*

Αποστολέας Θέμα: Σποραδική απασχόληση  (Αναγνώστηκε 66970 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #126 στις: Ιούλιος 24, 2012, 05:07:36 μμ »
Lasid, η προϊσταμένη με καθησύχασε και μου είπε ότι κακώς κόπηκε το επίδομα και ότι πρέπει να πάρω μέρος του επιδοματος. στη σποραδική, ήταν κάθετη ότι δεν ισχύει...

συνεπώς, απο 26/6 μέχρι 26/7 (οπότε και λήγει η σύμβαση στο φροντ.μέσης εκπαίδευσης) πρέπει μάλλον να καταβληθεί ένα χρηματικό μέρος, εφόσον αφαιρεθεί ό,τι κατεβλήθη απο τον εργοδότη μου για τις 4 Δευτέρες του Ιουλίου...
Θα περάσω μία "βόλτα" απο βδομάδα - πιο πριν δεν γίνεται γιατί δεν θα έχει κατατεθεί απο το λογιστή η λήξη - απο Οαεδ - τι καλά! - για να τους δώσω την καταγγελία σύμβασης και θα ενημερώσω για τα παρεπόμενα......
Ευχαριστώ κ πάλι!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2012, 05:12:16 μμ από dimitrdim »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:37:46 »

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #127 στις: Ιούλιος 24, 2012, 05:09:47 μμ »
Τι λέω ο άνθρωπος????  :o :o :o

Σωστά! έχω χαζέψει με τα ένσημα, τη σποραδική, τον οαεδ, τις υπαλλήλους και λέω χαζομάρες.....
φαντάσου σε τι σύγχυση έχω περιέλθει.... ναι, φυσικά, έχω μόνο 4 ένσημα τα οποία έδωσαν οι 16 ώρες....

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #128 στις: Ιούλιος 24, 2012, 05:20:15 μμ »
Αφού σου μίλησε η προϊσταμένη έτσι λύθηκε το πρόβλημά σου. Απλά δε λέγεται σποραδική απασχόληση, λέγεται μειωμένου ωραρίου. Εσένα σε ενδιαφέρει να πληρώνεσαι. Όλα τα άλλα δεν έχουν σημασία.

Να ξέρεις ότι τα 360 € του ταμείου αντιστοιχούν σε 25 ημερομίσθια. Αυτό σημαίνει ότι το μήνα που εσύ δούλεψες τις 4 Δευτέρες θα πάρεις τα 21/25 των 360 €. Άρα 302,40 €. Μια χαρά δηλαδή.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2012, 05:22:21 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #129 στις: Ιούλιος 24, 2012, 09:06:21 μμ »

dimitrdim, απ`αυτά που έγραψες ότι σου είπε η προϊσταμένη και μετά τη λήξη της παρεξήγησης, είμαι πεπεισμένος ότι όλα θα γίνουν όπως πρέπει και θα πάρεις όσα πρέπει.
Να είσαι καλά.  :)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:37:46 »

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #130 στις: Ιούλιος 25, 2012, 10:51:02 πμ »
Lasid, η προϊσταμένη με καθησύχασε και μου είπε ότι κακώς κόπηκε το επίδομα και ότι πρέπει να πάρω μέρος του επιδοματος. στη σποραδική, ήταν κάθετη ότι δεν ισχύει...

συνεπώς, απο 26/6 μέχρι 26/7 (οπότε και λήγει η σύμβαση στο φροντ.μέσης εκπαίδευσης) πρέπει μάλλον να καταβληθεί ένα χρηματικό μέρος, εφόσον αφαιρεθεί ό,τι κατεβλήθη απο τον εργοδότη μου για τις 4 Δευτέρες του Ιουλίου...
Θα περάσω μία "βόλτα" απο βδομάδα - πιο πριν δεν γίνεται γιατί δεν θα έχει κατατεθεί απο το λογιστή η λήξη - απο Οαεδ - τι καλά! - για να τους δώσω την καταγγελία σύμβασης και θα ενημερώσω για τα παρεπόμενα......
Ευχαριστώ κ πάλι!


Καλημέρα! Και εμένα στον Οαέδ με ενημέρωσαν ότι φέτος οι καθηγητές των φροντιστηρίων δεν κάνουν σποραδική απασχόληση αλλά μερική απασχόληση... Μου είπαν ότι όταν τελειώσω την εργασία μου (εγώ εργάζομαι 2 φορες τη βδομάδα από μία ώρα) θα τους πάω από το λογιστή τη σύμβαση εργασίας και ένα εκκαθαριστικό αποδοχών για το τί εισέπραξα αυτούς τους 2 μήνες που εργάστηκα και αυτοί θα αφαιρέσουν το ποσό από το επίδομα του ΟΑΕΔ. Βέβαια σε άλλους συναδέλφους στον ίδιο ΟΑΕΔ τους είπαν ότι θα κάνουν σποραδική... Ξαναρώτησα λοιπόν με αποτέλεσμα 1 υπάλληλος να μου πει για σποραδική, ένας το παραπάνω και ο τρίτος ότι ακόμα δεν ξέρουν τί θα γίνει........
Γνωρίζει κανείς ποια η διαφορά ανάμεσα σε σποραδική και μερική απασχόληση; Εμένα ο λογιστής πάνω στη σύμβαση μου έγραψε σποραδική...Θα υπάρξει πρόβλημα;

Παρακαλώ όποιος έχει ενημέρωση, ή έχει άτομο στον Οαέδ Ή έχει συνεργάσιμους υπαλλήλους στον Οαεδ που ανήκει να κάνει μία ερώτηση γιατί το θέμα είναι μπερδεμένο!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #131 στις: Ιούλιος 25, 2012, 01:26:05 μμ »
Μόλις πήρα τηλέφωνο στον ΟΑΕΔ και ρώτησα. Μια πολύ εξυπηρετική υπάλληλος μου είπε ότι μπορούμε να κάνουμε σποραδική απασχόληση. Όταν της εξέθεσα αυτό που περιγράφεις παραπάνω ρώτησε έναν άλλο υπάλληλο και μετά μου διευκρίνισε ότι δεν έχει αλλάξει κάτι, απλά ο ΟΑΕΔ θα αφαιρεί τις ημέρες που δουλέψαμε από τη μηνιαία επιδότησή μας.

Όμως, ένα πράγμα έχει αλλάξει. Μέχρι πρότινος μπορούσαμε να αποφασίζουμε αν η περικοπή στο επίδομά μας θα γίνει με βάση τις μέρες που δουλεύαμε ή με βάση τις αποδοχές μας. Τώρα έχει έρθει μια νέα εγκύκλιος που λέει ότι αν οι αποδοχές του εκπαιδευτικού ανά ημέρα εργασίας είναι μεγαλύτερες από το ημερομίσθιο επιδότησης, τότε η αφαίρεση γίνεται με βάση τις αποδοχές. Αυτό φυσικά δε μας συμφέρει επειδή το ημερομίσθιο της επιδότησης είναι 360 € / 25 μέρες = 14,40 € /ημέρα.

Εσύ Iris που δουλεύεις δύο μέρες την εβδομάδα από μια ώρα κάθε φορά λογικά δεν ξεπερνάς τα 14,40 € την ημέρα με μια μόνο ώρα διδασκαλίας. Άρα σε συμφέρει να ζητήσεις να γίνει η περικοπή με βάση τις αποδοχές, ώστε αν παίρνεις 8 € /ώρα θα σου αφαιρέσουν 8 € x 8 μέρες = 64 €. Ενώ με βάση τις μέρες εργασίας θα σου αφαιρέσουν 8 x 14,40 = 115,20 €.

Από την άλλη όταν ξεπερνάς τις 14,40 € ως ημερήσιες αποδοχές την ημέρα, όπως η dimitrdim που διδάσκει 4 ώρες κάθε Δευτέρα θα πρέπει υποχρεωτικά να σου γίνεται η αφαίρεση με βάση τις αποδοχές του μήνα.
Με βάση τις μέρες εργασίας θα της έκαναν περιποπή μόνο 4 μέρες x 14,40 = 57,60 €, ενώ τώρα με βάση τις αποδοχές αν παίρνει 8 € / ώρα για τις 16 ώρες το μήνα θα περικόπτουν 128 €. (Αυτό αν περικόπτουν με βάση το καθαρό ωρομίσθιο, διότι με βάση το μικτό θα κόβουν περισσότερα χρήματα) Αν τύχει και ο μήνας έχει 5 Δευτέρες τότε 8 € x 20 ώρες, σημαίνει περικοπή 160 €. Πάει το μισό μηνιάτικο του επιδόματος ανεργίας...

Αύριο θα είναι στον ΟΑΕΔ και ένας άλλος υπάλληλος που έχει στην αρμοδιότητά του τέτοια θέματα και ίσως να ξέρει περισσότερες λεπτομέρειες. Αν ξαναπάρω και υπάρχουν άλλα νέα θα σας τα μεταφέρω.

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #132 στις: Ιούλιος 25, 2012, 02:49:21 μμ »
Lasid είσαι κατατοπιστικότατος! Ευχαριστούμε!
ούτως ή άλλως, ακόμη και αν είχα 4 ώρες σε 2 μέρες, δεν γινόταν η δουλειά, γιατί το μικτό μου είναι 14+ € (μετά τις περικοπές λόγω κρίσης >:( ), οπότε θα έπρεπε να τις έχω σε 4 μέρες, δλδ απο 1 ώρα :o
χρησιμότατη όμως η πληροφορία σου, για περιπτώσεις άλλων συναδέλφων που τυγχάνει να εργάζονται με αυτό τον τρόπο.
τα τελευταία νέα είναι ότι με κάλεσαν οι ίδιοι αναφέροντας ότι πρέπει να προσκομίσω εκ νέου τη βεβαίωση εργοδότη στις αρχές Αυγούστου :o για να ξέρουν τι ακριβώς θα αφαιρέσουν απο Ιούνιο-Ιούλιο. Εξήγησα λοιπόν (  >:( ) ότι ήδη έχω προσκομίσω το έγγραφο που εκείνοι διά τηλεφώνου ζήτησαν απο το φροντιστήριό μου, με την πρέπουσα ημερομηνία. αντέτεινε ότι ήταν λάθος αυτό να γίνει προτού τυπικά λήξει η σύμβασή μου, οπότε θα ήθελε εκ νέου το δικαιολογητικό.
Ωστόσο, παρέκαμψα ευφυώς το "σκόπελο" για αρχές Αυγούστου, εφόσον εξήγησα (  >:( ) ότι λήγει η σύμβασή μου και ότι θα προσκομίσω και την καταγγελία που να το πιστοποιεί... συνεπώς ΓΙΑΤΙ να περιμένω μέχρι αρχές Αυγούστου κ να μη γίνει η δουλίτσα μου (και η πληρωμή μου) την 27η του Ιουλίου, όταν πια δεν θα εργάζομαι???
Συνάδελφοι, ένα έχω καταλάβει: ου μπλέξεις....
εν πάση περιπτώσει, εάν κάποιος/α μπορεί να βοηθηθεί απο τη δική μου την περίπτωση, καλό θα ήταν.
α! για σποραδική, ούτε λόγος στον συγκεκριμένο οαεδ. ονομάζεται μερική απασχόληση.- ...... ???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2013, 09:53:00 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #133 στις: Ιούλιος 25, 2012, 02:59:46 μμ »
α! για σποραδική, ούτε λόγος στον συγκεκριμένο οαεδ. ονομάζεται μερική απασχόληση.- ...... ???

Όχι μόνο στο συγκεκριμένο, σε όλους. Αυτό ίσχυε ανέκαθεν.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #134 στις: Ιούλιος 25, 2012, 03:09:46 μμ »
Να είσαι καλά dimitrdim. Χαίρομαι που βρήκες άκρη με τον ΟΑΕΔ και την προϊσταμένη του.

jak_13 μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά και σήμερα στο τηλέφωνο η υπάλληλος του ΟΑΕΔ μου είπε ότι όταν δουλεύεις μέχρι 3 μέρες την εβδομάδα και θες να παίρνεις έστω και μερικώς το ταμείο ανεργίας μιλάμε για σποραδική απασχόληση. Όταν της είπα ότι μερικοί ΟΑΕΔ λένε ότι δεν ισχύει σποραδική απασχόληση για τους εκπαιδευτικούς, αλλά μερική απασχόληση, ρώτησε τον διπλανό συνάδελφό της και μίλησε κι εκείνος για σποραδική απασχόληση με τον περιορισμό της τελευταίας εγκυκλίου για τους εκπαιδευτικούς που προανέφερα.

Αν οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ το λένε για σποραδική απασχόληση, εμείς πώς να ξέρουμε ότι είναι λάθος ο όρος;
Καταχρηστικά το ονομάζουν έτσι, καταχρηστικά το λέμε κι εμείς έτσι για να συνεννοούμαστε.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #135 στις: Ιούλιος 25, 2012, 03:25:22 μμ »
Lasid, σου απαντάω με ένα δικό σου μήνυμα.

Μην εμπιστεύεσαι και πολύ στην αντίδρασή τους. Ξέρεις πόσοι υπάλληλοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #136 στις: Ιούλιος 25, 2012, 03:34:06 μμ »
Αυτό το έχω πάντα υπόψη μου, για αυτό θα πάρω αύριο τηλέφωνο για να μιλήσω με τον υπάλληλο που έχει στην ευθύνη του τέτοια ζητήματα και γνωρίζει πλήρως το συγκεκριμένο αντικείμενο.

Αποσυνδεδεμένος athinaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #137 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 09:08:41 μμ »
Καλησπέρα, ένας ωρομίσθιος των ΙΕΚ μπορεί να πάρει επίδομα ανεργίας?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #138 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 09:14:36 μμ »
Μπορεί να συνεχίσει να παίρνει τους μήνες που του έχουν εγκριθεί μετά την προηγούμενη απόλυση.
Για να γίνει αυτό πρέπει να δηλώσει την επιθυμία του στον ΟΑΕΔ για σποραδική απασχόληση και κάθε μήνα να προσκομίζει στον ΟΑΕΔ έγγραφο από το οποίο να προκύπτει ότι δεν ξεπερνά τα 12 ένσημα (μέρες εργασίας).
Εννοείται ότι το επίδομα θα το παίρνει μειωμένο, ανάλογα με τις μέρες που θα εργάζεται και τις αποδοχές που θα έχει.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #139 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 11:30:45 μμ »
Όχι δε λες τίποτα λάθος. Απλά θεωρείς ότι και οι 5 μήνες επιδότησης είναι μέσα στη σποραδική. Αυτό σαφώς δε συμφέρει. Αν κάποιος επιδοτηθεί Ιούλιο, Αύγουστο, Σεπτέμβριο και ένα μέρος του Οκτωβρίου κανονικά, μπορεί να επιλέξει να πάρει μειωμένο το επίδομα για ένα με ενάμιση μήνα αν χρειάζεται τα χρήματα. Βασικά οι περισσότεροι το κάνουν, έχοντας εξασφαλίσει ότι μετά το τέλος της σποραδικής θα μπορέσουν να συγκεντρώσουν τα ένσημα που απαιτούνται για να βγάλουν νέο ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι. Άρα ο καθένας πρέπει να σκεφτεί καλά τι τον συμφέρει σε σχέση με την σποραδική. Μπορεί να είναι δίκοπο μαχαίρι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 455
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.