*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 29566 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KATRIN1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 09:57:09 πμ »
Έχει σκεφτεί κανείς απο μας πως αν ισχυε η επετηρίδα κάποια στιγμή ολοι μας θα διοριζόμασταν;Ενώ τώρα τι γίνεται;Πίνακες και πίνακες...Διορίζονται πολύτεκνοι -προς θεού δεν εχω να κάνω με αυτή την κατηγορία αλλά σκεφτηκε κάποιος αν καποια γυναικα δεν μπορεί να κάνει παιδιά;την καταδικάζουμε...ασεπ ΄τωρα-΄καλούμαστε να δινουμε...εμεις ανω των 35 εχουμε τον ίδιο χρονο διαβασματος με τουσ 25χρονους;με οικογειακες υποχρεωσεις , με παιδιά,με δουλειά...καποιοι θα πουν και οι νέοι;δικιο έχουν -ίσως με καποια ποσόστωση.Αλλά πάλι βλέπω απόφοιτους με πτυχία κτησης 2007 να έχουν 8 μόρια και να απορώ πως τα βρήκαν -εγώ τι κάνω με πτυχίο 15ετίας με τα βίας 7 μόρια;Τι να πω ;Αντι όμως να αλληλοκατηγορούμαστε -δε φταίμε εμείς για το σύστημα το καλύτερο να βρεθεί μετα απο πολυ σκέψη μια κατάλληλη φόρμουλα για την επίλυση όλων των προβλημάτων.Και αν με ρωτήσετε τον τρόπο που εγω θα ήθελα-προσωπική μου αποψη και ναι ή αποψη που εμενα θα με βόλευε ενω καποιυς άλλους οχι θα προτιμουσα την επετηρίδα. Έχει  αναρωτηθεί κανείς για το γραπτό διαγωνισμο ποιοι ωφελούνται;ίσως τα φροντιστήρια που οικονομουν τρελά λεφτα απο ολους μας;και τι γίνεται όταν κάποιος δεν περάσει;ίσως να χάνει και τη δουλειά του απο το φροντιστήριο-ίσως να ρωτηθεί απο τους μαθητές του γιατι ο λογος αποτυχιας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:40:10 »

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:04:18 πμ »
nmarvo  μαλλον δεν είδες ή δε θυμάσαι τι κάναμε την περίοδο του ΑΣΕΠ, ποιος κατοχύρωσε το ότι βλέπουμε τα γραπτά μας, τι έγινε με την ύλη, με τα θέματα κοκ. Τη δε νομική λύση την είδαμε για κάθε θέμα και σου θυμίζω ότι το ΑΣΕΠ, ως ανεξάρτητη αρχή, έχει νομικό καθεστώς πολύ καλά φτιαγμένο για να τους προστατεύει, τόσο καλά που κάθε νομική προσπάθεια έπεσε στο κενό. (Επίσης, πότε βγαίνουν οι αποφάσεις των δικαστηρίων, μετά από πολλά πολλά πολλά χρόνια.)
Όσο για τους μαζικούς διορισμούς, αν δεις κείμενα, την κουβέντα τόσων ημερών κλπ θα δεις ότι δεν μπαίνει πουθενά ξερά και εξηγείται, δίνεται και ο τρόπος που αυτό μπορεί να γίνει.
Τέλος, η ΠΕΑΕ δεν είναι κάποια σκιά...αποφασίζει με συνελεύσεις στις οποίες πάντα όλοι ξέρετε πού και πότε γίνονται.
Όσο για το σχόλιο περί φωτογραφικών προσλήψεων , όταν οι ίδιοι δεν ξέρουν ούτε πόσοι δουλεύουν στα σχολεία (θυμίζω το κείμενο στις δευτεροβάθμιες) δε νομίζω ότι γίνεται. Δηλαδή δεν υπάρχουν παλιοί που ανήκουν σε άλλους. Και συγγνώμη κιολας, αλλά τόσοι με πτυχία του 80 ή του 90 έχουν κάνει αιτήσεις για 10 ώρες πρόσθετης, δουλειά με 300 ευρώ το μήνα, 2 μόρια το χρόνο κι αν. Ακόμα κι αν υπάρχουν, που δεν υπάρχουν, πρέπει να κάτσουν πολύ καιρό και στην ωρομισθία και να δώσουν ΑΣΕΠ κοκ.Και αν το δίλημμα είναι αδιαφάνεια ή έτος λήψης πτυχίου, αδιαφάνεια ή ενιαίος πίνακας πάντα απαντώ το δεύτερο.
Πώς να γυρίσουμε στην επετηρίδα, βρε συνάδελφοι, θέλουν να κάνουν διορισμούς και δεν το καταλάβαμε; Να δούμε και την πραγματική διάσταση του πράγματος.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:12:14 πμ »
Θέλω να πω κι εγώ τη γνώμη μου, παρόλο που δεν με αφορά η ΠΔΣ...

Πρόσληψη στην ΠΔΣ με κριτήριο την ημερομηνία κτήσης πτυχίου...
Δηλαδή άλλαξε ο Μανωλιός όχι την κάπα του, αλλά την εποχή του...
Γιατί δεν αποφάσισαν πρόσληψη στην ΠΔΣ με βάση τα μόρια;;;  ???

Πώς διορίζονται οι του ΑΣΕΠ;
Πώς διορίζονται οι του 40%;
Πώς προσλαμβάνονται οι αναπληρωτές;
Πώς προσλαμβάνονται οι ωρομίσθιοι;
Έτσι να προσλαμβάνονται και οι της ΠΔΣ.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:18:07 πμ »
Θέλω να πω κι εγώ τη γνώμη μου, παρόλο που δεν με αφορά η ΠΔΣ...

Πρόσληψη στην ΠΔΣ με κριτήριο την ημερομηνία κτήσης πτυχίου...
Δηλαδή άλλαξε ο Μανωλιός όχι την κάπα του, αλλά την εποχή του...
Γιατί δεν αποφάσισαν πρόσληψη στην ΠΔΣ με βάση τα μόρια;;;  ???

Πώς διορίζονται οι του ΑΣΕΠ;
Πώς διορίζονται οι του 40%;
Πώς προσλαμβάνονται οι αναπληρωτές;
Πώς προσλαμβάνονται οι ωρομίσθιοι;
Έτσι να προσλαμβάνονται και οι της ΠΔΣ.
προκειται για τη λεγομενη μονομερη η οποως μας συμφερει αξιοκρατια.παρολαυτα πιστευω πως οντως θα πρεπει να προκριθουν οι αρκετα παλιοτεροι, ομως δεν μπορει να αποτελει το μοναδικο κριτηριο.ευχαριστω
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:40:10 »

Αποσυνδεδεμένος lionile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:22:31 πμ »
    Κύριοι συνάδελφοι η χθεσινή απόφαση αν είναι κομμάτι μιας συνολικής πολιτικής εμένα μου φαίνεται ότι προαναγγέλει την κατάργηση του ΑΣΕΠ και την επιστροφή σε επετηρηδικά σχήματα. Εξηγούμαι: To ΑΣΕΠ φέτος άργησε πολύ να βγάλει αποτελέσματα και για κάποιες ειδικότητες τα έβγαλε ή τα βγάζει  μεσούσης της χρονιάς, άρα απέτυχε να τηρήσει προθεσμίες. Επιπλέον το κόστος των διαγωνισμών είναι μεγάλο και αν κρίνω από αυτά που έγιναν φέτος στην Διδακτική για μας τους φιλολόγους όπου πολλοί (και κάνοντας φροντιστήριο) πήραν κακούς βαθμούς (68 μόνος μου στην Διδακτική Αρχαίων το 2007, 51,5 με φροντιστήριο το 2009) δεν υπάρχει απόλυτη αξιοκρατία. Να αναφέρω ενδεικτικά ότι οι αιτήσεις για να δει κάποιος απλά το γραπτό του είναι χιλιάδες. Θεωρώ ότι θα αναζητηθεί έτερος τρόπος διορισμού. Τώρα για το δίκαιο του πράγματος δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με παλαιότητα πτυχίου ή πιο σύγχρονη κτήση του, αλλά κατά πόσο ο καθένας από μας είναι κατάλληλα εκπαιδευμένος να μπει σε  μία τάξη και να διδάξει. Αυτό θεωρώ ότι λείπει από τα προγράμματα σπουδών των πανεπιστημίων μας (Διδακτική ενός εξαμήνου και της πλάκας) και θα έπρεπε να γίνουν βήματα προς αυτή τη κατεύθυνση  :)

Απλά συμφωνώ ............

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:26:01 πμ »
προκειται για τη λεγομενη μονομερη η οποως μας συμφερει αξιοκρατια.

Η όποια αξιοκρατία πάντα συμφέρει κάποιους και κάποιους άλλους όχι.
Πιο συγκεκριμένα, και η χθεσινή απόφαση περί ΠΔΣ συμφέρει όσους δεν διορίστηκαν με την επετηρίδα κτλ κτλ κτλ...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:30:34 πμ »
ειπα οτι συμφωνω να πριμοδοτηθουν οι παλιοτεροι αλλα οχι μονο αυτοι.θα μπορουσε να υπαρχει και ποσοστωση απο αλλους πινακες και με βαση αλλα κτιτηρια.με την ιδια λογικη ο καθενας θα καταρτιζει πινακες με βαση διαφορα κριτηρια.αυτο που θελω να πω ειναι πως δεν καταρτιζονται πινακες με βαση ενα και μονο κριτηριο.οπως οταν πρωτογινε ο ασεπ πηραν και ποσοστο απο επετηριδα.και σημερα οι διορισμοι με ποσοστωσεις λειτουργουν.
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος sounds92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:44:08 πμ »
Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΞΕΦΤΙΛΑ!!!!!!!

Τόσα χρόνια με την ΝΔ, ρουσφέτι και τίποτα άλλο. Τώρα ήρθε το ΠΑΣΟΚ να αλλάξει την κατάσταση με αξιοκρατία, ωραία.... μοναδικό κριτήριο η ημερομηνία κτήσης πτυχίου.

ΚΥΡΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕ - ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ (Παλαιοί και νέοι) ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ. Ο ΑΣΕΠ.

ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ - ΑΣΕΠ
ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗ - ΑΣΕΠ
ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ - ΑΣΕΠ
ΠΔΣ - ΑΣΕΠ

Θέλει κάποιος να διοριστεί, να πάει αναπληρωτής, ωρομίσθιος ή πδς. Να διαβάσει, να περάσει έστω μια φορά στον ΑΣΕΠ και μετά ας κάνει οτι θέλει.

ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗ ΔΑΝΑΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:47:16 πμ »
νομιζω πως οποιος συμφωνει για τη θεσπιση κι αλλων κριτηριων κι οχι μονο ενος θα πρεπει να στειλει την αποψη του στη διαμαντοπουλου και σε αλλους αρμοδιους.ευχαριστω
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος araxni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 11:16:46 πμ »
Βλέπω πολλους από εσάς να λέτε πως το νέο μέτρο στην ΠΔΣ είναι αξιοκρατικό.
Αξιοκρατία: η επιλογή, προώθηση ή επικράτηση εκείνων που αντικειμενικά είναι και θεωρούνται οι πιο άξιοι και ικανοί.
Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν πρόκειται για αξιοκρατία.....αλλά και από την άλλη δεν πρόκειται και για ρουσφετοκρατία.
"το μή χείρον, βέλτιστον"

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 11:31:10 πμ »
Μήπως είδατε αν βγήκαν πίνακες και σε άλλες διευθύνσεις εκτός από την Γ Αθηνών???
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 11:32:58 πμ »

 αν καποια γυναικα δεν μπορεί να κάνει παιδιά;την καταδικάζουμε...ασεπ


Παιδιά είστε το κάτι άλλο!

Μετά λοιπόν την ...καταδίκη της άτεκνης να δίνει ΑΣΕΠ (όπως τα κορόιδα) τι άλλο έπεται; Ειδική ρύθμιση για πο@στηδες; Που και αυτοί οι καημένοι δεν μπορούν να γίνουν πολύτεκνοι και ...αδικούνται και ...καταδικάζονται να δίνουν ΑΣΕΠ (όπως τα κορόιδα); Τελικά δεν πρέπει κάποια κυβέρνηση να θεσπίσει τα εικονικά παιδιά με μόρια και συνέντευξη του ενδιαφερόμενου για να γίνει σύντομα άρση τέτοιων αδικιών;

Πέστε κι άλλα παιδιά, κάπως πρέπει να περάσουμε τη μέρα μας ευχάριστα...
Nulla in mundo pax sincera... 

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 12:54:21 μμ »
Mήπως να στείλουμε πμ στην Δανάη με τα ονόματα μας και να σταλεί ως επιστολή στην Διαμαντοπούλου με τα ονόματα μας???

Αποσυνδεδεμένος ts

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 08:00:50 μμ »
νομιζω πως οποιος συμφωνει για τη θεσπιση κι αλλων κριτηριων κι οχι μονο ενος θα πρεπει να στειλει την αποψη του στη διαμαντοπουλου και σε αλλους αρμοδιους.ευχαριστω

Έχεις το email της Διαμαντοπούλου? Κ όποιου άλλου αρμόδιου?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 678
Σύνολο: 683

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.