*

Αποστολέας Θέμα: Κανόνες Νηπιαγωγείου  (Αναγνώστηκε 8699 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Κανόνες Νηπιαγωγείου
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 05, 2009, 09:54:47 μμ »
Θα συμφωνήσω με την Ritalamp.
Μπράβο για το ενδιαφέρον και την δουλειά που κάνετε.
Μου λύνονται και'μένα καποιες απορίες,μαθαίνω πολλά πράγματα μέσα στο pde.
Και είναι πολύ σημαντικό γιατί αγχώνομαι που θα δουλέψω πρώτη φορά!
 :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κανόνες Νηπιαγωγείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:27:10 »

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Κανόνες Νηπιαγωγείου
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 05, 2009, 10:03:05 μμ »

    Ποιούς κανόνες έχετε στην τάξη σας;
Ψάχνω για κανόνες που να είναι διατυπωμένοι σε κατάφαση, να είναι λίγοι και να περιλαμβάνουν τις περισσότερες αν όχι όλες τις "προβληματικές" καταστάσεις που θέλουμε να αποφεύγονται.

Αυτό που λές είναι πολύ σωστό. Για τα παιδιά είναι πιο εύκολο να θυμούνται τι πρέπει να κάνουν απο οτι τι δεν πρέπει να κάνουν. Είναι πιο ευχάριστο και ταυτόχρονα τους λύνει τις απορίες.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κανόνες Νηπιαγωγείου
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 12:01:33 μμ »
H μόνη ένστασή μου για την έννοια του σεβασμού έχει να κάνει με τη χρονική στιγμή. Ακόμη πολλά παιδιά δυσκολεύονται να βάλουν το συναίσθημά τους σε λόγια κι ας είναι κάτι πολύ απλό όπως ο θυμός ή η χαρά. Επειδή η συζήτηση για τους κανόνες θα γίνεται πολύ συχνά κατά τη διάρκεια της χρονιάς, οι έννοια και οι λέξεις μπορούν να εμπλουτίζονται διαρκώς ακολουθώντας το πλαίσιο σκέψης του παιδιού. Άρα το φροντίζω μπορεί να γίνει σέβομαι όταν η έννοια θα έχει αντίκρισμα στο μυαλό τους. Λέμε τώρα.... Γιατί αλλιώς πολλές φορές παπαγαλίζουν χωρίς να έχει νόημα γιαυτά το περιεχόμενο της λέξης. Και πάλι δεν είμαι τελείως σίγουρη σκέψης κάνω. :-\ 8) 8)

Συμφωνώ για τους θετικούς κανόνες. Είναι σημαντικό ζήτημα να ξέρεις τι μπορείς να κάνεις, να έχεις εναλλακτική δηλαδή και όχι απλά να ξέρεις τι απαγορεύεται, γιατί τότε με τι θα το αντικαταστήσεις;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Κανόνες Νηπιαγωγείου
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 01:02:29 μμ »
Ενας ενδεδειγμένος τρόπος επίλυσης προβλημάτων συμπεριφοράς είναι η έκφραση συναισθημάτων. Είναι απλό και εύκολο να πει ένα παιδάκι "με πείραξε που μου πήρε την κούκλα". "Είμαι θυμωμένος που δεν με έπαιξες στο διάλλειμα".Αυτό τα παιδιά σίγουρα μπορούν να το κάνουν και είναι το πρώτο βήμα για όλα τα άλλα. Το κάνουν ακόμα και τα 2 χρόνα, αν τους ρωτήσεις τι θέλεις, γιατί γκρινιάζεις σου λένε. Εξάλλου και στις σχέσεις των ενηλίκων ισχύει ότι πρέπει να πεις στον άλλον τι σε ενόχλησε, δεν μπορεί ο άλλος να μυρίσει τα δάχτυλά του.
Τα επόμενα είναι οι λύσεις. Καλό θα ήταν να βρεθούν γενικές λύσεις που να τις τηρούν τα παιδιά και αν υπάρχει η δυνατότητα ομάδες υπηρεσίας βοήθειας στην τάξη. πχ. όταν δυο παιδιά μαλώνουν για την κούκλα, αν δν μπορούν να το λύσουν μόνα τους πάνε στην νηπιαγωγό. Εκείνη τους ρωτάει τι έγινε, το καθένα λέει τα δικά του, ασυνάρτητα πολλές φορές, αλλά παρόλα αυτά ρόλος μας είναι να τους μάθουμε να σκέφτονται. Τους λέει τι προτείνετε; Απαντάνε οτι θέλουν. Λογικά δεν θα συμφωνούν. πχ ο ένας λέει εγω έπαιζα οταν τελειώσω θα την πάρει, ο άλλος αυτός έπαιξε τώρα η σειρά μου. Σ'αυτήν την περίπτωση η νηπιαγωγός προτείνει είτε να παίξουν μαζί είτε να περιμένουν. Για αυτόν που θα περιμένει θα έχει bonus,θα παίξει περισσότερη ώρα ;). Την ίδια δουλειά μπορεί να την κάνει και ενα παιδάκι. Να προτείνουν λύσεις 2 παιδιά που κάθε μέρα θα είναι υπεύθυνα για τέτοια θέματα (ομάδα υπηρεσίας). όπως κάθε μέρα κάποιοι είναι υπεύθυνοι για την καθαριότητα έτσι για την συμπεριφορά. Κάποιοι κανόνες θέτονται απο όλη την τάξη, έτσι είναι πιο εύκολο να τους τηρήσουν. Και είναι η πρώτη έννοια του σεβασμού..Σέβομαι τους κανόνες που ο ίδιος έθεσα, αλλιώς έχω απέναντί μου όλη την τάξη. Ο πιο εύκολος τρόπος να ξεπεραστεί ο εγωκεντρισμός του παιδιού.Όχι οτι είναι εύκολος βέβαια, απλά σε σύγκριση με το εγω λέω και εσύ υπακούς. ;D .
Επίσης ένας κανόνας πολύ καλός είναι οτι δεν απορρίπτω μια ιδέα αν δεν έχω εγω μια άλλη. Δεν λέω "δεν μ'αρέσει αυτό το παιχνίδι" αν δεν προτείνω κάτι άλλο ούτε δεν θέλω να ακολουθήσουμε την δική σου ιδέα στην περίπτωση της κούκλας αν δεν προτείνω μια λύση. Αυτό αποτελεί και μια ένδειξη ύπαρξης ή μη κοινωνικών δεξιοτήτων. Αν δεν θέλω κάτι πρέπει οπωσδήποτε να πω τι θέλω. Κατανοητό απο τα παιδιά και πιστέψτε με εφικτό ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κανόνες Νηπιαγωγείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:27:10 »

Αποσυνδεδεμένος dionisiac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κανόνες Νηπιαγωγείου
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 12:44:29 πμ »
Συμφωνω με οσα γραφεις και επαυξανω :D :D
Πιο πολυ μου αρεσε αυτο με την ιδεα ''δεν αποριπτουμε αν
δεν εχουμε κατι να προτεινουμε...''
καλο γιατι αν τα ξεσυνεριστεις δεν βγαζεις ακρη ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Κανόνες Νηπιαγωγείου
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 02:12:01 μμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Κι εμένα μου αρέσει να ακούγονται καινούργιες ιδέες...Ευχαριστούμε fragy! :)

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Κανόνες Νηπιαγωγείου
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 02:26:13 μμ »
και γω ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια ;D. Φέτος έμαθα οτι έγινε έρευνα σχετικά με το πιο είναι το μεγάλο άγχος των εκπαιδευτικών όταν μπαίνουν στην τάξη κάθε χρονιά και το αποτέλεσμα ήταν αν θα καταφέρουν να θέσουν κανόνες και να επιβληθούν στην τάξη... :(

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανόνες Νηπιαγωγείου
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 08:43:46 πμ »
Μου άρεσαν κάποιοι κανόνες που βρήκα στα αγγλικά αλλά δεν μπορώ να τους μετατρέψω στα ελληνικα. Είναι λίγοι και ξεκάθαροι και περιλαμβάνουν σχεδόν τα πάντα.
 
Respect everyone's work

Respect everyone's words and body

Respect our materials

Νομιζω οτι μπορεις να τους μετατρεψεις ευκολα στα ελληνικα. Τα περισσοτερα παιδακια αυτης της ηλικιας καταλαβαινουν την εννοια του "σεβασμου" και θα ειναι μια ιδανικη ευκαιρια να την εξηγησεις σ'οσα δεν την καταλαβαινουν! :)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κανόνες Νηπιαγωγείου
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 09:23:56 πμ »
Μπράβο βρε κορίτσια! Δεν είμαι νηπιαγωγός αλλά έχω παιδάκι που πάει νήπια και παίρνω κι εγώ ιδέες για το τι μπορώ να κάνω σπίτι! :D Ειλικρινά μπράβο σας!!! Keep up the good work! ;)

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Κανόνες Νηπιαγωγείου
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 05:20:34 μμ »
Επίσης, δύσκολες έννοιες όπως η έννοια του σεβασμού, του φιλότιμου κτλ πολλές φορές γίνονται βίωμα μέσα από την καθημερινή εμπειρία. Εγω χρησιμοποιώ τη λέξη στο σχολείο από τις πρώτες μέρες. Π.χ. αν ένα πιτσιρίκι μιλάει συνέχεια πρώτο χωρις να σηκώνει χέρι, ή σηκώνεται συνέχεεια από την παρεούλα, του ζητώ να σεβαστεί τους υπόλοιπους και να καθήσει, ή να σηκώσει το χέρι του. Συνήθως με ρωτάνε τί θα πει σεβασμός μετά από αρκετό καιρό, οπότε ήδη έχουμε μαζέψει εμπειρίες να το συζητήσουμε, ή δεν με ρωτανε καθόλου  ( ;D τα καμάρια μου...) οπότε κάποια μέρα που καθόμαστε όλοι μαζί  φέρνω την κουβέντα και μου λένε μόνα τους τι πιστεύουν ότι είναι ο σεβασμός. Κάπως έτσι βάζω και την έννοια της δημοκρατίας στην κουβέντα. Και μέχρι τις 17/11 έχουμε καταλάβει όλοι "τί είναι αυτό".. Με αυτόν τον τρόπο πιστεύω ότι γίνονται ευκολότερα τα πράγματα. Άλλωστε αυτό δεν είναι το νηπαγωγείο; Γνώση μέσα αό επεξεργασμένες εμπειρίες. :)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161782
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 455

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.05 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.