*

Αποστολέας Θέμα: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία  (Αναγνώστηκε 13885 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« στις: Οκτώβριος 06, 2009, 06:03:34 μμ »
Γεια σας! Είμαι νεοδιόριστη και έχω πολλές απορίες για την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Στο site του ΟΠΑΔ δε βρήκα τις πληροφορίες που χρειάζομαι και βεβαίως ούτε στο τηλέφωνο- μέχρι και mail έστειλα και δε μου απάντησε κανείς! Επειδή επείγει να κάνω κάποιες εξετάσεις θα ήθελα αν ξέρει κανείς να μου πει :
1. Πως μπορώ να μάθω τα διαγνωστικά κέντρα που είναι συμβεβλημένα με το δημόσιο;
2. Ποια είναι η διαδικασία; Πάω σε γιατρό, μου γράφει τις εξετάσεις και μετά πηγαίνω κατευθείαν στο διαγνωστικό κέντρο ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο (κάποιος μου είπε για ελεγκτή);
3. Στο γιατρό και  στο διαγνωστικό κέντρο πληρώνω και μετά παίρνω τα λεφτά μου πίσω ή δεν πληρώνω καθόλου;
4. Από που μπορώ να πάρω πληροφορίες για τέτοιου είδους απορίες; Στο site του ΟΠΑΔ έχει ένα τηλέφωνο από τα κεντρικά, οι οποίοι όμως είτε δεν σηκώνουν το τηλέφωνο είτε δεν έχουν πραγματικά καμία ιδέα για τα παραπάνω!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:38:37 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 06:22:12 μμ »
Γεια σας! Είμαι νεοδιόριστη και έχω πολλές απορίες για την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Στο site του ΟΠΑΔ δε βρήκα τις πληροφορίες που χρειάζομαι και βεβαίως ούτε στο τηλέφωνο- μέχρι και mail έστειλα και δε μου απάντησε κανείς! Επειδή επείγει να κάνω κάποιες εξετάσεις θα ήθελα αν ξέρει κανείς να μου πει :
1. Πως μπορώ να μάθω τα διαγνωστικά κέντρα που είναι συμβεβλημένα με το δημόσιο;
2. Ποια είναι η διαδικασία; Πάω σε γιατρό, μου γράφει τις εξετάσεις και μετά πηγαίνω κατευθείαν στο διαγνωστικό κέντρο ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο (κάποιος μου είπε για ελεγκτή);
3. Στο γιατρό και  στο διαγνωστικό κέντρο πληρώνω και μετά παίρνω τα λεφτά μου πίσω ή δεν πληρώνω καθόλου;
4. Από που μπορώ να πάρω πληροφορίες για τέτοιου είδους απορίες; Στο site του ΟΠΑΔ έχει ένα τηλέφωνο από τα κεντρικά, οι οποίοι όμως είτε δεν σηκώνουν το τηλέφωνο είτε δεν έχουν πραγματικά καμία ιδέα για τα παραπάνω!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
1. πάρε τηλέφωνο στα διαγνωστικά κέντρα
2. εάν ο γιατρός σου γράψει εξετάσεις, πρέπει να πας μετά το βιβλιάριο για θεώρηση από στον ΟΠΑΔ. την θεώρηση στην κάνει ο ελεγκτής γιατρός που βρίσκεται εκεί. θεωρητικά ο ελεγκτής ελέγχει την αναγκαιότητα των εξετάσεων και το κατά πόσο έχουν στην πραγματικοτήτα γίνει ή όχι. πρακτικά θα πας, θα περιμένεις στην ουρά, θα σου ρίξει μία σφραγγίδα χωρίς να σε κοιτάξει καν στα μάτια, και θα φύγεις  ;D Το θεωρημένο φύλλο του βιβλιαρίου μετά το επιστρέφεις στον γιατρό σου. πάρε τηλέφωνο στον τοπικό ΟΠΑΔ σου για να μάθεις ώρες/μέρες που γίνεται η θεώρηση βιβλιαρίων γιατί δεν γίνεται κάθε μέρα.
3. σε οποιονδήποτε γιατρό είναι συμβεβλημένος με το δημόσιο δεν πληρώνεις τίποτα. για τις εξετάσεις νομίζω πως δεν πληρώνεις πάλι πουθενά, με εξαίρεση τις οδοντριατρικές εργασίες.

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 06:29:00 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 07:33:18 μμ »
εχε το νου σου οτι νεσα σε 5 μερες πρεπει να το θεωρησεις κ σε 1 μηνα να κανεις τις εξετασεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:38:37 »

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 04:12:55 μμ »

η μικρή μου κόρη είχε νοσηλευτεί πριν ένα μήνα στο παίδων...
τότε είχα ικα...
μας έγραψαν κάποιες εξετάσεις που πρέπει να κάνω αυτές τις μέρες ( εξετάσεις αίματος)
μπορώ να τις κάνω κατευθείαν ή πρέπει να μου τις ξαναγράψουν στο βιβλιάριο του δημοσίου αυτή την φορά;;;
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 04:24:00 μμ »

επίσης να σας εμπιστευτώ και μια εμπειρία που είχα σχετικά με τους "συμβεβλημένους " γιατρούς....
ΠΑΝΤΑ να ρωτάτε 2 και 3 φορές αν συνεργάζονται με το δημόσιο....
εγώ πηγαίνοντας να βγάλω το βιβλιάριο στον οπαδ ,σε διπλανό γραφείο  αναζήτησα το βιβλίο με τις διευθύνσεις των συμβεβλημένων γιατρών .βρήκα πολύ κοντά μου ένα οφθαλμίατρο για να πάω για έλεγχο την κόρη μου. Παιρνοντάς τον τηλέφωνο για να κλείσουμε ραντεβού τον ρωτάω "είστε συμβεβλημένος ";;; και μου απαντάει "ναι,ελάτε και θα το δούμε "...
πάω λοιπόν - εξετάζει την κόρη μου - βγάζω το βιβλιάριο και τότε μου λέει...."ξέρετε ,δεν είμαι πια στο δημόσιο γιατί αργούν να μας πληρώσουν"
εγώ έμεινα μλκς και τον πλήρωσα και από πάνω (αφού μου το είπε κατόπιν εορτής και είχε εξετάσει πια την κόρη μου)
στο ιντερνετ είδα ότι πράγματι έχει βγει το όνομά του ( στο βιβλίο όμως εξακολουθεί να είναι - παρόλο που τους έχω ενημερώσει....)

είμαι και εγώ πρωτάρα ,αλλά δεν πρόκειται να την ξαναπατήσω έτσι....


Υ.Σ είναι αλήθεια ότι παρόλο που δεν είναι συμβεβλημένος αν έγραφε ούτως ή άλλως την εξέταση ,θα μπορούσα να πάρω ένα ποσό πίσω;;;;;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2009, 03:47:55 μμ από anemovroxis »
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 05:24:43 μμ »
κακως τον πληρωσες,οπως κ εγω κακως εδωσα 20 ευρω σε συμβεβλημενο παιδιατρο επειδη δεν τους πληρωνουν οπως λες. αν πας σε γιατρο που δεν ειναι του δημοσιου πρεπει να σου γραψει πανω στο βιβλιαριο οτι δεν ειναι συμβεβλημενος και με το αποκομα πας στον υπαδ και παιρνεις καποια στιγμη 20  ευρω πισω. εγω το εκανα. κατι ειναι κ αυτο αλλα τωρα ψαχνω καποιον του δημοσιου που να μην ζηταει κιολας

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 01:11:51 μμ »
κακως τον πληρωσες,οπως κ εγω κακως εδωσα 20 ευρω σε συμβεβλημενο παιδιατρο επειδη δεν τους πληρωνουν οπως λες. αν πας σε γιατρο που δεν ειναι του δημοσιου πρεπει να σου γραψει πανω στο βιβλιαριο οτι δεν ειναι συμβεβλημενος και με το αποκομα πας στον υπαδ και παιρνεις καποια στιγμη 20  ευρω πισω. εγω το εκανα. κατι ειναι κ αυτο αλλα τωρα ψαχνω καποιον του δημοσιου που να μην ζηταει κιολας
ωχ; τι κόλπο είναι αυτό; ισχύει όντως; εάν δεν είναι συμβεβλημένος μπορούμε να παίρνουμε κάποια λεφτά πίσω; δεν με νοιάζει το πότε ιδιαίτερα.

Και όσο αφορά το θέμα με το ότι το δημόσιο δεν πληρώνει τους γιατρόυς...είναι αλήθεια ότι το δημόσιο αργεί υπερβολικά να πληρώσει τους γιατρούς, γι αυτό κάποια στιγμή είχαν κάνει αποχή από το δημόσιο με το να μην συμπληρώνουν τα βιβλιάρια και να ζητάνε την αμοιβή τους κανονικά. Αυτό ήταν απόφαση του συλλόγου τους. Δεν το εφαρμόσαν όλοι οι γιατροί (εγώ σε όσους πήγα τότε μου το συμπληρώσαν αλλά με ενημερώσαν για το θέμα). Νομίζω ΄τοι τώρα έχει λήξει αλλά δεν ξέρω σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 01:33:27 μμ »
πηγα στον υπαδ κα μου το επανε,και οντως,σημερα για την ακριβεια πηγα στην πειραιως και απο 200 ευρω που δηλωσα πτι εδωσα πηρα τα 80. απο το τιποτα..η γιατρος ομως δεν ειχε γραψει στο βιβλιαριο οτι δεν ειναι συμβεβλημενη και πολυ με νευριασε. δηλ αφου το ηξερε και τη ρωτησα γιατι αδιαφορησε;αν δε μου το λεγαν στην υπηρεσια δεν θα το ηξερα. πηγα σε παιδιατρο,φανταζομαι οτι θα ισχυει σε ολους τους γιατρους. τωρα, για το γιατρο που ζητησε τα 20, αυτος εκοψε και το χαρτακι για αυτο δε μου αρεσε

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 01:55:24 μμ »
Δεν είναι απαραίτητο ότι το ήξερε. Γενικά είναι λίγο στην κοσμάρα τους. Εμένα ξεχνάει να μου γράφει άνευ συμμετοχής και να βάζει σφραγίδα ή δε μου έγραφε με τίποτα τα μεγάλα υπερηχογραφήματα του παιδιού. Πάντως εφόσον πληρώνεις κανονικά, γράφει στο βιβλιάριο την επίσκεψη και με το χαρτάκι και την απόδειξη παίρνεις το ποσό που αναλογεί. Αν πάλι δεν κάνεις τίποτε από όλα αυτά, παίρνεις απλά απόδειξη και τη βάζεις στην εφορία.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 02:59:09 μμ »
Δηλαδη, για να καταλαβω κι εγω σιγουρα.

Για παιδιστρο συμβεβλημενο, παω με το βιβλιαριο και δεν πληρωνω (κανονικα).

Για οδοντιατρους τα γραφουν στο βιβλιαριο, παιρνω και αποδειξη, τα θεωρω και τα στελνω να παρω κατι λιγα πισω.

Για ιδιωτη γυναικολογο ισχυει το ιδιο; Δηλαδη μπορουμε να παιρνουμε αποδειξη και να τα γραφει στο βιβλιαριο και να τα στελνουμε στον ΟΠΑΔ να παρουμε καποια χρηματα πισω;

Τελος, σε τοκετο, ολα αυτα τα χρηματα που δινουμε σε γιατρο και νοσοκομειο, μπορουμε να παρουμε τιποτα η οχι;

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 03:43:27 μμ »
φανταζομαι οτι και σε μη συμβεβλημενο γυναικολογο ειναι το ιδιο,γιατι μονο σε παιδιατρο να ειναι;.. στον κοκετο παιρνεις μονο 1000 ευρω. αν γραψεις τις εξετασεις και τις θεωρησεις παιρνεις παλι πισω κατι γυρω στο 20% η παραπανω. εγω τα πηρα

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 05:37:43 μμ »
Και επανέρχομαι δυστυχώς (δεν το βλέπω να βγάζω άκρη) : μου έδωσαν ένα τηλέφωνο του ΟΠΑΔ Αγ. Παρασκευής, το 2106019800, το οποίο το παίρνω εδώ και τρεις μέρες και μιλάει συνεχώς. Ξέρει κανείς κάποιο άλλο τηλέφωνο ή ποιες μέρες και ώρες γίνεται θεώρηση στην Αγ. Παρασκευή και που βρίσκεται ο συγκεκριμένος ΟΠΑΔ;

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 05:48:20 μμ »
www.opad.gr Κοίτα το πρόγραμμα των ελεγκτηρίων.
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 606
Σύνολο: 619

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.