*

Αποστολέας Θέμα: Σχολές γονέων  (Αναγνώστηκε 1278 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σχολές γονέων
« στις: Οκτώβριος 12, 2009, 02:37:30 μμ »
μηπως γνωρίζει κάποιος ποιές είναι οι αποδοχές του υπευθύνου στις σχολές γονέων και πως ορίζονται αυτές;
εχει υπαρξει κάποιος σε αντίστοιχη θέση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολές γονέων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:08:38 »

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Σχολές γονέων
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 07:34:41 μμ »
τί είναι οι σχολές γονέων;;;;;
Πες μου οτι το κράτος αποφάσισε να επιμορφώσει τους γονείς...
 ???
 ???
 ???

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Σχολές γονέων
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 08:31:55 μμ »
Κι εγώ θα ήθελα να μάθω. ???

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολές γονέων
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 09:24:59 μμ »
 :-[ :-[ :-[ ε ε ε ε ....ναι
λοιπόν οι σχολές γονέων αρχισαν να ιδρύονται από το 2003, στους νομούς της χώρας.Αποτελούν μια από τις δομές του ΙΔΕΚΕ (Ινστιτούτο Διαρκούς Εκπαίδευσης Ενηλίκων) και εκπαιδεύουν γονείς σε κάποιες συγκεκριμένες θεματικές που σχετίζονται με τη συμβουλευτική.Για περισσότερεσ πληροφορίες δείτε εδω http://www.ideke.edu.gr/programs.asp?cat=1&pr=3
Δεν είναι κατι καινούριο, είναι γνωστή δομή.
Επειδή όμως και γω στη θεωρία τα ξέρω όλα αυτά, μήπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει να μου λύσει την παραπάνω απορία..?γιατι με πήραν για φέτος ως υπευθυνη και θέλω να ξερω τι μου γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολές γονέων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:08:38 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Σχολές γονέων
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:05:57 μμ »
:-[ :-[ :-[ ε ε ε ε ....ναι
λοιπόν οι σχολές γονέων αρχισαν να ιδρύονται από το 2003, στους νομούς της χώρας.Αποτελούν μια από τις δομές του ΙΔΕΚΕ (Ινστιτούτο Διαρκούς Εκπαίδευσης Ενηλίκων) και εκπαιδεύουν γονείς σε κάποιες συγκεκριμένες θεματικές που σχετίζονται με τη συμβουλευτική.Για περισσότερεσ πληροφορίες δείτε εδω http://www.ideke.edu.gr/programs.asp?cat=1&pr=3
Δεν είναι κατι καινούριο, είναι γνωστή δομή.
Επειδή όμως και γω στη θεωρία τα ξέρω όλα αυτά, μήπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει να μου λύσει την παραπάνω απορία..?γιατι με πήραν για φέτος ως υπευθυνη και θέλω να ξερω τι μου γίνεται...
Thanks για την ενημέρωση. Δεν το γνώριζα.  :-[ Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, μπορεί ο κάθε γονιός να πάει να παρακολουθήσει τα σεμινάρια; Και μετά παίρνεις κάποιο χαρτί; Και αν ναι, σε τι χρησιμεύει; Υπάρχει κάποιο κόστος; Εσύ τι εννοείς ότι σε πήραν ως υπεύθυνη; Που; Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θα ήθελα να μάθω. :) Σ'ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολές γονέων
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:39:04 μμ »
φυσικα καθε γονιος μπορει να παρακολουθησει χωρις καμια οικονομικη δεσμευση, αρκέι να τους ενδιαφέρει η θεματική του προγραμματος. Για χαρτι δε ξερω, ίσως να δίνεται , αλλά δε ξέρω αν αξιοποιείται κάπου. Μα έτσι κ αλλιως οι γονείς δεν παρακολουθούν για να αξιοποίησουν κάπου το χαρτί που θα τους δοθεί,παρακολουθούν για δική τους επιμόρφωση σε διάφορα ζητήματα που έχουν να κάνουν με τον ρόλο τους ως γονείς .Οπως είπαν και πρίν είναι περισσοτερο συμβουλευτική η παροχή της όλης επιμόρφωσης, για να αντιμετωπίσουν ζητήματα που απασχολούν σε σχέση με τα παιδιά τους.
Εμενα με πήραν φέτος ως υπευθυνη του προγράμματος στο νομό μου. Είχε βγεί αντίστοιχη προκήρυξη το καλοκαίρι. Υπάρχουν πολλά topic στο forum που αναφέρονται στο ΙΔΕΚΕ ,τις συνεντευξεις του, άλλες δομές του και είναι ιδιαίτερα δημοφιλή...
Παντως εάν θα σε ενδιέφερε να παρακολουθήσεις κάτι τέτοιο στον νομό σου, απευθύνσου στα κεε. Τα προγραμματα δεν εχουν ξεκινησει ακόμα γιατι σημερα ανακοινωθηκαν οι υπευθυνοι εκπαιδευσης και αναμενουμε για τους εκπαιδευτες των προγραμματων -αλλα εχε υπόψιν σου ότι σε αυτη την περίπτωση οι συμμετεχοντες δεν κερδιζουν κατι από το "χαρτι", το κάνουν μόνο για τις πληροφορίες και τις διευκολύνσεις που θα τους δοθουν

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Σχολές γονέων
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:40:16 μμ »
ευχαριστώ και΄γω για την απάντηση. :)


Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Σχολές γονέων
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 09:21:25 μμ »
φυσικα καθε γονιος μπορει να παρακολουθησει χωρις καμια οικονομικη δεσμευση, αρκέι να τους ενδιαφέρει η θεματική του προγραμματος. Για χαρτι δε ξερω, ίσως να δίνεται , αλλά δε ξέρω αν αξιοποιείται κάπου. Μα έτσι κ αλλιως οι γονείς δεν παρακολουθούν για να αξιοποίησουν κάπου το χαρτί που θα τους δοθεί,παρακολουθούν για δική τους επιμόρφωση σε διάφορα ζητήματα που έχουν να κάνουν με τον ρόλο τους ως γονείς .Οπως είπαν και πρίν είναι περισσοτερο συμβουλευτική η παροχή της όλης επιμόρφωσης, για να αντιμετωπίσουν ζητήματα που απασχολούν σε σχέση με τα παιδιά τους.
Εμενα με πήραν φέτος ως υπευθυνη του προγράμματος στο νομό μου. Είχε βγεί αντίστοιχη προκήρυξη το καλοκαίρι. Υπάρχουν πολλά topic στο forum που αναφέρονται στο ΙΔΕΚΕ ,τις συνεντευξεις του, άλλες δομές του και είναι ιδιαίτερα δημοφιλή...
Παντως εάν θα σε ενδιέφερε να παρακολουθήσεις κάτι τέτοιο στον νομό σου, απευθύνσου στα κεε. Τα προγραμματα δεν εχουν ξεκινησει ακόμα γιατι σημερα ανακοινωθηκαν οι υπευθυνοι εκπαιδευσης και αναμενουμε για τους εκπαιδευτες των προγραμματων -αλλα εχε υπόψιν σου ότι σε αυτη την περίπτωση οι συμμετεχοντες δεν κερδιζουν κατι από το "χαρτι", το κάνουν μόνο για τις πληροφορίες και τις διευκολύνσεις που θα τους δοθουν
Thanks! Τέλειο! Μ'ενδιαφέρει απίστευτα! Θα το ψάξω περαιτέρω. :-*

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161420
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 391
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 382

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.