*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων  (Αναγνώστηκε 81645 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος angel13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #378 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 12:32:44 μμ »
μπορει καποιος να μου πει σε ποιος ετος σταματησε στην γ αθηνας στους πε03 γιατι ειμαι στην δουλεια και δεν εχει office

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:48 »

Αποσυνδεδεμένος air

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #379 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 12:43:17 μμ »

 ο Εκπαιδευτικος πρεπει να ειναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ



Επαγγελματία σε κάνουν οι σπουδές και το θεσμικό πλαίσιο που έχεις στο χώρο δουλειάς και κυρίως ο ΕΛΕΓΧΟΣ.


Θα συμφωνουσαμε απολυτα, αν δεν ειχες παραλειψει και την εμπειρια η οποια τελικα.. ειναι και το ΜΟΝΟ μας εφοδιο.

Εχω ξαναγραψει οτι κατα βαση ειμαστε αυτοδιδακτοι. Το οτι τελειωσαμε καποιο Τμημα Φυσικης, δεν μας κανει Εκπαιδευτικους παρα μονον γνωστες (σε καποιο βαθμο) του αντικειμενου. Αρα, σπουδες δεν υπαρχουν. Επισης, ελεγχος δεν υπαρχει (το γεγονος π.χ. οτι εν ωρα εργασιας, καποιος Μονιμος συνομιλει στα fora, ειναι απο μονο του αρκετο).

Τωρα βεβαια, αν εχεις σημαντικες ενδειξεις πως καποιος που δουλευε για 15-20 χρονια π.χ. σε ψιλικατζηδικο, ειναι εμπειροτερος απο εναν αλλο που εκανε μαθηματα (φροντιστηριο/ιδιαιτερα) στο ιδιο διαστημα.. ειμαι ετοιμος να τις συζητησω.

(για καποιο λογο, μαλλον παρανοησες τα λεγομενα μου, πιστευοντας πως αναφερομουν σε αργοσχολους)


Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #380 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 12:49:15 μμ »
μπορει καποιος να μου πει σε ποιος ετος σταματησε στην γ αθηνας στους πε03 γιατι ειμαι στην δουλεια και δεν εχει office

Ξεκινάει από το 1972 και τελειώνει στο 11/9/2009
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #381 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 12:54:13 μμ »
Στην Γ Αθήνας, ο μαθηματικός με το πιο παλιό πτυχίο έχει ημερομηνία 1972!!
Δηλαδή πρέπει να είναι 60 χρονών!
Αν είναι δυνατόν!!

και τι πειράζει βρε παιδιά;  ;D
και στο πανεπιστήμιο δε μας δίδασκαν 60άρηδες. και η μικρή ηλικία έχει τα ''μιείον''.
εγώ τα πρώτα χρόνια που δίδασκα ετρεχα σα το βέγγο να βγάλω την ύλη γαιτί έκανα όλα τα μαθήματα και αν με ρώταγε ένα παιδί κάτι
από κεφάλαια παρακάτω με έλουζε κρύος ''ιδρώς''.
λοιπόν και οι ΠΟΛΥ άπειροι ας μην έχουν ΠΟΛΥ αυτοπεποίθηση γιατί θα πεσει ΠΟΛΥ σαϊτα... ;D

τελικά σκέφτομαι ότι άλλοι πίνακες έπρεπε να γίνουν: με βάση μόνο τα μόρια από πδσ, αλλά αυτοί που θα είχαν πολλά να έμπαιναν στο τέλος, και στην αρχή αυτοί που δεν είχαν τίποτα. δε το λέω για αστείο. αλλά και παλι θα αδικούνταν όσοι προτίμησαν την πδσ από την ωρομισθία.
μάλλον ούτε ο αϊνστάιν δε θα μπορούσε να μας βρει κάποιο σύστημα ώστε να μην αδικηθεί ουδείς των φιλολόγων...πόσο μάλλον η κυβέρνηση
που δε της έχει μείνει και πολύ μυαλό μετά την εκλογική νίκη...  ;D


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:48 »

Αποσυνδεδεμένος angel13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #382 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 01:01:35 μμ »
μπορει καποιος να μου πει σε ποιος ετος σταματησε στην γ αθηνας στους πε03 γιατι ειμαι στην δουλεια και δεν εχει office

Ξεκινάει από το 1972 και τελειώνει στο 11/9/2009
δηλαδη τους πηραν ολου τους μαθηματικους στην γ αθηνας σορι που σε πρηζω αλλα εχω πτυχιο 2009 και το θεωρουσα δυσκολο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #383 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 01:06:02 μμ »
μπορει καποιος να μου πει σε ποιος ετος σταματησε στην γ αθηνας στους πε03 γιατι ειμαι στην δουλεια και δεν εχει office

Ξεκινάει από το 1972 και τελειώνει στο 11/9/2009
δηλαδη τους πηραν ολου τους μαθηματικους στην γ αθηνας σορι που σε πρηζω αλλα εχω πτυχιο 2009 και το θεωρουσα δυσκολο

Προφανώς όχι. Οι πίνακες που δημοσιεύτηκαν είναι απλά η σειρά προταιρεότητας για πρόσληψη στην ΠΔΣ (με βάση την ημερομηνία κτήσης πτυχίου δηλαδή). Πόσοι από αυτούς θα προσληφθούν, άγνωστο για την ώρα προφανώς (έχει να κάνει με τον αριθμό τμημάτων ΠΔΣ κλπ).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος angel13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #384 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 01:08:18 μμ »
α οκ εχεις δικιο σευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #385 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 03:43:50 μμ »
 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
 
ΠΕΡΙΦ.Δ/ΝΣΗ Π. & Δ. ΕΚΠ/ΣΗΣ ΣΤΕΡ.ΕΛΛΑΔΑΣ

     Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ

                   
 
 Ταχ. Δ/νση:           Κύπρου 85

                              35100 Λαμία                                         
E-mail:   mail@dide.fth.sch.gr   

Λαμία    14-10-2009 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

 

          Αναρτώνται από σήμερα Τετάρτη 14-10-2009 στη Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης Νομού Φθιώτιδας και στο site ( http://www.didefth.gr/ ) της Δ/νσης οι πίνακες κατάταξης των ωρομισθίων καθηγητών που είχαν υποβάλει αίτηση για το Πρόγραμμα της Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης (Π. Δ. Σ.) σχολικού έτους 2009 -2010 στη Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης Νομού Φθιώτιδας.

 

          Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να καταθέσουν ένσταση μέχρι την Παρασκευή 16-10-2009 στο πρωτόκολλο της Δ/νσης Νομού Φθιώτιδας - Κύπρου 85 - 4ος όροφος.

 

          Σημειώνεται ότι η Π. Δ. Σ. θα ξεκινήσει τη Δευτέρα 19-10-2009 και η ανάθεση των ωρών διδασκαλίας θα γίνεται μέχρι εξαντλήσεως των (10) ωρών για αποκλειστική απασχόληση ωρομισθίου στην Π. Δ. Σ. και σε οποιαδήποτε Δ/νση Δ.Ε. ή του 11ώρου συνολικά για απασχόληση ωρομισθίου στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης. Το σύνολο των ωρών διδασκαλίας δηλώνεται υπεύθυνα από τον προσληφθέντα σε κάθε Δ/νση Δ. Ε. με υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599.

                                                                 Από τη Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης Νομού Φθιώτιδας

         

 

 

" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #386 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 03:53:30 μμ »
http://dide-v.thess.sch.gr/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=2111&Itemid=34


ο αντίστοιχος πίνακας για Δυτικη Θεσσαλονίκη
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #387 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 04:01:47 μμ »

 ο Εκπαιδευτικος πρεπει να ειναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ



Επαγγελματία σε κάνουν οι σπουδές και το θεσμικό πλαίσιο που έχεις στο χώρο δουλειάς και κυρίως ο ΕΛΕΓΧΟΣ.


Θα συμφωνουσαμε απολυτα, αν δεν ειχες παραλειψει και την εμπειρια η οποια τελικα.. ειναι και το ΜΟΝΟ μας εφοδιο.

Εχω ξαναγραψει οτι κατα βαση ειμαστε αυτοδιδακτοι. Το οτι τελειωσαμε καποιο Τμημα Φυσικης, δεν μας κανει Εκπαιδευτικους παρα μονον γνωστες (σε καποιο βαθμο) του αντικειμενου. Αρα, σπουδες δεν υπαρχουν. Επισης, ελεγχος δεν υπαρχει (το γεγονος π.χ. οτι εν ωρα εργασιας, καποιος Μονιμος συνομιλει στα fora, ειναι απο μονο του αρκετο).

Τωρα βεβαια, αν εχεις σημαντικες ενδειξεις πως καποιος που δουλευε για 15-20 χρονια π.χ. σε ψιλικατζηδικο, ειναι εμπειροτερος απο εναν αλλο που εκανε μαθηματα (φροντιστηριο/ιδιαιτερα) στο ιδιο διαστημα.. ειμαι ετοιμος να τις συζητησω.

(για καποιο λογο, μαλλον παρανοησες τα λεγομενα μου, πιστευοντας πως αναφερομουν σε αργοσχολους)


Πιστεύω πως υπάρχει και ένα άλλο πράγμα που λέγεται μεταδοτικότητα και πιστεύω είναι χάρισμα όπως χάρισμα είναι να ζωγραφίζεις φοβερά. Τυχερός όποιος το χει θέλει πολύ προσπάθεια να το αποκτήσει ( αν και πιστεύω δεν το αποκτάς αν δε τό χεις) όποιος δεν το χει.
Πόσους καθηγητές είχαμε στις σχολές μας με φοβερές γνώσεις που έκαναν προσπάθεια να μας μάθουν αλλά μέχρι εκεί μεταδοτικότητα ΜΗΔΕΝ
ΜΕΓΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;;;  ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΥΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος hippy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #388 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:13:27 μμ »
Έλεος ρε παιδιά! Ξεσηκωθήκατε όλοι και γράφετε για συνωμοσίες, συναλλαγές και δεν ξέρω τι άλλο! Πόσα μόρια μαζεύουμε με την ΠΔΣ έχετε σκεφτεί; Για να διοριστεί κάποιος μόνο με αυτό πρέπει να δουλεύει 10 χρόνια. Όσοα καιρό κάποιοι μάζευαν μόρια με βύσμα είχαν καταπιεί την καραμέλα της αξιοκρατίας; κ εγώ το 2001 πήρα πτυχίο αλλά τι να κάνουμε τώρα; Και δεν έχω επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Εσείς με ποιο δικαίωμα θεωρείτε ότι διδάσκω χειρότερα από εσάς; Υπάρχουν άλλωστε πολλοί "παππούδες" που διδάσκουν πολύ καλύτερα από κάποιους νέους.
Αποκλείεται να επανέρθει η επετηρίδα.Το ΠΑΣΟΚ καθιέρωσε τον ΑΣΕΠ. Πιστεύω ότι του χρόνου θα είναι πιο σύνθετα τα κριτήρια για την ΠΔΣ.
Τουλάχιστον θα πάρει ο καθένας 10ωρο και όχι 2 και 3 ωρίτσες.Με τόσο λίγες ώρες ρε παιδιά τι μόρια να μαζέψεις; Αυτό ήταν κοροϊδία.
Κ ας κρατήσουμε την ψυχραιμία μας
Ο νέος είναι ωραίος αλλά ο παλιός είναι αλλιώς! Χα!
Παράθεση
Συμφωνώ μαζί σου. Στο σχολείο που δούλευα πέρυσι ΠΔΣ , έφεραν έναν μαθηματικό και μια φυσικό με επιτυχία σε ΑΣΕΠ, και τα παιδιά δεν ξαναπάτησαν μετά το 2ο μάθημα, διαμαρτυρόμενα στον λυκειάρχη για τους καθηγητές που τους έφεραν.Ο ΑΣΕΠ δεν πιστοποιεί την μεταδοτικότητα και την ικανότητα διδασκαλίας. Θυμηθείτε πόσοι καθηγητές στο πανεπιστήμιο ήταν κακοί δάσκαλοι, ενώ πολύ συχνά ήταν διεθνώς γνωστοί επιστήμονες!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2009, 12:21:50 πμ από hippy »
ΠΕ 04.01

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #389 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:40:14 μμ »


http://www.tanea.gr/default.asp?pid=11&ct=7&artid=4540810



Τομές
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: 13 Οκτωβρίου 2009

ΤΟ υπουργείο Παιδείας αποφάσισε χθες να θεσμοθετήσει το αυτονόητο: στο εξής οι προσλήψεις καθηγητών για την ενισχυτική διδασκαλία θα γίνονται με αντικειμενικό τρόπο και με βάση τον βαθμό στο πτυχίο και το έτος αποφοίτησης.

ΟΙ πίνακες των προσλήψεων θα δημοσιεύονται κι έτσι ο καθένας θα γνωρίζει τη σειρά του και κυρίως θα μπορεί να ελέγξει αν αδικήθηκε ή όχι. Στοιχειώδεις κανόνες διαφάνειας δηλαδή.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ όλα αυτά τα χρόνια το αυτονόητο ήταν η εξαίρεση. Έτσι, πολύ απλά, στο υπουργείο Παιδείας οι διορισμοί γίνονταν με βάση τις λίστες ρουσφετιών που υπέβαλλαν λογής λογής ενδιαφερόμενοι.

ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ νόμιζαν ότι με αυτόν τον τρόπο εξασφάλιζαν την εκλογή τους.

Δεν κατάλαβαν ότι το μόνο που πέτυχαν ήταν να απαξιώσουν την κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας που εκλέχτηκε με τη σημαία της κάθαρσης του δημόσιου βίου και τελικώς υπηρέτησε τις πιο παρωχημένες εκδοχές του κομματισμού.

ΓΙΑ τη νέα κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ αυτό είναι μια μεγάλη ευκαιρία. Έτσι κι αλλιώς πολλά περιθώρια για παροχές δεν έχει - μετά βίας θα μπορέσει να τιμήσει τις ρητές προεκλογικές της υποσχέσεις.

ΜΠΟΡΕΙ όμως σχετικά γρήγορα να βάλει τα θεμέλια για την αποκατάσταση της αξιοκρατίας, το χτύπημα του μαύρου πολιτικού χρήματος και την κατοχύρωση της διαφάνειας στις δημόσιες υπηρεσίες.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν θα είναι εύκολο. Οι κακές συνήθειες δεν κόβονται εύκολα και οι πιέσεις που θα ασκηθούν θα είναιαν δεν είναι ήδη- πολλές.

ΤΩΡΑ όμως, όσο υπάρχει το πολιτικό κεφάλαιο, είναι η ώρα για να γίνουν ουσιαστικές τομές. Αύριο πιθανότατα θα είναι αργά.

ΑΛΛΩΣΤΕ οι πολίτες αυτό περιμένουν- αποφασιστικές κινήσεις από την πρώτη κιόλας μέρα. Αν βρουν ανταπόκριση είναι περίπου βέβαιο ότι θα δώσουν και τον τόσο αναγκαίο χρόνο ανοχής ώστε να μπορέσει να ορθοποδήσει η οικονομία.

ΑΝ όχι, τότε είναι περίπου βέβαιο πως τα δύσκολα για την κυβέρνηση θα αρχίσουν πολύ πιο γρήγορα!

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #390 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:42:36 μμ »
Συνάδελφοι, μία ερώτηση ίσως άσχετη. Γιατί στους πίνακες που έχουν βγει από ορισμένες δευτεροβάθμιες, αναγράφεται δίπλα ΄΄τρίτεκνος΄΄, ΄΄πολύτεκνος΄΄ κτλ; Είναι κι αυτό κριτήριο κατάταξης;

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #391 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:46:25 μμ »
Συνάδελφοι, μία ερώτηση ίσως άσχετη. Γιατί στους πίνακες που έχουν βγει από ορισμένες δευτεροβάθμιες, αναγράφεται δίπλα ΄΄τρίτεκνος΄΄, ΄΄πολύτεκνος΄΄ κτλ; Είναι κι αυτό κριτήριο κατάταξης;
Δεν αναφέρει κάτι τέτοιο η εγκύκλιος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 770
Σύνολο: 782

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.