*

Αποστολέας Θέμα: Σποραδική απασχόληση  (Αναγνώστηκε 66967 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 20, 2012, 11:17:35 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, συνάδελφε Lasid! Θυμόμουν για 12ωρες σε 3 μέρες, αλλά με τα δεδομένα, την κρίση, τις αλλαγές, ουσιαστικά τίποτε δεν είναι βεβαιο... Ευχαριστώ κ για την πρότασή σου! Να είσαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:02:09 »

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 02, 2012, 03:28:32 μμ »
Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει αν έχει αλλάξει κάτι με τη σποραδική; Ισχύει αυτό με τα 12 ημερομίσθια; Μου είχαν πει ότι κάτι έχει αλλάξει! Ισχύει ή όχι;
Επίσης τα 12 ημερομίσθια αν ισχύουν, όταν είσαι καθηγητής σε φροντιστήριο Μέσης Εκπαίδευσης, έχει σημασία πόσες ώρες θα εργαστείς κάθε μέρα;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 02, 2012, 03:58:03 μμ »
Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει αν έχει αλλάξει κάτι με τη σποραδική; Ισχύει αυτό με τα 12 ημερομίσθια; Μου είχαν πει ότι κάτι έχει αλλάξει! Ισχύει ή όχι;
Επίσης τα 12 ημερομίσθια αν ισχύουν, όταν είσαι καθηγητής σε φροντιστήριο Μέσης Εκπαίδευσης, έχει σημασία πόσες ώρες θα εργαστείς κάθε μέρα;
Δεν ξέρω αν κάτι έχει αλλάξει με τη σποραδικη απασχόληση (πιθανώς αν κάτι είχε αλλάξει να το μαθαίναμε)
αλλά σίγουρα δεν έχει καμιά σημασία το πόσες ώρες διδάσκεις ημερησίως. Αυτούς τους ενδιαφέρει να μη διδάξεις παραπάνω μέρες από τις οριζόμενες και όχι πόσες ώρες δίδαξες ανά ημέρα.

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 02, 2012, 06:29:46 μμ »
Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει αν έχει αλλάξει κάτι με τη σποραδική; Ισχύει αυτό με τα 12 ημερομίσθια; Μου είχαν πει ότι κάτι έχει αλλάξει! Ισχύει ή όχι;
Επίσης τα 12 ημερομίσθια αν ισχύουν, όταν είσαι καθηγητής σε φροντιστήριο Μέσης Εκπαίδευσης, έχει σημασία πόσες ώρες θα εργαστείς κάθε μέρα;
Δεν ξέρω αν κάτι έχει αλλάξει με τη σποραδικη απασχόληση (πιθανώς αν κάτι είχε αλλάξει να το μαθαίναμε)
αλλά σίγουρα δεν έχει καμιά σημασία το πόσες ώρες διδάσκεις ημερησίως. Αυτούς τους ενδιαφέρει να μη διδάξεις παραπάνω μέρες από τις οριζόμενες και όχι πόσες ώρες δίδαξες ανά ημέρα.

Ευχαριστώ! Ρωτησα αν έχει αλλάξει κάτι γιατί στον Οαέδ μου είπαν 18 Μαϊου όταν κατέθετα τα χαρτιά μου ότι θα αλλάξει και δε θα μπορούμε να κάνουμε σποραδική!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:02:09 »

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 21, 2012, 09:17:16 μμ »
ας κάνω κ εγώ μια ερωτησούλα... θα ξαναεργαστώ για τη θερινή περίοδο σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης, για 4 ώρες. "κόβεται" εντελώς το επίδομα ανεργίας ή απλώς μειώνεται? θυμάμαι ότι αν έχει κάποιος 12 ώρες σε 3 μέρες, απλώς μειώνεται και δεν κόβεται το ταμείο.
ευχαριστώ!
Ναι, έτσι ακριβώς είναι και ονομάζεται σποραδική απασχόληση. Η μείωση είναι τόσα ημερομίσθια όσα ένσημα έχεις το μήνα. Προτείνω να βάλεις τις 4 ώρες σε μια μέρα, αν γίνεται, οπότε θα παίρνεις τα 21 από τα 25 ημερομίσθια επιδότησης. Δηλαδή 14,40 €/ημέρα x 21 μέρες = 302,40 €.
Καλησπέρα! Τελικά, συνάδελφε Lasid, μου είπαν απο τον ΟΑΕΔ ότι το παραπάνω δεν ισχύει! εμείς δεν έχουμε σποραδική κ ούτε θα πάρω αυτό το ποσό...
Η επιδότησή μου ξεκίνησε απο 11/6. Στις 2/7 έπιασα δουλειά σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης 4 ώρες σε μία ημέρα. συνολικά 4 φορές, ήτοι 16 ώρες για τον μήνα Ιούλιο.
στο φροντιστήριο κατέθεσαν την πρόσληψη στις 26/6 (σημειωτέον εγώ απο 26/6 μέχρι 1/7 δεν δούλεψα ούτε μισή ώρα, εφόσον ξεκίνησα 2/7 και αντιστοίχως πήγα 9/7, 16/7 και 23/7 τελειώνω).  ΟΜΩΣ, ο Οαεδ "κατάλαβε" ότι εγώ δουλεύω κ έτσι αυτόματα το επίδομά μου κόπηκε στις 26/6 (συνεπώς καταβληθηκε ένα ποσό για το χρονικό διάστημα απο 11 έως 25/6). Μέχρι να πάρω στα χέρια μου τη σύμβαση κ να πάω, περασαν κάποιες μέρες κ έτσι διευθέτησα το θέμα οριστικά, ωστόσο δεν γνώριζα ότι αυτομάτως το επίδομα κόβεται.....

Για όποιον άλλο έχει κάτι ανάλογο να αντιμετωπίσει, να ξέρετε ότι χρειάζονται βεβαίωση ενσήμων απο τον εργοδότη, για τους μήνες Ιούνιο και Ιούλιο (το γνωστό αυτό χαρτί που βγάζει ο λογιστής), ώστε να αφαιρέσουν το ποσό. παλαιότερα, δεν θυμαμαι να υπήρχαν όλες αυτές οι σύνθετες διαδικασίες, γι'αυτό κ γίνομαι τόσο αναλυτική κ ελπίζω όχι κουραστική...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2013, 09:55:54 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 21, 2012, 09:41:52 μμ »
Μέχρι τώρα ίσχυε κανονικά η σποραδική απασχόληση για τους εκπαιδευτικούς. Τι θα πει για μας δεν ισχύει;
Δε σου είπαν αν κάτι άλλαξε πρόσφατα; Αρκετοί συνάδελφοι από το pde έχουν κάνει σποραδική απασχόληση.

Βασικά τελευταία ο έλεγχος από τον ΟΑΕΔ έγινε πιο αυστηρός και αν πιάσεις δουλειά αμέσως κόβεται το επίδομα.
Έπρεπε ο λογιστής που πήγε την πρόσληψη σου να ενημερώσει ότι εσύ θα δούλευες μόνο κάθε π.χ. Τετάρτη και ότι ενδιαφέρεσαι για σποραδική απασχόληση. Είχες ενημερώσει το φροντιστήριο για αυτό; Προφανώς δεν το έκανες για αυτό ο ΟΑΕΔ θεώρησε ότι έπρεπε να διακόψει το επίδομα ανεργίας και σε θεώρησε εργαζόμενη κανονικά.

Εκτός αν έχει καταργηθεί η σποραδική απασχόληση, αλλά κανείς δεν έχει ενημερωθεί για κάτι τέτοιο!


Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 22, 2012, 12:46:58 μμ »

Παράθεση
Μέχρι τώρα ίσχυε κανονικά η σποραδική απασχόληση για τους εκπαιδευτικούς.
Μήπως Lasid αυτό ισχύει για ωρομίσθιους κ αναπληρωτές?

Παράθεση
Βασικά τελευταία ο έλεγχος από τον ΟΑΕΔ έγινε πιο αυστηρός και αν πιάσεις δουλειά αμέσως κόβεται το επίδομα.
αυτό φαντάζομαι είναι λογικό, ωστόσο δεν μου πέρασε απο το μυαλό ότι αυτόματα θα κοπεί...

Παράθεση
Έπρεπε ο λογιστής που πήγε την πρόσληψη σου να ενημερώσει ότι εσύ θα δούλευες μόνο κάθε π.χ. Τετάρτη και ότι ενδιαφέρεσαι για σποραδική απασχόληση. Είχες ενημερώσει το φροντιστήριο για αυτό;

Όχι, δεν το έκανα. Κ επίσης, όχι, το φροντιστήριο δεν ενημέρωσε αναλυτικότερα, έπρεπε εγώ να δράσω άμεσα. αλλά ήμουν πιο χαλαρή - κ δεν έπρεπε - διότι αλλιώς τα ήξερα τα πράγματα. Συνάδελφε, στο φροντιστηριο δεν θέλω να πολυπιέζω τα πράγματα, οπότε τι να ενημερώσω κ ποιος να ενδιαφερθει...

δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στον ΟΑΕΔ επί της σποραδικής, ωστόσο αν κρίνω απο την αντίδρασή τους, ήταν ρητά κατηγορηματικοί ότι δλδ δεν ισχύει για την περίπτωσή μου. αυτό που ισχύει είναι η μερική απασχόληση. μήπως αυτό εννοείς κ εκείνοι το ονομάζουν αλλιώς?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2013, 09:50:47 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 22, 2012, 01:06:13 μμ »
Είτε το ονομάζουν μερική απασχόληση, είτε σποραδική έπρεπε να σου πούνε έναν τρόπο για να συνεχίσεις να λαβαινεις τμήμα του επιδόματός ανεργίας. Οι συνάδελφοι που το εφάρμοσαν όταν απολύθυκαν από το σχολείο (είτε ήταν ΑΜΩ είτε ΑΚΩ) ζήτησαν σποραδική απασχόληση κυρίως επειδή έπιασαν δουλειά σε φροντιστήριο μετά.
Αν θυμάμαι καλά κάποιοι το έκαναν και φθινόπωρο επειδή δεν τους είχαν προσλάβει αναπληρωτές και βρήκαν κάποιες ώρες σε ΙΕΚ για μια ή δυο μέρες την εβδομάδα.

Μην εμπιστεύεσαι και πολύ στην αντίδρασή τους. Ξέρεις πόσοι υπάλληλοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 23, 2012, 03:00:53 πμ »
Συνάδελφε Lasid, δεν εμπιστεύεσαι την αντίδρασή τους και πιστεύεις ότι θα ψάξουν να βρουν τρόπους να δώσουν το επίδομα ανεργίας;
Αν πάει ένας εκπαιδευτικός και ζητήσει να υπαχθεί στην σποραδική απασχόληση για το επίδομα ανεργίας, θα του πουν φυσικά ότι δεν ισχύει για τους εκπαιδευτικούς και αυτό είναι το σωστό και θα μείνει εκεί το θέμα.

Συνάδελφε dimitrdim, όταν έχεις μερική απασχόληση μέχρι 12 ένσημα το μήνα, δικαιούσαι μειωμένη επιδότηση και μπορείς να τη διεκδικήσεις. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2013, 09:56:40 μμ από Lasid »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 24, 2012, 04:50:51 μμ »
Παράθεση
Μην εμπιστεύεσαι και πολύ στην αντίδρασή τους. Ξέρεις πόσοι υπάλληλοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται;
Να' ξερες Lasid πόσο δίκιο έχεις!!! Αν κ φαντάζομαι ότι το γνωρίζεις απο την εμπειρία που διαθέτεις... μα ακούστε βρε παιδιά: με διαβεβαίωσαν την Παρασκευή ότι όλα οκ και ότι θα ενεργοποιηθεί η κάρτα μου κ θα πληρωθώ 26/7 κ  ότι θα ειδοποιούσαν Δευτέρα (χτες) για να μου πουν ότι όλα εν πληρη τάξει! Εννοείται ότι δεν τηλεφώνησαν, κάλεσα λοιπόν εγώ σήμερα κ.....................ΚΟΡΥΦΑΙΟ: δεν ξέρουν ΑΚΟΜΗ αν ισχύει η σποραδική, μου ανέφεραν ότι εκκρεμούν αρκετές αιτήσεις και τελοσπάντων με "συνέδεσαν με Κάιρο..... "...

jak_13, αυτό γνώριζα κι εγώ ή έρμη... αλλά όσο και να προσπαθώ να τους το βάλω στο κεφάλι, άλλα αντί άλλων εισπράττω και βασικά το θέμα είναι ότι ΔΕΝ εισπράττω :) :o :)

Αχ και πάλι αχ, συνάδελφοι....

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 24, 2012, 04:53:05 μμ »
Παράθεση
Συνάδελφε dimitrdim, όταν έχεις μερική απασχόληση μέχρι 12 ένσημα ένσημα το μήνα, δικαιούσαι μειωμένη επιδότηση και μπορείς να τη διεκδικήσεις.

αυτό εννοούσα ότι γνωρίζω jak_13 για να είμαι σαφέστερη. αλλά και που το γνωρίζουμε, μηδέν εκ του μηδενός...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 24, 2012, 04:57:01 μμ »
Για αυτό σου λέω: Μην το αφήσεις έτσι το θέμα κυνήγησέ το και πάτησε πάνω στην ανοργανωσιά και την ασχετοσύνη τους. Επικαλέσου το γεγονός ότι δεν ήξερε η υπηρεσία ότι είχες αυτό το δικαίωμα και κακώς σου έκοψε το ταμείο ανεργίας. Μίλησε με τον προϊστάμενο της υπηρεσίας και κάνε ένσταση αν χρειαστεί γράφοντας ότι εσύ δουλεύεις μόνο την τάδε μέρα και θέλεις να παίρνεις το τμήμα του επιδόματος που αναλογεί στις υπόλοιπες που δεν εργάζεσαι.

Ενημέρωσέ μας για την εξέλιξη, γιατί όπως σου είπα αρκετοί συνάδελφοι ζήτησαν και είχαν σποραδική απασχόληση.

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 24, 2012, 04:59:43 μμ »
Βασικά τώρα είδα κάτι..... Συνάδελφε jak_13 μιλάμε για 12 ένσημα / μήνα??? χμμμ... εγώ γιατί ήξερα 12 / εβδομάδα, αρκεί να είναι σε 3 μέρες??? λάθος μου? οπότε έχουν δίκιο στον οαεδ, διότι εγώ τον Ιούνιο δεν έχω κανένα ένσημο και κακώς κόπηκε το επίδομα στις 26/6 (έπρεπε να κοπεί στις 30), ωστόσο τον Ιούλιο έχω 16 ώρες :-\


Διορθώνω το παραπάνω διότι ολίγον τι μπερδεύτηκα κ ζητώ συγνώμη. Ναι, ήξερα για 12 ώρες/ εβδομάδα, αρκεί να είναι σε 3 ημέρες. οπότε τα λέμε όλοι σωστά. ε, λίγο η ζέστη, λίγο η εναγώνια ενασχόληση με το θέμα...... ένα μυαλό, τι να σου κάνει :-[ ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2012, 05:15:38 μμ από dimitrdim »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 24, 2012, 05:05:34 μμ »
Όπα μπερδεύτηκες. Δε γίνεται να μπούνε 12 ένσημα την εβδομάδα. Κάθε μέρα εργασίας αντιστοιχεί σε ένα ένσημο.
Αν εσύ δουλεύεις μια μέρα την εβδομάδα θα έχεις 4 ένσημα το μήνα, αν δούλευες δύο μέρες θα είχες 8 ένσημα το μήνα και αν δούλευες 3 μέρες θα είχες 12 ένσημα το μήνα. Προσοχή αν μετά την 28η μέρα του μήνα (σύνολο 4 εβδομάδων) εργαστείς μέχρι και τις 30 ή 31 του μήνα έστω άλλη μια μέρα μπαίνει το 13ο ένσημο και χάνεις το δικαίωμα για σποραδική απασχόληση. Αυτό μπορεί να συμβεί μόνο αν δουλεύεις 3 μέρες την εβδομάδα. Μη μετράς τις ώρες, δεν παίζουν ρόλο στα ένσημα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.