*

Αποστολέας Θέμα: Θέλω να ανοιξω φροντιστήριο Μ.Ε  (Αναγνώστηκε 26861 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mania81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Θέλω να ανοιξω φροντιστήριο Μ.Ε
« στις: Οκτώβριος 03, 2009, 02:26:21 πμ »
Θα ήθελα τις συμβουλές σας, καθώς και την εμπειρία όσων ήδη έχουν επιχειρήσει το ίδιο. Σκέφτομαι να ανοίξω φροντιστήριο Μ.Ε από την επόμενη σχολική χρονιά. Άρχισα σιγά-σιγά να ψάχνω τα διαδικαστικά (δικαιολογητικά κτλ), αλλά νιώθω ότι έχω τώρα πολλά μπερδεμένα στο μυαλό μου... Υπάρχει κάποιος που να έκανε τα τελευταία χρόνια αυτό το βήμα, να μου δώσει μια ιδέα τόσο στη διαδικασία που απαιτείται, όσο κ στο κόστος (εξοπλισμός κτλ)?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θέλω να ανοιξω φροντιστήριο Μ.Ε
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:03:28 »

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ανοιξω φροντιστήριο Μ.Ε
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 05:19:39 πμ »
Ίσως βγώ λίγο εκτός θέματος γιατι προσωπικά δεν έχω ανοίξει δικό μου φροντιστήριο... Έχω δουλέψει όμως σε μεγάλα, μικρά, παλιά και καινούρια φροντιστήρια και ελπίζω πως όσα σου γράψω σου φανούν χρήσιμα...

Για αρχή σου λέω πως καλό θα είναι πρίν ανοίξεις φροντιστήριο να έχεις δημιουργήσει ήδη κάποιο κύκλο ή να έχεις στα υπόψην να συνεργαστείς με καθηγητές που έχουν κύκλο...
Στο λέω αυτό γιατι οι γονείς είναι δυο φορές πιο επιφυλλακτικοί με τα φροντιστήρια απο ότι με τα ιδιαίτερα... Αυτό είναι συμβουλή επιχειρηματική και όχι εκπαιδευτική... Δηλαδή, θέλω να σου πώ πως ενώ ως εκπαιδευτικός μπορείς να δουλέψεις πολύ καλά με ένα παιδί και να κάνεις τους γονείς του να σε εμπιστευτούν... σε ένα φροντιστήριο.. το ένα παιδί στο τμήμα είναι πρόβλημα... μπορεί μεν να πάει πολύ καλά (αφού θα κάνει ιδιαίτερο) αλλά στην επιχείρηση σου κοστίζει αντί να σου προσφαίρει γιατι δίνεις πιο πολλά στους καθηγητές παρά αυτά που παίρνεις από το μαθητή...
Το πρόβλημα αυτό αντιμετοπίζεται επειδή νομικά έχεις το δικαίωμα να ανεβάσεις τις τιμές (όταν το τμήμα είναι κάτω από 5 άτομα -απ ότι ξέρω-). Όμως σε ένα καινούριο φροντιστήριο δεν ξέρεις από την αρχή πόσα άτομα περιμένεις και όταν σε παίρνουν οι γονείς, λές την τιμή που έχεις στα υπόψην σου... αν ωστόσο δε βρείς άλλο μαθητή στο ίδιο τμήμα... είναι δύσκολο να αλλάξεις την αρχική τιμή και κυνδυνεύεις να "μπεις μέσα"... Χρειάζεσαι λοιπόν "κύκλο" για να μην αντιμετωπίσεις τέτοια προβλήματα...
Για αρχή και για να δείς αν σε παίρνει.... μπορείς να βρείς στοιχεία επικοινωνίας με μέλη του ΟΕΦΕ στο http://www.oefe.gr/index.php?p=ds_oefe ωστε να ενημερωθείς για τις τιμές που "παίζουν" και να πάρεις μια ιδέα...

Έπειτα πρέπει να έχεις στα υπόψην πως παίζει μεγάλο ρόλο η ιστορία του φροντιστηρίου... Δηλαδή, πως οι γονείς αλλά και οι ίδιοι οι μαθητές, ρωτάνε για τις μέχρι τώρα επιτυχίες του φροντιστηρίου σου... Εσύ με καινούριο φροντιστήριο, δεν θα έχεις να επιδείξεις επιτυχίες... θα αρκεστείς στην ικανότητα και την πείρα των συνεργατών σου... πράγμα που σημαίνει πως εκτός από την ανάγκη ικανών συνεργατών από εκπαιδευτικής πλευράς, τους χρειάζεσαι και από επιχειρηματική άποψη... Προσοχή λοιπόν στους εκπαιδευτικούς με τους οποίους θα συνεργαστείς...

Κάτι ακόμα που θα πρέπει να έχεις στα υπόψην, είναι πως το μέρος στο οποίο θα ανοίξεις το φροντιστήριό σου, είναι πολύ σημαντικό... Καλό θα ήταν να είναι κοντά στους υποψήφιους μαθητές σου ωστε να εξυπηρετεί τους γονείς που καθημερινά ταλαιπωρούνται από τα δρομολόγια... Προσοχή όμως... σε ηλικίες λυκείου, οι μαθητές συνήθως είναι αυτοί που αποφασίζουν για το φροντιστήριο στο οποίο θα πάνε και πολλές φορές, το κριτήριο των μαθητών είναι απλώς η παρέα που βρίσκουν σε ένα ήδη γνωστό μεγάλο φροντιστήριο... Το πρόβλημα εδώ, είναι πως είναι δύσκολο να βρείς αρκετούς μαθητές λυκείου την πρώτη χρονιά... Αυτούς όμως πρέπει να τους κηνυγήσεις γιατι τα παιδιά πηγαίνουν συνήθως φροντιστήριο με σκοπό τις πανελλήνιες... Άν δεν παρουσιάσεις επιτυχίίες σε πανελλήνιες, δεν έχεις πελάτες....

Μέχρι τώρα, στην ουσία σου έχω πεί ένα και μόνο πράγμα.... Πως ο ιδιοκτήτης του φροντιστηρίου δεν αρκεί να είναι καλός εκπαιδευτικός... πρέπει να είναι και καλός επιχειρηματίας...
Αυτή τη στιγμή δε μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό... Απο εκπαιδευτικές συμβουλές το μόνο που έχω να σου πώ είναι πως το μάθημα σε τάξη είναι πολύ διαφορετικό από το ιδιαίτερο αλλά πιστεύω πως αυτό το γνωρίζεις... Το αναφέρω απλώς για να επισημάνω πως αν δεν έχεις δουλέψει σε τάξη, (παρα μόνο σε ιδιαίτερα) επείγει να αποκτήσεις πρώτα αυτή την εμπειρία (όπως επίσης και οι συνεργάτες που θα διαλέξεις)....

Θα ενημερωθώ για περισσότερα και αν χρειάζεται θα σε ενημερώσω...

ΥΓ: Με συγχωρείς αν ακούγομαι αποτρεπτικός... Δεν έχω τέτοιο σκοπό... Απλώς έχω δουλέψει και σε μικρά καινούρια φροντιστήρια και προσπαθώ να σου εξηγήσω πως δεν πρέπει να κάνεις βιαστική κίνηση...




« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2009, 06:18:17 πμ από koleygr »

Αποσυνδεδεμένος mania81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ανοιξω φροντιστήριο Μ.Ε
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 12:49:54 μμ »
Σε καμία περίπτωση δεν ακούγεσαι αποτρεπτικός! Όσα μου έγραψες είναι πράγματα που ήδη έχω σκεφτεί και μου κάνει καλό το να τα ακούω κι από άλλους. Αλίμονο αν περιμένουμε από τους άλλους να μας πουν μόνο τι καλά και εύκολα που θα μας έρθουν όλα... Γι'αυτό και ζητώ τις συμβουλές και τις απόψεις σας.

Αποσυνδεδεμένος stratosmath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ανοιξω φροντιστήριο Μ.Ε
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 11:01:58 πμ »
Ούτε εγώ έχω ανοίξει προσωπικά ποτέ φροντιστήριο αλλά έφτασα στα προθυρα να ανοιξω ένα και σταμάτησα οταν μου έκατσε ο διορισμός στον ΑΣΕΠ και επομένως δεν το πολυσκέφτηκα μετά. (Σχεδον ειχαμε βγάλει τα διαφημιστικά φυλλάδια).Καταρχήν θα σου ευχηθώ καλή τυχη αν δοκιμάσεις το εγχείρημα.
1. Πρέπει να βρεις τον χώρο που θα στεγάσεις το φροντιστήριό σου. Φρόντισε  να είναι σε περιοχή με σχολεία τριγώρω και ίσως παρκο με καφετέριες. Είναι κάτι που οι πιτσιρικάδες το προτιμούν προκειμένου να πάνε φροντίστηριο αλλά και να ξεσκάσουν λιγη ώρα μακρια απο το σπίτι. Να εξυπηρετείς όχι μόνο μια συνοικία γιατι τα παιδια θα είναι λίγα. Σε αυτήν την περίπτωση θα ανέβει το κόστος του ενοικιου. Υπολόγισε πως στην δική μου περιοχή (Κερατσίνι) κατι τέτοιο κόστιζε περίπου 1800ε/μήνα.
2. Θα χρειαστεί να έχεις χαμηλότερες τιμές απο τον ανταγωνισμό (τουλάχιστον μέχρι να αποκτησεις μια μικρη φήμη) μιας και δεν θα έχει κανένας κάποιον λόγο να σε προτιμήσει απο πιο έμπειρους και με επιτυχίες φροντιστές. Αυτό σημαίνει πως αν το ''πακέτο'' μαθημάτων για την Α Γυμνασίου κάποιοι το πουλάνε 180Ε θα πρέπει να το πουλήσεις φτηνότερα.
3. Χρειάζεσαι συνεταιρους για να βάλουν λεφτα με τα αντίστοιχα ποσοστά (εκτος και αν μπορεις να καλύψεις όλο το ποσό μόνος σου). Αυτο είναι δύσκολο γιατι κατα την άποψή μου χρειάζεσαι όλα τα έξοδα του πρώτου χρόνου ν α τα έχεις απο την αρχή αν θες να κρατήσεις ζωντανή την προσπάθειά σου και την επόμενη χρονιά. Η πρώτη χρονιά θα σε βάλει μέσα.
4. Αν βάλεις συνεταιρους αυτοι να είναι απο διαφορετικές ειδικότητες και όλοι τους εκπαιδευτικοί ώστε να δουλεύετε εσεις και όχι να πληρώνετε και άλλους (τουλάχιστον στην αρχή). Μην υπολογίσετε σε κέρδος την πρώτη χρονιά. Θα είστε τυχεροι να βγάλετε τα έξοδα του φροντιστηρίου (αφήνοντας το αρχικό κεφάλαιο ανέπαφο) και παρα πολύ τυχεροι αν πληρωθείτε τις ώρες που κάνατε (ή κάποιες απο αυτες).
5. Υπολόγισε ενα κόστος στην διαφήμιση του φροντιστηρίου που πρεπει να μοιράσεις φυλλάδια σε όλα τα σχολεία της περιοχής και ακόμα ένα κόστος ο εξοπλισμός όπως πίνακες, θρανία, καθίσματα κ.α που πάντως δεν κοστίζει πολύ. (Δεν χρειάζεται να αγορασεις γραφεια απο SATO)
6. Θα συμφωνήσω με τον koleygr οτι οι συνεργάτες που θα διαλέξεις θα πρεπει να είναι έμπειροι και να έχουν κύκλο για να σε βοηθήσουν.
7. Θα χρειαστείς πολύ καλές επικοινωνιακές ικανότητες για να πείθεις τους γονείς και ''τρόπο'' για να πείθεις τους μαθητές.
8. Αν υπάρχει φροντιστήριο ξένων γλωσσών εκει κοντά κάνε μια βόλτα και προτεινέ τους μια συνεργασια οπου θα τους στέλνεις μαθητές και θα σου στελνουν και εκείνοι με οικονομικότερα πακέτα. Έτσι θα αποκτήσεις γρήγορα μια ικανή πελατεία.
9. Πάνω απο όλα ομως θα χρειαστεις πραγματικά πολύ καλή διάθεση και πολλά άντερα μέχρι να μπορέσεις σαν επιχείρηση πλέον να σταθείς στον χώρο της φροντιστηριακής εκπαιδευσης.
Σου εύχομαι οτι καλύτερο και μην δειλιάσεις. Μόνο το πρωτο βήμα χρειάζεται να κάνεις και ολα τα άλλα θα ερθουν. Καλη επιτυχια σε οτι και αν κάνεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.