*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων  (Αναγνώστηκε 81642 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #434 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 02:35:34 μμ »
δεν έβγαλαν φιλολόγους????μάλλον δεν,, όπως και η βοιωτία
Η Βοιωτία έχει βγάλει όλες τις ειδικότητες,απλα πρέπι να γυρίσεις σελίδα στο excel κάτω αριστερα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:50:43 »

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #435 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 02:39:36 μμ »
Για Δ Αθήνας έχουμε κανένα νέο??
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #436 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 02:47:24 μμ »
Για Δ Αθήνας έχουμε κανένα νέο??
μολις πηρα τηλ. στη δ  και μου ειπαν θα τα βγαλουν δευτερα, γιατι ειχαν καποιο... προβλημα!  στη β μου ειπαν οτι τωρα τα ανεβαζουν στο ιντερνετ.

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #437 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 02:49:57 μμ »
Για Δ Αθήνας έχουμε κανένα νέο??
μολις πηρα τηλ. στη δ  και μου ειπαν θα τα βγαλουν δευτερα, γιατι ειχαν καποιο... προβλημα!  στη β μου ειπαν οτι τωρα τα ανεβαζουν στο ιντερνετ.


OK, thanks!!!!
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:50:43 »

Αποσυνδεδεμένος daf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #438 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 03:06:15 μμ »
Καλησπέρα παιδιά! Η περιφέρεια Πειραιά δεν έχει ανεβάσει όλες τις ειδικότητες, ούτε σε αυτην που ανήκω. Είμαι ΠΕ07 και ούτε στης Γ' Αθήνας τους πίνακες έχουμε περιληφθεί!! Προσπαθούσα να πιάσω γραμμή στην Γ΄αλλά δεν τα κατάφερα τι προτεινετε να κάνω.. από Δευτέρα? Δουλεύω σε πρωινό ωρομίσθια και δεν μπορώ να παω απο κει!   
ΠΕ07

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #439 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 09:46:15 μμ »
Για ΔΔΕ ανατ. Αττικής έχει κανείς καμιά πληροφορία;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #440 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 03:44:09 μμ »
Δεν παίζει να διαβάσω τόσες σελίδες που αφορούν στις εξελίξεις της πδσ την τελευταία εβδομάδα,είναι παρόλα αυτά βέβαιο ότι βρέθηκαν άτομα που ενώ επέμεναν για αξιοκρατικά κριτήρια,μετά τις ανακοινώσεις του υπεπθ βγήκαν και γκρίνιαξαν. Είναι επίσης βέβαιο πως ακόμη και η ημερομηνία κτήσης πτυχίου δεν αποτελεί αξιοκρατικό κριτήριο. Έχω άτομα από πάνω μου έκαναν 10 και πλέον χρόνια να πάρουν πτυχίο,δε βλέπω το λόγο για τον οποίο είναι καλύτεροι από εμένα.
Οπωσδήποτε το ότι μπήκαν έστω και έτσι κάποια κριτήρια,κοινωνικά θα τα χαρακτήριζα εγώ,είναι κάτι.
Είναι τουλάχιστον απαράδεκτη όμως η χρονική συγκυρία που έγινε αυτό.
Είναι απαράδεκτο να βγαίνεις μετά την υποβολή των αιτήσεων και να θέτεις όρους.
Οι λόγοι είναι προφανείς,γνωστός μου φιλόλογος με πτυχίο το 95 απογοητευμένος που δεν κλήθηκε ποτέ,δεν έκανε αίτηση. Αν είχε κάνει όμως θα είχε πολύ καλή σειρά.
Είναι αυτό αξιοκρατία?
Υποτίθεται μαζεύουμε μόρια για να έχουμε μια ευνοικότερη θέση,την οποία δεν έλαβαν υπ'όψιν τους. Είναι αυτό αξιοκρατία?
Υποτίθεται κάποοι έχουν επιτυχία στον ασεπ για τον ίδιο λόγο,την οποία επίσης δεν έλαβαν υπ'όψιν τους. Είναι αυτό αξιοκρατία?
Υποτίθεται ότι μπορούμε να κάνουμε αίτηση σε όλους τους νομούς,εγώ προσωπικά αν ήξερα ότι θα έθεταν την παλαιότητα του πτυχίου αυτό θα έκανα.

Θέλω να πιστεύω ότι τα κριτήρια τα έθεσαν υπό αυτές τις συνθήκες με μοναδικό γνώμονα τη βελτίωση της κατάστασης και όχι επειδή δεν προλάβαιναν υπό την πίεση της έναρξης της πδσ, να αλλάξουν τους διευθυντές των ΔΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #441 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 11:01:18 πμ »
Ήδη ακούγονται και τα πρώτα σχόλια για "περίεργα φαινόμενα" στους πίνακες

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank18_10_9_939.php

Η ουσία είναι για ότι για φέτος έπρεπε να είχαν γίνει οι προσλήψεις με βάση τη σειρά στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών (αφού πολλοί κάνουν αιτήσεις σε διαφορετικά μέρη για ΠΔΣ και ωρομισθία) και από του χρόνου από τον πίνακα ωρομισθίων της κάθε περιφέρειας. Οτιδήποτε άλλο στερείται λογικής, όσο συναισθηματικά και αν ακούγονται διάφορα σχόλια για μεγάλες ηλικίες κλπ.

Πρέπει να γίνει το εξής αντιληπτό: Η χρονολογία κτήσης πτυχίου ως κριτήριο πρόληψης έχει νόημα ΜΟΝΟ όταν μιλάμε για μαζικούς διορισμούς. Τοτε ναι, να αρχίσεις από τους παλαιότερους, αφού θα τους πάρεις όλους! Όμως, είναι αδιανόητο το ΥΠΕΠΘ να λέει 'θα προσλάβώ ορισμένους (λίγους) καθηγητές να κάνουν φροντηστήριο στα παιδιά' και να θέτει ως μοναδικό κριτήριο επιλογής των εκπαιδευτικών αυτών το έτος κτήσης πτυχίου. Είναι φανετό ότι με αυτόν το τρόπο δε νοιάζεται ΚΑΘΟΛΟΥ για την αξίοτητα και επίσης επιδεικνύει αδιαφορία στον θεσμό της ΠΔΣ... πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω  τι ήθελαν να πετύχουν με αυτό που έκαναν.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #442 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 11:07:54 πμ »
Ποιος θα έπαιρνε από τον αναπληρωτών? Νομίζω ότι αυτό που έγραψες δεν το σκέφτηκες και πολύ.
Θεωρείς εφικτό να οργανώσει την πδσ σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας το υπεπθ?
Στον πίνακα αναπληρωτών είμαστε όλοι ανακατεμένοι,θα έπαιρναν τηλέφωνα οι υπάλληλοι του υπουργείου σε καθηγητή στα Γιάννενα για να πάει στην Κρήτη!
Μόνο χρόνο θα χάναμε έτσι. Φαντάζεσαι πόσες μέρες θα έπαιρνε αυτό?
Για αυτό υπάρχουν σε κάθε νομό οι ΔΔΕ,για να διευθετούν τα προβλήματα που προκύπτουν στον εκάστοτε νομό,αφήνοντας για το υπουργείο τα πιο βαριά περιστατικά.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #443 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 11:29:06 πμ »
Aφού θα άλλαζαν τα κριτήρια πρόσληψης (τελικά τέθηκε για πρώτη φορά 1 κριτήριο) , το σωστό θα ήταν να γίνουν οι αιτήσεις από την αρχή - ας καθυστερούσαν λίγο ακόμα οι προσλήψεις. Αφού δεν έγινε αυτό , προτιμήθηκε η εύκολη λύση του έτους κτήσης πτυχίου, που μπορεί να μην είναι ό,τι καλύτερο (για την ακρίβεια είναι πολύ λίγο - πού είναι ο ασεπ;) , αλλά και πάλι είναι χιλιόμετρα μπροστά από το προηγούμενο "καθεστώς" προσλήψεων στην ΠΔΣ.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #444 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 12:01:48 μμ »
Ποιος θα έπαιρνε από τον αναπληρωτών? Νομίζω ότι αυτό που έγραψες δεν το σκέφτηκες και πολύ.
Θεωρείς εφικτό να οργανώσει την πδσ σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας το υπεπθ?
Στον πίνακα αναπληρωτών είμαστε όλοι ανακατεμένοι,θα έπαιρναν τηλέφωνα οι υπάλληλοι του υπουργείου σε καθηγητή στα Γιάννενα για να πάει στην Κρήτη!
Μόνο χρόνο θα χάναμε έτσι. Φαντάζεσαι πόσες μέρες θα έπαιρνε αυτό?
Για αυτό υπάρχουν σε κάθε νομό οι ΔΔΕ,για να διευθετούν τα προβλήματα που προκύπτουν στον εκάστοτε νομό,αφήνοντας για το υπουργείο τα πιο βαριά περιστατικά.

Δεν με κατάλαβες νομίζω... οι κατά τόπους ΔΔΕ θα κατέτασσαν τις αιτήσεις που είχαν με βάση τη θέση των υποψηφίων στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών, στο οποίο είναι όλοι οι εκπαιδευτικοί, ανεξαρτήτως σε ποιο περιφέρεια ωρομισθίων έχουν κάνει δήλωση. Αυτό παρακάμπτει το πρόβλημα που αναφέρθηκε από πολλούς, ότι δηλαδή έκαναν αίτηση για ωρομισθία σε άλλη περιφέρεια από εκεί που έκαναν αίτηση για ΠΔΣ.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #445 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 12:04:28 μμ »
Ποιος θα έπαιρνε από τον αναπληρωτών? Νομίζω ότι αυτό που έγραψες δεν το σκέφτηκες και πολύ.
Θεωρείς εφικτό να οργανώσει την πδσ σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας το υπεπθ?
Στον πίνακα αναπληρωτών είμαστε όλοι ανακατεμένοι,θα έπαιρναν τηλέφωνα οι υπάλληλοι του υπουργείου σε καθηγητή στα Γιάννενα για να πάει στην Κρήτη!
Μόνο χρόνο θα χάναμε έτσι. Φαντάζεσαι πόσες μέρες θα έπαιρνε αυτό?
Για αυτό υπάρχουν σε κάθε νομό οι ΔΔΕ,για να διευθετούν τα προβλήματα που προκύπτουν στον εκάστοτε νομό,αφήνοντας για το υπουργείο τα πιο βαριά περιστατικά.

Δεν με κατάλαβες νομίζω... οι κατά τόπους ΔΔΕ θα κατέτασσαν τις αιτήσεις που είχαν με βάση τη θέση των υποψηφίων στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών, στο οποίο είναι όλοι οι εκπαιδευτικοί, ανεξαρτήτως σε ποιο περιφέρεια ωρομισθίων έχουν κάνει δήλωση. Αυτό παρακάμπτει το πρόβλημα που αναφέρθηκε από πολλούς σε σχέση με το να γινόταν οι προσλήψεις της ΠΔΣ από τους πίνακες ωρομισθίων, ότι δηλαδή έκαναν αίτηση για ωρομισθία σε άλλη περιφέρεια από εκεί που έκαναν αίτηση για ΠΔΣ.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #446 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 12:08:35 μμ »
Ποιος θα έπαιρνε από τον αναπληρωτών? Νομίζω ότι αυτό που έγραψες δεν το σκέφτηκες και πολύ.
Θεωρείς εφικτό να οργανώσει την πδσ σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας το υπεπθ?
Στον πίνακα αναπληρωτών είμαστε όλοι ανακατεμένοι,θα έπαιρναν τηλέφωνα οι υπάλληλοι του υπουργείου σε καθηγητή στα Γιάννενα για να πάει στην Κρήτη!
Μόνο χρόνο θα χάναμε έτσι. Φαντάζεσαι πόσες μέρες θα έπαιρνε αυτό?
Για αυτό υπάρχουν σε κάθε νομό οι ΔΔΕ,για να διευθετούν τα προβλήματα που προκύπτουν στον εκάστοτε νομό,αφήνοντας για το υπουργείο τα πιο βαριά περιστατικά.

Δεν με κατάλαβες νομίζω... οι κατά τόπους ΔΔΕ θα κατέτασσαν τις αιτήσεις που είχαν με βάση τη θέση των υποψηφίων στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών, στο οποίο είναι όλοι οι εκπαιδευτικοί, ανεξαρτήτως σε ποιο περιφέρεια ωρομισθίων έχουν κάνει δήλωση. Αυτό παρακάμπτει το πρόβλημα που αναφέρθηκε από πολλούς, ότι δηλαδή έκαναν αίτηση για ωρομισθία σε άλλη περιφέρεια από εκεί που έκαναν αίτηση για ΠΔΣ.



Αυτή η ιδέα μου άρεσε.

Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #447 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 12:29:17 μμ »

 Έχω άτομα από πάνω μου έκαναν 10 και πλέον χρόνια να πάρουν πτυχίο



Τους γνωρίζεις προσωπικά;

Αν ναι, γιατί αποτελεί ο χρόνος που έκαναν να πάρουν πτυχίο πρόβλημα; Δεν είναι καλό το πτυχίο τους; Το πήραν με μέσον επειδή ήταν σε κάποια πολιτική νεολαία στη σχολή τους, ή με άλλο "ειδικό" τρόπο (οι κοπέλες ξέρουν); Το πήραν από άλλη χώρα; Αν τα άτομα αυτά είχαν μόρια και ήταν στους πίνακες, τότε θα ήταν καλά τα μόριά τους ή και πάλι όχι επειδή πρόκειται για τα συγκεκριμένα άτομα;
Nulla in mundo pax sincera... 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 750
Σύνολο: 758

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.