*

Αποστολέας Θέμα: Οινούσσες  (Αναγνώστηκε 29153 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PERIERGOS14

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Οινούσσες
« στις: Οκτώβριος 09, 2009, 08:54:44 μμ »
Είναι πιθανόν να τοποθετηθώ εκεί ωρομίσθιος. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια και πληροφορίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2012, 10:46:21 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΟΙΝΟΥΣΣΕΣ: ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:43:56 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΝΟΥΣΣΕΣ: ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 09:22:31 μμ »
ειχα παει πριν ποοοοολλα χρονια. ειναι ενα πολυ μικρο νησακι απεναντι απο τη χιο. πας με καραβακι λογικα κ απ'οτι εχω ακουσει λεγονται "taxi-boats" κ σε μεταφερουν ο,τι καιρο κ να κανει. οποτε δυσκολα θα αποκλειστεις εκει. ειναι το νησι των εφοπλιστων κ εχει τρελλο χρημα. εχει μοναστηρια κ τετοια.
αυτα τα ελαχιστα γνωριζω...
καλη τοποθετηση!!!!

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΝΟΥΣΣΕΣ: ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ;
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 10:12:09 μμ »
Είναι μικρό νησί με λιγοστούς κατοίκους. Παρόλ' αυτά έχει ανώτερη σχολή εμποροπλοιάρχων, αν θυμάμαι καλά, με αρκετούς φοιτητές. Στα σχολεία έχω ακούσει ότι έχουν καλές εγκαταστάσεις λόγω δωρεών από τους εφοπλιστές. Έχει επίσης υπερσύγχρονο στάδιο που θα το ζήλευαν πολλές πόλεις. Όσο για τη διασκέδαση έχει δύο-τρία ταβερνάκια (δεν ξέρω αν λειτουργούν το χειμώνα) και μία καφετέρια στο λιμάνι. Γενικά είναι πολύ ήσυχα. Καλή τοποθέτηση και καλή χρονιά!

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΝΟΥΣΣΕΣ: ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ;
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 10:22:49 μμ »
Και εγώ αυτό ξέρω...λίγοι κάτοικοι και φοιτητές με υποτροφίες από τους εφοπλιστές...είναι όμορφα λένε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΟΙΝΟΥΣΣΕΣ: ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:43:56 »

Αποσυνδεδεμένος GEORGIANNA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όσο ζω,μαθαίνω!!!!
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΝΟΥΣΣΕΣ: ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ;
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 11:00:30 μμ »
Καλησπέρα κ απο μενα που μπορώ να σε πληροφορήσω γιατί είμαι απο Χίο. Οι Οινούσσες ανήκουν στη Χίο κ απέχουν περίπου μια ωρίτσα με το καραβάκι απο το λιμάνι της Χίου.Εχει σχεδόν καθημερινό δρομολόγιο αλλά το χείμωνα είναι λιγάκι δύσκολα γιατί αν έχει πολλά μποφορ δεν φέυγει καραβάκι.Όσο αφορα τα taxi-καραβακια που μόλις ανεφεραν παραπάνω, μπορείς να τα πάρεις απο ένα χωριό της Χίου που λέγεται Λαγκάδα. Πρέπει να πας εκει με κάποιο μεταφορικό μέσο ( ταξί, αυτοκινητο κτλ) κ απο εκει σε 30 λεπτα εισαι Οινόυσσες.
Το νησάκι είναι πανέμορφο, πολυ φιλικοι οι άνθρωποι......θα περάσεις ομορφα. Αν ενδιαφέρεσαι για σπιτάκι,έχω τηλέφωνο κάποιου παιδιού που νοικιάζει.Δεν ξέρω καθόλου απο τιμές ή οτιδήποτε άλλο. Απλά το ξέρω επειδή πάω με τη παρέα τα καλοκαίρια για 3ημερα κ μένουμε εκει. αν θέλεις στειλε μου στο e mail. Σου ευχομαι να περάσεις καλά αν κ πιστέυω οτι θα σου αρέσει στο πανέμορφο αυτό νησάκι.

Αποσυνδεδεμένος SKIOURAKI23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΝΟΥΣΣΕΣ: ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ;
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 11:04:18 πμ »
Πίκρα οι Οινούσσες φίλοι μου...
Το νησί πολύ μικρό και απομονωμένο από τον "έξω κόσμο". Η συγκοινωνία με τη Χίο πολύ αραιή (1 δρομολόγιο την ημέρα, κάθε μέρα εκτός Τρίτης) με το εισιτήριο της απλής μετάβασης να κοστίζει 5 ευρώ. Και εδώ να σημειωθεί ότι σε αντίθεση με άπειρα παραδείγματα αντίστοιχων νησιών σε όλη τη χώρα, στις Οινούσσες εδώ και πολλά χρόνια ασκείται η εξής ιδιότυπη αλητεία: ο Δήμος και οι διαχειριστές του πλοίου που εκτελεί το δρομολόγιο ΔΕΝ θεωρούν τους εκπαιδευτικούς μόνιμους κάτοικους και έτσι ακόμα και τις ημέρες που το δρομολόγιο είναι επιδοτούμενο (το πλοίο δηλαδή έχει ναυλωθεί από το κράτος στην ουσία) και όλοι οι "μόνιμοι κάτοικοι" μετακινούνται δωρεάν, οι εκπαιδευτικοί αναγκάζονται να πληρώνουν 10 ευρώ για το ταξίδι μετ'επιστροφής. Το ότι επί 10 μήνες το χρόνο οι εκπαιδευτικοί (χρυσο)πληρώνουν ενοίκιο και αφήνουν όλα τους τα λεφτά στο νησί και γενικότερα το ότι οι τοπική οικονομία στηρίζεται ουσιαστικά επί 10 μήνες από τους εκπαιδευτικούς δεν το αναγνωρίζει κανείς.
Υπάρχει βέβαια και η επιλογή που αναφέρουν οι φίλοι πιο πάνω και ακούει στο όνομα "θαλάσσιο ταξί". Κοστίζει 60 ευρώ (!!!) και σε περνάει στη Λαγκάδα (ένα χωριό μισή ώρα από την πόλη της Χίου), εφόσον ο καιρός το επιτρέπει (νομίζω με 6 μποφώρ δεν ταξιδεύουν). Το ταξί χωράει μέχρι και 8 άτομα, οπότε ευτυχώς το κόστος μοιράζεται. Αν χρειαστεί όμως να το χρησιμοποιήσεις μόνος σου επειδή δεν βρίσκεις συνεπιβάτες αναγκαστικά δίνεις τα 60 και είσαι και ευχαριστημένος...Μετά έχεις να πληρώσεις και άλλα 20 για να πας με ταξί από τη Λαγκάδα στη Χίο.
Για το κόστος ζωής να μη γίνεται ούτε συζήτηση. Οι ντόπιοι βλέπουν τους εκπαιδευτικούς σαν ένα μεγάλο πορτοφόλι. Ενδεικτικά αναφέρω πως τα ενοίκια κυμαίνονται από 280 έως 500 (!!!) ευρώ, είναι δηλαδή σε αρκετές περιπτώσεις πολύ ακριβότερα από τη Χίο, ακόμα και από κάποιες μεγαλουπόλεις. Η πλειοψηφία των "σπιτιών" πολύ δύσκολα γλιτώνει τον χαρακτηρισμό 'τρώγλες': παμπάλαια πρόχειρα κτίσματα, υγρασία, κακοτεχνίες, συσκευές που δεν λειτουργούν και γενικότερα κάκιστη κατάσταση είναι τα χαρακτηριστικά των περισσότερων σπιτιών. Υπάρχει βέβαια και η λύση των "δημοσιοϋπαλληλικών κατοικιών". Είναι ένα συγκρότημα 4 κατοικιών: το ένα διατίθεται (με απόφαση και επιλογή του διευθυντή του Γυμνασίου) σε εκπαιδευτικό με ενοίκιο γύρω στα 200 ευρώ. Το άλλο κατοικείται από το ζευγάρι των διευθυντών (παρόλο που διαθέτουν και άλλο ακίνητο στο νησί), το τρίτο κατοικείται από έναν συνταξιούχο αστυνομικό και το τέταρτο από τον Τελώνη του νησιού και τη σύζυγο του, η οποία διαθέτει ΤΡΙΑ (!!!) άλλα σπίτια στο νησί, τα οποία και νοικιάζει στους εκπαιδευτικούς με ιδιαίτερα ψηλά ενοίκια..Και φυσικά κανένας δεν τολμάει να πει τίποτα. Οι τιμές στα μαγαζιά ;"Φωτιά": 500 γρ. σπαγγέτι στο σούπερ μάρκετ 1.2 ευρώ, ένα λίτρο γάλα στο περίπτερο 1.9 ευρώ, αναψυκτικό στην τοπική καφετέρια: 3 ευρώ, κρασί χύμα στο τοπικό εστιατόριο: 11 ευρώ το λίτρο, χωριάτικη σαλάτα 6.5 ευρώ, σουβλάκι στην καντίνα 2.2 ευρώ, καλαμάκι στην ταβέρνα 2 ευρώ το κομμάτι και η λίστα δεν τελειώνει ποτέ.
Τα σχολεία είναι δύσκολη εμπειρία, μαζεύουν λόγω της ύπαρξης μαθητικού Οικοτροφείου κατά κανόνα ξένα παιδιά με συνήθως ιδιαίτερα χαμηλό επίπεδο. Όχι ότι τα παιδιά των ντόπιων δείχνουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον μιας και είναι βολεμένα ήδη στη ζωή και δεν ενδιαφέρονται για γράμματα. Υπάρχει πάντοτε πίεση από τους διευθυντές να προάγονται όλα τα παιδιά για να συντηρείται ένας σεβαστός αριθμός μαθητών (δεδομένου ότι αν κάποιος ξένος μαθητής πάει για Σεπτέμβριο και αποτύχει προφανώς δεν θα έχει τη διάθεση να επαναλάβει την τάξη). Έτσι αναγκάζεσαι να ρίχνεις τις απαιτήσεις του μαθήματος στο ελάχιστο, να καταντάς ο "καραγκιόζης" της υπόθεσης ανεχόμενος την αδιαφορία και την προκλητικότητα του κάθε μαθητή που θεωρώντας δεδομένο πως θα προαχθεί δεν ασχολείται με τίποτα και σου κάνει και τη ζωή δύσκολη. Τα σχολεία διαφημίζονται ως υψηλού επιπέδου αλλά κανένας δεν χρησιμοποιεί την τεχνολογία που υπάρχει, και όλα αυτά καταλήγουν να είναι μια διαφήμιση στα λόγια και μόνο. Οι διευθυντές, τέλος, "φροντίζουν" να μη μένει κανείς εκπαιδευτικός χωρίς μια έξτρα ασχολία και έτσι (κατ)αναγκάζονται όλοι να ασχολούνται με πολλά πράγματα πέραν των καθηκόντων τους και τις πιο πολλές φορές πέραν του ωραρίου τους και άντε να πεις όχι αν τολμάς.
Περίπου αυτά καλοί μου φίλοι. Συμπερασματικά, καλά τα 11 μόρια που δίνει το νησί, αλλά η αλητεία και η ξεδιαντροπιά ξεχειλίζει, οπότε σκεφτείτε το καλά πριν το δηλώσετε.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΝΟΥΣΣΕΣ: ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ;
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 11:57:07 πμ »
Του έκανες την καρδιά περιβόλι αλλά κάνεις και τα λες....

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΝΟΥΣΣΕΣ: ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 12:06:36 μμ »
Σκιουράκι μήπως υπερβάλεις λίγο;;;;
Αρκετοί φίλοι μου πήγαν στις Οινοσύσες, και εκπαιδευτικοί αλλά και γιατροί, αστυνομικοι κλπ, και έχουν να πουν τα καλύτερα. Σίγουρα τα πράγματα είναι διαφορετικά από ότι είναι σε μια πόλη. Σίγουρα κάποια πράγματα είναι πιο ακριβά, άλλωστε υπάρχουν τα μεταφορικά. Σίγουρα τα πράγματα με τον καιρό είναι δύσκολα...ΑΛΛΑ πιστεύω ότι πάντα πρέπει να υπάρχει καλή θέληση και πεποίθηση ότι πας κάπου για να περάσεις καλά....
Εγώ δεν ήμουν στις Οινούσες, αλλά ήμουν σε άλλο επίσης δυσπρόσιτο νησί, όπου επίσης εξαρτιόμασταν από τον καιρό κατά τη διάρκεια του χειμώνα, όπου κοντέψαμε να κάνουμε Χριστούγεννα στο νησί γιατί είχε αέρα, όπου οι τιμές ήταν ανεβασμένες (ντομάτες 1,5 ευ΄ρω όλο το χρόνο και ήταν και καλή τιμή). ¨ομως, ήταν τα καλύτερα 2 χρόνια που έχω περάσει. Πολύ παρεΐστικο στυλ, πολύ καλοί άνθρωποι που μας αγκάλιασαν και κάνανε τα πάντα για να είμαστε καλα.... Κάπως έτσι είναι σε όλα τα νησιά, κάπως έτσι θα είναι και στις Οινούσσες
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΝΟΥΣΣΕΣ: ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ;
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 12:21:21 μμ »

Κάπως έτσι είναι σε όλα τα νησιά, κάπως έτσι θα είναι και στις Οινούσσες


Άλλο το δυνητικό και υποθετικό που χρησιμοποιείς και άλλο η οριστική ενεστώτα στην οποία γράφει ο/η SKIOURAKI23.
Πολλές πληροφορίες δεν δίνει για να αμφισβητείται από κάποιους;;;  ???
Εξάλλου, δυσπρόσιτο από δυσπρόσιτο έχει διαφορά...  :-\  :-X  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος SKIOURAKI23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΝΟΥΣΣΕΣ: ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ;
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 12:33:19 μμ »
Πίστεψέ με enmaki, δεν υπερβάλλω στο ελάχιστο και αν ίσως ακούγονται υπερβολικά ή διογκωμένα όσα γράφω είναι από την αγανάκτηση για αυτά που ζούμε. Ναι, ήσυχο νησάκι, ωραίο για μπάνιο ή για ψάρεμα αν κάποιος ενδιαφέρεται, αλλά αν τα βασικά που χρειάζεσαι, δηλαδή στέγη, τροφή και μεταφορικά, τα πληρώνεις χρυσάφι και αν η δουλειά σου είναι "κόλαση", τότε ευχαριστώ, ας έρθει κάποιος άλλος να "περάσει καλά". Ο γιατρός που αναφέρεις μένει πάντοτε δωρεάν σε σπίτι που του παραχωρείται και να μη μιλήσουμε για το επίδομα περιοχής που παίρνει και το οποίο δεν συγκρίνεται με τα 120 ευρώ (μεικτά) που παίρνουν οι εκπαιδευτικοί. Και σαν τελευταίο σχόλιο, εδώ δεν υπάρχει ούτε μανάβικο, ούτε χασόπικο. Το "σούπερ μάρκετ" δεν πουλάει καθόλου μαναβική και ντομάτες μπορείς να πάρεις μόνο από το "μίνι μάρκετ" (αν προλάβεις), ντομάτες που σχεδόν πάντα είναι μισοσάπιες και (χωρίς υπερβολή) πουλιούνται με το κομμάτι, 1-1.5 ευρώ, ανάλογα με τη διάθεση του καταστηματάρχη τη συγκεκριμένη μέρα.
Δεν θέλω να απογοητεύσω το/τη συνάδελφο, αλλά όλα εδώ σου παρουσιάζονται ιδανικά όταν μιλάς με το Δήμο ή το Σχολείο πριν έρθεις και μόλις έρχεσαι απομυθοποιούνται σε μια μέρα. Και την πληρώνεις εσύ βέβαια...Ακριβά, μα πολύ ακριβά...

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΝΟΥΣΣΕΣ: ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ;
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 12:59:37 μμ »
OK. Από τη στιγμή που είσαι εκέι σίγουρα ξέρεις καλύτερα. Εγώ απλά μεταφέρω εντυπώσεις από άλλους που έζησαν και δούλεψαν εκεί.
Α! Και η γιατρός που ανέφερα δεν έμενε στο δωρεάν σπίτι, αλλά νοίκιαζε.
Απλά έχοντας ακούσει τις δικές τους εντυπώσεις αλλά και βλέποντας αυτά που γράφεις εσύ εδώ, εγώ βλέπω τεράστια διαφορά. Είναι σαν να μιλάμε για διαφορετικά μέρη. Αλλά πάλι και εκεί που ήμουν εγώ, πολλοί έτσι περιέγραφαν την κατάσταση και δεν παρακαλούσαν να φύγουν. Εγώ πάλι άνετα αν μπορούσα επαγγελματικά να κάνω αυτό που ήθελα, θα έμενα εκεί....
Άρα πάντα τα πράγματα είναι υποκειμενικά....χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τις δικές σου εμπειρίες
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος alna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΝΟΥΣΣΕΣ: ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ;
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 01:23:29 μμ »
Καλησπέρα. Απλώς θα αναφέρω τα όσα με πληροφόρησε συνάδελφος μαθηματικός νεοδιόριστη πέρισυ στη Χίο όταν τη ρώτησα για το σχολείο στις Οινούσες : "Πολύ καλό σχολείο σαν κτίριο , καθώς κατασκευάστηκε με δωρεές εφοπλιστών, ωστόσο εκεί φοιτούν προβληματικές περιπτώσεις μαθητών στην πλειοψηφία προκειμένου να υπάρχουν μαθητές και το σχολείο να παραμένει ανοιχτο"

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΟΙΝΟΥΣΣΕΣ: ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ;
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 09:29:25 πμ »
Oινουσσες !!! Η πατριδα μου..........
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159425
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 296
Σύνολο: 308

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.