*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών  (Αναγνώστηκε 25734 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« στις: Απρίλιος 25, 2007, 06:03:34 μμ »
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ

Για το Ακαδη΅αϊκό έτος 2007 – 2008 θα γίνουν δεκτοί ΅έχρι τριάντα (30) φοιτητές για ΅εταπτυχιακές σπουδές διετούς διάρκειας που οδηγούν σε Μεταπτυχιακό ∆ίπλω΅α Ειδίκευσης (Μ∆Ε) στη ∆ιδακτική και Μεθοδολογία Μαθη΅ατικών. Το πρόγρα΅΅α αυτό είναι ∆ιαπανεπιστη΅ιακό – ∆ιατ΅η΅ατικό. Πραγ΅ατοποιείται ΅ε τη διοικητική ευθύνη του Τ΅ή΅ατος Μαθη΅ατικών του Πανεπιστη΅ίου Αθηνών και ΅ε τη συνεργασία των Τ΅η΅άτων «Φιλοσοφίας-Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας» και «Μεθοδολογίας Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστή΅ης» του Πανεπιστη΅ίου Αθηνών και των Τ΅η΅άτων «Επιστη΅ών Αγωγής» και «Μαθη΅ατικών και Στατιστικής» του Πανεπιστη΅ίου Κύπρου.

∆ικαίω΅α υποβολής αίτησης έχουν πτυχιούχοι Τ΅η΅άτων Μαθη΅ατικών, Στατιστικής, καθώς και πτυχιούχοι Τ΅η΅άτων Θετικών Επιστη΅ών και Πολυτεχνικών Σχολών, του Τ΅ή΅ατος ΜΙΘΕ και των Τ΅η΅άτων ΦΠΨ και Παιδαγωγικών της η΅εδαπής ή αντίστοιχων Τ΅η΅άτων της αλλοδαπής καθώς και πτυχιούχοι αντιστοίχων τ΅η΅άτων των ΤΕΙ σύ΅φωνα ΅ε τις προϋποθέσεις της παραγράφου 12 του άρθρου 5 του Ν. 2916/01 η οποία προσετέθη στο άρθρο 25 του Ν. 1404/87. 

Επιδίωξη του  προγρά΅΅ατος είναι περίπου οι ΅ισοί των υποψηφίων που θα γίνουν δεκτοί να είναι καθηγητές Μαθη΅ατικών διορισ΅ένοι σε σχολεία ∆ευτεροβάθ΅ιας Εκπαίδευσης. Υποψήφιοι ΅πορεί να είναι  όσοι ανα΅ένεται ότι θα καταστούν πτυχιούχοι ΅έχρι και την εξεταστική περίοδο Σεπτε΅βρίου 2007. 

Η παρακολούθηση του Προγρά΅΅ατος συνεπάγεται την καταβολή διδάκτρων ύψους 1500 Ευρώ κατ’ έτος, για δύο έτη. Κάθε έτος χορηγούνται υποτροφίες ΅ε ακαδη΅αϊκά κριτήρια.

Απαιτού΅ενα δικαιολογητικά:
               1. Αίτηση έντυπη (οι υποψήφιοι ΅πορούν να λα΅βάνουν την αίτηση από τη Γρα΅΅ατεία του Προγρά΅΅ατος ή από την ιστοσελίδα του Προγρά΅΅ατος http//:www.math.uoa.gr/me)

               2. Αντίγραφο πτυχίου (οι πτυχιούχοι Πανεπιστη΅ίων της αλλοδαπής πρέπει να καταθέσουν απόφαση αναγνώρισης του πτυχίου τους από το ∆ΙΚΑΤΣΑ.

               3. Πιστοποιητικό αναλυτικής βαθ΅ολογίας

               4. Βιογραφικό Ση΅είω΅α

               5. Φωτοτυπία αστυνο΅ικής ταυτότητας.

               6. Τυχόν επιστη΅ονικές δη΅οσιεύσεις

               7. Συστατικές επιστολές

               8. ∆ίπλω΅α καλής γνώσης ΅ιας από τις κύριες ευρωπαϊκές  γλώσσες.

Η υποβολή των δικαιολογητικών των υποψηφίων 
Αρχίζει  τη ∆ευτέρα 16 Απριλίου 2007 και
Λήγει την Παρασκευή 1 Ιουνίου 2007.

Οι υποψήφιοι ΅πορούν να υποβάλουν τα δικαιολογητικά τους  τις εργάσι΅ες η΅έρες, από  11.00 π.΅. έως  3:00 ΅.΅.,  ή  να τα στείλουν  ΅ε την υπηρεσία Πόρτα-Πόρτα των ΕΛΤΑ ή ΅ε αντίστοιχη ιδιωτική εταιρεία στη  Γρα΅΅ατεία του Μεταπτυχιακού Προγρά΅΅ατος:

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
ΤΜΗΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
Πανεπιστη΅ιόπολη  157 84 ΖΩΓΡΑΦΟΥ
(Γραφείο 204 κα Κατσαρού ή κα Σπηλιοπούλου, τηλ. 210 7276386, 210 7276410) 

Η επιλογή των ΅εταπτυχιακών φοιτητών θα γίνει από επιτροπή καθηγητών, α΅έσως ΅ετά τη λήξη υποβολής των δικαιολογητικών .

Πληροφορίες στην Ιστοσελίδα του Προγρά΅΅ατος: http//:www.math.uoa.gr/me, και ΅έσω των ηλεκτρονικών διευθύνσεων me@math.uoa.gr  , kkatsarou@math.uoa.gr  , cspiliop@math.uoa.gr  .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2012, 03:53:04 μμ από para5 »
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:01:17 »

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:50:24 μμ »
Έχει κανείς υπόψη του αν υπάρχει κάποιο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα πάνω στη διδακτική των Οικονομικών;

Ή κάτι τελοσπάντων που να βοηθάει έναν απλό απόφοιτο Οικονομικού να ασχοληθεί με την εκπαίδευση;  ???

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 690
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 04, 2008, 11:17:09 πμ »
Έχει παρακολουθήσει κανείς το συγκεκριμένο πρόγραμμα;Είναι εξ αποστάσεως για τους καθηγητές μαθηματικών που είναι διορισμένοι; :)

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 15, 2008, 06:10:44 μμ »
Πριν 3 χρόνια πήγε μια συνάδελφος μαθηματικός. Πήρε απόσπαση για Αθήνα (εννοείτε χωρίς να δουλεύει σε σχολείο) και το παρακολούθησε για 2 χρόνια. Είχε κάποια μείωση του μισθού της (κάποιο εξωσχολικό επίδομα;) περίπου στα 200 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:01:17 »

Αποσυνδεδεμένος stefina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 04:49:03 μμ »
Καλύτερα θα ήταν να πάρεις εκπαιδευτική άδεια για να το παρακολουθήσεις άνετα, και να σε πληρώνουν κι από πάνω. Για τις εκπαιδευτικές άδειες δες εδώ: http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/odigos18.htm

Καλό το μεταπτυχιακό, αρκεί να μην έχεις παγιώσει τις αντιλήψεις σου περι διδακτικής. Θα ακούσεις πολλά περιττά αλλά και πολλά χρήσιμα και ενδιαφέροντα. Δύσκολα θα εφαρμόσεις αυτά που θα μάθεις εκεί, σε μία πραγματική τάξη. Πιστεύω πάντως πως αποτελεί ένα σημαντικό αρχικό βήμα για την ουσιαστική επιμόρφωση ενός καθηγητή μαθηματικού.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 06:57:05 μμ »
Επιπλέον θα σου δώσει 3 μόρια αντί για 2 που θα σου έδινε ένα ατόφιο ΠΜΣ Μαθηματικών.  ;) ;) ;)


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 08, 2008, 12:38:59 μμ »
γεια σας συναδελφοι!!μολις τελειωσα το παιδαγωγικο και φετος θα ειναι η πρωτη φορα που θα αναλαβω τη δικια μου ταξη!Περιμενω πως και πως να αρχισουν τα σχολεια....!!!Ενδιαφερομαι ομως εκτος απο τις ωρες που περναω με τους μαθητες μου τα πρωινα, να εμβανθυνω και να επεκταθω σε καποιο μεταπτυχιακο προγραμμα σχετικα με τη διδακτικη μαθηματικων!αν γνωριζετε κατι..θα το εκτιμουσα να με ενημερωνατε!!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ!! :D :D
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 11, 2008, 12:49:53 μμ »
Το Παιδαγωγικό της Αθήνας προσφέρει ένα πρόγραμμα για τα μαθηματικά (κατά βάση είναι γενικό αλλά μπορείς να το εξειδικεύσεις στη διδακτική)Αυτή είναι η σελίδα της σχολής (θα βρεις κυρίως πληροφορίες για την ύλη των εξετάσεων και τα μαθήματα που προσφέρονται μετά) http://www.cc.uoa.gr/ptde/metaptyxiaka.htm
και η παρακάτω είναι ένα portal - forum που έχουν φτιάξει οι φοιτητές της σχολής και μπορείς να βρεις πληροφορίες και από αυτούς.

Νομίζω ότι κάτι έχουν φτιάξει και οι μεταπτυχιακοί, δεν μου έρχεται αυτή τη στιγμή όμως.
Θα επανέλθω.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 14, 2008, 02:27:10 μμ »
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!εριξα μια ματια και μου φανηκαν αρκετα χρησιμες!να 'σαι καλα!αντε να δω η τρελλη με τα μαθηματικα τι θα κανω!!!:) :) :D

δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος zoek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 29, 2008, 09:42:16 μμ »
Καλησπερα σε όλους!! Χρειάζομαι τη βοήθεια των μαθηματικών. Γνωρίζει να μου πει κανείς καλά βοηθήματα για σύνολα, συναρτήσεις , προτασιακή λογική,  διανύσματα-πινακες και πιθανότητες? Είμαι φιλόλογος και κάνω ένα μεταπτυχιακό που έχει μαθηματικά...


Απαραίτητη προυπόθεση να είναι κατανοητά από φιλολόγους. HELP!!!!!!!!!!
Ευχαριστώωωωωωωωω   

Αποσυνδεδεμένος liliput

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
  • wisest is he, who knows he knows not
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 01:20:16 μμ »
Πιθανοτητες ?? Μπρρρρρρρ..... :o Τι μεταπτυχιακο ειναι αυτο?? Μπραβο παντως που αν και φιλολογος, παλευεις με μαθηματικα! Σορυ που δε θα σου προτεινω κατι γιατι δε θελω να σε παρω στο λαιμο μου και γιατι δεν εχω κατι στο μυαλο μου. Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι υπαρχουν σιγουρα βοηθηματα που ειναι ευκολοτερα απο άλλα, όμως και παλι κατανοητά από φιλολογους γινονται μαλλον οταν διαβαζονται απο φιλολογους με καλη μαθηματικη παιδεια. Αν την έχεις, τοτε εισαι μεσα!! ;)

Αποσυνδεδεμένος paros!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 05:13:17 μμ »
Σχετικά με αυτό το ΠΜΣ,είναι εύκολο να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες;Για τις εξετάσεις δηλ,τι βάζουν στα αγγλικά,όποιος ξέρει!
Ευχαριστώ!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2008, 11:29:04 πμ από paros! »

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 04:49:59 πμ »
δε ξερω για το συγκεκριμενο αλλα γενικα στην εξεταση της αγγλικης γλωσσας βαζουν (ως συνηθως) ενα κειμενο για μεταφραση και αντε και κανα υποτιτλο σε καθε παραγραφο (στην ελληνικη γλωσσα) αλλα και παλι αυτ δεν ειναι απολυτο.τι να σου πω,τις περισσοτερες φορες η εξεταση στην ξενη γλωσσα ειναι σχεδον τυπικη (χωρις να ειμαι απολυτη) οσο για το γνωστικο αντικειμενο πιστεψε με ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ!!

Αποσυνδεδεμένος paros!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Διδακτική Θετικών Επιστημών
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 11:53:12 πμ »
Thanks! ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162182
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 670
Σύνολο: 683

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.