Εμείς δεν τα βγάζουμε έξω αλλά ζητάμε να τα πάρουν οι γονείς από την αίθουσα διότι η απογευματινή  νηπιαγωγός δεν μπορεί να απομακρυνθεί από τα παιδιά του ολοημέρου.
Ντύσιμο - τσαντάκια τα φροντίζουν οι γονείς.

Οσον αφορά τις δραστηριότητες, για να μην χάσουν κάποια σημαντική τα παιδιά του κλασσικού, αμέσως μετά το πρωινό διάλλειμα εντάσσουμε μια δραστηριότητα αντί να τα αφήσουμε ελεύθερα στις γωνιές. Το απόγευμα κάνουμε πιο πολύ ψυχοκινητικά ή ομαδικές εργασίες. Ως τώρα πάει καλά
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2009, 04:12:28 μμ από sofia_il »

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ωραριο μικτου τμηματος νηπιαγωγειου
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 10:33:12 πμ »
Συμφωνώ και εγώ που είμαι στην ίδια θέση φέτος. Ξέρω ότι το απογευματινό είναι δύσκολο να κάνει κανείς δραστηριότητες το απόγευμα, φροντίζοντας παράλληλα να μη χαθεί η συνέχεια, αλλά συνήθως κάνουμε ένα ψυχοκινητικό μετά τον ύπνο, και οργανωμένες ελεύθερες, και πριν τον ύπνο κάτι που έχει σχέση με το θέμα του πρωινού ωραρίου (να σας πώ την αλήθεια, εγώ συνήθως τους δίνω κάτι που έχει σχέση με το χτεσινό, προχτεσινό πρωινό θέμα, για να μη βαριούνται, ακόμα και κάτι σε σχέση με το πρόγραμμα της προηγούμενης εβδομάδας αν έχει περισσέψει... ;D ;D ;D).

 Βέβαια, το χειρότερο είναι να έχεις συμφωνήσει με τη συνάδελφο και τη σύμβουλο (για χιλιάδες λόγους και όχι απαραίτητα επειδή βολεύει εσένα) να πάρεις μόνο το απογευματινό πρόγραμμα. Έτσι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα καινούριο. Και επειδή εγώ την έχω πατήσει γιατί σκέφτηκα "έλα μωρέ, θα έχω την τάξη μου, το πρόγραμμά μου, ας την κάνω την εξυπηρέτηση, ας κάνω το μ@$(%#α της χρονιάς, δεν πειράζει ", σας πληροφορώ ότι τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι και καθολου εύκολα, και κάτι ξέρουν στο Υπουργείο που έχουν ορίσει υποχρεωτική περιοδική αλλαγή των συναδέλφων. Γιατί, στην περίπτωση της απογευματινής μονοβάρδιας, πάντα εξαρτάσαι από το πρωινό, συνήθως δεν μπορείς να ξεκινήσεις κάτι καινούριο (εκτός και αν η πρωινή συνάδελφος δεν κάνει πολλά θεματα μαζί, οπότε κάτι προλαβαίνεις να πάρεις και εσύ), και αναγκαστικά στίβεις το κεφάλι σου συχνά για να δεις τι έγινε το πρωί και τι θα κάνεις εσύ το απόγευμα (επειδή η τάξη είναι απρόβλεπτη, μπορει να προκύψει πχ χειροτεχνία το πρωί και να μείνεις εσύ το μεσημέρι με το πατρόν στο χέρι.).. Αυτά βέβαια τα προβλήματα τα αντιμετωπίζει κανείς και σε ένα κανονικό ολοήμερο τμήμα. Ειδικά όμως στο μεικτό ολοήμερο, που υπάρχουν παιδιά μονής και διπλής βάρδιας, δεν μπορείς να δουλέψεις πολύ εύκολα.
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ωραριο μικτου τμηματος νηπιαγωγειου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:58:47 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ωραριο μικτου τμηματος νηπιαγωγειου
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 10:59:33 πμ »
ποσο δυσκολο καταληγει να συννενοουμαστε μεταξυ μας τελικα..λιγος σεβασμος και χωρος στον αλλο κ ολα θα γινονταν. δυστυχως καταληγουμε να υπαρχει το αφεντικο και ο ..αλλος που συμπληρωνει το προγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ωραριο μικτου τμηματος νηπιαγωγειου
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 06:15:22 μμ »
Σχετικα με αυτα που γράφει η selas οτι δηλαδή η μια νηπιαγωγος δουλευει αποκλειστικά το απογευματινό, εγώ στη θέση αυτής θα ξεκινούσα ένα θέμα ασυνήθιστο δηλαδή οχι φθινοπωρο ή ελια. Θα μπορούσα να δουλέψω λαικα παραμύθια ή Αισωπο στο απογευματινό τμήμα. Ειναι αυτονόητο ότι το απόγευμα γίνεται δουλειά στο νηπιαγωγείο και το γνωρίζουν πολύ καλά οι γονείς του κλασσικού.
Θα δούλευα το δικό μου προτζεκτ, η πρωινή δεν θα επηρεαζόταν στο πρόγραμμά της και στο κάτω - κάτω ας τρέξει κι αυτή μια φορά απο πίσω μου.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ωραριο μικτου τμηματος νηπιαγωγειου
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 10:09:09 πμ »
Σχετικα με αυτα που γράφει η selas οτι δηλαδή η μια νηπιαγωγος δουλευει αποκλειστικά το απογευματινό, εγώ στη θέση αυτής θα ξεκινούσα ένα θέμα ασυνήθιστο δηλαδή οχι φθινοπωρο ή ελια. Θα μπορούσα να δουλέψω λαικα παραμύθια ή Αισωπο στο απογευματινό τμήμα. Ειναι αυτονόητο ότι το απόγευμα γίνεται δουλειά στο νηπιαγωγείο και το γνωρίζουν πολύ καλά οι γονείς του κλασσικού.
Θα δούλευα το δικό μου προτζεκτ, η πρωινή δεν θα επηρεαζόταν στο πρόγραμμά της και στο κάτω - κάτω ας τρέξει κι αυτή μια φορά απο πίσω μου.

Να σου πω την αλήθεια, γίνεται ακριβώς το αντίθετο. Έχει πάρει ένα σωρό προγράμματα etwinning, έχει δηλώσει από πέρισυ 2 προγράμματα περιβαλλοντικής, και τώρα θα πάρει ΚΑΙ αγωγή υγείας (αυτό μου το είπε χτες). Τα υπόλοιπα ωραία θέματα? Τα κάνει λιγο πιο βιαστικά ενδιάμεσα στα άλλα στην διάρκεια της εβδομάδας, εκεί προλαβαίνω και εγώ κανένα ψίχουλο να κάνω   ;D ;D ;D ;D, αλλά αν δεν υπάρχει πρόγραμμα, δλδ αν ο πρωινός κάνει ό,τι του έρθει εκείνη την ώρα στο μυαλό, πολλές φορές ο απογευματινός εχει σχεδιάσει το ίδιο και μένει ξεκρέμαστος.... Οπότε, από τη μία εχω σχεδόν ξεμείνει από θέματα για πρότζεκτ (και το έχω πάρει πατριωτικά και έχω αρχίσει να ψάχνω ό,τι θέμα ενδιαφέρει τα παιδιά, ακόμα και αν δεν το έχ δουλέψει ποτέ, ευκαιρια να μάθω και τίποτα καινούριο), αφετέρου σκέφοτμαι να σταματήσω και εγώ να λέω τι σκέφτομαι να κάνω α)γιατί ούτε αυτή με ενημερωνει  β) γιατί καμιά φορά σκεφτομαι μήπως ακούει τις ιδέες μου και της αρέσουν και λέει πως θα τις κάνει αυτή για να με προλάβει.. ;D ;D ;D Πλάκα κάνω για το τελευταίο, και δεν θα το κάνω γιατί τ θεωρώ αντιεπαγγελματικό και αντισυναδελφικό να μην ενημερώνεις και να μη συζητάς (αλλά όταν δεν σε βοηθάει η συνάδελφος, και μόνο εσύ λες, σχεδιάζεις, προσπαθείς να προσαρμοστείς στο νεο σχολείο, και στο τέλος σε καπελώνουν κιόλας, μερικές φορές σου γυρναει το μυαλό ανάποδα...)  :(

Τέλος πάντων, έχω την εντύπωση ότι σας βγάζω εκτός θέματος. Οπότε θα σταματήσω κάπου εδώ να λέω τον πόνο μου ;), και θα πω μόνο μερικές ιδέες:

α) τα ομαδικά παιχνίδια, είναι μια πολύ καλή αφορμή να ξεκινήσει προτζεκτ για την παράδοση, τα παραδοσιακά παιχνίδια κτλ. (Αλλά εγώ δεν μπορώ να το κάνω, θα το κάνει η συνάδελφος ΚΑΙ αυτό)

β) Όποτε δουλέυετε-δουλέψετε σε μεικτό ή Ολοήμερο, προτείνετε στη συνάδελφο να γίνει ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, σε μηνιαία τουλάχιστον βάση, για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσες και στεναχώριες.

γ) Μην μπαίνετε στο πρόγραμμα του άλλου πολύ δυναμικά, του στερείτε το δικαίωμα να κάνει αυτό που θέλει όπως το θέλει. Και είναι κρίμα.

δ) Σταματαω, σταματάω... Με έχει πιάσει η γκρίνια γιατί καθε Παρασκευή πραγματικά στερεύω από ιδέες. Και δεν έχουμε και κούκλες κουκλοθέατρου να τους παίξω κανένα θεατράκι.... :P

Να περνάτε όσο γίνται καλύτερα με τα πιτσιρίκια σας. Α, και ένα τελευταίο. Πολλές φορές δεν έχει τόσο σημασία το τί κάνουμε με τα παιδιά μας, αν θα είναι οργανωμένο, αν θα είναι πολυμελετημένο, αν είναι πρωτότυπο. Περισσότερη σημασία έχει να τους το δίνουμε με αγάπη (να και το φιλοσοφικό πνεύμα).

...Φιλιά!

Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ωραριο μικτου τμηματος νηπιαγωγειου
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 10:53:19 πμ »
Γιατί δεν κάνεις ενα προτζεκτ με κουκλοθέατρο; Μπορεις να κάνεις κουκλες με παιδιά, να παίξετε θέατρο, να δημιουργήσετε έργα και ότι άλλο προκύψει; Ξεκινα με απλες δακτυλοκουκλες και προχώρα. Σίγουρα δεν θα το 'χει σκεφτεί η συνάδελφος να το κάνει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ωραριο μικτου τμηματος νηπιαγωγειου
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 05:19:31 μμ »
Αχ, τζάμπα η γκρίνια μουυυυυ.... ;D ;D ;D ;D Και περιέργως κάποια έχει σχέση με αυτό που πρότεινε ακριβώς από πάνω η sofia_il. Ξεκινάμε να παίζουμε τα παραμύθια! Όχι μόνο θεατρο και κουκλοθέατρο, σήμερα φτιάξαμε ένα παιχνίδι σαν κυνηγητό με την ιστορία ΅τα 3 γουρουνακια"!! Τα άτιμα τα πιτσιρίκια, τι φαντασία έχουν βρε παιδιά..:) Συμφωνήσαμε κάθε Παρασκευή να διαβάζουμε ένα παραμύθι και μετά να παίζουμε ένα παιχνίδι ου να έχει σχέση με την ιστορία. Σήμερα ξετρελλαθήκαμε αμφότεροι (δεν μου φαίνεται;  :P :P ) με το παιχνίδι των γουρουνιών και του λύκου, και άρχισα από τώρα να σκέφτομαι παραμύθια (θα πιάσουμε κατ¨αρχήν τα κλασσικά παραμύθια) και παραδοσιακά παιχνίδια ή παιχνίδια που έχω διαβάσει σε βιβλία για να τα κάνουμε επεξεργασία. :) Ελπίζω να βγει καλό, αν το καταφέρουμε θα φτιαξω ενα blog-ακι να το ανεβάσουμε στο ιντερνετ!! Τώρα είναι που σας έβγαλα τελείως από το θέμα, αλλά ...γιούπι!  :D :D :D Γιούπι σε μένα και ευχαριστώ για την υποστήριξη και την υπομονή στη γκρίνια μου.. Δεν θα το βάλφω κάτω, θα την παλέψω τη χρονιά. Φιλιάααα!!
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ωραριο μικτου τμηματος νηπιαγωγειου
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 05:44:23 μμ »
Καλησπέρα κι από το πανέμορφο Καστελόριζο που κάνω τη θητεία μου στη μαμά -Πατρίδα ;D! Μόλις έβαλα ίντερνετ και πλέον μπορώ να συμμετέχω πάλι στην αγαπημένη κοινότητα. Selas μου άρεσε πολύ η ιδέα σου με τα παραμύθια-θα την υλοποιήσω κι εγώ-αν μου επιτρέπεις βέβαια!! Όσο για το θεματάκι με το ολοήμερο, επειδή όλες ξέρουμε πως είναι να 'συνεργάζονται' δύο γυναίκες ( :-X), νομίζω ότι κι εγώ κάτι παρόμοιο θα έκανα. Απλά θα προσπαθούσα να υπάρχει μία συνέχεια με το πρωινό και θα κατέβαλλα κάθε δυνατή προσπάθεια να συνεννοηθώ όσο μπορώ με την άλλη πλευρά και να μην την πληρώσουν τα μικρούλια. Καλή συνέχεια!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2009, 02:50:41 πμ από morfoula_mc »
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ωραριο μικτου τμηματος νηπιαγωγειου
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 06:12:36 μμ »
Εννοείται!! Γι' αυτό το έγραψα, για ιδέα για τις συναδέλφους!! Και ελπίζω να λειτουργήσει και για σένα. Αν θες καμιά ιδέα στείλε μου μήνυμα. Αν και η ιδέα για το blog με ενθουσιάζει όλο και περισσότερο... Και μπορεί και να το κάνω τελικά..:) Θα σας πώ σε λίγο καιρό στα σίγουρα, ακόμα το οργανώνω στο μυαλό μου..:)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ωραριο μικτου τμηματος νηπιαγωγειου
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 09:34:00 μμ »
selas, παρομοια κατασταση με σενα βιωσα περυσι οπου δουλευα σχεδον αποκλειστικα το απογευματινο. Βγάζαμε προγραμμα με τις πρωινες και εγω ως νέα καθόμουν και εσπαγα το κεφαλι μου τι θα κάνω πανω σ'αυτό. Οταν πήγαινα με προτασεις δραστηριοτητων ακουγα σχόλια τύπου 'αχ αυτό το κάναμε πέρυσι' , 'κάτι πιο απλό' 'τα παιδιά δεν μπορούν'. Μετά απο μια-δυο βδομάδες, δεν έλεγα πλέον τίποτα, έκανα το απόγευμα το πρόγραμμά μου και άφηνα αντίγραφο στο γραφείο. Ξαφνικά βλέπω πως ότι έκανα εγω το απόγευμα, το κάνανε ξανά στο πρωινό. Τέλος πάντων. Εγώ εφευγα ευτυχισμένη από το νηπιαγωγείο.

Οσον αφορα τα παραμύθια θα σου πω ότι την πρώτη χρονιά που δούλεψα αναπληρώτρια ψαχνόμουν τι να κάνω. Αγόρασα τις νέες εκδόσεις βιβλίων δραστηριοτήτων και έβαλα μπρος να τα υλοποιήσω. Περιττό να πώ πως δεν μου έβγαινε σχεδόν τίποτα. Ετσι καθιέρωσα κάθε Παρασκευή την ημέρα παραμυθιού. Το πρώτο που είχα κάνει ήταν τα τρία γουρουνάκια. Αφήγηση, δραματοποίηση, ζωγραφιά και μαθηματικά όπου θυμάμαι ότι ζωγράφισα τρία γουρουνάκια και τα παιδιά έπρεπε να ζωγραφίσουν τα αντίστοιχα σπιτάκια. Φοβερή επιτυχία.  Κάθε Παρασκευή, τα παιδιά περίμεναν το παραμύθι τους. Μεγάλη χαρά για μένα, κάτι πέτυχα. Ισως γι'αυτό σου το πρότεινα. Ευχομαι να πάνε όλα καλά.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ωραριο μικτου τμηματος νηπιαγωγειου
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 02:06:46 μμ »
Έτσι δουλέψαμε όλα τα παραμύθια με κακούς λύκους. Σιγά σιγά αρχίσαμε να βρίσκουμε τους κεντρικούς ήρωες του παραμυθιού, τη χαρακτηριστική ατάκα του (π.χ. θα φυσήξω θα φυσήξω κ.λ.π.), τη δομή της πλοκής κ.λ.π. Διαβάσαμε και λιγότερα συμβατικά παραμύθια με λύκους και κάναμε γιορτή στο τέλος το "Ο λύκος ξαναγύρισε". Δυο χρονιές το έχω δουλέψει σε άλλα σχολεία με άλλα παιδιά και λειτούργησε φανταστικά αν και με τελείως διαφορετικό τρόπο.

Επίσης μπορείτε να αξιοποιήσετε τα παραμύθια και αλλιώς. Π.χ. τα τρία γουρουνάκια τα χρησιμοποίησα πολύ δουλεύοντας τα υλικά και την υφή τους (π.χ. σκληρό- μαλακό, τραχύ- λείο, χρώματα, σχήματα κ.λ.π.) ή την κοκκινοσκουφίτσα για τη διατροφή ή τη χαρτογράφηση του δάσους π.χ.
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159847
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 597
Σύνολο: 608

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.