*

Αποστολέας Θέμα: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)  (Αναγνώστηκε 37253 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #140 στις: Μάρτιος 01, 2011, 02:11:02 μμ »
Μόνο με εντοπιότητα το βλέπω σχεδόν αδύνατον για απόσπαση. Πιο πιθανόν είναι να κερδίσεις το ΤΖΟΚΕΡ!!!
Όσο για τους φορείς, και εκεί δύσκολα τα πράγματα. Λένε ότι θα παίρνουν μόνο άτομα με μετατάξεις (π.χ.  προσωπικό από ολυμπιακή).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:57:09 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #141 στις: Μάρτιος 01, 2011, 02:59:43 μμ »
Θα συμφωνήσω ότι φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας απόσπαση με μοναδικό κριτήριο την εντοπιότητα. Εγώ στο παρά 1 πήρα απόσπαση με τη δεύτερη φάση (31/8) με συνυπηρέτηση και εντοπιότητα για μικρό νησί - και φέρανε και 2 αναπληρωτές πιο μετά. Κενά υπήρχαν και υπάρχουν και είναι κρίμα να μην εξυπηρετείται ο κόσμος. Για του χρόνου πολύ αμφιβάλλω αν θα με ξαναφέρουν, γι' αυτό ελπίζω να μη χρειαστεί να κάνω πάλι αίτηση. Τι να πουν και άλλοι συνάδελφοι που απέρριψαν τις αιτήσεις τους με πολύ σημαντικά δικαιολογητικά; Γνωρίζω φυσικό με πολλά χρόνια υπηρεσίας, καρδιοπαθή (νοσηλευόταν για 3 βδομάδες), οικογένεια, παιδί φοιτητή σε άλλη πόλη από την έδρα του σπιτιού τους, ο οποιός δεν πήρε απόσπαση και έμεινε στο νησί, χωρίς καλά καλά να υπάρχει νοσοκομείο της προκοπής αν του τύχει ξανά κάτι και να συντηρεί και 3 σπιτικά... Χωρίς δικαιολογητικά, λοιπόν, δύσκολα τα πράματα, εκτός αν πέσει κανένα μέσο - ότι και να λένε για διαφάνεια και αξιοκρατία είναι οι ίδιοι που χρησιμοποιούν τις εκδουλεύσεις για να ασκούν πολιτική...  :P
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #142 στις: Μάρτιος 01, 2011, 03:28:39 μμ »
Θα συμφωνήσω ότι φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας απόσπαση με μοναδικό κριτήριο την εντοπιότητα. Εγώ στο παρά 1 πήρα απόσπαση με τη δεύτερη φάση (31/8) με συνυπηρέτηση και εντοπιότητα για μικρό νησί - και φέρανε και 2 αναπληρωτές πιο μετά. Κενά υπήρχαν και υπάρχουν και είναι κρίμα να μην εξυπηρετείται ο κόσμος. Για του χρόνου πολύ αμφιβάλλω αν θα με ξαναφέρουν, γι' αυτό ελπίζω να μη χρειαστεί να κάνω πάλι αίτηση. Τι να πουν και άλλοι συνάδελφοι που απέρριψαν τις αιτήσεις τους με πολύ σημαντικά δικαιολογητικά; Γνωρίζω φυσικό με πολλά χρόνια υπηρεσίας, καρδιοπαθή (νοσηλευόταν για 3 βδομάδες), οικογένεια, παιδί φοιτητή σε άλλη πόλη από την έδρα του σπιτιού τους, ο οποιός δεν πήρε απόσπαση και έμεινε στο νησί, χωρίς καλά καλά να υπάρχει νοσοκομείο της προκοπής αν του τύχει ξανά κάτι και να συντηρεί και 3 σπιτικά... Χωρίς δικαιολογητικά, λοιπόν, δύσκολα τα πράματα, εκτός αν πέσει κανένα μέσο - ότι και να λένε για διαφάνεια και αξιοκρατία είναι οι ίδιοι που χρησιμοποιούν τις εκδουλεύσεις για να ασκούν πολιτική...  :P

Για τέτοιες περιπτώσεις δεν θα έπρεπε να παρεμβαίνουν οι συνδικαλιστικοί μας φορείς και να απαιτούν λύσεις;
Εδώ φαίνεται πως στριμώχνονται πολλοί στην γωνία και συναλλάσονται με το κομματικό κράτος για να πετύχουν κάτι που θα ήταν αυτονόητο σε οποιοδήποτε άλλο πολιτισμένο κράτος...
Διακινδυνεύει τη ζωή του ο συνάδελφος προσπαθώντας να διατηρήσει την αξιοπρέπειά του...

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #143 στις: Μάρτιος 01, 2011, 06:07:58 μμ »
Θα συμφωνήσω ότι φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας απόσπαση με μοναδικό κριτήριο την εντοπιότητα. Εγώ στο παρά 1 πήρα απόσπαση με τη δεύτερη φάση (31/8) με συνυπηρέτηση και εντοπιότητα για μικρό νησί - και φέρανε και 2 αναπληρωτές πιο μετά. Κενά υπήρχαν και υπάρχουν και είναι κρίμα να μην εξυπηρετείται ο κόσμος. Για του χρόνου πολύ αμφιβάλλω αν θα με ξαναφέρουν, γι' αυτό ελπίζω να μη χρειαστεί να κάνω πάλι αίτηση. Τι να πουν και άλλοι συνάδελφοι που απέρριψαν τις αιτήσεις τους με πολύ σημαντικά δικαιολογητικά; Γνωρίζω φυσικό με πολλά χρόνια υπηρεσίας, καρδιοπαθή (νοσηλευόταν για 3 βδομάδες), οικογένεια, παιδί φοιτητή σε άλλη πόλη από την έδρα του σπιτιού τους, ο οποιός δεν πήρε απόσπαση και έμεινε στο νησί, χωρίς καλά καλά να υπάρχει νοσοκομείο της προκοπής αν του τύχει ξανά κάτι και να συντηρεί και 3 σπιτικά... Χωρίς δικαιολογητικά, λοιπόν, δύσκολα τα πράματα, εκτός αν πέσει κανένα μέσο - ότι και να λένε για διαφάνεια και αξιοκρατία είναι οι ίδιοι που χρησιμοποιούν τις εκδουλεύσεις για να ασκούν πολιτική...  :P

Για τέτοιες περιπτώσεις δεν θα έπρεπε να παρεμβαίνουν οι συνδικαλιστικοί μας φορείς και να απαιτούν λύσεις;
Εδώ φαίνεται πως στριμώχνονται πολλοί στην γωνία και συναλλάσονται με το κομματικό κράτος για να πετύχουν κάτι που θα ήταν αυτονόητο σε οποιοδήποτε άλλο πολιτισμένο κράτος...
Διακινδυνεύει τη ζωή του ο συνάδελφος προσπαθώντας να διατηρήσει την αξιοπρέπειά του...

Ο συνάδελφος δεν έχει συζητήσει καθόλου τα προβλήματά του παραέξω και τα αντιμετωπίζει με εσωστρέφεια. Φαντάσου ότι είχε δικαίωμα αναρρωτικής για αρκετούς μήνες και δε ζήτησε. Εγώ γνωρίζω την περίπτωση γιατί ήμουν χρόνια μαζί του στο ίδιο σχολείο και με εμπιστεύθηκε, αν και με επιφύλαξη. Θα μπορούσε να κάνει κάποια κίνηση διαμαρτυρίας μέσω της ΕΛΜΕ μας (η οποία παρεμπιπτόντως έχει πολύ ισχυρή παρουσία), αλλά ο ίδιος δεν πιστεύει ότι ωφελεί μια μεμονωμένη διαμαρτυρία. Κι όπως γίνεται αντιληπτό, αν δεν το ξεκινήσει ο ίδιος δεν μπορεί αυτεπάγγελτα να ενεργήσει κανείς, γιατί παραβιάζεται κάθε έννοια απορρήτου και αποκτά χαρακτήρα κουτσομπολιού... Είναι για όλους κακό να αποκρύπτουμε τα εργασιακά προβλήματά μας - ζημιώνεται ο παθών από την αδικία και "νομιμοποιείται" το κατεστημένο της αυθαιρεσίας για τους επόμενους που θα βρεθούν στην ίδια θέση.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:57:09 »

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #144 στις: Μάρτιος 01, 2011, 11:21:23 μμ »
Μόνο με εντοπιότητα το βλέπω σχεδόν αδύνατον για απόσπαση. Πιο πιθανόν είναι να κερδίσεις το ΤΖΟΚΕΡ!!!
Όσο για τους φορείς, και εκεί δύσκολα τα πράγματα. Λένε ότι θα παίρνουν μόνο άτομα με μετατάξεις (π.χ.  προσωπικό από ολυμπιακή).

όλο λένε σε αυτή χώρα..
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #145 στις: Μάρτιος 02, 2011, 08:35:01 πμ »
Με σοβαρό προσωπικο προβλημα υγειας που χρειαζεται κατεπειγόντως συγκεκριμενου τυπου μοναδα (που δεν υπηρχε στο νοσοκομείο του μερους που βρισκόμουν), γονεα με αναπηρία ανω του 67%, συνυπηρετηση, μωρο και εντοπιοτητα, τη μια χρονια πηρα αποσπαση με τον τεταρτο κυκλο αποσπασεων (και αφου ειχαν παρει ολοι οι αλλοι του κλαδου μου με την εξαιρετικη επιχειρηματολογία "μα εχω δύο παιδια!") και την άλλη με την πρωτη. Και στις δύο φορες εβαλα μεσον. Απλα, την πρωτη φορα ήμουν αφελης και πιστευα οτι με τοσα δικαιολογητικα δικαιουμουν αποσπαση και θα την επαιρνα ευκολα και άργησα να ψαξω ποια κατουρημενη ποδια να φιλησω, ενω την δευτερη φορα που το ηξερα, την έψαξα πριν καν καταθεσω τα χαρτια μου (άλλαξε βλεπεις και η κυβερνηση και επρεπε να ψαξω καινουργια κονε). Οταν καποιος μου λέει οτι δεν εβαλε μεσον για αποσπαση, απλα χαμογελάω και πλεον λεω και εγω το ιδιο παραμυθι -κι όποιος το πιστεψει.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #146 στις: Μάρτιος 02, 2011, 02:49:47 μμ »
Με σοβαρό προσωπικο προβλημα υγειας που χρειαζεται κατεπειγόντως συγκεκριμενου τυπου μοναδα (που δεν υπηρχε στο νοσοκομείο του μερους που βρισκόμουν), γονεα με αναπηρία ανω του 67%, συνυπηρετηση, μωρο και εντοπιοτητα, τη μια χρονια πηρα αποσπαση με τον τεταρτο κυκλο αποσπασεων (και αφου ειχαν παρει ολοι οι αλλοι του κλαδου μου με την εξαιρετικη επιχειρηματολογία "μα εχω δύο παιδια!") και την άλλη με την πρωτη. Και στις δύο φορες εβαλα μεσον. Απλα, την πρωτη φορα ήμουν αφελης και πιστευα οτι με τοσα δικαιολογητικα δικαιουμουν αποσπαση και θα την επαιρνα ευκολα και άργησα να ψαξω ποια κατουρημενη ποδια να φιλησω, ενω την δευτερη φορα που το ηξερα, την έψαξα πριν καν καταθεσω τα χαρτια μου (άλλαξε βλεπεις και η κυβερνηση και επρεπε να ψαξω καινουργια κονε). Οταν καποιος μου λέει οτι δεν εβαλε μεσον για αποσπαση, απλα χαμογελάω και πλεον λεω και εγω το ιδιο παραμυθι -κι όποιος το πιστεψει.

  Συγχαρητήρια για την ειλικρίνειά σου συνάδελφε... Είναι σπάνιες τέτοιες καταθέσεις. Οι περισσότεροι από εμας θέλουμε να ξεχάσουμε το πως τσαλαπατήθηκε η αξιοπρέπεια μας  σε ανάλογες περιπτώσεις...

  Η κατάθεση αυτού του μικρού και προσωπικού βιώματος δείχνει με χαρακτηριστικό τρόπο τον βιασμό της αξιοπρέπειας ενός μορφωμένου με αξίες ανθρώπου που θα βρεθεί σε αδυναμία σ' αυτή τη χώρα, όπου βασιλεύουν η αναλγησία  μαζί με το ρουσφέτι...

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #147 στις: Μάρτιος 02, 2011, 10:04:17 μμ »
Θα ήθελα να ξεκινήσω αυτό το θέμα για να μάθω την άποψη σας σχετικά αφενός
α) με τις αποσπάσεις σε φορείς και
β)τις αποσπάσεις απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ

τι θα γίνει με την διάρκειά τους, με ποιά κριτήρια θα γίνονται και εν τέλει θα επηρρεαστούν πολύ οι αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ; Πόσο εύκολο είναι για κάποιον να πάρει απόσπαση, αν δεν έχει οικογένεια ή άλλα κοινωνικά κριτήρια παρα μόνο εντοπιότητα;

Περιμένω τις απόψεις σας  :)

Δεν θα μακρυγορησω, αν το κυοφορουμενο ΠΔ για τις μεταθεσεις οντως ενσωματωσει την προτεινομενη απο το υπουργειο ρυθμιση περι μηδενισμου των ΜΣΔ κατοπιν μεταθεσης, τοτε θα μειωθει ο αριθμος των μεταθεσεων, διοτι επι του πρακτεου θα ακυρωθει η επιλογη της ενδιαμεσης μεταθεσης καθ΄οδον για τον τοπο συμφεροντων του εκπαιδευτικου, πραγμα το οποιο θα αυξησει κατακορυφα τον αριθμο των αιτησεων για αποσπαση και αρα θα ενταθει η δυσκολια ικανοποιησης των εν λογω αιτησεων. Σημειωτεον οτι παρα τις διαψευσεις Μπρατη, το υπουργειο επιμενει στο σχετικο σημειο.

Απο ΄κει και περα υπαρχουν και πολλες αλλες πτυχες περι αποσπασεων που μπορει να συζητησει κανεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2011, 10:06:09 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #148 στις: Μάρτιος 04, 2011, 11:03:15 μμ »
Βρε παιδιά, η εγκύκλιος για τις αποσπάσεις πότε βγαίνει φέτος;

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #149 στις: Μάρτιος 05, 2011, 11:40:04 πμ »
Βρε παιδιά, η εγκύκλιος για τις αποσπάσεις πότε βγαίνει φέτος;

H εγκύκλιος των αποσπάσεων βγαίνει λίγο μετά την ανακοίνωση των μεταθέσεων. ( άρα έχει ο Θεός )
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #150 στις: Μάρτιος 05, 2011, 08:30:37 μμ »
Βρε παιδιά, η εγκύκλιος για τις αποσπάσεις πότε βγαίνει φέτος;

H εγκύκλιος των αποσπάσεων βγαίνει λίγο μετά την ανακοίνωση των μεταθέσεων. ( άρα έχει ο Θεός )

Ευχαριστώ. Άρα μιλάμε για λίγο πριν το Πάσχα;

Αποσυνδεδεμένος belas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #151 στις: Μάρτιος 05, 2011, 09:02:40 μμ »
Με σοβαρό προσωπικο προβλημα υγειας που χρειαζεται κατεπειγόντως συγκεκριμενου τυπου μοναδα (που δεν υπηρχε στο νοσοκομείο του μερους που βρισκόμουν), γονεα με αναπηρία ανω του 67%, συνυπηρετηση, μωρο και εντοπιοτητα, τη μια χρονια πηρα αποσπαση με τον τεταρτο κυκλο αποσπασεων (και αφου ειχαν παρει ολοι οι αλλοι του κλαδου μου με την εξαιρετικη επιχειρηματολογία "μα εχω δύο παιδια!") και την άλλη με την πρωτη. Και στις δύο φορες εβαλα μεσον. Απλα, την πρωτη φορα ήμουν αφελης και πιστευα οτι με τοσα δικαιολογητικα δικαιουμουν αποσπαση και θα την επαιρνα ευκολα και άργησα να ψαξω ποια κατουρημενη ποδια να φιλησω, ενω την δευτερη φορα που το ηξερα, την έψαξα πριν καν καταθεσω τα χαρτια μου (άλλαξε βλεπεις και η κυβερνηση και επρεπε να ψαξω καινουργια κονε). Οταν καποιος μου λέει οτι δεν εβαλε μεσον για αποσπαση, απλα χαμογελάω και πλεον λεω και εγω το ιδιο παραμυθι -κι όποιος το πιστεψει.

Πάντως φαίνεται να είναι πρόβλημα στην Δευτεροβάθμια γιατί στην Πρωτοβάθμια δίνονται αβέρτα και ΧΩΡΙΣ μέσον.....

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #152 στις: Μάρτιος 05, 2011, 09:21:13 μμ »
Βρε παιδιά, η εγκύκλιος για τις αποσπάσεις πότε βγαίνει φέτος;

H εγκύκλιος των αποσπάσεων βγαίνει λίγο μετά την ανακοίνωση των μεταθέσεων. ( άρα έχει ο Θεός )

Ευχαριστώ. Άρα μιλάμε για λίγο πριν το Πάσχα;

Εξαρταται απο τις ταχυτητες που θα τρεξουν οι διαδικασιες συγχωνευσεων των σχολειων και αποτυπωσης της νεας οργανικοτητας που θα διαμορφωσουν αυτες σε επιπεδο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ...

Υπο Κ.Σ. αυτη την περιοδο οι Δ/νσεις Εκπ/σης θα ειχαν ηδη αποστειλει στο υπουργειο τις καταστασεις με τα κενα και πλεονασματα.

Βασει των κειμενων διαταξεων οι μεταθεσεις διενεργουνται μεσα στο μηνα Απριλιο και 1-2 βδομαδες κατοπιν της ανακοίνωσής τους εκδιδεται συνηθως η εγκυκλιος των αποσπασεων.

Μεχρι τουδε στο υπουργειο δεν γινεται συζητηση για μεταθεσεις ουτε κυριολεκτικα ουτε μεταφορικα...

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 340
Σύνολο: 351

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.